Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.03.2011, 02:22:18
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca aveam o astfel de preocupare,cautam un forum despre cainii maidanezi.


PS-nu-ti inteleg tonul acuzator ,dar poate ai impresia ca lucrez la primarie si n-am facut adapost cainilor maidanezi..:-))
Tocmai aici este problema noastra. Asteptam altii sa le rezolve pe toate. Nu este un ton acuzator, imi cer scuze. Chiar ma intereseaza subiectul, pentru ca au ajuns o mare problema acesti caini. Nu trebuie sa lucrezi la primarie ca sa te implici! Sa inteleg ca nu te-ai gandit niciodata la modul serios- ce masuri ar trebui luate, cum s-a ajuns aici si ce ai putea face tu, ca cetatean, individ, om?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.03.2011, 02:32:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Tocmai aici este problema noastra. Asteptam altii sa le rezolve pe toate. Nu este un ton acuzator, imi cer scuze. Chiar ma intereseaza subiectul, pentru ca au ajuns o mare problema acesti caini. Nu trebuie sa lucrezi la primarie ca sa te implici! Sa inteleg ca nu te-ai gandit niciodata la modul serios- ce masuri ar trebui luate, cum s-a ajuns aici si ce ai putea face tu, ca cetatean, individ, om?
Sunt de acord cu orice masura care poate sa ofere siguranta cetateanului care isi plimba copilul sau bunica linistit pe trotuar..! Iubesc omul in primul rand,apoi animalul.Si daca cineva iubeste mai intai animalul apoi omul,are o mare problema la "mansarda"..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.03.2011, 02:37:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Cinii, alarma ieftina si imposibil de dezamorsat

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Tocmai aici este problema noastra. Asteptam altii sa le rezolve pe toate. Nu este un ton acuzator, imi cer scuze. Chiar ma intereseaza subiectul, pentru ca au ajuns o mare problema acesti caini. Nu trebuie sa lucrezi la primarie ca sa te implici! Sa inteleg ca nu te-ai gandit niciodata la modul serios- ce masuri ar trebui luate, cum s-a ajuns aici si ce ai putea face tu, ca cetatean, individ, om?
Societatea va solicita si va dori ciini in jurul caselor si mai ales a masinilor lor atita timp cit in Romania nu va dispare hotia si tilharia.

Si eu am fost tentat sa cred ca solutia administrativa ar trebui copiata cu exactitate din occident insa mai tirziu m-am trezit din acest vis frumos realizind imposibilitatea acestui pas inspre civilizatie.

In Romania inca nu iti poti lasa masina linistit in parcarea blocului fara sa stai sa tremuri ca a doua zi o sa o gasesti sprijinindu-se pe patru sticle de bere, asa cum nu poti pleca in nici o vacanta fara usi metalice eventual de inox incuiate cu cite 3-4 yale si cu vecini rugati/platiti sa verifice in fiecare zi integritatea apartamentului.

Stiind care-i situatia din tara...se pare ca ciinii vagabonzi si latrareti -alarme naturale - vor ramine pe pozitii inca pe putin vre-o 200 de ani.

Basescu ca sa scape de ciini trebuie mai intii sa scape de banditism, si asa cum nu exista nici o sansa, tot asa si la ciini nu se poate renunta.
Si pe buna dreptate!

Last edited by andreicozia; 23.03.2011 at 02:39:39.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.03.2011, 02:43:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sunt de acord cu orice masura care poate sa ofere siguranta cetateanului care isi plimba copilul sau bunica linistit pe trotuar..! Iubesc omul in primul rand,apoi animalul.Si daca cineva iubeste mai intai animalul apoi omul,are o mare problema la "mansarda"..
N-ai Melissa cum sa impaci si capra si varza. Chiar cu pretul terorizarii copiiilor si a batrinelor care-si vor sacrifica coltilor de ciine, ocazional, plasele cu parizer, macar stim clar ca gainarii si derbedeii iesiti la ciordeala la 2-3 noaptea in parcare vor fugi tinindu-de de turul pantalonilor :))
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.03.2011, 08:27:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sfantul iubeste animalele, ca parte a creatiei lui Dumnezeu, dar nu in opozitie cu oamenii sau in defavoarea lor.
Ai dreptate. Dar, din pacate unii oameni sunt mai rai decat animalele, actioneaza impotriva legilor firii sau pur si simplu asista pasivi la nenorocirea altora, fie ei oameni, sau animale, sau altceva. Asta probabil ca a inspirat-o pe initiatoarea acestui topic cand a ales titlul respectiv (care a dus la atatea polemici).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.03.2011, 09:56:06
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Ma bucur sa aflu ca iubesti cainii si ca te intristeaza cazurile oamenilor muscati de caini. De asemenea este un lucru si mai bun ca te intereseaza oamenii fara stapan. Te rog, spune-mi ce ai facut sau ce faci pentru ei, pentru ajutorarea lor? Practic. Crezi ca sta in puterea ta sa schimbi ceva? Atat in privinta acelor oameni cat si in privinta maidanezilor? Ma intereseaza raspunsurile concrete, practice. Multumesc
Dragul meu, o sa iti raspund cu toata onestitatea la intrebare, exact la ce m-ai intrebat. Si totodata voi incerca sa caut relevanta teologica a subiectului, asa cum am spus mai inainte ca incerc mereu sa fac (chestiunile care incep cu o problema fierbinte si raman in aceeasi zona dar nu iau inaltime spre Cer, se cheama preocupari lumesti iar eu ma feresc de asa ceva mai ales acum, in timpul Postului; caut sa fiu ancorat in Hristos nu in lumesc).
Mai intai, doresc sa afli ca in copilaria mea doream sa devin medic veterinar. Pana la 14 ani principala mea pasiune a fost cresterea si ingrijirea animalelor. De atunci am ramas cu un obicei: privesc un om in ochi si imi dau seama de sufletul lui inclinat spre bine sau spre rau, deoarece am invatat de la contactul cu animalele sa inteleg privirea unei fiinte. (La om e nitel mai complicat, am intalnit oameni cu ochi inocenti de vitel, mari si umezi, rotunzi si catifelati dar care baga in tine cutitul fara sa ezite.) Tot din copilarie, de la ingrijirea animalelor am deprins mila. Avea sa ma ajute in exersarea pentru dobindirea milei crestine, precum si in plan profesional (lucrez in domeniul de acordare a ajutorului specializat catre oamenii suferinzi psihic).
Ce fac eu concret, iata 2 exemple:
a) mergand la spitalul Fundeni am trecut pe langa un tufis din care se auzeau scancete ca de copil, un vaitat prelungit, tipat; m-am oprit o clipa, pregatit sa intru in postura bunului samaritean, speriat chiar de gandul ca ar putea fi un copil abandonat. Ei bine nu, era doar un catel in varsta de cateva zile, abandonat acolo de stapinii care l-au aruncat la gunoi, probabil pentru ca iesise corcitura din aventurile unei lady de rasa, cu vreun catel vagabond (ca in desenele animate Doamna si vagabondul). M-am apropiat sa il cercetez si am vazut ca nu ii dadusera ochii. Am oftat si am dat sa plec, blestemind in gandul meu rautatea oamenilor si soarta grea a unor fiinte. Dar am observat ceva cumplit: din urechea catelului ieseau... viermi. Asta m-a revoltat: care va sa zica acel mic catzel era mancat de viu de viermi... Mi-am imaginat imediat ca ar putea sa nu ii fi patruns inca la creier, probabil ca se aflau doar la nivelul pielii din urechea externa sau medie. Nu am putut sa plec mai departe (desi imi imaginam ce avea sa patesc acasa): am luat puiul, cu oarecare scarba deoarece mirosea deja, l-am bagat cu grija in geanta unde aveam niste ziare si o punga apoi am fugit acasa si 2 zile am avut o singura grija: cum sa ii acord primul ajutor. I-am scos viermii din ureche cu penseta. Prietene, nu a fost deloc o placere, nici pentru mine si banuiesc nici pentru animal, crede-ma si daca nu crezi exerseaza si tu.
In fine, cainele acela pe care l-am numit Spot (avea pete maronii, era o corcitura de Brac german) afost ingrijit in casa mea ca la carte (am cumparat carti pentru ingrijirea animalelor). Apoi, cand nu a mai fost posibil sa il crestem, dupa aproximativ un an, am plecat cu el la tara si i-am ales cu mare grija un stapan iubitor. Nu l-am aruncat pe strazile Capitalei! A ajuns caine de vaza la o stana din Baragan, ultima data l-am vazut in urma cu niste ani, m-a recunoscut de departe, a venit in salturi mari la mine si nu m-a lasat sa mai plec pana cand nu l-a pus in lant gros ciobanul.
Al doilea lucru practic, concret, cum ceri tu, l-am facut ceva mai recent, am luat de aceasta data 2 caini aflati in aceeasi situatie (abandonati pe gunoaie langa Stadionul National) si i-am hranit cu biberonul. Mai greu era noptile, cand dadeau sa moara, intrau in spasme ale intregului corp si nu mai respirau din cauza deshidratarii si a lipsei laptelui matern cu anticorpi. Salvarea de la urgentele pentru animale nu m-a ajutat, acolo erau doctori plini de importanta care radeau de mine ca ma zbat pentru niste cadavre vii care vor putrezi in curind, ziceau ei plictisiti de telefoanele mele (cateii erau in coma, se zbateau in tremurul mortii).
Acum iata un fapt pentru care iti multumesc ca mi-ai dat prilejul sa scriu aici si sper sa citeasca aceste randuri si alti oameni. E ceva inexplicabil pentru mine, aproape de domeniul miracolului.
Pe cei doi pui i-am botezat Goe (cel strengar si jucaus, facea mereu nazdravenii) si Ursu (solid, greoi, cuminte, pe el te puteai baza!). ei bine, in a doua noapte de ingrijire, Goe a inceput primul sa intre in crizele de spasme ale corpului, spasmele mortii. La cateva minute imi amintesc ca a inceput si Ursu. Neputincios cu totul in fata inevitabilului, am sunat la cateva centre veterinare dar mi s-a spus sa ma resemnez. Nimeni nu mi-a indicat nimic, nici un fel de tratament si m-au luat peste picior. Mesajul era clar: moare, domne, moare! E doar o javra, ce te tot agiti? dar, vai, eu nu puteam accepta fiindca ... ii tineam in bratele mele si imi venea sa pling de neputinta. Nu vroiam sa ii vad murind in bratele mele. Imi era foarte mila de ei... Atunci, nemaistiind ce sa fac, i-am luat si ... i-am bagat sub pulover, la piept, langa inima. I-am strans acolo, pe amindoi micutzii si i-am mangaiat usor ca sa le pun sangele in miscare, apoi, poate crezi ca sunt nebun, le-am cantat un cantecel de leagan si am spus cateva rugaciuni. A durat cateva minute tot procedeul asta si.... minune, spasmele au incetat, cateii s-au linistit iar a doua zi sugeau voiosi din pipeta (abia dupa cateva zile am trecut la biberon).
Dupa cateva saptamini sotia m-a anuntat ca ... a ramas gravida! Primul nostru copil, Petru, a primit viata pe pamantul asta dupa ce noi, parintii lui, i-am salvat de la moarte pe Goe si pe Ursu. Acum cainii sunt la tzara, in zona Calarasi, si am vesti bune despre ei.
Iata, asadar, prietene, ca nu sunt un om care trece dispretuitor pe langa toata faptura lui Dumnezeu. Sper ca ma crezi pe cuvint si ca tot ce am relatat aici e relevant. dar eu unul am facut exact ce ai vazut mai sus. In loc de 3 caini morti sau 3 caini vagabonzi pe strazi, am ales varianta de a-i salva si a-i trimite la tara, intr-un mediu potrivit pentru ei, iar nu pe cimentul oraselor. Nu am putut sa fiu nepasator dar nici sa complic existenta oamenilor de aici doar pentru ca iubesc eu animalele. Iubirea presupune si discernamint, nu doar lacrimioare si sentimentalisme, cred eu.
Sfantul Paisie Aghioritul era mare iubitor de animale. In cartea "Patimi si virtuti" (ti-o recomand din tot sufletul) il poti vedea cu un pitzigoi in palma, hranindu-l cu firimituri de paine. DAR SFANTUL TRAIA SI SCRIA PENTRU OAMENI! Asta e prioritatea unui om.
Celelalte sunt importante, in ordinea lor, secundara desigur.
Dumnezeu sa ne aiba in grija Lui si sa devenim mai buni cu prilejul acestui Post.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.03.2011, 10:07:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit oamenii fara Stapan

Cat priveste ce fac eu pentru oamenii fara stapan, precizez mai intai ca inteleg prin stapan ce se intelege din aceasta rugaciune importanta pentru Postul in care ne aflam:

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul:
Doamne si Stapanul vietii mele,
Duhul trandaviei, al grijii de multe (deznadejde, "abattement" in fr., n.tr.)
al iubirii de stapanie si al grairii in desert
nu mi-l da mie!
Iar duhul curatiei, al gandului smerit,
al rabdarii si al dragostei,
daruieste-mi mie, slugii Tale!
Asa, Doamne, Imparate,
daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele
si sa nu osandesc pe fratele meu,
ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul (306 - 373) marcheaza slujbele Postului Mare. Este repetata de trei ori si insotita de trei metanii mari, inchinaciuni cu fruntea pana la pamant.
Metania (metanoia) desemneaza tocmai pocainta ca eliberare a noastra de sub toata stapanirea acestei lumi.

Am spus in postarea anterioara ca lucrez in domeniul acordarii de sprijin specializat pentru oamenii cu probleme psihice. Si in educatie.
Dincolo de ce am invatat la scoala, incerc sa lucrez cu mine, pentru despatimirea si dezvoltarea mea ca om, ca om al lui Dumnezeu. Cat de rezonabil sunt eu, cata omenitate imi mai pastrez, atat lucru bun pot face in relatia mea cu oamenii care sufera de lipsa unui Stapan iubitor.
Ma rog pentru ei si Il rog pe Bunul Dumnezeu sa imi dea taria sa rezist in meseria mea grea. Sa nu devin o bruta, un cinic, un nesimtit. Exersez grija de aproapele, toleranta, rabdarea. Mi-e greu, mi-e greu (datorita limitelor mele, a pamantului din mine, a egoismului meu nenorocit) si de aceea Il rog pe Hristos si pe Preasfanta Nascatoare si pe Sfinti sa ma ajute sa nu devin din om neom. Asta fac, deocamdata.
Domnul sa ne binecuvinteze!
Post luminat, fratilor si surorilor! NADEJDE in Domnul!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.03.2011, 10:11:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @ioan cezar

Acum sa auzim ce ANUME a facut Hermiod pt salvarea cainilor fara stapan si a adoptarii lor!
De obicei nu cei care sunt impotriva lor se implica cu ceva...ci tot cei care-i iubesc...
Personal,ma bucur ca ati integrat 3 sufletele care v-au iesit in cale, fiinte condamnate la moarte !
Felicitari!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.03.2011, 10:23:13
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Personal,ma bucur ca ati integrat 3 sufletele care v-au iesit in cale, fiinte condamnate la moarte !
Felicitari!
Multumesc, multumesc, slava lui Dumnezeu pentru toate!
Acum imi dau seama de ceva, ca ai pus tu cifra 3 sub ochii mei. Pai, dupa faza cu Goe si Ursu, Dumnezeu mi-a mai daruit 2 copii! Acum totalul e de 3 nu doar la puii de caine ci si la copii! O fi o legatura, nu o fi, eu una stiu: are grija Dumnezeu de toate cate ne sunt de folos!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.03.2011, 10:45:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dragul meu, o sa iti raspund cu toata onestitatea la intrebare, exact la ce m-ai intrebat. Si totodata voi incerca sa caut relevanta teologica a subiectului, asa cum am spus mai inainte ca incerc mereu sa fac (chestiunile care incep cu o problema fierbinte si raman in aceeasi zona dar nu iau inaltime spre Cer, se cheama preocupari lumesti iar eu ma feresc de asa ceva mai ales acum, in timpul Postului; caut sa fiu ancorat in Hristos nu in lumesc).
Mai intai, doresc sa afli ca in copilaria mea doream sa devin medic veterinar. Pana la 14 ani principala mea pasiune a fost cresterea si ingrijirea animalelor. De atunci am ramas cu un obicei: privesc un om in ochi si imi dau seama de sufletul lui inclinat spre bine sau spre rau, deoarece am invatat de la contactul cu animalele sa inteleg privirea unei fiinte. (La om e nitel mai complicat, am intalnit oameni cu ochi inocenti de vitel, mari si umezi, rotunzi si catifelati dar care baga in tine cutitul fara sa ezite.) Tot din copilarie, de la ingrijirea animalelor am deprins mila. Avea sa ma ajute in exersarea pentru dobindirea milei crestine, precum si in plan profesional (lucrez in domeniul de acordare a ajutorului specializat catre oamenii suferinzi psihic).
Ce fac eu concret, iata 2 exemple:
a) mergand la spitalul Fundeni am trecut pe langa un tufis din care se auzeau scancete ca de copil, un vaitat prelungit, tipat; m-am oprit o clipa, pregatit sa intru in postura bunului samaritean, speriat chiar de gandul ca ar putea fi un copil abandonat. Ei bine nu, era doar un catel in varsta de cateva zile, abandonat acolo de stapinii care l-au aruncat la gunoi, probabil pentru ca iesise corcitura din aventurile unei lady de rasa, cu vreun catel vagabond (ca in desenele animate Doamna si vagabondul). M-am apropiat sa il cercetez si am vazut ca nu ii dadusera ochii. Am oftat si am dat sa plec, blestemind in gandul meu rautatea oamenilor si soarta grea a unor fiinte. Dar am observat ceva cumplit: din urechea catelului ieseau... viermi. Asta m-a revoltat: care va sa zica acel mic catzel era mancat de viu de viermi... Mi-am imaginat imediat ca ar putea sa nu ii fi patruns inca la creier, probabil ca se aflau doar la nivelul pielii din urechea externa sau medie. Nu am putut sa plec mai departe (desi imi imaginam ce avea sa patesc acasa): am luat puiul, cu oarecare scarba deoarece mirosea deja, l-am bagat cu grija in geanta unde aveam niste ziare si o punga apoi am fugit acasa si 2 zile am avut o singura grija: cum sa ii acord primul ajutor. I-am scos viermii din ureche cu penseta. Prietene, nu a fost deloc o placere, nici pentru mine si banuiesc nici pentru animal, crede-ma si daca nu crezi exerseaza si tu.
In fine, cainele acela pe care l-am numit Spot (avea pete maronii, era o corcitura de Brac german) afost ingrijit in casa mea ca la carte (am cumparat carti pentru ingrijirea animalelor). Apoi, cand nu a mai fost posibil sa il crestem, dupa aproximativ un an, am plecat cu el la tara si i-am ales cu mare grija un stapan iubitor. Nu l-am aruncat pe strazile Capitalei! A ajuns caine de vaza la o stana din Baragan, ultima data l-am vazut in urma cu niste ani, m-a recunoscut de departe, a venit in salturi mari la mine si nu m-a lasat sa mai plec pana cand nu l-a pus in lant gros ciobanul.
Al doilea lucru practic, concret, cum ceri tu, l-am facut ceva mai recent, am luat de aceasta data 2 caini aflati in aceeasi situatie (abandonati pe gunoaie langa Stadionul National) si i-am hranit cu biberonul. Mai greu era noptile, cand dadeau sa moara, intrau in spasme ale intregului corp si nu mai respirau din cauza deshidratarii si a lipsei laptelui matern cu anticorpi. Salvarea de la urgentele pentru animale nu m-a ajutat, acolo erau doctori plini de importanta care radeau de mine ca ma zbat pentru niste cadavre vii care vor putrezi in curind, ziceau ei plictisiti de telefoanele mele (cateii erau in coma, se zbateau in tremurul mortii).
Acum iata un fapt pentru care iti multumesc ca mi-ai dat prilejul sa scriu aici si sper sa citeasca aceste randuri si alti oameni. E ceva inexplicabil pentru mine, aproape de domeniul miracolului.
Pe cei doi pui i-am botezat Goe (cel strengar si jucaus, facea mereu nazdravenii) si Ursu (solid, greoi, cuminte, pe el te puteai baza!). ei bine, in a doua noapte de ingrijire, Goe a inceput primul sa intre in crizele de spasme ale corpului, spasmele mortii. La cateva minute imi amintesc ca a inceput si Ursu. Neputincios cu totul in fata inevitabilului, am sunat la cateva centre veterinare dar mi s-a spus sa ma resemnez. Nimeni nu mi-a indicat nimic, nici un fel de tratament si m-au luat peste picior. Mesajul era clar: moare, domne, moare! E doar o javra, ce te tot agiti? dar, vai, eu nu puteam accepta fiindca ... ii tineam in bratele mele si imi venea sa pling de neputinta. Nu vroiam sa ii vad murind in bratele mele. Imi era foarte mila de ei... Atunci, nemaistiind ce sa fac, i-am luat si ... i-am bagat sub pulover, la piept, langa inima. I-am strans acolo, pe amindoi micutzii si i-am mangaiat usor ca sa le pun sangele in miscare, apoi, poate crezi ca sunt nebun, le-am cantat un cantecel de leagan si am spus cateva rugaciuni. A durat cateva minute tot procedeul asta si.... minune, spasmele au incetat, cateii s-au linistit iar a doua zi sugeau voiosi din pipeta (abia dupa cateva zile am trecut la biberon).
Dupa cateva saptamini sotia m-a anuntat ca ... a ramas gravida! Primul nostru copil, Petru, a primit viata pe pamantul asta dupa ce noi, parintii lui, i-am salvat de la moarte pe Goe si pe Ursu. Acum cainii sunt la tzara, in zona Calarasi, si am vesti bune despre ei.
Iata, asadar, prietene, ca nu sunt un om care trece dispretuitor pe langa toata faptura lui Dumnezeu. Sper ca ma crezi pe cuvint si ca tot ce am relatat aici e relevant. dar eu unul am facut exact ce ai vazut mai sus. In loc de 3 caini morti sau 3 caini vagabonzi pe strazi, am ales varianta de a-i salva si a-i trimite la tara, intr-un mediu potrivit pentru ei, iar nu pe cimentul oraselor. Nu am putut sa fiu nepasator dar nici sa complic existenta oamenilor de aici doar pentru ca iubesc eu animalele. Iubirea presupune si discernamint, nu doar lacrimioare si sentimentalisme, cred eu.
Sfantul Paisie Aghioritul era mare iubitor de animale. In cartea "Patimi si virtuti" (ti-o recomand din tot sufletul) il poti vedea cu un pitzigoi in palma, hranindu-l cu firimituri de paine. DAR SFANTUL TRAIA SI SCRIA PENTRU OAMENI! Asta e prioritatea unui om.
Celelalte sunt importante, in ordinea lor, secundara desigur.
Dumnezeu sa ne aiba in grija Lui si sa devenim mai buni cu prilejul acestui Post.
Doamne ajuta!
Pentru mine este o sarbatoare cand inalnesc oameni care iau decizii cu sufletul,atat in ce priveste oamenii,cat si animalutzele,copaceii etc,deci ma bucur mult sa te cunosc,chiar si virtual,draga Cezar!
Eu am trait niste lucruri incredibile cand ma implicam in cazuri de a ajuta animale,lucruri care m-au facut sa imi dau seama ca sunt ingeri care le ocrotesc,ca existenta lor are o mare importanta inaintea lui Dumnezeu,dar si un mare rol in evolutia noastra spirituala.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca Amadeo_ Generalitati 11 03.06.2015 02:38:22
Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta? sophia Biserica Ortodoxa Romana 32 13.06.2013 00:36:18
Imi doresc sa cunosc crestini ortodocsi... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 05.03.2012 07:15:46
Animalele au suflet? pisi Generalitati 60 18.03.2011 17:53:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42