Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1871  
Vechi 20.12.2009, 23:31:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Iacov 4.10-11 "10.Smeriți-vă înaintea Domnului și El vă va înălța. 11.Nu vă grăiți de rău unul pe altul, fraților. Cel ce grăiește de rău pe frate, ori judecă pe fratele său, grăiește de rău legea și judecă legea; iar dacă judeci legea nu ești împlinitor al legii, ci judecător."

sau
Filipeni 2.3 "Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși. "

Astea fiind spuse, să examinăm vocabularul prin de trăire creștină a unui astfel de rugător:

Citat:
În prealabil postat de Maranatha
Sefu ,n-ai inteles >evita-ma cit poti .Cauta pe la tine prin biserica ,poate o sa-L gasesti si pe Isus pe acolo. Inchina-te tu la biserica cit vrei(la ziduri ,la institutie,la parinti bisericii)


Citat:
În prealabil postat de Maranatha
si lasa pe altii sa se bucure de pacea lui Hristos,in duh si adevar.
dar, eu vă las, eu nu m-am dus pe Intercer, sau pe alt forum adventist ca să vă lămuresc. D-ta scrii pe spațiul ortodox! De ce nu ne lași tu pe noi în pace?
Îți spun eu, pentru că ești sigur că secta din care faci tu parte are adevărul, iar pe noi ne crezi niște ignoranți.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1872  
Vechi 20.12.2009, 23:35:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Domnule .Toate aceste ritualuri au un scop .Dar nu un scop in sine.
Scopul in sine este doar prin Isus Hristos. Sacramentele nu au valoare fara Isus.
Am exagerat in ce am spus ,in mod evident tocmai pt ca am inteles foarte bine ca in BO se obisnuiste ca sa se puna foarte multe trepte pina la Hristos,lucru pe care El nu l-a cerut.
Conducatorii bisericesti au stabilit atitea dogme si ritualuri de facut ca au ajuns sa se inchine mai mult la ele decit lui Hristos. Nu zic ca e un lucru generalizat ,dar e o practica generalizata care a permis si a lasat multe paginisme in obiceiurile oamenilor de rind .
Accentul pe practica rituala nu aduce cu sine o schimbare a caracterului dupa caracterul lui Isus,fara educare etica si morala,fara pricepere a lucrarii facute.
Pt ca asta e tinta inchinarii in duh si adevar ,de a birui cu si prin Hristos,capatind un caracter ca al Lui.
Nu mai intelege tu de la altii ce se face in BO.In BO nu este nici un paganism.Fiecare lucru si ritual are semnificatia sa.
  #1873  
Vechi 20.12.2009, 23:41:43
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Botez, spovedit, impartasit. Care or fi alelalte trepte?
Sau pentru a ne apropia de Christos nu e nevoie de a ne curati? Am eu tupeul, din mocirla mea, sa spun ca am comuniune deplina cu el?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17