Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2009, 15:15:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In ce consta mantuirea noastra

Avem o aplecare înăscută spre religie și de mici copii la început, duși de mânuță de părinți, iar apoi singuri bătătorim drumul spre biserică sau,încercați de loviturile vieții intrăm întâmplător sau îndemnați de cineva într-un astfel de loc unde,găsim o liniște tulburătoare care ne chiamă mereu și mereu să revenim în spațiul sacru al lăcașului de închinare,mai devreme sau mai târziu majoritatea dintre noi ne căutăm identitatea religioasă.
Fără a înțelege de ce ne simțim atrași de credință ,mai târziu sau mai devreme vom ști că prin trăirea acesteia viața noastră pe acest pământ capătă un scop și anume câștigarea mântuirii.
Mântuirea constă în revenirea la comunicarea cu Dumnezeu.
Această comunicare a pierdut-o întreg neamul omenesc prin păcatul strămoșesc.Tot neamul omenesc este o totalitate de ființe pierdute.Pieirea este soarta tuturor oamenilor;și a celor buni și a celor răi."Căci în păcate m-a născut maica mea.."Ps.5o
Coborau în iad după sfârșirea vieții pe pământ, nu numai păcătoșii ci și drepții din Vechiul Testament.Acesta era prețul ființei umane decăzute.
Pentru restabilirea comunicării omului cu Dumnezeu,pentru mântuire era necesară răscumpărarea .
Rascumpărarea neamului omenesc nu a fost săvârșită de un înger, ea a fost săvârșită de însuși Dumnezeu.
Toate faptele bune,omenești neputincioase care pogorau făptura omenească în iad au fost înlocuite cu o singură faptă bună credința în Domnul nostru Iisus Hristos.
Mântuirea nu se poate obține decât prin -CREDINȚA ÎN DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS.
Cu credința și prin credință putem intra în comuniune cu Dumnezeu prin mijlocirea tainelor de el dăruite.
Gândire unora dintre atei sau sectanți precum că ei fac fapta bună și au o relație directă și personală cu Dumnezeu este greșită iar unii ca aceștia nu se voi măntui în veci.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2009, 17:07:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3]Sunt oameni care aduc cuvinte de hulă împotriva lui Dumnezeu și a Fiului lui Dumnezeu.Unul ca acesta nu fură,nu ucide ci chiar face unele fapte bune,este așa cum spune el sau alții asemenea lui - un om minunat![/SIZE]
[SIZE=3]Cum poate Dumnezeu să nu-i dea mântuire???- zice el![/SIZE]
[SIZE=3]El zice aceasta deoarece nu cunoaște creștinismul.[/SIZE]
[SIZE=3]Cel ce hulește pe Dumnezeu nu se va mântui! Prin cuvintele și prin faptele lor mulți se leapăde în fiecare zi de Hristos.Acei care se joacă de-a cuvintele vor plânge veșnic![/SIZE]
[SIZE=3]Citiți Noul Testament și scrierile Sfinților Părinți ai Bisericii Ortodoxe despre înțelegerea corectă a scripturii,despre ce fel de viață ce gânduri și simțăminte îi sunt de cuviință unui creștin.[/SIZE]
[SIZE=3]Să-l cunoaștem pe Hristos și creștinismul din credința vie,din trăirea credinței zi cu zi și din luarea crucii și urmarea Lui suportând toate necazurile și prigonirile cu bucurie până la sfârși.[/SIZE]
[SIZE=3]Aceasta este calea spre mântuire a unui creștin trăitor.[/SIZE]
[SIZE=3]([SIZE=2]În aceste postări m-am folosit de cuvine ale sfântului ierarh Ignatie Brancianinov[/SIZE][/SIZE][SIZE=2])[/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2009, 18:07:17
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit pasi pe calea spre Dumnezeu - Arhim.Sofronie

"In pragul coacerii tineretilor mele am savarsit un mare pacat:intr-o miscare nebuna a ignorantei mandriei,eu L-am “parasit” (pe Hristos) pentru un altul,un inchipuit Absolut Suprapersonal.Biruindu-mi bunul obicei de a ma ruga Dumnezeului copilariei mele,in ceasurile meditatiei nazuiam catre Fiinta absoluta.Ma sustrageam,precum mi se parea,de la tot ce este relativ,tot ce tine de felurite forme,vazute sau nevazute,simtite sau gandite.Ma duceam cu incapatanare in intunerecul necunoasterii,ca prin sustragere de la tot ce este trecator sa ajung la Ceea sau Cel ce transcede hotarele a tot ce este schimbacios,a tot ce se poate clatina.Se intampla ca cercam o oarecare “odihna”si ma indulceam,in chip nu simtitor sau trupesc,de aceasta stare.Intr-un avant si mai deplin catre atot-transcendenta Fiinta-Nefiinta de nenumit,imi vedeam propria minte ca lumina.(...)
Acea perioada a vietii mele,cineva ar putea-o vedea ca plina de inspiratie,insa eu,de departe nu cu bucurie imi amintesc de ea:am inteles ca ma dedam unei anumite “odihniri” care in realitate era o sinucidere in plan metafizic.(...)
Din aceasta stare mincinoasa eu niciodata nu as fi putut iesi cu propriile-mi puteri,dar Domnului I-a fost mila de mine si m-a prins,poate in ultima clipa.(...)
Porunca “a iubi pre Domnul cu toata fiinta,si pre aproapele ca insusi pre sine”(Lc.10:27),neasteptat s-a infatisat mintii mele in contextul sau evanghelic:contopirea fiintiala cu Dumnezeu se savarseste prin dragoste.Si astfel,ceea ce candva ma indepartase de la Evanghelie – “a iubi” imi aparuse atunci,in acel ceas ciudat intr-o straduta a Moscovei,ca un psihism ieftin – acum patrundea in inima mea si in minte ca lumina adevaratei cunoasteri:unirea fiintiala se savarseste in actul iubirii.Intelesul evanghelic al iubirii bate neasemuit mai departe decat intelegerea noastra psihica sau trupeasca.Dumnezeul copilariei mele se intorsese la mine in lumina intelegerii.
Viata crestina se intocmeste prin impletirea a doua voiri:cea Dumnezeiasca-vecinic una, si cea omeneasca-supusa clatinarilor.Dumnezeu se descopera omului prin multe si felurite cai.El nu silniceste voia oamenilor.Daca noi,cu dragoste vom primi apropierile Lui de noi,atunci El adesea va cerceta sufletul cu blandetea si smerenia Sa.Se poate intampla,precum poarta marturie intreaga istorie a credintei crestine,ca El sa se arate omului in Lumina mare.Sufletul,vazand pe Hristos in Lumina Iubirii Sale,este atras catre Dansul;el nu poate,nici voieste a se impotrivi acestei atrageri.Insa El este Foc care ne mistuie.Toata apropierea de El se insoteste de o dureroasa incordare.Este firesc firii noastre cazute sa ocoleasca durerea;si noi ne clatinam in hotararea noastra de a-I urma.Dar a ramane in afara Luminii sale devine de asemeni de nesuferit.Si astfel duhul era pus in fata a doua situatii:a ma smeri cu falsa smerenie,a ma amesteca cu realitatea ce ma inconjoara si a ma osandi stricaciunii – sau a primi infricosata chemare a lui Hristos.Cand am ales cea de-a doua hotarare,am renascut spre viata in Dumnezeul cel Viu.(...)
In viata fiecarui crestin,cresterea duhovniceasca ia ritmul sau secventa specifica,proprie acelei unice persoane.Dar temei a toate este unul si acelasi Duh (I Cor.12:4-11),prin urmare unul si acelasi tel final exprimat in poruncile lui Hristos care culmineaza cu:”Fiti dar voi desavarsiti,precum si Tatal vostru Cel din ceruri desavarsit este”(Mt.5:48).De unde urneaza ca ceea ce se intampla in calatoria unei persoane poate sa coincida cu experientele multor altora de aceeasi credinta,care s-au nevoit in epoci diferite,in conditii diferite nu numai launtric,ci si exterior.Una si aceeasi porunca a desavasirii a fost data pentru toate veacurile,tuturor oamenilor,indiferent de locul,cultura,nationalitatea sau orice altceva conditionat sau relativ.Cu alte cuvinteoruncilor lui Dumnezeu le este propriu absolutul.
Viata duhovniceasca a unui crestin poarta un caracter deosebit de dinamic.Ea niciodata nu este statica:este nesfarsit de felurita in manifestarile ei.Pe de o parte aceasta ii vadeste bogatia,pe de alta-faptul ca noi nu am atins inca desavarsirea:in viata Dumnezeirii Insasi,Sfanta Treime,momentul dinamic si cel static se contopesc intru o unime de neinteles noua.Si in aceasta ”unime” se cuprinde adevarata neclatinare fagaduita tuturor celor ce vor fi adus adevarata pocainta.”


”Vom vedea pre Dumnezeu precum este” - Arhim.Sofronie
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2009, 18:15:00
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit in drumul spre mantuire - Arhim.Sofronie

“Partea lucrarii lui Dumnezeu din viata noastra o numim Pronie.Aceasta Pronie nicicum nu se aseamana ursitei pagane.In unele momente de rascruce,cu adevarat noi insine alegem dintre posibilitatile ce ne stau inainte.Cand in fata ni se deschid felurite cai,atunci,fireste,trebuie hotarat sa ne indreptam catre Bunul cel de pe urma pe care il cautam.Aceasta alegere neaparat va trebui insotita de hotararea de a merge pana la jertfa.In astfel de cazuri,deosebit de limpede se vadeste libertatea noastra duhovniceasca.Cel mai adesea,din nefericire,oamenii se calauzesc de indemnuri vremelnice,abatandu-se de la calea de Dumnezeu aratata catre Imparatia Luminii.Astfel omul cade in cercul patimilor inselatoare care-l impiedica a zari doritele zori.Insa orice alegere va fi si ea numaidecat insotita de suferinte si de jertfe.Iar cand alegem voia lui Dumnezeu,toata jertfa ne va asemana cu Hristos:”Parinte,de voiesti,sa treaca paharul acesta de la Mine,insa nu voia Mea,ci a Ta sa fie”(Lc.22:42).
Noi toti,de nevoie,trebuie sa trecem prin taina mortii pentru o mai mare asemanare cu Hristos.Dincolo de acest prag necunoscut noua,Dumnezeu si Tatal nostru ne duce in taramul zilei neinserate.Iata nadejdea noastra in Hristos,care va fi,caci toate fagaduintele Sale sunt nemincinoase si nestramutate,precum a aratat-o experienta milenara a Bisericii noastre.

In Imparatia lui Dumnezeu-Tatal nimeni nu se inchide egoist inlauntrul sau.Sfanta iubire,toata dorirea si-o stramuta in cei iubiti.Intreaga lume,si a lui Dumnezeu,si cea facuta,o imbratiseaza in smerenie.Astfel,intreaga Fiinta devine continutul ei.In aceasta consta mare-cuviinta dragostei,bogatia ei nepretuita si fericirea de negrait.
Saracia insa si intunerecul iadului se cuprind in inchiderea in sine din iubire de sine.Culmea inchiderii in sine a mandriei se exprima ca ura de Dumnezeu.

Pana la a ni se ivi Dumnezeiasca Lumina,suntem ca orbii.In afara acestei Lumini,noi nu recunoastem pacatul;fara ea nu se deschide inaintea noastra caderea omului in adevaratele ei dimensiuni.Numai Duhul Sfant,cu venirea Sa,ne da putinta la inceput a vedea tragismul propriei noastre stari si,prin noi,a trai apoi marea drama a intregii istorii a omenirii.Urmarea caderii este o boala de nevindecat de catre doctorii pamantesti.A impaca cugetele inimii noastre cu duhul poruncilor lui Hristos - noi nu o putem face;de unde si dureroasa nevointa a luptei cu “legea pacatului” care ne ucide (Rom.7:23-25).
Pretioasa este aceasta perioada a vietii noastre,cu toate ca si chinuitoare:din toate partile suntem cuprinsi de patimi inflacarate care iau forma “aprinderii ispitelor”(1Pt.4:12).Dar intru ajutor ne vine Harul,care la inceput nu se vede ca Lumina,ci se simte ca o flacara cereasca ce mistuie in noi radacinile pacatului.
De cate ori sufletul meu,ca o mica faptura neputincioasa,atarna deasupra prapastiei cu o frica mare;nu o frica pamanteasca - nu nazuiam a prelungi la nesfarsit aceasta viata:groaza mea consta in faptul ca,dupa ce Dumnezeu facuse pogaramant pana la a veni la mine,eu vedeam cu ce rani eram intreg acoperit.Ma constientizam cu desavarsire nevrednic Imparatiei lui Dumnezeu.Nu sunt in putere a descrie acea mahnire care ma afunda intr-un lung si adanc plans.Desi fara de minte,totusi stiam ca ma aflu in mainile Facatorului meu despre Care este scris:”Infricosat lucru este a cadea in mainile Dumnezeului Celui Viu”(Evr.10:31).Imi era uneori greu pana la a nu mai putea rabda,si o data am incercat sa ma smulg din Sfintele Sale Maini (Io.10:28),insa toate incercarile se naruiau,caci nu aveam unde sa ma duc:nimic in lume nu ma atragea,nu imi putea implini duhul.
Domnul a zis:”Nu va temeti de cei ce ucid trupul…ci…temeti-va de Cela ce,dupa ce a ucis,are stapanire sa arunce in gheena.Asa zic voua,de Acela sa va temeti”(Lc.12:4-5).Domnul,Cela ce S-a dat pe Sine mortii pe cruce,nu spunea cuvinte desarte,fara insemnatate.Iar eu nicicum nu voiam sa le micsorez caracterul categoric.Si frica,frica de viata datatoare - nu se departa de la mine.Mai mult,ceva straniu se petrecea:de cum slabea aceasta,simteam launtric indepartarea de la mine a unei puteri vii - rugaciunea scadea,mintea se risipea,simtamantul lui Dumnezeu se pierdea intr-o ceata:cu duhul muream.De-abia mult mai tarziu aveam sa aflu ca ma povatuia Duhul lui Dumnezeu,iar chinul mi s-a preschimbat intr-un folos de nemasurat:cutremurul inaintea vesnicei pierzanii si plansul pocaintei - in chip tainic ma prefaceau intreg in “rugaciune”.Duhul meu,slobod,fara vreo straduinta a vointei,se inalta in contemplarea unor realitati pana atunci necunoscute:nesfarsitele prapastii ale fiintei,intunecatele salasuri ale iadului,dar si Cerul luminat de Lumina Nefacuta.
Binecuvantat fie Numele Lui in vecii vecilor.”

”Vom vedea pre Dumnezeu precum este” - Arhim.Sofronie
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2009, 20:36:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dorina, eu am inceput sa am dorul de Dumnezeu prin clasa a XII a. Pana atunci nu-mi amintesc sa-I fii vorbit. Mi-as fi dorit sa-L stiu prezent si in jocurile mele, in plimbatul prin livada, in rugaciunile pentru copii... Insa, la cat de mic sunt in aceasta lupta cu pacatul, ma simt ca un copil. O fiinta neputincioasa in a reusi fara ajutorul Tatalui. Asa ca, de fiecare data cand ies din casa, ma simt copil, dar un copil care este tinut de mana de un Dumnezeu-Tata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2009, 21:04:53
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit trei tipuri de bucurii

"Dacă citim viața Domnului nostru Iisus Hristos, putem să împărțim bucuriile Duhului Sfânt în trei grupe, și anume:


Bucuriile Betleemului, pe care le simte creștinul ce merge la biserică, care se închină cu evlavie, ascultă Sfânta Liturghie, postește, face milostenie, se spovedește curat și primește cu multă credință Preacuratele Taine. Acestea sunt cele mai obișnuite bucurii duhovnicești, care se dobândesc destul de ușor, fără multă osteneală și sunt de obște pentru toți creștinii dreptcredincioși. Se întâlnesc în casa săracului, în coliba văduvei, în inima străinului, în orice familie de creștin. Le-am putea numi și bucurii liturgice, euharistice, pentru că se nasc în Biserică, trăiesc prin Biserică și ajung la desăvârșire în Biserică prin unirea cu Sfânta Împărtășanie. Acestea sunt, deci, bucuriile tinereții duhovnicești, comune și mirenilor, și preoților și călugărilor.



Bucuriile Taborului sunt mult mai înalte ca cele dintâi și le simte numai cel lipsit de grijile lumii, care trăiește în liniște, care a dobândit cea mai curată rugăciune, care are izvoare de lacrimi pentru păcatele sale și iubește pe toți oamenii deopotrivă. Aceste bucurii se câștigă cu multă osteneală, smerenie și în timp îndelungat. Iar cine a ajuns acolo sus pe Tabor, cine și-a înălțat mintea și inima la Dumnezeu, acela este ca o făclie mereu aprinsă, care de-a pururi vede pe Dumnezeu înaintea feței sale (Psalm 15, 8) și poate striga cu Petru: Doamne, bine este nouă să fim aici... (Marcu 9, 5). Acestea sunt numite și bucuriile desăvârșirii, pe care foarte puțini le pot dobândi, căci se nasc numai din liniște și rugăciune.



Bucuriile Golgotei sunt și mai înalte ca cele de până acum și le pot simți cei ce urcă muntele Golgota, cei ce duc cu multă răbdare crucea suferinței, a bolilor îndelungate, a necazurilor pentru Hristos, a muceniciei, a jertfirii pentru aproapele pentru dreptate, care mor și înviază cu Domnul. Acestea sunt numite și bucuriile sângelui, ale jertfei, pentru că se nasc din sânge, din lacrimi și suferință. Mari sunt aceste bucurii și puțini sunt cei ce sunt vrednici să le poarte, pentru că fără multă suferință nu se pot câștiga de nimeni. (...)



Să primim ca pe un dar bucuriile cele duhovnicești și să le ascundem cu osârdie în inimile noastre. Cu osteneală se câștigă, cu multe ispite se păstrează, dar fără ele nu avem nădejdea mântuirii. Că cine face o faptă bună, cine se roagă sau face milostenie și nu simte mângâiere duhovnicească, acela fără folos s-a ostenit și este lipsit de nădejde.



Fiecare dintre noi să se ispitească pe ce treaptă a faptelor bune se află și fiecare să râvnească spre bunătățile cele mai alese, ca să fie mângâiat de Duhul Sfânt cu bucuriile cele mai înalte. Că bucuriile cele duhovnicești se nasc unele pe altele, se cheamă unele pe altele și se atrag unele spre altele, pentru ca bucuria noastră în Hristos să fie deplină."



(din „Predici la praznice împărătești", Arhimandrit Ioanichie Bălan, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2008)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2009, 21:14:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
"Dacă citim viața Domnului nostru Iisus Hristos, putem să împărțim bucuriile Duhului Sfânt în trei grupe, și anume:


Bucuriile Betleemului, pe care le simte creștinul ce merge la biserică, care se închină cu evlavie, ascultă Sfânta Liturghie, postește, face milostenie, se spovedește curat și primește cu multă credință Preacuratele Taine. Acestea sunt cele mai obișnuite bucurii duhovnicești, care se dobândesc destul de ușor, fără multă osteneală și sunt de obște pentru toți creștinii dreptcredincioși. Se întâlnesc în casa săracului, în coliba văduvei, în inima străinului, în orice familie de creștin. Le-am putea numi și bucurii liturgice, euharistice, pentru că se nasc în Biserică, trăiesc prin Biserică și ajung la desăvârșire în Biserică prin unirea cu Sfânta Împărtășanie. Acestea sunt, deci, bucuriile tinereții duhovnicești, comune și mirenilor, și preoților și călugărilor.



Bucuriile Taborului sunt mult mai înalte ca cele dintâi și le simte numai cel lipsit de grijile lumii, care trăiește în liniște, care a dobândit cea mai curată rugăciune, care are izvoare de lacrimi pentru păcatele sale și iubește pe toți oamenii deopotrivă. Aceste bucurii se câștigă cu multă osteneală, smerenie și în timp îndelungat. Iar cine a ajuns acolo sus pe Tabor, cine și-a înălțat mintea și inima la Dumnezeu, acela este ca o făclie mereu aprinsă, care de-a pururi vede pe Dumnezeu înaintea feței sale (Psalm 15, 8) și poate striga cu Petru: Doamne, bine este nouă să fim aici... (Marcu 9, 5). Acestea sunt numite și bucuriile desăvârșirii, pe care foarte puțini le pot dobândi, căci se nasc numai din liniște și rugăciune.



Bucuriile Golgotei sunt și mai înalte ca cele de până acum și le pot simți cei ce urcă muntele Golgota, cei ce duc cu multă răbdare crucea suferinței, a bolilor îndelungate, a necazurilor pentru Hristos, a muceniciei, a jertfirii pentru aproapele pentru dreptate, care mor și înviază cu Domnul. Acestea sunt numite și bucuriile sângelui, ale jertfei, pentru că se nasc din sânge, din lacrimi și suferință. Mari sunt aceste bucurii și puțini sunt cei ce sunt vrednici să le poarte, pentru că fără multă suferință nu se pot câștiga de nimeni. (...)



Să primim ca pe un dar bucuriile cele duhovnicești și să le ascundem cu osârdie în inimile noastre. Cu osteneală se câștigă, cu multe ispite se păstrează, dar fără ele nu avem nădejdea mântuirii. Că cine face o faptă bună, cine se roagă sau face milostenie și nu simte mângâiere duhovnicească, acela fără folos s-a ostenit și este lipsit de nădejde.



Fiecare dintre noi să se ispitească pe ce treaptă a faptelor bune se află și fiecare să râvnească spre bunătățile cele mai alese, ca să fie mângâiat de Duhul Sfânt cu bucuriile cele mai înalte. Că bucuriile cele duhovnicești se nasc unele pe altele, se cheamă unele pe altele și se atrag unele spre altele, pentru ca bucuria noastră în Hristos să fie deplină."



(din „Predici la praznice împărătești", Arhimandrit Ioanichie Bălan, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2008)
Păcat ca multe din predici, invațaturi, rămân simple postări, simple cuvinte. Mult mai de folos e sentimentul copilului din noi ce-L tine in permanență pe Tatăl de mână, așa cum cineva de aici spunea atat de simplu si atât de inălțator !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2009, 22:06:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dorina, eu am inceput sa am dorul de Dumnezeu prin clasa a XII a. Pana atunci nu-mi amintesc sa-I fii vorbit. Mi-as fi dorit sa-L stiu prezent si in jocurile mele, in plimbatul prin livada, in rugaciunile pentru copii... Insa, la cat de mic sunt in aceasta lupta cu pacatul, ma simt ca un copil. O fiinta neputincioasa in a reusi fara ajutorul Tatalui. Asa ca, de fiecare data cand ies din casa, ma simt copil, dar un copil care este tinut de mana de un Dumnezeu-Tata.
Cât de frumos ai spus și cât de simplu! Am deschis aceast topic deoarece sunt mulți (așa cum am fost și eu) care nu știu care este scopul vietii creștine.
Este ușor să dai citate greoaie care chiar dacă sunt pline de învățături folositoare nu se lipesc de suflet așa cum se lipește o trăire personală așa cum este aceasta scrisă de tine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2009, 09:18:43
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cât de frumos ai spus și cât de simplu! Am deschis aceast topic deoarece sunt mulți (așa cum am fost și eu) care nu știu care este scopul vietii creștine.
Este ușor să dai citate greoaie care chiar dacă sunt pline de învățături folositoare nu se lipesc de suflet așa cum se lipește o trăire personală așa cum este aceasta scrisă de tine.
pe Dumnezeu il putem cunoaste din experientele proprii,din experientele semenilor nostri,din lectura... cred ca depinde de structura sufleteasca a fiecaruia dintre noi.

cat despre scopul vietii crestine,daca mi-ai fi pus asta intrebare acum 20 de ani,as fi raspuns ca implinirea poruncilor si o viata bine placuta Lui,conforma cu educatia ortodoxa.

astazi insa,pot afirma cu certitudine ca nu este suficient;il poti descoperi pe Dumnezeu in inima ta,dar trebuie sa stii sa-L si pastrezi acolo in ciuda tuturor greutatilor vietii;iar lucrul acesta l-am invatat pe parcurs,citind si incercand sa-mi corectez greselile;cu cat aflu mai mult,cu atat imi dau seama ca n-am facut decat primii pasi pe Cale.
personal,imi doresc sa cunosc nu numai trairile si convingerile fiecaruia,dar si lecturile care au zidit in sufletele lor simtamintele crestine.

cu riscul de a fi citata de n-ori si a ma supune comentariilor dezaprobatoare,postez cuvintele simple ale Sf.Serafim de Sarov privind scopul vietii crestine:

“Scopul vietii crestine este dobandirea Duhului lui Dumnezeu.
Daca,de pilda,rugaciunea si privegherea va da mai mult har,rugati-va si privegheati.Daca va da mai mult har postul,postiti.Daca milostenia va da mai mult har,atunci dati milostenie.La fel ganditi-va pentru fiecare alta virtute care se face intru Hristos.
Asa sa negutatoriti duhovniceste cu virtutile.Si dupa ce dobanditi in felul acesta harul Sfantului Duh,sa-l impartiti tuturor celor ce au nevoie de el,luand exemplu de la lumanarea aprinsa.Aceasta,desi arde cu lumina pamanteasca,aprinde de la ea si alte lumanari,lumineaza si alte locuri,fara ca lumina ei sa se micsoreze."
Doamne,ajuta!
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2009, 10:06:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dumnezeu este iubire !

Mantuirea este dobandirea dragostei.

Iubind pe toti si pe toate, cu siguranta ne vom mantui. Nu avem nevoie de tratate, de studii arpofundate pentru "a-L gasi" pe Dumnezeu. Este nevoie doar de o inima curata de orice rautate. Iubim vecinii, iubim oamenii in autobuze, iubim colegii, iubim rudele, nu raspundem nimianui cu rau, si gata.. Dumnezeu se descopera in inima noastra.

Dragostea este calea pe care a mers Hristos. Aceeasi cale o avem si noi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 02:59:52
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38