Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2007, 08:53:52
Amadeo_ Amadeo_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca cred ca uni au ajuns astfel la un fel de politeism adica nu se mai roaga la Dumnezeu sa-ii ajute ci la sfinti de ex "la sf Ilie pt a da ploaie...etc" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2007, 09:54:24
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amadeo_
Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca cred ca uni au ajuns astfel la un fel de politeism adica nu se mai roaga la Dumnezeu sa-ii ajute ci la sfinti de ex "la sf Ilie pt a da ploaie...etc" ?
Ai formulat un pic gresit... `rugam atat de mult`... nu ar trebui sa existe limita pt. rugaciunile noastre. Niciodata nu ne rugam `prea mult` etc. Insa semnalul poate fi unul corect intr-un anumit context. Bineteles, Biserica face deosebire intre adorarea lui Dumnezeu si cinstirea sfintilor (`latria` si `doulia`). Insa in pietatea populara, cinstirea sfintilor PARE a depasi pe cea acordata lui Dumnezeu.

Exemplul cu Ilie nu are neaparat legatura, desi ar fi interesant sa deschidem un topic pt. a discuta valentele pe care sfantul le are cu credintelele populare legate de fertilitate. Ilie a capatat in credinta populara (in basme, povesti etc)caracteristicile unui zeu al fertilitatii, asa cum apar el in mitologiile legate de divinitati precum Osiris, Zeus, Mithra, Varuna, Enlil etc.
`Stapan al ploii`, Ilie (20 iulie) are legatura cu inceputul secerisului, deci cu recolta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2007, 18:58:27
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

Din punct de vedere crestin ortodox,rugaciunea catre Sf. Ilie pentru a aduce ploaie este pagana.Singurul care decide daca va ploua sau nu este Dumnezeu.Raportul dintre mireni si sfinti trebuie sa fie unul de respect fata de acestia,nu de venerare.Sfintii au fost oameni ca si noi,nu ne putem pune destinul in bratele acestora.Ei trebuie urmati ca exemplu,pentru viata si comportamentul lor demni de lauda Domnului.Sfintii ne pot ajuta enorm,prin cunostintele,faptele si imaginea lor,pe care noi le luam ca exemplu,si prin vointa noastra si ajutorul lui Dumnezeu noi putem urma Calea cea Dreapta.Foarte multi se roaga la Sfinti sa le faca viata mai buna,sa le aduca sanatate,noroc in difrite domenii,dar dni pct meu de vedere este total gresit.De parca Sfintii sunt niste Mama omida,sau mai stiu eu ce vrajitoare cu puteri magice.De la Sfinti invatam si atat.Ei sunt cei care ne pot aduce mai aproape de Dumnezeu,dar nu il inlocuiesc sub nici o forma.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2007, 19:10:36
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad87
Din punct de vedere crestin ortodox,rugaciunea catre Sf. Ilie pentru a aduce ploaie este pagana.Singurul care decide daca va ploua sau nu este Dumnezeu.Raportul dintre mireni si sfinti trebuie sa fie unul de respect fata de acestia,nu de venerare.Sfintii au fost oameni ca si noi,nu ne putem pune destinul in bratele acestora.Ei trebuie urmati ca exemplu,pentru viata si comportamentul lor demni de lauda Domnului.Sfintii ne pot ajuta enorm,prin cunostintele,faptele si imaginea lor,pe care noi le luam ca exemplu,si prin vointa noastra si ajutorul lui Dumnezeu noi putem urma Calea cea Dreapta.Foarte multi se roaga la Sfinti sa le faca viata mai buna,sa le aduca sanatate,noroc in difrite domenii,dar dni pct meu de vedere este total gresit.De parca Sfintii sunt niste Mama omida,sau mai stiu eu ce vrajitoare cu puteri magice.De la Sfinti invatam si atat.Ei sunt cei care ne pot aduce mai aproape de Dumnezeu,dar nu il inlocuiesc sub nici o forma.
Biserica Ortodoxa numeste cinstirea sfintilor `venerare`. ESte acelasi lucru. Am sublinit opozitia dintre adorarea (lui Dumnezeu - latria) si venerarea (sfintilor- doulia).
Crestinii se roaga sfintilor sa MIJLOCEASCA prin rugaciunile lor la Dumnezeu. un exemplu bun este nunta din Cana Galileii. Hristos nu vrea intial sa ajute pe nuntasi, insa la rugamintea mamei sale, preface apa in vin. Deci... `Mult poate rugaciunea celui drept.` De asemenea, sluga sutasului este vindecata prin credinta stapanului. Asta arata ca sfintii au si rolul de MIJLOCITORI, nu numai de exemple sau modele. Sunt de acord ca nu ar trebui sa il inlocuiasca pe Dumnezeu.

Daca esti atent la rugaciunile Bisericii catre sfinti, toate sunt adresate ca unor care se vor ruga mai departe, la randul lor, pt. obtinerea celor cerute.

Cinstirea sfintilor inseamna indirect adorarea lui Dumnezeu... `Binecuvantat este Dumnezeu intre sfintii Sai` samd.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2007, 01:36:48
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Dapai io zic ca odin are dreptate. Ca ei mijlocesc. asta e rolul lor. Dar unii chiar exagereaza parerea mea. Adica .. cum ar trebui sa sune o rugaciune catre un sfant? "ajuta-ma" sau "roaga-te pentru mine"? sa clarificam asta pentru inceput.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2007, 08:58:04
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Dapai io zic ca odin are dreptate. Ca ei mijlocesc. asta e rolul lor. Dar unii chiar exagereaza parerea mea. Adica .. cum ar trebui sa sune o rugaciune catre un sfant? "ajuta-ma" sau "roaga-te pentru mine"? sa clarificam asta pentru inceput.
E un inceput si asta... Poti sa ii spui si `ajuta-ma` si `roaga-te pt. mine` pentru ca ajutorul lui consta in a se ruga la randu-i. Ideea de baza este de fapt comuniunea - atat intre noi cei de aici (Biserica) - prin participarea la Liturghie (majoritatea cererilor de la ectenii, rugaciunile preotului etc sunt la plural -`miluieste-ne`, `sa ne rugam` etc), cat si cu cei de `dincolo` - Biserica Triumfatoare. Lupta lor continua prin noi si prin rugaciunile in care ne poarta. SOLIDARITATE...
Rugaciuni mai complexe adresate sfintilor gasesti, cred, in mai toate cartile ortodoxe de rugaciune.
Putem sa adresam si rugaciuni de marire sfintilor, in care subliniem caltitatile lor, insa facem acest lucru constineti ca ei s-au bucurat de ajutorul divin pt. a dobandi acele virtuti. cu alte cuvinte, Il preamarim pe Dumnezeu in rugaciunile in care slavim cutare si cutare virtute...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2007, 20:01:20
anastasis anastasis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amadeo_
Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca cred ca uni au ajuns astfel la un fel de politeism adica nu se mai roaga la Dumnezeu sa-ii ajute ci la sfinti de ex "la sf Ilie pt a da ploaie...etc" ?
Buna..sunt noua pe aici. Mi-au placut tare mult discutiile de pe forum. Amadeo, nu cred ca se pune problema existentei unui fel de politeism. Sfintii sunt mijlocitori inaintea lui Dumnezeu pentru noi, pentru iertarea pacatelor noastre. Eu consider ca acestia nu pot face nimic de la sine atunci cand le cerem ajutorul. Ei se roaga neincetat pentru ca Bunul Dumnezeu sa se milostiveasca de noi. "Doamne, de n-am avea pe Sfintii Tai rugatori.." Tin foarte mult sa mentionez ca prin vrerea lui Dumnezeu, am ajuns sa am mare evlavie la Sfantul Ierarh Spiridon care, marturisesc ca m-a ajutat enorm de mult in orice imprejurare. Sfintii fac minuni prin darul lui Dumnezeu. Cred ca indiferent de cum formulezi rugaciunea catre un anumit Sfant, daca o spui din inima si cu credinta, primesti ajutor. Mi-ar placea tare mult sa mai scriu si eu pe forum..imi plac temele..e chiar interesant.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2007, 21:19:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasis
Mi-au placut tare mult discutiile de pe forum.
[...]
Mi-ar placea tare mult sa mai scriu si eu pe forum..imi plac temele..e chiar interesant.Doamne ajuta!
Pai si ce te-ar opri sa mai scrii in aceste forum, Anastasia?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2007, 22:52:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amadeo_
Este bine sa ne rugam atat de mult la sfinti pt ca cred ca uni au ajuns astfel la un fel de politeism adica nu se mai roaga la Dumnezeu sa-ii ajute ci la sfinti de ex "la sf Ilie pt a da ploaie...etc" ?
Sfintenia unui sfant presupune prezenta lui Dumnezeu. In toate rugaciunile adresate sfintilor retinem ca acestia devin mijlocitori inaintea lui Dumnezeu, nu in sensul ca L-ar substitui pe Hristos-singurul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. Spre exemplu "Sfinte mucenice Ignatie, roaga-te lui Hristos Dumnezeu ca sa mantuiasca sufletele noastre". Prin aceasta cerem sfantului sa staruiasca in rugaciune dimpreuna cu noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2015, 13:26:40
iontan iontan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2015
Mesaje: 1
Implicit nu este bine

Sfintii trebuie doar cinstiti nu trebuie sa ne rugam la ei...au fost oameni ca si noi care prin credinta lor au ajuns sa fie iubiti de Dumnezeu. Sfintii n au ajuns sfinti ruganduse la alti sfinti , ei se rugau doar lui Dumnezeu de au ajuns sfinti.... .Nu scrie nicaieri in biblie sa ne rugam la sfinti ci doar lui Dumnezeu. Sfintii nu sunt mijlocitori, singurul care este mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Isus Hristos.
1 Timotei 2:5-6: “Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine însuși, ca preț de răscumpărare pentru toți: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenită,…”

1 Ioan 2:1-2: “Copilașilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit. El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre și nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine, ori nu? sorinas Generalitati 11 29.05.2014 14:08:29
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 13:46:01
este bine sau nu? ionela larisa Botezul 11 04.04.2011 03:11:01
Este bine ce vreau sa fac? miti29 Nunta 9 01.06.2008 12:54:30
Iadul este atat de aproape de noi! Ioan_Ciobota Generalitati 15 20.04.2008 18:33:21