Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.01.2012, 12:41:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
da.uneori cere medicul
probabil cazuri foarte izolate

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
alteori le pune pe infirmiere ,asistente sau rezidenti
asta e chiar hilar, ce medic s-ar compromite in felul acesta; in mod sigur asistenta a cerut in nume personal !

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
alteori iti da de inteles
cum? face cu ochiul?

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
alteori nu am fost bagata in seama pana nu am dat.
impresie pur personala, medicii sunt putini si foarte ocupati, de aceea nu se pot ocupa de toti pacientii asa cum si-ar dori acestia!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.01.2012, 12:55:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul

impresie pur personala, medicii sunt putini si foarte ocupati, de aceea nu se pot ocupa de toti pacientii asa cum si-ar dori acestia!
Interesant, cum obioectul de activitate trece pe lcoul doi, apoi un zambet larg isi face loc pe chip si automat devii in centrul atentiei dupa inmanarea plicului!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.01.2012, 13:29:49
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

singura solutie ca sa dovedesc adevarul ar fi o inregistrare video.you-tube are destule clipuri despre cum se negociaza o spaga in spital
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2012, 13:31:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
probabil cazuri foarte izolate



asta e chiar hilar, ce medic s-ar compromite in felul acesta; in mod sigur asistenta a cerut in nume personal !



cum? face cu ochiul?



impresie pur personala, medicii sunt putini si foarte ocupati, de aceea nu se pot ocupa de toti pacientii asa cum si-ar dori acestia!
Ori sunteti starin de Romania , ori poate gresiti, ca sa nu zic rau, intentionat.

Astazi nesimtitii de altadata , medicii ceratori de bani , cersetori de bani s-au mai imputinat desi si acestia mai sunt inca destui, dar au stratageme elaborate arhicunoscute de toti pacientii si mai putin de dvs.
Vorba sorei Iore: daca nu intri in sarabanda nesimtirii esti aproape uitat in patul de spital desi poti avea sansa sa ti se vorbeasca frumos pt. ca odata ce ai decartat sa ajungi in centru atentiei .
Imi faceti impresia ca sunteti suficient de in virsta (daca nu cumva aveti complexe in legatura cu a va marturisii virsta precum femeile belicoase) pt. a fi atit de strain in aceasta problema . Sau poate ca pina acum dvs. ati nimerit numai medici deosebiti care desi sunt rari , totusi sunt prezenti .

Dar acum vorbim despre medici , dar sa vorbim despre profesori sa vedeti cum le fac concurenta medicilor , astfel incit f. rar profesorii din ziua de astazi mai seamana cu cei de odinioara !

Sau si mai si , sa vorbim despre prootii si preotesele care nu au mare legatura cu jugul ales decit ca practica o meserie si atit !

Multe putem vorbi despre cum arata oamenii adulti, cu constiinta, din Romania de astazi , din Romania in care fiul ucide parintele sau invers fara nici o problema ...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.01.2012 at 13:33:18.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2012, 13:40:21
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit Nu va e rusine, domnule Profet de carton?

Eu am nascut in octombrie 2010, si am fost bruscata in spital, aflindu-ma in travaliu, de una dintre infirmiere (agresiune fizica), pentru ca nu i-am dat spaga. Asa ca nu mai luati in ris pe cei care sufera din pricina coruptiei unora dintre angajatii spitalelor.

Exista intr-adevar si medici cu mare cinste si simt umanitar ireprosabil, dar din pacate sunt mai degraba exceptia.

O prietena a avut surpriza sa i se refuze o epidurala pina ce a dat spaga anestezistei.

Poate ar trebui sa mergeti in Bucovina, in zona Radauti, sa vorbiti cu femeile de acolo care au preferat sa nasca in autobuze sau acasa, numai ca sa nu fie batute, injurate si numite "vaci" si "scroafe", pe masa de nastere,de catre personalul medical pe care nu au avut cu ce-l "unge". Exista acolo maternitatea groazei, in care se practica torturarea gravidelor, pentru ca majoritatea sunt sarace si nu isi pot permite sa dea spaga.

Sa va spun cum se "da de inteles": doctorul numai nu da pe pacient afara pe usa inainte de momentul magic al spagii - tipa la pacient, il critica in fel si chip, iar din clipa, repet, magica a spagii, devin numai "lapte si miere". Bunicii mei au avut parte in spitale de urmatoarea situatie: pina ce dadeau spaga, nu li se administrau tratamentele, erau dusi cu vorba de azi pe miine.

Unei prietene doctorii i-au luat spaga in chiar clipele in care sotul ei murea in spital. Dupa ce doctorul a pus plicul cu bani in servieta, a venit asistenta de la salon cu vestea ca a murit pacientul, iar doctorul nici nu si-a pus problema sa dea spaga inapoi.

Poate considerati ca agresiunea fizica pe care am suferit-o eu, sau neadministrarea epiduralei la prietena mea sunt "impresii personale"? O alta prietena imi povestea cum s-a asezat anestezista pe pat langa ea aflata in travaliu, si si-a desfacut sugestiv buzunarul de la halat. Iar prietena mea i-a pus o hirtie de 100 de lei in buzunar, dupa care anestezista s-a ridicat si i-a facut anestezia pentru cezariana. Cool, nu? Tot felul de impresii personale...

Adica dupa ce suntem victimele acestor macelari corupti care se intituleaza medici, veniti cu nerusinare sa oropsiti tot pe victime? Tot noi, pacientii, suntem vinovati, nu? Fiindca ne inchipuim fel si fel de lucruri si-i prigonim pe bietii doctori care sunt culmea cinstei, nu?

Ca sa nu mai vorbesc de alt aspect, teribil, si anume lipsa oricarui respect pentru pacient. Eu am cerut sa nasc natural, si, desi nu era nicio nevoie, pentru ca imi crestea dilatatia constant si fara probleme (colul uterin a inceput sa se dilate cu doua saptamini inainte de nastere), doctorita Iftime de la spitalul municipal Roman mi-a administrat oxitocina IV, pentru ca avea de baut cafele dupa amiaza, si nu putea, cum mi-a si spus moasa, sa "stea dupa mine pina miine prin spital". Ca urmare, am fost cit pe ce sa fac ruptura uterina si m-am rupt in trei locuri, pentru ca am facut niste spasme teribile la citeva secunde dupa ce a ajuns oxitocina in singe. Asta in conditiile in care fetita mea a avut 2,850 kg la nastere, deci nici pe departe nu a fost un copil mare, iar eu am avut dilatatie 10. Si ca bonus, pentru durerile de la cusaturi, mi-a prescris indometacin, care a trecut in lapte, si i-a cauzat fetitei mele nou nascute niste crampe groaznice la stomac. Cind, ajunsa acasa, mi-a dat Dumnezeu mintile inapoi, si am citit pe prospectul acestui antiinflamator EXTREM DE PUTERNIC ca NU SE ADMINISTREAZA IN SARCINA SI ALAPTARE, nu l-am mai luat, am suportat durerile cum am putut, si fetitei mele i-au incetat instantaneu durerile de stomac. Data urmatoare cind va fi sa nasc, voi naste ACASA. Ca sa nu mai am de a face cu incompetenti si nesimtiti ca doctorita Iftime. Prea multi dintre doctorii din Romania considera ca pacientii sunt niste animale fara creier in cap, si care nu pot procesa niciun fel de informatie medicala. Asta este o insulta ingrozitoare, si impiedica mult eficienta tratamentului si vindecarea pacientilor. Daca pacientii ar intelege ce li se face si ce li se intimpla, si ar fi incurajati sa participe la luarea deciziilor medicale, actul medical ar fi incontestabil superior, inclusiv ca efecte. Dar atunci cum s-ar mai simti maretii doctori mai destepti decit pacientii?

Doamne ajuta sa nu mai dea nimeni spaga! Asta e calea!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2012, 14:26:04
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

eu am deschis acest subiect ca sa gasim solutii.repet:nu sint spagari toti medicii,toate asistentele si toate infirmierele.dar din nefericire sint spagari majoritatea.guvernantii nu fac nimic.macar preotii sa deschida subiectul asta in biserica,sa ne dea de gandit.....daca dam spaga,personalul medical va trata preferential pe cei care dau.iar cei care nu au posibilitatea sa dea vor avea de suferit,si mai rau in unele cazuri sint lasati sa moara.parerea mea este ca bisericile ortodoxa,catolica,reformata,luterana si de care or mai fi sa deschida subiectul acesta la predica,duminica atunci cand audienta e mare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2012, 15:18:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
eu am deschis acest subiect ca sa gasim solutii.repet:nu sint spagari toti medicii,toate asistentele si toate infirmierele.dar din nefericire sint spagari majoritatea.guvernantii nu fac nimic.macar preotii sa deschida subiectul asta in biserica,sa ne dea de gandit.....daca dam spaga,personalul medical va trata preferential pe cei care dau.iar cei care nu au posibilitatea sa dea vor avea de suferit,si mai rau in unele cazuri sint lasati sa moara.parerea mea este ca bisericile ortodoxa,catolica,reformata,luterana si de care or mai fi sa deschida subiectul acesta la predica,duminica atunci cand audienta e mare.
Hm, eu nu cred ca medicii sau asistentele care cer spaga sunt oameni credinciosi, care vin la biserica.

La mine la biserica (biserica de cartier, plina de babe care se foiesc pe scaune, fara cor etc.) la predica, se repeta de multe ori ideea aceasta ca intai sa cautam imparatia lui Dumnezeu, apoi toate celelalte ni se vor adauga. Se pune accent pe rugaciune, pe participarea la slujbe si la Sfintele Taine, pe indeplinirea datoriei de crestin in familie si societate, pe faptul ca trebuie sa ne pregatim de moarte... Bine, preotul le mai spune babutelor sa aiba grija si de trup, sa mai mearga si la medic. Unora li s-ar parea laitmotive, aproape la orice predica aceleasi idei, legate intr-un fel sau altul de pericopa evaghelica. Unii ar spune ca nu are folos practic: nu aflam nici cu cine sa votam, nici cum sa ne ajunga banii de pe azi pe maine, nici ce meserie sa ne alegem, nici daca sa dam spaga la medic sau altundeva si ca sunt numai vorbe goale si atat. Si dupa ce iesim in biserica, dam de o alta lume, in care cei din jurul nostru numai imparatia lui Dumnezeu nu o cauta si, vrand-nevrand, uitam cuvintele acelea.

Toate bune si frumoase, ies din biserica, ma duc la treburile mele, cu credinta si cu putina mea rugaciune spre zero si vad ca preotul are dreptate. Are dreptate cand tot repeta ca intai de toate trebuie cautata imparatia lui Dumezeu, iar apoi celelalte se vor adauga. In drumul meu, intalnesc mai cu seama oameni buni, de parca mi-i scoate Dumnezeu in cale, ma duc si eu la dentist in ultima clipa, cand ma apuca, imi scoate in cale medic bun... ma duc la piata, vanzatoarea imi face reducere la legume si mai imi da si pe deasupra... Si nu fac decat sa ma mir. Ma bucura Dumnezeu, intr-un fel sau altul. Undeva rodesc cuvintele de la predica si nu le-as schimba pentru niste sfaturi practice, care sa se plieze dupa cerintele actuale ale societatii. Nu ar avea acelasi efect, trebuie combatuta cauzele, si nu efectele.

Eu nu neg ca sunt probleme, ca oamenii sunt necajiti si ca sunt necajiti poate mai ales oamenii credinciosi, practicanti. Dar trebuie sa ne gandim si
de ce Domnul ingaduie sa ni se intample anumite lucruri, de ce ne pune la incercare, trimitandu-ne asemenea oameni. Nici eu nu sunt de acord cu datul si primitul spagii, dar sunt constienta de situatiile pe care le-ati ilustrat, in care daca nu dai spaga in situatia data, risti sa si mori. Si atunci ce e de facut? Trebuie pus genunchiul la rugaciune si sa ne intarim rugaciune, sa ii cerem Domnului sanatate si sa ne scoata in cale oameni buni, cr2edinciosi, care sa stie sa ne vindece.

Si noi suntem de vina, si nu doar pentru faptul ca dam spaga, ci pentru putina noastra credinta! Am ajuns sa credem ca depindem de un om (medic, asistenta). Ca numai banii sunt rezolvarea problemelor noastre si ca daca nu ii avem, nu putem dobandi nimic. De fapt, nu, nu depindem de un om, depindem de Dumnezeu. De aia zic, sa ne rugam, sa ne facem si noi datoria de crestini, sa ne fereasca Domnul sa ajungem in situatiile acestea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2012, 15:27:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Eu din fericire nu am fost internata in spital decat o singura data si nu mi s-a intamplat sa fiu ignorata sau tarziu-tratata...
Din contra, vreau sa va spun ca de fiecare data cand am nevoie de vreo adeverinta si ma duc la medicul de familie, acesta nu-mi cere bani; evident, adeverintele nu costa foarte mult dar pe mine ma impresioneaza foarte tare omul asta; nu numai ca nu-mi cere spaga, dar nu-mi cere nici macar ceea ce ii datorez pe drept. Ii intind banii si-mi zice "Spune ca ai platit", si dup-aia zambeste. Dumnezeu sa-i dea sanatate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2012, 15:28:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Intr-adevar sunt si doctori pe care i-as bate cu mana mea! Dar cum nu noi trebuie sa fim judecatorii,facem tot posibilul sa ne abtinem. Acum sunt calm sa zic,dar nu vreau sa ma gandesc mai tarziu,cand oi avea familie,sa-mi vad sotia sau copilul plini de sange sau zbatandu-se (Doamne fereste) intre viata si moarte,si pe doctori cum ii doare undeva. Pai cred ca acolo in spital frec cu ei pe jos! Nu e o atitudine crestineasca dar e greu sa te stapanesti in anumite momente. La mine nu stiu cum se face ca in mare parte am avut numai ghinioane,n-am nimerit aproape niciun doctor care sa-mi rezolve problemele,ba chiar mi-au facut mai rau. De-atunci nu prea mai am chef sa aud de ei,am alte lucruri mai importante de facut decat sa umblu prin spitale!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2012, 15:48:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
eu am deschis acest subiect ca sa gasim solutii.repet:nu sint spagari toti medicii,toate asistentele si toate infirmierele.dar din nefericire sint spagari majoritatea.guvernantii nu fac nimic.macar preotii sa deschida subiectul asta in biserica,sa ne dea de gandit.....daca dam spaga,personalul medical va trata preferential pe cei care dau.iar cei care nu au posibilitatea sa dea vor avea de suferit,si mai rau in unele cazuri sint lasati sa moara.parerea mea este ca bisericile ortodoxa,catolica,reformata,luterana si de care or mai fi sa deschida subiectul acesta la predica,duminica atunci cand audienta e mare.
Preotii sunt de mult mai multe feluri decit medicii.
Unii au preturi de ramii cu gura cascata , adica au servicii de lux, trebuie sa ii platesti tot ca pe fetite , scump adica .
Nu am vazut inca nici o biserica in care sa fie afisat la vedere, pe usa de exemplu , hotaririle consiliului parohial privitor la taxele si impozitele la care sunt obligati enoriasii in cursul unui an. Nu, aceste sume sunt secrete si deobicei nu se afiseaza deoarece se doreste ca incasarile sa fie mult mai mari decit estimarile/hotaririle.
Altii , pun dascalii , sa comunice enoriasilor sumele pt. diverse servicii liturgice, ca sa-si pastreze ei imaginea de : ...vai ce parinte omenos domnule !
Altii nu au obiectii la suma dar pun taxa pe tot ce misca in biserica : daca intrii in biserica trebuie sa dai ceva bani la cutia milei ca sa-si termine parintele vila inceputa de acum 5 ani , daca te spovedesti trebuie sa iti platesti pacatele ca sa fie rascumparate dind niste bani popii si pe urma sti cum se sterg pacatele, aoleu, cu kilogramul pe secunda, daca dai pomelnic trebuie musai sa cumperi si niste prescuri uscate lemn si niste tamiie din rasina de pin , si niste tuburi cu carbuni grecesti si mai ales si niste luminari de ceara curata deoarece altfel nu poate pasi pomelnicul din biserica in altar , daca ti se impart frunze de salcie la Florii sau agheasma mare la boboteaza sau frunze de nuc la Rusalii sesizezi imediat ca linga parintele sau dascalul care imparte se gaseste si un cos de nuiele in care se stringe ,,dragostea enoriasului fata de prasnicul respectiv"... si cite si mai cite lucruri neinventate de enoriasi dar vazute ca exsita prin biserici .

Dar cel mai rasunator comportament de popa hot este acesta : mergi la altar sa dai un pomelnic (dupa ce te-ai informat la pangar care este obiceiul in acea biserica) si cind ajungi la usa altarului te trezesti culmea , ca parintele nu vrea sa ia banii si iti spune pe un ton mieros si cu o moaca trista de te ia plinsul : vai, lasati , nu este nevoie de bani , noi ne rugam oricum cit trebuie ! Nu este nevoie , ce noi nu avem salariu, sora ? Lasati, lasati , nu trebuie ...
Mirat fiind de cele intimplate , in mod fieresc iti pui intrebarea : mai dar preotul acesta din ce traieste, familia lui cu ce exsiata ? Doar din salariul care il ia de la episcopie si din care jumatate ii opreste bagindu-i pe git tot felul de obiecte bisericesti pe care este obligat sa le vinda la pangarul bisericii lui cu suprapret ca sa-si scoata banii .
Ei , sa nu credeti ca popii au ajuns in ziua de astazi cea mai proasta categorie profesionala in ceea ce priveste afacerile. Nu , pai stiu si ei dintr-astea de nu va vine sa credeti ! Nu , deoarece judecind dupa masinile nemtesti si vilele pe care le au nici pe departe nu este asa !
Dar mirindu-te de ce ai vazut si continuind sa cauti informatii despre preot afli in cele din urma ca el are un restaurant sau o circiuma si o discoteca , ori un gater si o fabrica de cherestea, ori fura lemne din padure pe mina cu brigadierul silvic si pt. acestea are licenta de export cherestea, ori are o moara , ori are 3000 hectare de pamint luate in arenda deoarece are firma de utilaje si prestari servicii agricole, are helesteie de peste (dar sa nu credeti ca ar creste caras infect !) din care livreaza la restaurantele bucurestene, ori are o mica tesatorie in care face prelata si o vinde armatei , si cite si mai cite afaceri oneroase din care cistiga mai mult decit episcopul, dar pe care il corupe pt. mina libera deoarece in timpurile astea grele trebuie sa traiasca si popa cu ceva , ca de , vaduva nu mai are bani destui !

Deci revenind dupa acest mare periplu : fiind convinsi ca nu toti preotii din tara sunt asa, sau asa, cum i-am exemplificat dar ca totusi o mare , dar mare , parte sunt intocmai va intreb : acesti preoti vreti sa faca educatia medicilor spagari sau a tinerilor care isi aleg medicina tot pt. bani ?
Daca erau preoti care sa faca de adevaratelea o asemenea educatie a tineretului nu aveam astazi asemenea doctori . Dar nici pe tineri si medici nu ii intereseaza biserica precum nici pe preoti nu intereseaza proasta stare de lucruri din sistemul medical . Si fenomenul este perpetuu .
Ma intreb acum pe mine : oare in taina spovedaniei ce or fi invatind preotii pe fii ? Dar profesorii de religie , ce au facut 23 de ani de au scos asemenea generatii !
Si banuiesc ca atit preotii cit si profesorii de religie se bat cu minuta pe burtica ca ce se mai spetesc ei cu ,,munca cu omul" si ca ajunsi albiti la par de o viata de munca asteapta cu nerabdare binemeritata pensie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.01.2012 at 15:55:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42