Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2012, 16:00:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu cred că ți s-a stricat tastatura. Rău de tot!
Dragos, postarile tale sunt pentru mine de-a dreptul reconfortante! Rad in hohote si colegii mei nu stiu ce m-a apucat...
Te rog continua.
Sincer, si eu as zice la fel, dar tu ai mai mult umor si spontaneitate.
Imi cer scuze, sper sa nu se supere nimeni.

Last edited by Adriana Cluj; 16.01.2012 at 16:37:26.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.01.2012, 18:03:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De obicei visele nu arat ce o sa fie, ci ce este in acel moment in capul omului.
Pot fi atat spertante, dorinte, "doruri", cat si temeri, griji.
Sunt tot felul de interpretari, cu siguranta gasiti pe net, si culmea ca in multe situatii interpretarile se potrivesc cu ce e in mintea sau in sufletul tau la acel moment.
Foarte rar se intampla sa fie "profetii", dar atunci cand se adeveresc, de obicei nu sunt lucruri bune. Adica sunt "profetii previzibile". Si de cele mai multe ori, neplacute. Iar atunci cand visezi ceva frumos, nu e de musai sa fie si realizabil.
In principal reflecta starea de spirt a omului la un moment dat. Probabil doamna care a initiat discutia era marcata in acel moment de sarbatoarea Pastelui si de agitatia care a insotit-o.(cumparaturi, mancare, musafiri, etc) dar si de bucuria specifica momentului (lumanarile aprinse), pe care poate a avut-o sau doar si-a dorit-o, si i-a lipsit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.01.2012, 18:38:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu stiu daca mesajul initial ii apartine unui troll sau pur simplu unei persoane care chiar vrea un raspuns,insa as fi curioasa si eu sa aflu ceva: voua vi se intampla tot felul de intamplari putin stranii,inclusiv vise un pic cam iesite din comun,ca tot suntem la capitolul asta,atunci cand tineti un canon ,dat de preot sau pe care poate ati hotarat voi insiva sa il tineti si ma refer aici mai ales la citirea de acatiste un anumit numar de zile?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.01.2012, 18:58:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, e posibil, daca citesti aceiasi chestie mai multe zile la rand, sa ai un vis cu acel sfant, de exemplu. Mie mi se intampla cand ma gandesc prea mult sau am un conflict interior sau cu cineva apropiat, pe teme religioase. Eu una nu obisnuiesc sa citesc acatiste in mod repetat si nici alte rugaciuni, (nu zic ca asta e un lucru bun), pentru ca imi da o stare de agitatie si nu ma mai pot concentra la altceva. Si-asa, preocuparile mele "paranormale", "spirituale", au cam depasit limita. Dar, cu toate astea, intotdeauna mi-a placut sa "visez" si pot spune ca am avut vise interesante, in comparatie cu altii, care nici nu-si amintesc ce viseaza. Dar cum am spus mai devreme, daca omul e agitat, "in cautari", nici visele nu vor fi recomfortante, ci-l vor agita mai rau. Dp. asta de vedere, intr-adevar se poate spune ca visele sunt "de la necuratul".
Dar nu toate.
De exmplu, cand am visat-o pe Fecioara Maria, m-am simtit foarte bine in acel moment (o fractiune de secunda a duratsi visul, si somnul propriu-zis).
Insa acum cateva nopti, eram agitata ca auzisem tot felul de teorii ariene, am visat un personaj care arata ca Isus (din icoane), dar putea fi doar un om, mai exact un preot, era imbracat ca un preot in hainele stralucitoare, de duminica, si nu mi-am putut dat seama daca e El sau nu, si m-am trezit foarte speriata, ba inca mai vedeam imaginea Lui. (Poate ca pana la urma era El.)
Dar, cu toate astea, nu este vorba de nici o "aratare". Sunt doar sperantele, "cautarile" mele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.01.2012, 19:01:42
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Poate fi vorba de o binecuvintare simbolizata prin luminari, sau indiciul unui colectiv benefic credintei .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.03.2012, 09:50:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit vis ciudat

Uite ce am visat eu:
Facusem un schimb de retete de prajituri cu cativa useri de pe forum, care mi-au dat adresele lor : cineva din Cluj, Tg. Mures si Iasi, si am fost sa-i vizitez, la Cluj si la Tg. Mures, la Iasi n-am mai ajuns.
Cand eram la dnul din Tg. Mures, eram la masa si mancam prajituri, cu iubitul meu, si domnul acela la un moment dat zice : bune prajituri, pacat de ea ca n-a mai rezistat si si-a luat zilele..adica de mine. Eram la propria mea pomana!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.03.2012, 10:46:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu mai mânca după ora 6 seara!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.03.2012, 13:32:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Corect! Trebuia sa ma gendesc si eu la asta.
Dar nu cumva tocmai foamea a fost cauza visului?
http://www.cevisez.ro/interpretare-v...ura-v1212.html
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.03.2012, 13:39:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ai un apetit colosal iar ăia de scriu interpretările alea ale viselor sunt mai -aprecierea ta- decât prevede legea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumanari ceara de albine adimirea Generalitati 18 03.01.2014 19:28:07
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 22:50:37
Despre tamaie,lumanari,prapori strajeru Secte si culte 11 22.04.2008 18:16:34
Memorialul international al lumanarilor aprinse ancah Generalitati 2 21.05.2007 19:57:31