Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.08.2014, 18:50:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei ba bine că nu.
Nu-L mințim noi în fiecare zi?
Treaba nasoală pentru noi e că El știe tot.
Binenteles ca o facem, ma refeream ca degeaba inceram sa ne furam singuri caciula pentru ca el oricum ne cunoaste inimile.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.09.2014, 00:26:00
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Cred că tatăl ei e un preot ortodox nepracticant.
Mai ai multe asemenea povești nemuritoare?

Si nu cumva ai uitat iar să menționezi că musulmanul s-a făcut ortodox și abia apoi le-a fost oficiată cununia?
Preotul ortodox din acea parohie nu l-a întrebat ce religie este dar i-a cununat, nici imamul musulman nu a întrebat de religia lor când s-au cununat în Nigeria. Cât despre tatăl ei preot ortodox deocamdată este pensionat, cert e că soții se înțeleg bine și nu au fost certuri din motive religioase, nici copiii nu au probleme cu religia pentru fată e mai greu deoarece în părțile Ardealului nu e deloc întâlnit islamismul, pentru băiat nu e nici o problemă pentru că e ortodox însă bunicul lor preot ortodox îi iubește pe amândoi deoarece amândoi sunt nepoții lui.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.09.2014, 07:13:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei ba bine că nu.
Nu-L mințim noi în fiecare zi?
Treaba nasoală pentru noi e că El știe tot.
Nu-i nasoală deloc(sigur știi și tu), ci tocmai asta e salvarea nostră fiindcă numai de la El vine mântuirea pe care El ne-o dorește mereu și știe mai bine ca noi de ce avem nevoie.
Dacă nici El n-ar știi, ar fi vai și-amar de noi!

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Cred că tatăl ei e un preot ortodox nepracticant.
Nu poate exista așa ceva.
Poate ai vrut să zici preot fără parohie, deoarece chiar și o liturghie solitară este practică.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 01.09.2014, 10:58:55
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca preotul nu a stiut ca nasii nu sunt ortodocsi casatoriti, pentru ca nu i-ati spus, nu pentru ca a stiut si a facut si asa. Si ma indoiesc ca preotul a stiut ca va casatoriti si la un cult eretic, ca doar nu a dat dispensa.


Retine, sotul tau s-a convertit la ortoodcsi, nu se repeta botezul intotdeauna (desi nu e nici valabil), se face doar mirungerea. Daca el se considera tot eretic (sau reformat, e acelasi lucru) inseamna ca a facut o convertire falsa, e un mare pacat, mai mare decat atunci cand era doar reformat.
Referitor la prima parte: preotul a stiut ca nasa e ortodoxa si nasul reformat si ca au fost casatoriti la reformati; singurul lucru care nu l-a stiut preotul ortodox a fost ca facem cununia religioasa si la reformati (a fost o decize luata cu mai putin de 24 de ore inainte de nunta, si pentru ca ne incadram si in timp, am faut intai si casatoria reformata.

si referitor la punctul 2, sotul nu a stiut ce ii face preotul (am fost langa ei); l-a facut cu mir si a zis nustiuce si la gta i-a zis "acum sti ortodox, dar botezul reformat iti este valabil". Asa ca al meu s-a trezit dintr-o data ortodox, fie ca a vrut, fie ca nu; nu l-a intrebat nimeni nimic;


In fine, oricum pentru noi, confesiunea religioasa diferita e ultimul lucru care ne-ar putea deranja... Amandoi, oricum ne rugam aceluiasi Dumnezeu; Dumnezeu e acelasi, iar chestiunile de dogmatica si mai stiu eu ce diferente sunt nu ne intereseaza, pentru ca niciunul nu suntem (si probabil nici nu vom fi) crestinii perfecti, care sa faca totul a la carte; asa ca diferenta de confesiune religioasa nu ne impiedica nicidecum sa fim o familie.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 01.09.2014, 12:14:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chestii gen spovedanie, împărtășire sunt la "și altele" nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.09.2014, 19:06:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
si referitor la punctul 2, sotul nu a stiut ce ii face preotul (am fost langa ei); l-a facut cu mir si a zis nustiuce si la gta i-a zis "acum sti ortodox, dar botezul reformat iti este valabil". Asa ca al meu s-a trezit dintr-o data ortodox, fie ca a vrut, fie ca nu; nu l-a intrebat nimeni nimic;
Deci preotul i-a zis: acum esti ortodox. Oare ce-o insemna asta, nu v-ati pus intrebarea? De asemenea, preotul nu a zis ca e si reformat, a zis ca nu i se repeta botezul, adica i se aplica iconomia. In cazul iconomiei nu se repeta botezul, asa s-a stabilit la toate sinoadele ecumenice. Desi botezul la reformati nu e valid, daca ramane la reformati. Despre iconomie se gasesc mai multe pe net, eu am scris o gramada de mesaje numai despre asta (acum scriu sa inteleaga si Dalian, desi ma indoiesc ca poate intelege). http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68820.html
Ma indoiesc ca preotul nu v-a zis nimic, ca trebuie facuta o slujba de trecere la ortodoxie inainte. In concluzie, sotul tau e acum ortodox, chiar daca doar cu numele.
Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In fine, oricum pentru noi, confesiunea religioasa diferita e ultimul lucru care ne-ar putea deranja... Amandoi, oricum ne rugam aceluiasi Dumnezeu; Dumnezeu e acelasi, iar chestiunile de dogmatica si mai stiu eu ce diferente sunt nu ne intereseaza, pentru ca niciunul nu suntem (si probabil nici nu vom fi) crestinii perfecti, care sa faca totul a la carte; asa ca diferenta de confesiune religioasa nu ne impiedica nicidecum sa fim o familie.
Asta cu doar credinta conteaza e de la protestanti, reformati, de la Luther incepand. Nu si la noi (ba chiar si catolici), Iisus a venit sa aduca harul din Sfintele Taine, credinta exista si pana atunci. Deci, cine se boteaza se va mantui si cine manaca Trupul si Sangele se va mantui, cam asta e rezumatul.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 02.09.2014, 00:37:10
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desi botezul la reformati nu e valid, daca ramane la reformati.
Aha, te-ai mai luminat...
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre iconomie se gasesc mai multe pe net, eu am scris o gramada de mesaje numai despre asta (acum scriu sa inteleaga si Dalian, desi ma indoiesc ca poate intelege). http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68820.html
Eu înțeleg mah Cătăline, mai multe decât îți închipui tu în bucuria-ți deșartă.
Înțeleg chiar și că încerci să te dai mare că tu ai fi scris articolul ăla sclipitor.
Dar eu am mari îndoieli, crede-mă.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 02.09.2014, 01:44:03
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci preotul i-a zis: acum esti ortodox. Oare ce-o insemna asta, nu v-ati pus intrebarea? De asemenea, preotul nu a zis ca e si reformat, a zis ca nu i se repeta botezul, adica i se aplica iconomia. In cazul iconomiei nu se repeta botezul, asa s-a stabilit la toate sinoadele ecumenice. Desi botezul la reformati nu e valid, daca ramane la reformati. Despre iconomie se gasesc mai multe pe net, eu am scris o gramada de mesaje numai despre asta (acum scriu sa inteleaga si Dalian, desi ma indoiesc ca poate intelege). http://www.crestinortodox.ro/dogmati...oxa-68820.html
Ma indoiesc ca preotul nu v-a zis nimic, ca trebuie facuta o slujba de trecere la ortodoxie inainte. In concluzie, sotul tau e acum ortodox, chiar daca doar cu numele.

Asta cu doar credinta conteaza e de la protestanti, reformati, de la Luther incepand. Nu si la noi (ba chiar si catolici), Iisus a venit sa aduca harul din Sfintele Taine, credinta exista si pana atunci. Deci, cine se boteaza se va mantui si cine manaca Trupul si Sangele se va mantui, cam asta e rezumatul.
Uite aici un link cu botezuri oficiat în biserica reformată, https://www.youtube.com/watch?v=lA7fXURTpeQ nu știu dacă botează și nou-născuți dar chiar nu înțeleg spre sfârșit ce e cu spectacolul ăla cu măști de animale doar nu au inceput și reformații să creadă în reîncarnare, dar în fine să nu deviem de la subiect. Linkul ar fi trebuit pus la secțiunea Botezul. Îmi cer scuze.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 02.09.2014, 08:57:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chestii gen spovedanie, împărtășire sunt la "și altele" nu?
Da, mai Dragos, sunt la "si altele". Multumit acum ca ai vazut-o scris negru pe alb, sau trebuie sa ma repet, sa fiu sigura ca vei fi multumit?!

Ai o ironie de tot rahatul, Dragos; sincer...

Pana la urma, este problema mea ce e la "si altele"... e in joc mantuirea mea, nu a ta, asa ca nu vad de ce trebuie sa te bagi asa fara nici un sens...
Sau ai impresia ca, cu atitudinea ta o sa devin io (sau altii) mai crestina decat sunt, ca o sa apreciez mi mult oamenii in functie de religie/confesiune, sau pur si simplu te plictisesti si vorbesti ca sa nu taci?!

Pai cu ironii din astea "fine" nici nu-mi doresc sa ma apropiu mai tare DOAR de ortodocsi... am mai vazut multi ca tine, mari credinciosi care le stiu pe toate si care le fac pe toate, dar, pe de alta parte, sarcasmul si ironiile la adresa celor mai slabi sau carora nu le pasa ca lor... exact asa ca tine...
Iti sta bine, n-am ce sa zic...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 02.09.2014, 09:56:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu îmi cer sincer scuze dacă te-am smintit cumva.
Dar nu uita că tu faci fix la fel, ba chiar blasfemiezi pe ici pe colo, cu cele scrise de tine.

Mântuire ușoară!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10