Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2008, 02:58:21
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit Animalele au suflet?

Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2008, 06:06:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, animalele sunt si ele suflete si au si ele nevoie de dragoste. iar daca simtim nevoia sa ne rugam pentru ele, nu vad de ce nu am face-o.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2008, 06:07:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav[...] Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?
am citit undeva ca animalele vor fi toate in Rai, fara sa fie judecate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2008, 10:53:08
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?
Poti sa citesti acatistul Sf. Modest
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2008, 11:59:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?
Eu iubesc la nebunie animalele.....
Sincera sa fiu eu am ramas cam dezamagita cand la mai multe predici din cadrul Sfintelor Liturghii, diferiti parinti sustineau aceiasi idee, cum ca animalele nu au suflet ci doar un duh al lor
Apoi iata ce am gasit scris in pravila bisericeasca:

[SIZE=2]"Plantele si animalele au un duh de viata biologica necesar vietii lor firesti, care nu depasesc trebuintele corpului lor fiind una cu el, caci la creatiune, Domnul numai a zis si s-au facut asa cum sunt ele si azi.

Omul a fost creat trupeste cu o pregatire speciala (Fac. 1, 26-30) si i s-a creat, un suflet special "un suflet viu" (Fac. 2, 7) adica nemuritor, avand insusirile speciale "dupa chipul" lui Dumnezeu nu dupa infatisare ci dupa nemurire, ca cel ce va avea sa se perfectioneze prin exercitiul vietii morale libere, conlucrand intru "asemanarea" cu Dumnezeu prin respectarea legilor Domnului, intru stapanirea de sine si conducerea fapturii supuse lui ca un reprezentant al lui Dumnezeu fata de cele pamantesti prin insusirile lui sufletesti si ca un delegat al lumii materiale fata de Facatorul, prin viata sa pamanteasca si trupeasca in care se sintetizeaza cele materiale ale pamantului: Deci el era si este un microcosmos, adica o lume mica a universului (Sf. Ioan Damaschin, Dog. II, 12).
[/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2008, 12:40:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sf.M.Mc.Gheorghe a inviat "boul" lui Glicherie, un om sarac si pagan, care avea nevoie de acel animal si a venit la Sf.gheorghe in temnita si i-a spus durerea, iar Sf/Gheorghe i-a sp sa mearga linistit ca isi va afla boul viu! Si asa a fost... Apoi acesta imediat a ajuns acasa si si-a vazut boul inviat s-a intors sa ii multumeasca Sf.Gheorghe, dar in acelasi timp slavint pe Dumnezeul Cel Adevarat! Si imediat a fost prins si i s-a taiat capul!!! Vezi? pt invierea unui animal, Dumnezeu prin Sf.Gheorghe a facut un mucenic! Depinde de noi, de credinta noastra!!!
Sunt N exemple in Pateric si in vietile Sfintilor de Sfinti de comuniunea lor cu animalele, prietenia cu ele... Sf.Gherasim de ls Iordan, Sf.Macarie egipteanul, Sf.Serafim de Sarov, etc...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2008, 12:57:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le animalele nu au suflet capabil de iubire , ratiune etc.
Au suflet animal care le dispare odata cu luarea Duhului lui Dumnezeu si acest suflet animal are instinct si atat.
La fel si plantele.
Cainele nu te iubeste ci din instinct se ataseaza de om.
Chestia cu cainele care simte omul rau si omul bun de fapt e o aberatie.
Cainele simte prin miros substantele chimice care le emite pielea noastra cand avem stari sufletesti de frica,panica etc.
Si asa ii zice instinctul sa atace pe cei care miros asa.
Existau mari talhari care nu erau latrati de caini.(cred ca mai exista si acum)

Sfantul Ioan Damaschin spune ca omul are suflet vesnic adica sufletul omului poate sa primeasca lucrarile lui Dumnezeu si in absenta trupului.
(prin aceasta omul se aseamana cu ingerii , prin trup cu lumea materiala - omul e facut ca o unire intre cele doua lumi).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2008, 13:44:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cum sa nu iubeasca animalele, cum sa nu aiba suflet viu si ele, au toate shi unele sunt chiar sfinte dintre cele curate dupa deosebirea facuta prin Noe shi Moise, poi se vede ca n-atzi citit ca in VT se spune ca primul nascut al oii sau al vacii e sfant, caci sfant este Domnul care le-a creat... Dar omul, spre deosebire de animale este chiar chipul shi asemanarea Lui Dumnezeu, deci cu atat mai mult ar fi trebuit sa urmeze oamenii calea dragostei curate si sfinte intru Numele Domnului.

Nu au instincte animalele, ci asculta de invatzaturile parintzilor lor, simt, cauta, intind pliscutzele, traiesc, iar unele dintre ele de aia ma gandesc ca sunt necurate ca n-au mai ascultat de Dumnezeu, au cazut ca si ingerii, au cazut shi animalele, asha cum au fost omorate de potop, toate animalele alea neascultatoare ca pasarile uriase, mamutzii, animalele carora le spunem noi dinozauri, s-au prapadit caci n-au ascultat de glasul toacei... n-au catadicasit sa creada shi sa vina in Arca, exact ca shi cei ce erau doar trupuri shi se hraneau cu carne shi sange... inclinatzi doar spre naluciferizari inca din tineretzile lor...

e o falsa perceptzie, sa spui ca ii mana instinctele, nu instinctele ci poftele, ei nu se prea pot invatza sa posteasca, sa se abtzina... dar ei mananca de foame, ca daca ar minca asha ca oamenii din ispita, s-ar prapadi toate foarte rapid.... e defapt o invatzatura in ei... caci ei ishi urmeaza liderii, shefii... altfel ii ashteapta moartea la fiecare pas...

poi Hristos shi la turmele de porci a tzinut, le-a iubit, deshi erau animale necurate, El n-a vrut sa le piarda diavolii, dar decat sa-i jigneasca pe draci shi sa-i considere mai jos ca porcii, i-a lasat sa intre in ei, ca aia vroiau nenorocitzii, sa-L faca pe Hristos sa-i huleasca, shi sa-L prinda pe Om, shi pe noi cu ierarhia, adica cu judecata shi osandirea, sa-i strice smerenia shi iubirea Lui de oameni shi ingeri shi animale...

Dar oamenii ar trebui sa fie dupa chipul Lui Dumnezeu, dar ei vor sa fie dupa chipul sulimenizar-ului modei... lepadandu-shi uniforma duhovniceasca pentru ispitirea goliciunilor shi poftelor pispitei...

Doamne apara shi pazeshte, ca fiecare gandacel shi fiecare musculitza shi fiecare catzelush shi fiecare pasarica shi fiecare fir de iarba, le ingrijeshte Domnul... ca pentru oameni le-a Creat, pentru viatza omului cu Dumnezeu, dar oamenii n-au priceput cate a facut Domnul pentru ei...

un suflet de caine, de animal, de purcelash, iubeshte mult mai mult pe stapan shi doar pentru ca li se da de mancare shi li se pune apa... shi multzumeshte in fiecare dimineatza Lui Dumnezeu, cu fericire shi din toata inima, pe cand oamenii au impresia ca toate li se cuvin... rau a ajuns neamul omenesc... ca ei urmeaza defapt instinctele faradelegii, adica un termen ce-i confera libertatea in desfranarea poftelor ca cica ar cere-o instinctul... nu va inshelatzi, nu exista asha ceva, e o invatzatura bazala care a intrat in obijnuintza shi cere mereu tribut... adica inchinarea la dracu :19: shi nu la Dumnezeu, Tatal Nostru care ne-a facut pe totzi, fintze vii.... cu firi neamestecate...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2008, 14:51:34
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Doar OMul are suflet!!!

[COLOR=magenta]Doar omul are suflet !!! Suflet prin care ne si inrudim cu Dumnezeu![/COLOR]

Pe cand celelalte vietuitoare au doar "[COLOR=blue]duh de viata"[/COLOR], care e cu totul altceva!

Daca nu sunteti de accord, va rog sa argumentati cu citate din Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2008, 15:14:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
[COLOR=magenta]Doar omul are suflet !!! Suflet prin care ne si inrudim cu Dumnezeu![/COLOR]

Pe cand celelalte vietuitoare au doar "[COLOR=blue]duh de viata"[/COLOR], care e cu totul altceva!

Daca nu sunteti de accord, va rog sa argumentati cu citate din Sfintii Parinti.
poi de ce sa argumentam noi cand dumneata faci afirmatzia ca n-ar fi ashea, deci adu dumneata argumentele din Scripturi shi din Sfintzii Parintzi ca sa-tzi sustzii teoriile... poi duh de viatza e suflet viu, deci ce vrei sa spui? eu vad ca au alta fire, animalele au fire dobitoceasca... shi nu au asemanrea cu Creatorul, nu sunt dupa Chipul Sau fcaute animalele, dar eu am vazut o icoana cu sfintzi propovaduind animalelor shi pasarilor iar pe parintele Arsenie Boca pana shi animalele il ascultau shi ursul... iar daca ne gandim la Heruvimii cu 4 capete, in care 3 erau ca ale animalelor shi abea unul era fatza de om... ce argumente mai vrei? au suflete shi ele, shi sunt chemate shi ele spre sfintzire dar prin oameni, prin ingrijirea lor de catre oameni... ca li s-a dat oamenilor sa le stapaneasca, li s-au dat lor, ca animalele se invatza shi de la oameni shi nu numai de la shefii lor... deci daca animalele fac rele, atunci precis au invatzat de la oameni... sau de la ingerii cei rai....

da dumneata argumente... ca ushor este sa-i cobori la starea de fiintze inferioare... dar multzi oameni sunt mai jos ca animalele ca unele nu pacatuiesc asha ca unii oameni... sau ce crezi ca sufletul lor se pierde, dispare? poi sa nu fie loc shi pentru ele undeva in Imparatzia Lui Dumnezeu, sau crezi ca nu le cere Dumnezeu sangele oamenilor din labile lor daca ucid oamenii? Crezi ca dreptatea Lui Dumnezeu se opreshte la oameni? Fiecare fir de par, fiecare fir de iarba se bucura de dreptatea shi mila Lui Dumnezeu....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 05:48:40
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 14:46:01
Despre cei care ingrijesc animalele fara stapan Carmen Costea Intrebari utilizatori 26 31.10.2010 09:47:32
Si animalele au suflet si sentimente tigerAvalo9 Generalitati 11 05.05.2010 09:38:01
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 01:26:09