Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2012, 16:14:36
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
eu am deschis acest subiect ca sa gasim solutii.repet:nu sint spagari toti medicii,toate asistentele si toate infirmierele.dar din nefericire sint spagari majoritatea.guvernantii nu fac nimic.macar preotii sa deschida subiectul asta in biserica,sa ne dea de gandit.....daca dam spaga,personalul medical va trata preferential pe cei care dau.iar cei care nu au posibilitatea sa dea vor avea de suferit,si mai rau in unele cazuri sint lasati sa moara.parerea mea este ca bisericile ortodoxa,catolica,reformata,luterana si de care or mai fi sa deschida subiectul acesta la predica,duminica atunci cand audienta e mare.
Iertati-ma, draga doamna Roxana. Aveti dreptate!

M-a indignat insa foarte tare "solutia" propusa de acest domn cu nickname ciudat, domn care banuiesc ca e medic, dupa asentimentul de breasla care se desprinde din postarile dumnealui. Este oribil sa dai vina tot pe victime, acuzindu-le ca mint si au halucinatii. De fapt, este un comportament de intimidare pe care il au toti cei ce au o atitudine abuziva fata de aproapele. Ca sa isi ascunda propria coruptie, incearca sa-si injoseasca victimele. spunind ca sunt rau intentionate, isterice, sau chiar nebune de-al binelea. Si ce-i mai trist, acest comportament nu numai ca mascheaza caderea personala, dar creeaza si premisele pentru ca situatia sa se prelungeasca la nesfirsit. Pentru ca e un exemplu tipic de "bagat pumnul in gura". Sa nu mai zica nimic nimeni despre medici, ca sa poata incasa in continuare spagile atit de iubite.

Nici eu n-am sustinut ca toti medicii sunt corupti sau lipsiti de respect pentru pacient. Un astfel de doctor de integritate ireprosabila este medicul meu de familie, dr.Raluca Stefania Timofte, care munceste pe rupte, face garzi peste garzi, a amenajat si dotat cabinetul medical (pe care l-a luat in primire cu un inventar derizoriu) din satul bunicilor mei, nu cere si nu primeste spaga. Imi amintesc cit a trebuit sa ma rog de ea sa primeasca un dar de Craciun anul trecut, dar pe care il facusem eu insami si care era mai mult un semn de prietenie decit o compensatie pentru vizitele la domiciliu pe care mi le-a facut dupa nastere si pentru care n-a acceptat nimic de la mine.

Insa...pe cit de minunat este un asemenea exemplu, pe atit de ingrozitor este cazul medicilor din pricina coruptiei si lipsei de respect a carora se intimpla tragedii stupide si gratuite...Si din pacate cei corupti fac regula in prea multe locuri. A se vedea macar faptul ca pentru spaga extrem de multi obstetricieni recomanda cezariana. Obstetriciana mea, la primul semn de hipertensiune de sarcina (mi-a si pus diagnosticul exagerat de preeclampsie, desi in afara de citeva puseuri de tensiune nu mai aveam niciun simptom de asa ceva), incepuse deja sa vorbeasca despre cezariana, ca de!, "trebuie sa facem ce e mai bine pentru copil" - asa se face ca m-am dus la cardiolog sa-mi dea aviz sa nasc natural. Cardiologul a fost uluit ca l-am solicitat sa imi dea recomnadare speciala, impotriva obstetricienei, sa nasc natural, el confruntindu-se aproape numai cu alta varianta, anume i se cere sa dea avizul pentru cezariana. Jos palaria pentru domnul doctor Firastrau din Roman, in aceasta privinta!

Colegei mele de salon, careia baietelul nou nascut i-a vomitat cu singe la un moment dat, n-a vrut pediatra sa vina sa-l consulte pina nu s-a dus la camera ei si i-a pus un plic cu bani pe masa. Ca cica are niste urgente nu stiu unde, ca cica trebuie nu stiu ce sa faca...Dar colega mea de salon a gasit-o la camera pediatrilor de fiecare data cind s-a dus s-o cheme (de vreo patru ori in dupa amiaza aceea). Si ca sa dai vina tot pe femeia asta, care era speriata teribil pentru baietelul ei, ca "i s-a parut" ca nu voia sa vina pediatra pina cind a primit spaga, asta mi se pare de domeniul lipsei oricarui "obraz" crestinesc. Eu am zis mii de bogdaproste cind am scapat din spital. E adevarat, din toti spagarii din spitalul Roman, niciunul nu a avut ideea sa doneze o mie doua de lei si sa amenajeze baia de la maternitate, asfel ca in genere lehuzele stau nespalate cit timp se afla in spital; eu am avut mare bafta pentru ca eram obisnuita inca din liceu sa ma spal cu apa rece, dar celelalte au stat nespalate pe capete. Iar dr.Iftime, care m-a asistat la nastere, a avut 7 nasteri in ziua aceea. Si nu era de garda(are 4-5 garzi pe luna). In afara de mine, au mai foat trei cezariene si trei nasteri naturale. Colega mea de salon i-a dat 100euro, iar la cezariene salta de 150euro. Deci doctorita a "cistigat" 750euro in ziua respectiva... Asta in conditiile in care gravidelor li se cere sa vina cu consumabile la ele - fese si comprese sterile, seringi, catetere, perfuzii, manusi chirurgicale etc. Ca de, spitalul "n-are".

Dar au mai fost si alte probleme acolo...Ca de exemplu, indoparea cu fenobarbital a nou nascutilor mai agitati la camera de fototerapie sau bruscarea lor la "baita" - a venit una mai intepata pentru ca n-o "unsesem", si mi-a tras fetita de miini, picioare si cap pina a inceput bietul copilas sa tipe de durere si de sperietura. Si am facut un scandal fantastic. Pina unde poate oare ajunge nesimtirea??!! Ea tot spunea ca "asa strica mamele copiii, ca se poarta prea blind cu ei, si cresc pampalai". Si a mai avut tupeul sa-mi recomande cu ingimfare sa fac tot asa cu fetita cind ii fac baita acasa. Tot scandalul, ca si ceea ce-l generase, a avut loc in prezenta leguminoasa a pediatrei, care nu si-a admonestat deloc buldogul de asistenta, ceea ce ma face sa cred ca erau chiar intelese dinainte - trecusera citeva zile de la nastere, si eu nu "unsesem pe nimeni"...

Nu e deloc aceeasi situatie ca in cazul profesorilor, desi e mai apropiat de cazul judecatorilor. Cu unele limite, sigur. In cazul medicilor (ca si in cazul judecatorilor, uneori), este vorba despre viata omului, pur si simplu. Nu poti compara situatia unui elev, santajat prin note ca sa plateasca spaga, cu situatia unei femei aflata in travaliu, sau a unui om cu traumatisme care cer interventie chirurgicalade urgenta. Cum ar proceda o femeie cu o sarcina cu probleme, atunci cind viata ei si pruncului ei pe care poate si l-a dorit enorm sunt folosite ca mijloc de santaj de catre doctorii care pentru citiva arginti sunt gata sa lase sa moara sau sa sufere nevinovati?

Nu platiti spaga, dragi frati intru Hristos! Nu este normal ca doctorii sa aiba venituri fabuloase obtinute din joaca criminala cu viata si sanatatea, si chiar cu sufletul saracilor. Nici preotii corupti nu trebuie lasati sa-si faca de cap, nici profesorii, nici judecatorii. Vorba parintelui Nicolae Steinhardt, crestinul trebuie sa fie bun, nu prost. A te lasa exploatat pe dreptatea ta nu are nimic de a face cu recunostinta pentru prestatia celor mentionati. Si nici recunostinta nu inseamna retributie "neoficiala" baneasca. Si eu i-am dus flori moasei care m-a tinut de mina si m-a incurajat matern in timp ce obstetriciana racnea la mine severa sa nu imping ca se rupe uterul. Dupa parerea obstetricienei, daca faceam ruptura uterina ar fi fost vina mea, fiindca am impins, nu a ei, care imi daduse hormoni degeaba.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.01.2012, 16:21:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu am vazut inca nici o biserica in care sa fie afisat la vedere, pe usa de exemplu , hotaririle consiliului parohial privitor la taxele si impozitele la care sunt obligati enoriasii in cursul unui an. Nu, aceste sume sunt secrete si deobicei nu se afiseaza deoarece se doreste ca incasarile sa fie mult mai mari decit estimarile/hotaririle.

Eu stiu ca ati postat acest mesaj pentru incercarea unor useri, dar in unele biserici din Bucuresti tarifele hotarate de comitetul parohial pentru nunti, botezuri si inmormantari sunt la vedere. Chiar si in biserica mea e asa, de aia a ramas in urma la capitolul reamenajare si parintii de acolo sunt bucurosi cand mai primesc cate un pachetel la parastase. Ca, deh, daca nu e taxa la pomelnice si nu da nimeni indicatii, asa ca cei mai multi dau cate un leu. Si nu cred ca majoritatea enoriasilor nu isi pot permite sa cumpere o lumanare de 0.40 lei si de aia vin la altar cu lumanari de parafina din comert. Sau cine stie, poate ca ar fi dat prea multa spaga la medici si atat a ramas si pentru biserica.

In cel putin o biserica din Bucuresti, scrie clar pe afisul de la pangar ca in caz de inmormantare, se percepe o taxa in limita posibilitatilor, in timp ce pentru botez este 200 sau 300, iar pentru cununie, e 400 ron.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.01.2012, 16:42:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Preotii sunt de mult mai multe feluri decit medicii.
Unii au preturi de ramii cu gura cascata , adica au servicii de lux, trebuie sa ii platesti tot ca pe fetite , scump adica .
Nu am vazut inca nici o biserica in care sa fie afisat la vedere, pe usa de exemplu , hotaririle consiliului parohial privitor la taxele si impozitele la care sunt obligati enoriasii in cursul unui an. Nu, aceste sume sunt secrete si deobicei nu se afiseaza deoarece se doreste ca incasarile sa fie mult mai mari decit estimarile/hotaririle.
Altii , pun dascalii , sa comunice enoriasilor sumele pt. diverse servicii liturgice, ca sa-si pastreze ei imaginea de : ...vai ce parinte omenos domnule !
Altii nu au obiectii la suma dar pun taxa pe tot ce misca in biserica : daca intrii in biserica trebuie sa dai ceva bani la cutia milei ca sa-si termine parintele vila inceputa de acum 5 ani , daca te spovedesti trebuie sa iti platesti pacatele ca sa fie rascumparate dind niste bani popii si pe urma sti cum se sterg pacatele, aoleu, cu kilogramul pe secunda, daca dai pomelnic trebuie musai sa cumperi si niste prescuri uscate lemn si niste tamiie din rasina de pin , si niste tuburi cu carbuni grecesti si mai ales si niste luminari de ceara curata deoarece altfel nu poate pasi pomelnicul din biserica in altar , daca ti se impart frunze de salcie la Florii sau agheasma mare la boboteaza sau frunze de nuc la Rusalii sesizezi imediat ca linga parintele sau dascalul care imparte se gaseste si un cos de nuiele in care se stringe ,,dragostea enoriasului fata de prasnicul respectiv"... si cite si mai cite lucruri neinventate de enoriasi dar vazute ca exsita prin biserici .

Dar cel mai rasunator comportament de popa hot este acesta : mergi la altar sa dai un pomelnic (dupa ce te-ai informat la pangar care este obiceiul in acea biserica) si cind ajungi la usa altarului te trezesti culmea , ca parintele nu vrea sa ia banii si iti spune pe un ton mieros si cu o moaca trista de te ia plinsul : vai, lasati , nu este nevoie de bani , noi ne rugam oricum cit trebuie ! Nu este nevoie , ce noi nu avem salariu, sora ? Lasati, lasati , nu trebuie ...
Mirat fiind de cele intimplate , in mod fieresc iti pui intrebarea : mai dar preotul acesta din ce traieste, familia lui cu ce exsiata ? Doar din salariul care il ia de la episcopie si din care jumatate ii opreste bagindu-i pe git tot felul de obiecte bisericesti pe care este obligat sa le vinda la pangarul bisericii lui cu suprapret ca sa-si scoata banii .
Ei , sa nu credeti ca popii au ajuns in ziua de astazi cea mai proasta categorie profesionala in ceea ce priveste afacerile. Nu , pai stiu si ei dintr-astea de nu va vine sa credeti ! Nu , deoarece judecind dupa masinile nemtesti si vilele pe care le au nici pe departe nu este asa !
Dar mirindu-te de ce ai vazut si continuind sa cauti informatii despre preot afli in cele din urma ca el are un restaurant sau o circiuma si o discoteca , ori un gater si o fabrica de cherestea, ori fura lemne din padure pe mina cu brigadierul silvic si pt. acestea are licenta de export cherestea, ori are o moara , ori are 3000 hectare de pamint luate in arenda deoarece are firma de utilaje si prestari servicii agricole, are helesteie de peste (dar sa nu credeti ca ar creste caras infect !) din care livreaza la restaurantele bucurestene, ori are o mica tesatorie in care face prelata si o vinde armatei , si cite si mai cite afaceri oneroase din care cistiga mai mult decit episcopul, dar pe care il corupe pt. mina libera deoarece in timpurile astea grele trebuie sa traiasca si popa cu ceva , ca de , vaduva nu mai are bani destui !

Deci revenind dupa acest mare periplu : fiind convinsi ca nu toti preotii din tara sunt asa, sau asa, cum i-am exemplificat dar ca totusi o mare , dar mare , parte sunt intocmai va intreb : acesti preoti vreti sa faca educatia medicilor spagari sau a tinerilor care isi aleg medicina tot pt. bani ?
Daca erau preoti care sa faca de adevaratelea o asemenea educatie a tineretului nu aveam astazi asemenea doctori . Dar nici pe tineri si medici nu ii intereseaza biserica precum nici pe preoti nu intereseaza proasta stare de lucruri din sistemul medical . Si fenomenul este perpetuu .
Ma intreb acum pe mine : oare in taina spovedaniei ce or fi invatind preotii pe fii ? Dar profesorii de religie , ce au facut 23 de ani de au scos asemenea generatii !
Si banuiesc ca atit preotii cit si profesorii de religie se bat cu minuta pe burtica ca ce se mai spetesc ei cu ,,munca cu omul" si ca ajunsi albiti la par de o viata de munca asteapta cu nerabdare binemeritata pensie !
Eu ma intreb ce o fi in sufletul care nu are ochi de cat sa vada mizeria din lume?
Sufletul care nu se da in laturi sa defaime slujitorii Bisericii, stiind ca in acest fel defaima si Biserica ?
Mai sa fie, cum se face ca la noi in oras mai toate Bisericile, exceptie catedrala si alte cateva au tarifele afisate?
Sau altele nici nu practica tarife? Spre ex la noi la Biserica nu exista tarif decat ptr cult. Si asta e benevol. Restul, ramane la atitudinea credinciosului cat poate da. S-au primit si 200 lei ptr un botez, dar si 20.
Du-te domnule si spunele preotului si consiliului ce probleme ai in ceea ce priveste taxele de acolo, dar macar nu veni si barfi pe forum stiind ca acei preoti nu sunt prezenti aici si implicit nu au drept la cuvant.
Intinaciunea din suflet nu o vedem, dar ne impiedicam de carciumile preotilor, de restaurantele lor sau de...discotecile lor?
Apropo, daca preotii aceia nenorociti asa i-au invatat pe medici, dvs de ce nu incercati sa le modificati obiceiurile? de ce va complaceti si dati?
Pune-ti mana pe piatra si jap...drept in capu popii cu discoteca.
Intre timp, deschideti ferestrele sufletului sa intre aer curat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2012, 17:10:03
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Eu sunt destul de dezamagita de sistemul sanitar din Romania...

Unii iti cer bani pe fata si altii iti dau de inteles sa cotizezi. Rar am intalnit cadru medical care sa se poarte exemplar fara sa ceara ceva in schimb. Medicul cu care am nascut nu mi-a cerut niciun ban si chiar s-a purtat minunat cu mine. El nici nu accepta 'spaga'. Insa a avut grija anestezistul sa imi dea gres anestezia ca sa pot simti bisturiul la cezariana... pentru ca nu i-am dat nimic.

Personal, nici eu nu sunt de acord cu 'spaga'. Insa, am auzit de atatea cazuri in care au fost pacientii lasati sa moara, pentru ca nu au dat 'spaga', de mi se ridica parul pe mine... nu stiu ce fel de oameni sunt aceste cadre medicale, n-au niciun pic de inima fata de pacienti si niciun pic de respect fata de ei...

Acum recent, mama mea a suferit o interventie complicata, dar nu am oferit nicio atentie nimanui, pentru simplul fapt ca este cadru medical iar colegii ei au ajutat-o enorm din respect fata de ea. In schimb am fost nevoita sa cumpar diverse medicamente scumpe. Si in continuare trebuie sa-i achizionez un stent foarte costisitor... sper sa ne-ajute Bunul Dumnezeu sa reusim cat de repede. Asta s-a intamplat intr-un orasel mic.

Chiar si pe baietel l-am operat recent, de urgenta, dar aici in Bucuresti si m-am dus cu inima stransa la spital pentru ca nu am avut efectiv niciun leu in buzunar... si m-am rugat tot drumul la Maica Domnului sa gasesc o garda buna si amabila, care sa-mi opereze cum trebuie copilul. Cand l-au luat pe pici in blocul operator, i-am incredintat copilul Maicii Domnului... ma simteam cumplit de neputincioasa...

Este cumplit sa fii bolnav si sa nu ai bani sa te tratezi sau sa ti se refuze/amane tratamentul pe motivul ca nu dai 'spaga'. Vai de noi... Nu zic 'nu' pentru un mare multumesc, un buchet de flori sau o ciocolata dupa ce te faci sanatos, dar nu sunt de acord cu 'spagile'. Cateodata se intampla sa fii atat de bolnav si de sarac, incat ai vrea sa dai si n-ai, si ce te faci, astepti sa mori? ...

Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de boala si sa lumineze mintile tuturor cadrelor medicale!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2012, 17:32:23
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Doamne ajuta eu ma confrunt de ceva ani cu grave probleme de sanatate nu pot sa spun ca mi sa cerut spaga si le multumesc doctorilor si cadrelor medicale porblema grava este ca de multe ori nu erau medicamentele in spital si a trebuit cumparate cu anumite analize care trebuiau facute la privat cu anumite ininvetigati gen rmn tomograf care trebuie platita o coplata la clinicile private si lista lunga de asteptare pana iti vine andul la investigatie
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2012, 18:30:03
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

sint de acord ca mai exista si preoti,si profesori incorecti cu aproapele,e firesc ,doar nu exista padure fara uscaturi.dar acum vorbim de sistemul sanitar romanesc.si vorbim de personalul medical care nu-si face datoria(repet vb doar de cei care accepta mita,pe cei corecti nu ii luam in discutie).decit sa ne vaitam ca uite cata spaga mi-a cerut sau vai cata spaga am putut sa dau mai bine sa gasim solutii.este vreun preot pe forum?care e parerea bisericii ortodoxe despre conditionarea actului medical?ce facem le pompam bani in continuare sau luam atitudine?ce solutii avem ca sa scapam de dat spaga? se implineste un an de cand a murit vecina mea din neglijenta medicala.o solutie mi-a dat-o un politist,a spus sa cer o camera video si bani marcati atunci cand am probleme.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2012, 18:31:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da !

PAI CINE A VRUT SA REFORMEZE SISTEMUL DE SANATATE, ASTFEL INCAT SA DEVINA UNUL :

1). IN PARTE PRIVAT
2). CONCURENTIAL
3). FARA SPAGA ????


BASESCU E SINGURUL CARE A VRUT SA-I PUNA PE MEDICI SA LUCRE LA PATRON,IAR SERVICIILE PRESTATE DE SPITALELE ASTFEL PRIVATIZATE SA FIE DECONTATE DE SOCIETATILE MARI DE ASIGURARI IN SANATATE,ASTFEL INCAT SPAGA NU-SI MAI GASEA ROSTUL IN ACEST SISTEM !

DOCTORU STATEA LA PATRON,MUNCEA PE BRANCI...CA DE NU,PATRONU AI DADEA RAPID DRUMU,SA SE TREZEASCA SOMER A DOUA ZI !

PATRONU NU-SI TINEA IN CLINICA DOCTORI INCOMPETENTI SI SPAGARI,A DOUA ZI AI PUNEA PE LIBER ,CA DOAR STATEAU LA USA INCA 100 CE DE ABIA ASTEAPTA SA LUCRE !

SI PACIENTU NU MAI DADEA SPAGA LA NIMENI, PT CA CLINICA ERA OBLIGATA DE SOCIETATEA DE ASIGURARI SA EXECTUTE TOT TRATAMENTUL STAS,CONFORM POLITIEI DE ASIGURARE !

INSA ROMANII L-AU HUIDUIT PE PRESEDINTE, IUBIND SITEMUL DE SANATATE ACTUAL !

nU SUNTYEM OARE NISTE VIERMI CE NE MARITAM SOARTA ????
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2012, 19:51:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu ma intreb ce o fi in sufletul care nu are ochi de cat sa vada mizeria din lume?
Sufletul care nu se da in laturi sa defaime slujitorii Bisericii, stiind ca in acest fel defaima si Biserica ?
Mai sa fie, cum se face ca la noi in oras mai toate Bisericile, exceptie catedrala si alte cateva au tarifele afisate?
Sau altele nici nu practica tarife? Spre ex la noi la Biserica nu exista tarif decat ptr cult. Si asta e benevol. Restul, ramane la atitudinea credinciosului cat poate da. S-au primit si 200 lei ptr un botez, dar si 20.
Du-te domnule si spunele preotului si consiliului ce probleme ai in ceea ce priveste taxele de acolo, dar macar nu veni si barfi pe forum stiind ca acei preoti nu sunt prezenti aici si implicit nu au drept la cuvant.
Intinaciunea din suflet nu o vedem, dar ne impiedicam de carciumile preotilor, de restaurantele lor sau de...discotecile lor?
Apropo, daca preotii aceia nenorociti asa i-au invatat pe medici, dvs de ce nu incercati sa le modificati obiceiurile? de ce va complaceti si dati?
Pune-ti mana pe piatra si jap...drept in capu popii cu discoteca.
Intre timp, deschideti ferestrele sufletului sa intre aer curat.
Surprinzator post ! Discutiile corolare sunt de prisos ! Neasteptata pozitie !

Cind discutam despre ,,garda de fier" ori despre fostul rege Mihai I, ori despre maresalul Antonescu ,ori despre profesori , ori despre medici, ori despre ce a mai facut Basescu, ori despre parintele Pomohaci, ori ... cite si mai cite subiecte au fost , acestia au fost prezenti aici pe forum ????????
Si spuneti ca in acest caz eu fac birfa . Dar cei care au discutat subiectele aratate mai sus in care in mod firesc au existat polemici aceea a fost cumva tot birfa ? Desigur ca nu ... deoarece nu voiti dvs !

1. Eu am pus problema ca preotimea nu a facut mare lucru pt. constiinta moral duhovniceasca a tineretului in primul rind (lucrurile sunt evidente ca doar de aceea discutam noi aici si nu facem fabulatii , vedeti martori care marturisesc din dramele lor !) si nici decum ca asa au invatat preotii. Una-i una si alta-i alta . Eu nu va pot traduce din romana in romana atunci cind dvs. din inversunare afectiva nici nu mai puteti intelege postarea .
Imi pare rau , am avut alta impresie despre dvs. Probabil ca m-am grabit !

2. Tare mult gresiti cind fortati idea ca preotii care nu fac cinste bisericii reprezinta tocmai biserica . Pai daca vreun patriarh sau ierarh sau preoti sunt masoni si ecumenisti si corupti ... credeti ca aceasta este Biserica in realitate ? Biserica , cu ,,B" mare , este imaculata si impardonabila si nu s-a identificat nici o data nici cu patriarhii ecumenici arieni, nici monoteliti, nici monofiziti , nici cu lapsii si nici cu coruptii . Daca aceasta ati inteles dvs. din Istoria Bisericii Universale si din Traditia Bisericii , cu scuzele circumstantiale , trebuie sa va spun ca nu ati inteles nimic.
Apropos, credeti ca daca vedeti pe starda 100 de militari beti crita asta insemneaza ca Armata este o institutie jalnica si decadenta .
Daca in timpurile prezente cind fenomenul divortialitatii si al desfrinarii absolut libertine feminine a crescu exponential fata de dinainate de revolutie trebuiie sa ne duca obligatoriu la concluzia ca institutia casatoriei este caduca iar toate femeile sunt niste desfrinate .
Aveti un mod particular dar incorect de a gindi minata nu de realitate ci de a spune ceva, orice , prin care sa va sustineti parerile gresite .
iarasi pacat , nu ma asteptam .
Medici care sunt necorupti , care lupta cu fenomenul in care sunt implicati colegi de ai lor se vad lesne daca urmariti comunicatele de presa privind activitatea colegiilor medicilor dar si pareri personale ale confratilor integri .
Dar preoti care sa zica ceva cu dreptate si adevar despre un jnapan purtator de rasa exceptional de rar am avut ocazia sa vad , deoarece ... ,,nu trebuie sa judecam" , ci probabil ca sa fim prosti !
Mai vorbim aici de moralitate ? NU, ca ce rost mai are ?

3. Despre care intinaciune din suflet va referiti ca nu o vedem , a pastorului sau a oii ? Hm, orb pe orb calauzind ... stiti versetul Mintuitorului ?

4. In tirgul meu in care traiesc nu este nici o biserica in care sa fie la vedere taxele si pretul serviciilor, si multe nu au programul (orientativ) de desfasurare a slujbelor ... deoarece nu este teatru !. Abia sunt la stadiul de : exista numere de telefon la care poti apela preotul si la care poti avea si surpriza sa primesti un asemnea raspuns : ,,... frate draga , eu sunt acum cu o treaba in Bucuresti dar miine il impartasim pe muribund / Da este bine si asa parinte dar atunci sa ne rugam amindoi ca sa mai traiasca pina miine !"

Ca si o concluzie constat ca aveti dificultati de intelegere in comunicare mai ales atunci cind furia va curteaza !
A recunoaste un adevar, fie el mic sau mare , frecvent sau rar, bun sau ,,nebun" nu tine de o parcimonie desueta ci de faptul de a fi educat si invatat sa marturisesti adevarul si sa te preocupe binele aproapelui !

NB: - daca v-am facut o seara agitata va rog sa ma iertati . Nu m-am asteptat de fel ca iepurele sa sara tocmai din bratele vulpitei !
- va recomand sa mai urmariti inca o data postarile celor care au fost constrinsi sa dea spaga ! si apoi intrebatii si pe ei de ce ,,au sustinut " sistemul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2012, 20:41:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Eu am pus problema ca preotimea nu a facut mare lucru pt. constiinta moral duhovniceasca a tineretului in primul rind (lucrurile sunt evidente ca doar de aceea discutam noi aici si nu facem fabulatii , vedeti martori care marturisesc din dramele lor !) si nici decum ca asa au invatat preotii. Una-i una si alta-i alta . Eu nu va pot traduce din romana in romana atunci cind dvs. din inversunare afectiva nici nu mai puteti intelege postarea .
Nu domnule, dvs ati pus problema cat de falsi sunt preotii si cat de preocupati sunt de conducerea carciumilor proprii, a discotecilor si a restaurantelor in timp ce iti rostesc un fals"nu trebuie" cand merg oamenii cu pomelnice.

Citat:
2. Tare mult gresiti cind fortati idea ca preotii care nu fac cinste bisericii reprezinta tocmai biserica . Pai daca vreun patriarh sau ierarh sau preoti sunt masoni si ecumenisti si corupti ... credeti ca aceasta este Biserica in realitate ? Biserica , cu ,,B" mare , este imaculata si impardonabila si nu s-a identificat nici o data nici cu patriarhii ecumenici arieni, nici monoteliti, nici monofiziti , nici cu lapsii si nici cu coruptii . Daca aceasta ati inteles dvs. din Istoria Bisericii Universale si din Traditia Bisericii , cu scuzele circumstantiale , trebuie sa va spun ca nu ati inteles nimic.
Biserica adevarata este reprezentata de de acel 1 cleric/mirean care mai tine dreapta credinta nealterata.Dar in constiinta majoritatii, si aici trebuie sa tineti cont ca sunteti pe un forum public in care exista crestini de diferite nivele precum si necrestini, Biserica e confundata cu slujitorii ei. Ce impresie poate sa faca unui om o confesiune despre care membrii ei se grabesc sa vorbeasca ironic(ca sa nu zic batjocoritor )la adresa celor meniti sa o conduca? V-ati gandit vreodata ca prin posturile acide raniti pe cei slabi in credinta? Sau asta nu e important ptr dvs, important e sa va sustineti punctul de vedere?
Citat:
Medici care sunt necorupti , care lupta cu fenomenul in care sunt implicati colegi de ai lor se vad lesne daca urmariti comunicatele de presa privind activitatea colegiilor medicilor dar si pareri personale ale confratilor integri .
Dar preoti care sa zica ceva cu dreptate si adevar despre un jnapan purtator de rasa exceptional de rar am avut ocazia sa vad , deoarece ... ,,nu trebuie sa judecam" , ci probabil ca sa fim prosti !
Caracatita asta numita "dare de mita" pe care au hranit-o parintii nostri si pe care voluntar/involuntar o hranim si noi si-a intins prea mult tentaculele. Singura realitate trista e ca atunci cand vine vorba de sistemul sanitar omul nu se mai gandeste la normalitate, mai ales cand aceasta normalitate ii pune in pericol viata sau viata cuiva drag.Daca oamenii ar fi invatati sa nu mai dea, ar avea mult de suferit.Poate doar daca s-ar face o miscare la nivel national s-ar schimba ceva.
Citat:
3. Despre care intinaciune din suflet va referiti ca nu o vedem , a pastorului sau a oii ? Hm, orb pe orb calauzind ... stiti versetul Mintuitorului ?
A oii, care nu isi vede intinaciunea din cauza intinaciunii pastorului.Stiti versetul"Scoate mai intai barna din...."
Avem suficienti pastori buni, care sa ne faca sa ne vedem murdaria sufleteasca.Cred ca daca am fi atenti la ea, n-am mai avea grija de noroiul altui pastor.
Citat:
4. In tirgul meu in care traiesc nu este nici o biserica in care sa fie la vedere taxele si pretul serviciilor, si multe nu au programul (orientativ) de desfasurare a slujbelor ...
Acesta e un caz particluar.Dar a generaliza o situatie pe motiv ca asa-i in targul dvs mi se pare o greseala.
Citat:
Abia sunt la stadiul de : exista numere de telefon la care poti apela preotul si la care poti avea si surpriza sa primesti un asemnea raspuns : ,,... frate draga , eu sunt acum cu o treaba in Bucuresti dar miine il impartasim pe muribund / Da este bine si asa parinte dar atunci sa ne rugam amindoi ca sa mai traiasca pina miine !"
vai de preotul care isi neglijeaza importantul rol de pastor sufletesc! Greu raspuns se va cere din mana lui.Sa fereasca Dumnezeu sa ii moara un suflet necuminecat, ca strasnica va fi judecata!
Citat:
Ca si o concluzie constat ca aveti dificultati de intelegere in comunicare mai ales atunci cind furia va curteaza !
Sunt o persona manioasa, mai ales cand vad cu cata satisfactie este aruncat noroi in slujitorii Bisericii! Nu-i suficient ca au si asa destul, mai ii imposcam si noi.
Poate ca ideea era buna, dar modul in care ati expus-o este mult prea acid! si acidul face rau!
Citat:
A recunoaste un adevar, fie el mic sau mare , frecvent sau rar, bun sau ,,nebun" nu tine de o parcimonie desueta ci de faptul de a fi educat si invatat sa marturisesti adevarul si sa te preocupe binele aproapelui !
Cred ca daca am fi atat de preocupati de binele aproapelui am fi acum in slujba lor, ajutandu-i asa cum putem. Dragostea ptr aproapele nu cred ca ne-ar mai lasa timp fizic de ajutor online a saracilor si orfanilor! A arunca bulgari cu noroi, pe motiv ca spui un adevar nu prea ne diferentiaza cu nimic de "artistii" hip-hop. Si ei spun adevarul. Cum ramane cu iubirea si intrajutorarea aproapelui?
A vedea raul e primul pas, al doilea e a-ti sufleca manecile si a incepe sa cureti noroiul din jurul tau. Al treilea e sa te opresti atunci cand suna trambita. oare noi la al catulea pas suntem?
Credeti ca Hristos ne va intreba ""ai vazut ce faceau purtatorii aceia de reverenda? cate discoteci si crasme aveau? Fa-mi te rog un raport" sau "Frate, ce ai facut ca fratelui tau sa ii fie mai bine?Cu ce l-ai ajutat practic ,concret?"
Citat:
daca v-am facut o seara agitata va rog sa ma iertati .
va iert si Domnul sa ne ierte pe toti.dar asta nu ca as avea de ce sa va iert, in defintiv nu mi-ati gresit personal cu nimc. Si dvs sa ma iertati ptr atitudinea revoltata, dar asa ma port cand simt alti bulgari de noroi. De ce sa nu scoatem la iveala si margaritarele Ortodoxiei? De ce numai noroiul?
Citat:
va recomand sa mai urmariti inca o data postarile celor care au fost constrinsi sa dea spaga ! si apoi intrebatii si pe ei de ce ,,au sustinut " sistemul !
din pacate, asa cum am mai spus,atunci cand ai de ales intre viata ta si a copilului tau nu te mai gandesti cat de nemorali sunt medicii. Dai numai ca sa isi faca treaba.Trist, dar adevarat! M-am suparat pe dvs ca aruncati mingea in bratele preotilor, de parca ar fi principalii vinovati, cand si noi facem asemenea.
Citat:
Imi pare rau , am avut alta impresie despre dvs. Probabil ca m-am grabit !
Imi pare rau daca v-am pricinuit vreo suparare. Nu e bine sa etichetati prea repede vreo persoana, dupa primul cuvant frumos.Uneori e mai bine sa fiti sceptic ca apoi, daca se dovedeste o persoana placuta sa aveti o placuta impresie.Altfel veti fi des dezamagit.
Eu incerc sa aplic sfatul asta de cand am citit cartea "De la moarte la viata" a lui Paulin Lecca.
S-ar putea sa va mai dezamagesc pe parcurs. Nu ma stradui sa plac oamenilor, ci Domnului. Din pacate, de multe ori nu plac nici oamenilor, nici Domnului.Iertati-ma
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 29.01.2012 at 20:49:38.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2012, 20:44:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
PAI CINE A VRUT SA REFORMEZE SISTEMUL DE SANATATE, ASTFEL INCAT SA DEVINA UNUL :

1). IN PARTE PRIVAT
2). CONCURENTIAL
3). FARA SPAGA ????


BASESCU E SINGURUL CARE A VRUT SA-I PUNA PE MEDICI SA LUCRE LA PATRON,IAR SERVICIILE PRESTATE DE SPITALELE ASTFEL PRIVATIZATE SA FIE DECONTATE DE SOCIETATILE MARI DE ASIGURARI IN SANATATE,ASTFEL INCAT SPAGA NU-SI MAI GASEA ROSTUL IN ACEST SISTEM !

DOCTORU STATEA LA PATRON,MUNCEA PE BRANCI...CA DE NU,PATRONU AI DADEA RAPID DRUMU,SA SE TREZEASCA SOMER A DOUA ZI !

PATRONU NU-SI TINEA IN CLINICA DOCTORI INCOMPETENTI SI SPAGARI,A DOUA ZI AI PUNEA PE LIBER ,CA DOAR STATEAU LA USA INCA 100 CE DE ABIA ASTEAPTA SA LUCRE !

SI PACIENTU NU MAI DADEA SPAGA LA NIMENI, PT CA CLINICA ERA OBLIGATA DE SOCIETATEA DE ASIGURARI SA EXECTUTE TOT TRATAMENTUL STAS,CONFORM POLITIEI DE ASIGURARE !

INSA ROMANII L-AU HUIDUIT PE PRESEDINTE, IUBIND SITEMUL DE SANATATE ACTUAL !

nU SUNTYEM OARE NISTE VIERMI CE NE MARITAM SOARTA ????
Si eu am sustinut proiectul de reforma din sanatate! Dar,asa este,ne meritam soarta! Peste tot privatizarea e buna,numai in Romania nu e. Ciudat
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42