Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2011, 19:03:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ia citeste mataluta crezul Bisericii primare si crezul roman catolicismului si crezul ortodox si vezi care e noua Biserica.

Regula Un nou crez, o noua Biserica.
Corect. Crezul cel nou este cel al ortodocsilor care au adaugat implicit sintagma "numai" inainte de "din Tatal".
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca un ism tine oamenii departe de viata vesnica, ismul respective merita un picior in spate si cu asta basta.
Mai ramane sa demonstrati ca catolicii nu au acces la viata vesnica.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Citeste apoi si crezul Bisericii in care ungurii au devenit crestini si crezul ortodox si vezi daca e vorba de aceeasi Biserica.

Ei vezi ca ungurii s-au nascut crestini in ortodoxie?
Dupa cum am spus, nu este acelasi Crez, daca insistati pe introducerea palmata a lui "numai".

Pe de alta parte, ungurii au devenit crestini intr-o Biserica care respecta dorinta si porunca Mantuitorului, de a merge si a face prozeliti din toate neamurile, pana la capatul Pamantului. Despre eforturile misionare ortodoxe am auzit prea putin.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Come home.
Sunt acasa de aproape un an, de cand, la Sfintele Pasti, am fost acceptat in Una Sfanta Biserica Catolica si Apostolica.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Maghiarii trebuie sa vina acasa, in Biserica in care s-au crestinat.
Keep dreaming.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Biserica Romano Catolica nu este Biserica Sfantului Stefan nici al parintilor lui.

Biserica Romano Catolica este o Biserica aparuta dupa el.
Biserica Romano Catolica nu este tot una cu Biserica Catolica. Este un rit in cadrul Bisericii Catolice, la fel cu celelalte rituri.

Last edited by Erethorn; 25.03.2011 at 19:06:00.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2011, 19:44:20
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Hai sa citim impreuna http://en.wikipedia.org/wiki/Filioque.

Acolo se vede clar ca Romano Catolicii au schimbat crezul.

Cuvantul numai nu exista in crezul ortodox.

"Filioque, Latin for "and from the Son", was added in 589 to the Catholic Church's Nicene Creed. This creed, foundational to Christian belief since the 4th century, defines the three persons of the Trinity: the Father, the Son, and the Holy Spirit. In its original Greek form, the creed says that the Holy Spirit proceeds "from the Father". The Latin text speaks of the Holy Spirit as proceeding "from the Father and the Son".

Et in Spiritum Sanctum, Dominum, et vivificantem: qui ex Patre Filioque procedit.
(And in the Holy Spirit, the Lord, and giver of life, who from the Father and the Son proceeds.)
The word Filioque was first added to the Creed at the Third Council of Toledo (589) and its inclusion spread later throughout the Frankish Empire.[1] In the 9th century, Pope Leo III, while accepting, like his predecessor Pope Leo I, the doctrine, tried to suppress the singing of the Filioque in the Mass of the Roman rite.[1] In 1014, however, inclusion of Filioque in the Creed was adopted in Rome.[1] Since its denunciation by Photios I of Constantinople,[1] it has been an ongoing source of conflict between the East and West, contributing to the East-West Schism of 1054 and proving an obstacle to attempts to reunify the two sides.[2]

"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2011, 19:56:31
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Vezi, multi Papi incluzand pe Leo I erau impotriva Filioque.

Un lucru sa sti. Daca ti s-a spus de la cei romano catolici ca ortodocsii au modificat crezul inseamna ca acei oameni cred intr-o gresala si problema e cate greseli mai sunt pe acolo.

Oricum bravo. Acuma daca ai ajuns in Biserica Romano Catolica te apropii de adevar. Mai ai doar un pas.

Pai uite cum e intelegerea mea.

Viata vesnica vine din sfanta Euharistie si intrarea in rai din Botez. Ca si la crez, modificari s-au adus de Biserica Romanoa Catolica si la Sfanta Euharistie si la Botez si la Apa Sfintita.

Cine transforma painea si vinul in Mancare pentru viata vesnica. Dumnezeu Duhul Sfant care e chemat de preot la Sfanta Liturghie prin rugaciune.
Cine transforma omul in copil al lui Dumnezeu care are intrare in rai? Dumnezeu Duhul Sfant care e chemat de preot la Botez prin rugaciune.
Cine transforma Apa De Bucatarie in apa Sfintita? Dumnezeu Duhul Sfant, Geneza 1:2 care e chemat de preot la Sfestanie sau Sfintirea Apei.

Bun, ia apa Sfintita de la Romano Catolici si apa Sfintita de la Ortodocsi, si intreaba-te de ce Apa Sfintita de la Romano Catolici devine verde si de cei ei trebuie sa puna sare in ea.

Ia Apa Sfintita de la Romano Catolici si Apa sfintita de la Ortodocsi si vezi care rezista mai mult.

Bun, ia vezi, la romano catolici se mai chiama Dumnezeu Duhul Sfant?

Deci ca sa raspund la intrebare, intelegerea mea e ca maghiarii, vreo 10 milioane , jumate sau majoritatea la romano catolicism dau cu zarul daca moddificarile aduse de romano catolicism sunt valabile sau nu iar jumatate de la protestanti au renuntat la sfanta Impartasdanie pentru viata vesnica.

Vazand ce se intampla cu apa Sfintita , nu prea sunt happy. In polonia cand ortodocsii au trecut la uniati, vinul din Euharistie s-a prefacut in Apa si un Episcop a zis, vai de noi sau ceva pe acolo.

Omul asta a scapat.

Last edited by spre_rasarit; 25.03.2011 at 20:15:11.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.03.2011, 20:23:15
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Orice ai face, nu fa pentru oameni ci fa pentru Dumnezeu.

Daca Duhul Sfant este chemat si la romano catolicism, atunci ramane intrebarea de ce Apa Sfintita nu e ca la ortodocsi.

Last edited by spre_rasarit; 25.03.2011 at 20:28:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2011, 20:40:42
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Dumitru Staniloaie:http://saccsiv.wordpress.com/2011/01...eoprotestanta/
"

Diferenta intre Liturghia ortodoxa si cea catolica este ca

in Liturghia ortodoxa Domnul se face prezent cu Trupul si Sangele Sau prin chemarea Sfantului Duh,

pe cand in cea catolica prin cuvintele: “Luati, mancati…, Beti dintru acesta toti… “.

In liturghia catolica nu se afirma decat o legatura prin amintire,

nu prin Duhul Sfant,

intre ceea ce s-a facut la cina cea de taina si ceea ce se face acum. Nu se afirma lucrarea prezenta a Duhului Sfant. Pe cand in Ortodoxie, credinta in lucrarea prezenta a Duhului Sfant, care prelungeste prezenta si lucrarea lui Hristos este foarte puternica. Este puternica credinta in Duhul Sfant ca Persoana distincta, si in lucrarea Lui mereu prezenta in orice timp. Se tine seama de faptul ca Hristos si-a inceput si-si continua lucrarea in oameni, dupa inaltare prin Duhul Sfant. Nu exista tendinta de a confunda pe Duhul Sfant ca Persoana prin care se prelungesc actele mantuitoare ale lui Hristos cu Hristos insusi care S-a inaltat de la noi.
"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2011, 21:48:40
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pe scurt, in intelegerea mea, Romano catolicii nu cheama pe Dumnezeu la obtinerea Sfantei Impartasanii pentru viata vesnica sau la apa sfintita, ortodocsii si Biserica primara cheama pe Dumnezeu la Sfanta Impartasire ca sa obtina viata vesnica, la Botez ca sa intre in rai si la apa ca sa fie sfintita.

La apa Sfintita la Romano catolici unde nu se mai cheama Dumnezeu sa faca sfintirea se vede ca apa obtinuta devine verde si stricacioasa. La Biserica Primara si la ortodocsi e OK.

Deci prin nechemarea lui Dumnezeu Roman Catolicismul poate pune in pericol Viata vesnica si intrarea in rai a 5+ milioane de maghiari.

Da ca sa nu se lase mai prejos, protestantismul a facut deja decizia de renuntare la Euharistie pentru alte 5+ milioane de maghiari. A inlocuit Sfanta Euharistie pentru viata vesnica , Ioan 6:54 , cu simboluri, vorbe, nimic, depinzand de denominatiune.

Last edited by spre_rasarit; 25.03.2011 at 22:04:39.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2011, 23:40:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect. Crezul cel nou este cel al ortodocsilor care au adaugat implicit sintagma "numai" inainte de "din Tatal".
Acum imi dau seama, se pare ca pe dvs. v-a pacalit cineva si asa ati devenit catolic. Acum pe forum probabil aflati adevarul despre ortodoxie.
Am citit multe pe forum, dar o asa explicatie fara sens cu greu am intalnit. E adevarat ca catolicii mai folosesc cateodata explicatia puerila cu "numai", ca sa fie si ei in ton cu argumentatiile neoprotestante care rastalmacesc Biblia. Dar n-am intalnit niciodata in acest context.
N-am intalnit pana acum un catolic sa spuna ca ca ortodocsii au modificat crezul. Se pare ca decizia dvs. a fost luata doar pe baza emotiilor, nu pe baza adevarului.
Ca sa va dau si raspunsul, crezul ortodox e cel initial, adoptat la sinoade. Catolicii au modificat crezul abia cu cativa ani inainte de Schisma, prin 1014, cand papa l-a rostit si nu a mai fost pomenit la Constantinopol.
Unii catolici explica modificarea crezului prin faptul ca nu se spune numai de la Tatal. Nu ca ortodocsii ar fi spus numai, ci catolicii au adus aminte de asta. Bineintele, o explicatie puerila, de genul folosite de neoprotestanti pentru a interpreta pasajele care le contrazic dogma gresita.
A fost o conferinta intreaga despre Filioque, mia ales un catolic ar trebui s-o citeasca.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2011, 07:39:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum imi dau seama, se pare ca pe dvs. v-a pacalit cineva si asa ati devenit catolic. Acum pe forum probabil aflati adevarul despre ortodoxie.
Domnule Catalin, nu o mai dati invartita dupa cires.

Raspundeti-mi scurt si clar la o intrebare: Este adevarat ca dumneavoastra sustineti ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal ? Da sau nu.

Oricum, discutia legata de filioque a inceput numai datorita faptului ca preopinentul a invocat acest argument, iar tonul dumneavoastra prezumtios nu-si are locul intr-o discutie serioasa.

In ce priveste decizia mea de a ma converti de la ortodoxie la catolicism, aceasta nu a avut nimic de-a face cu controversa filioque. Daca doriti mai multe amanunte in acest sens, contactati-ma pe privat, deoarece nu doresc sa las impresia ca fac propaganda pe forumul public.

Last edited by Erethorn; 26.03.2011 at 08:17:26.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2011, 10:31:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Catalin, nu o mai dati invartita dupa cires.

Raspundeti-mi scurt si clar la o intrebare: Este adevarat ca dumneavoastra sustineti ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal ? Da sau nu.

Oricum, discutia legata de filioque a inceput numai datorita faptului ca preopinentul a invocat acest argument, iar tonul dumneavoastra prezumtios nu-si are locul intr-o discutie serioasa.

In ce priveste decizia mea de a ma converti de la ortodoxie la catolicism, aceasta nu a avut nimic de-a face cu controversa filioque. Daca doriti mai multe amanunte in acest sens, contactati-ma pe privat, deoarece nu doresc sa las impresia ca fac propaganda pe forumul public.
Desi s-a scris de n ori, repet inca odata: Crezul ortodox NU contine cuvantul "numai", acesta fiind o adaugire catolica: "Si in Duhul Sfant, Care de la Tatal purcede".
Putem de acum inainte sa consideram rea vointa din partea dumneavoastra, a catolicilor de pe acest forum, faptul de a repeta la infinit acest "numai", care nu exista in Crez. Doar lipsa de memorie va mai poate fi o scuza.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2011, 11:50:19
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu cred ca e rea credinta. Pur si simplu daca au invatat ceva gresit, e greu sa te dezveti . Eu am mai intalnit romano catolici care erau ferm convinsi ca ortodocsii au modificat crezul, ceea ce e o gresala. http://ro.orthodoxwiki.org/Crezul Uite Erethorn ia o carte de rugaciune ortodoxa si cauta in crez cuvantul numai. Daca ai fost ortodox s-ar parea ca nu ai stiut crezul, daca ai putut accepta invatatura gresita.

Acuma ce era sa le spuna. Noi am modificat crezul, am scos chemarea Duhului Sfant din Sfintele taine, haideti la noi? Cine s-ar mai fi dus?

Dar asta e o oportunitate de a deveni ortodox. Daca vezi ca ai fost invatat gresit si ca adevarul e ascuns, intrebarea e ce se mai ascunde.

Mai mult, la muntele Athos cand au slujit ortodocsii cu romano catolicii s-a daramat Biserica peste ei si unii au murit si nu au putrezit pana azi, parul si unghiile le cresc si au un miros de nedescris, filmul asta la sfarsit aminteste de asa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=qs5gIJpv1Bs

La Lumina Sfanta, cand au intrat romano catolicii cu ortodocsii, Lumina Sfanta nu a venit pana ce nu au iesit romano catolicii din Biserica.

Dar...

Dar profetia spune ca toti romano catolicii vor veni la ortodoxie. Sa ne rugam pentru ei si sa ne dorim ca fiecare sa se mantuiasca.

De ce nu isi doresc ortodocsii unirea cu protestantii. Pentru ca protestantismul a renuntat la mancarea pentru viata vesnica Ioan 6:54 inlocuind-o cu vorbe, simboluri, nimic depinzand de confesiune , si pentru ca pentru ortodocsi viata vesnica e importanta.
La romano catolici exista modificari. Astfel la Romanoa Catolici se crede ca anumite cuvinte transforma painea si vinul in Sfanta Impartasanie pe cand la ortodocsi si la Biserica Primara , Dumnezeu era chemat prin rugaciujnea preotului sa transsforme painea si vinul in sfanta Impartasanie pentru viata vesnica. Daca cuvintele, SPUSE DE OAMENI , pot face transformarea e OK, daca nu romano catolicii au o problema MARE cu viata vesnica. La apa sfintita unde romano catolicii au facut la fel , nu au mai chemat pe Dumnezeu sa sfinteasca apa zicand ca anumite cuvinte o sfintesc , apa dupa sfintire la romano catolici devine verde si cu miros urat. Deci atentie mare caci cu viata vesnica nu trebuie sa ne jucam.

Last edited by spre_rasarit; 26.03.2011 at 14:06:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 02:06:28
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Bine va m gasit mioara66 Generalitati 2 08.08.2006 00:16:33