Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.01.2008, 16:06:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
E stiintific un astfel de experiment? Mi se pare ca razi de mine.
Uite ce recunosc unii care nici macar nu sunt crestini:
"Din cauza unor pori care exista in mod natural in latexul de cea mai buna calitate (si care au diametrul de pana la 50 de ori mai mare decat diametrul unui virus HIV), precum si datorita unor defecte de fabricatie, depozitare, intretinere sau folosire, exista riscul transmiterii infectiei cu HIV chiar in conditiile folosirii prezervativului. Aceasta metoda preventiva relativa este insa promovata atat de agresiv datorita faptului ca se considera ca monogamia si abstinenta de la relatiile sexuale premaritale sunt concepte perimate, pe care majoritatea nu le mai respecta azi." (de pe un site oarecare de sanatate pentru femei).
Spui exista riscul ! Da dar cand este riscul mai mare , atunci cand se foloseste prezervativul sau atunci cand nu se foloseste. Ramanem la prima varianta care este mult, mult mai sigura. Si pana la urma HIV-ul este contactat in relatiile intamplatoare, in desfrau. Aici vorbim de avorturi, de crima in sine .
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.01.2008, 16:16:44
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu spun eu, era un citat al celor care stiu ce spun. Daca ai fost atent la discutie, s-a deviat de la subiectul avort si s-a ajuns la contraceptie ca prevenire. Si am spus ca aceasta educatie pt contraceptie este de fapt o agresiune asupra tinerilor, pentru a-i ispiti, pentru a-i face de fapt sa cada mai usor, mai fara grija. Agresiunea e foarte bine gandita si de sus dirijata, pentru desfraul este o patima care slabanogeste omul in general foarte mult, si a face "educatie sexuala" in masa inseamna de fapt a tinti la puterea si durabilitatea unui neam in sine. Si stiu ce spun.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.01.2008, 16:35:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, poi abstinentza e la fel de grava daca nu mai grea patima ca shi sexul protejat sau liber ca dezvolta balaurele exact spre punctul culminant adica tot spre sex protejat sau liber. la Hristos nu e vorba de abstinentza, ci a spus foarte clar ca e pacat oriunde l-ai intalni acest drum, in familie, intre copii sau orice tip de relatzie, chiar vitro sa fie ea. Deci daca te gandeshti ca vreodata sa faci sex inseamna ca te-ai decis deja sa pacatuieshti shi in inima ta ai shi savarshit pacatul, chiar daca eshti la camin shi vrei sa te casatoreshti cu colega de joaca sa avetzi copii... Deci vreau sa spun, bineintzeles cu modestie shi fara acuze cuiva ca abstinentza este shi ea pacat, bineintzeles in masura in care abstinentza este ashteptarea pentru a avea relatzii sexuale cu unicul partener de viatza cu care te cununi. Problema nu este ca vei pacatui pentru a aduce pe lume copii ci ca dumneata crezi ca nu ai pacate shi nu te mai pocieshti niciodata pentru ca facut dragoste doar pentru a avea copii. Dar asta este un pacat. Nu afirm eu, ca eu chiar n-am habar, dar asha mi se pare ca se intzelege din scripturi.... poate ma inshel, oricum Dumnezeu tzine in seama pacatele fiecaruia pe care le socoteshte el shi acelora cui le vrea, caci unora le numara shi perii de pe cap, iar altora le ingaduie multe spurcaciuni... caci tainele shi lucrarile sale sunt de nepatruns pentru oameni dar se descopera copiilor... ascultatori.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.01.2008, 16:42:48
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Deci,concluzie.....in afara de 2-3% intreaga populatie este pacatoasa in acest domeniu.Dar esti un pic nedrept aici,asexualii nu pot pacatui?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.01.2008, 16:49:26
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

:)
adica, vsovi, un fel de "iadul e plin de feciori mandri si raiul de desfranati pocaiti". Asa este, dar spunea un parinte contemporan, "nimeni care s-a pazit curat de acest pacat sa nu cumva sa creada ca a facut-o prin puterile sale, numai Harul lui Dumnezeu l-a pazit!". si "mandria merge inaintea caderii"...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.01.2008, 16:58:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Deci,concluzie.....in afara de 2-3% intreaga populatie este pacatoasa in acest domeniu.Dar esti un pic nedrept aici,asexualii nu pot pacatui?
poi cine ma crezi tu pe mine sa shtiu sa-tzi raspund la intrebari? aici nu e vorba de asexuat sau eunuc sau lipsa unor hormoni sau organe.... poi ce crezi ca existe organe specifice shi diferentziate? Am impresia ca orice celula itzi poate cadea in pacat chiar daca nu apartzine aparatului genital, shi cu atat mai mult cu cat nu ea este responsabila de greshala ta, in schimb ea itzi este o sluga supusa... shi nu exista acel procent de 2-3% ci este 100% pacatoshi, iar adevaratul procent deshi nu este relevant, dar shi ala al vietzii tale il shtie doar Dumnezeu, daca ar fi interesat de astfel de lucruri, dar poate ca e interesat mai mult de altele... mult mai relevante shi care te caracterizeaza mai bine, din lucruri mai banale.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.01.2008, 17:02:03
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Pai,de fapt,o persoana asexuala este o persoana care nu simte atractie sexuala pentru nicio alta persoana.Este o orientare sexuala.Deci,de aceea ziceam,nu pot pacatui in acest aspect al vietii,nu?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.01.2008, 17:04:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
:)
adica, vsovi, un fel de "iadul e plin de feciori mandri si raiul de desfranati pocaiti". Asa este, dar spunea un parinte contemporan, "nimeni care s-a pazit curat de acest pacat sa nu cumva sa creada ca a facut-o prin puterile sale, numai Harul lui Dumnezeu l-a pazit!". si "mandria merge inaintea caderii"...
:satisfied:
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.01.2008, 10:29:44
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Folosirea prezervativului este aidoma aruncarii samantei de catre Onan . Dumnezeu a zis : “ Cresteti si va inmultiti “ . Nu a zis : cand te duci la amanta , foloseste o basica , asa , ca precautie .

http://saccsiv.weblog.ro/

Reply With Quote
  #130  
Vechi 16.01.2008, 12:08:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de saccsiv
Folosirea prezervativului este aidoma aruncarii samantei de catre Onan . Dumnezeu a zis : “ Cresteti si va inmultiti “ . Nu a zis : cand te duci la amanta , foloseste o basica , asa , ca precautie .

http://saccsiv.weblog.ro/
de ce crezi dumneata ca inmultzirea, adica un numar tot mai mare de oameni, mai multzi oameni, se obtzine neaparat prin nashteri de copii rezultatzi prin shtintza shi medicina sau raporturi sexuale? poi daca ne strangem 5-10-15 deja ne-am inmultzit. suntem mai multzi. iar "creshtetzi shi va inmultzitzi" este adresata celorlalte vietzuitoare. in schimb Onan nu pentru lepadare de semantza a fost lasat de Dumnezeu ci pentru ca a urat numele fratelui sau, neridicandu-i aceluia moshtenitori, deci s-a incetatzenit acest termen din numele sau in mod absurd...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51