Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 22:53:21
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer

Incep sa scriu aici cu speranta ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea niste raspunsuri.
Acum 1 an si 7 luni am intalnit un baiat cu care m-am inteles bine,desi certuri mai existau ca in orice cuplu.El este din Bacau,iar eu din Lugoj. Anul trecut ne-am certat dintr-o prostie, iar el mi-a propus sa facem o pauza de-o saptamana,eu nu am acceptat si am ales sa fiu alaturi de el.A trecut si acea saptamana si l-am intrebat de ce a vrut aceasta pauza,iar el mi-a spus ca s-a rugat toata saptamana la Dumnezeu, apoi s-a dus la duhovnicul lui sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Acel duhovnic i-a raspuns sa fie alaturi de mine,sa mergem impreuna pe acest drum,daca ma iubeste sa nu-si asculte mama care era impotriva noastra pentru ca la un moment dat trebuie sa ne facem fiecare propria familie,nu putem ramane vesnic cu parintii.Atunci am fost amandoi fericiti ca raspunsul a fost pozitiv.
La inceputul acestui an totul s-a schimbat,a inceput un adevarat cosmar pentru mine.Intr-o zi el mi-a spus ca urmeaza sa vina la el in casa un preot chemat de mama lui sa sfinteasca casa,sau ceva de genul.Dupa ce a plecat acel preot,prietenul meu s-a schimbat radical,a spus ca vrea sa ne despartim.L-am intrebat care este motivul,iar el mi-a raspuns ca din nou s-a rugat toata noaptea la Dumnezeu sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Dupa ce a facut preotul Sfantul Maslu(ceea ce nu se face niciodata cu un singur preot)l-a strigat pe nume pe prietenul meu,apoi l-a intrebat ce tangente are el cu o persoana bolnava(eu avand unele probleme de sanatate),el a raspuns "prietena mea".In acel moment acel preot a spus sa se desparta de mine,ca nu suntem facuti unul pentru celalalt,ca daca vom ramane impreuna ne vom distruge unul pe celalalt si sa puna punct acestei relatii cat mai repede.De atunci el este cu totul o alta persoana,nu mai imi raspunde deloc la telefon,cand am vorbit ultima oara cu el a inceput sa tipe la mine ceea ce nu a facut niciodata,eu am avut niste probleme grave de sanatate,iar el nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce fac,s-a comportat cu mine cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
De atunci nu-mi pot reveni,nu-mi gasesc linistea,nu inteleg cum de s-a lasat influentat de un preot si nu asculta ceea ce ia spus duhovnicul lui?Cum de un preot a facut singur Sfantul Maslu?De ce s-a schimbat prietenul meu asa de mult,nu-l mai recunosc dupa aceasta slujba?Daca acest preot a fost chemat de mama lui cu scopul de-a ne desparti pt ca in vara urma sa se mute el la mine in oras,iar mama lui nu se putea impaca cu acest gand?De ce nu a mai intrebat si pe alti preoti,sau sa vorbeasca cu duhovnicul lui?Am povestit la doi preoti ortodoxi ce mi s-a intamplat si amandoi au spus ca un preot nu poate niciodata sa spuna cuiva sa se desparta mai ales de o fata bolnava,din contra Dumnezeu incurajeaza oamenii sa fie aproape de bolnavi.Din cate stiu nimeni pe acest pamant nu are voie sa prevesteasca viitorul,numai Dumnezeu il stie.Eu nu-mi gasesc linistea de atunci, nu pot sa cred ca s-a lasat influentat,ca s-a schimbat asa de mult,cum de a lasat sa se piarda iubirea noastra asa de usor?
Incerc sa lupt pt iubirea noastra,mai ales ca nu am un motiv concret si stiu ca acesta nu este baiatul pe care l-am cunoscut si pe care l-am iubit si-l iubesc.
Sper sa ma ajute cineva,nu stiu cum sa procedez in continuare,dupa tot ce mi-a facut vreau sa-l ajut,ma rog la Dumnezeu pentru el si sper sa realizeze cat de mult a gresit fata de mine.Sper sa ma ajute Dumnezeu sa merg mai departe,desi cu fiecare secunda trecuta este din ce in ce mai greu.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 16:10:37
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 08:39:53
Care este Biserica voastra de suflet ? cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 142 06.08.2011 01:13:01
care e doferenta intre spirit si suflet? annajanette Generalitati 4 01.07.2010 04:31:23
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 17:23:52