Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 30.09.2013, 17:16:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-dar tu esti ignorant rau de tot ,ai orgoliu si mandrie cat cuprinde si nu ai bunul simt si modestia sa recunosti ca ai gresit sau nu ai stiut...
Deci cu alte cuvinte, daca tu esti o masina de generat copy/paste -uri care le postezi fara sa gandesti si nu esti in stare sa dai nici macar o singura replica care sa dovedeasc ratiune in spatele tastaturii cu "C" si "V" aproape sterse, eu ar trebui sa fiu convins de ce?

De cele ce am scris putin mai sus, sunt foarte convins, sa stii.

-pai nu ti-am dat link catre prospectul vaccinului DTP ...
- Diphtheria and Tetanus DTP Toxoids and Acellular Pertussis Vaccine Adsorbed Tripedia-prospect-printre altele la reactii adverse[Sindromul mortii subite la copii..] este mentionat AUTISMUL: http://www.fda.gov/downloads/biologi.../ucm101580.pdf

[b]citez din prospectul pt vaccinul DTP,prospect care apare pe un sit din SUA,site oficial www.fda.gov

"Adverse events reported during post-approval use of Tripedia vaccine include idiopathic thrombocytopenic purpura, SIDS[sindromul mortii subite la sugar], anaphylactic reaction, cellulitis, autism, convulsion/grand mal convulsion, encephalopathy, hypotonia, neuropathy, somnolence and apnea. Events were included in this list because of the seriousness or frequency of reporting. Because these events are reported voluntarily from a population of uncertain size, it is not always possible to reliably estimate their frequencies or to establish a causal relationship to components of Tripedia vaccine."


Deci iti este familiara limba engleza sau nu?
Nu aia de pe "google translate" desi poate si cu aia reuseai sa pricepi ce scrie daca te straduiai.

Ca dai mai intotdeua copy/paste fara sa gandesti, asta ai demonstrat-o de multe ori, fara daor si poate, ca de exemplu cand ai inceput sa postezi articole pro-homeopate, "uitand" sa verifici compatibilitatea lor cu ortodoxia macar ca cea cu stiinta medicala deja e un lucru mult prea dificil pentru tine.

Presupunand ca nu iti este si chiar daca ti-ar fi, n-ai fi capabil sa pricepi fara ajutor, iti spun eu cum se traduc randurile de mai sus.
Mai exact pasajul cheie:

Citat:
Events were included in this list because of the seriousness or frequency of reporting. Because these events are reported voluntarily from a population of uncertain size, it is not always possible to reliably estimate their frequencies or to establish a causal relationship to components of Tripedia vaccine.
"Evenimentele au fost incluse in aceasta lista, din cauza seriozitatii sau frecventei raportarii. Pentru ca aceste evenimente au fost raportate voluntar de catre o populatie de o marime incerta, nu este itotdeauna posibil sa se determine corect freventa sau sa se stabileasca o relatie cauza cu componentele vaccinului".

Cu alte cuvinte, prospectul nu afirma ca vaccinul produce aceste efecte, ci au fost incluse pentru ca sunt evenimente serioase si au fost raportate, lucru cerut se pare si de lege pentru a nu cadea sub icidenta legala a neinformarii vizavi de riscuri.
Adica sistemul merge pe ceva de genul: "sa fie mai multe mentionate decat in realitate decat sa nu fie mentionate si sa ajungem sa platim daune pentru ele".

In al doilea rand, poate ar trebui sa citesti prospectele de la doua medicamente "banale":

Aspirina:
Reactii adverse: Tulburari gastrice, hemoragii gastro-intestinale; rar reactii alergice diverse (bronhospasm, eruptii cutanate); foarte rar o scadere a trombocitelor (trombocitopenie). Atentie La administrarea frecventa si prelungita, in cazuri rare, poate aparea o hemoragie gastrica grava.

Paracetamolul:

Pot sa apara reactii alergice, manifestate sub forma unor eruptii cutanate insotite de urticarie. Orice tip de reactie alergica impune oprirea administrarii paracetamolului. Nu exista o alergie incrucisata cu derivatii salicilati. S-au semnalat cazuri de agranulocitoza, anemie, dermatita si trombocitopenie. Utilizarea cronica a unor doze mari de paracetamol poate duce la o reactie hepatotoxica sau la o insuficienta renala grava.

Daca mai arat si efectele adverse la vreo doua antibiotice, sunt sigur ca s-ar gasi destui antivaccinisti retardati care sa zica ca toata medicina alopata e rea.
Dar stai...nu cumva..?
Ba da!!!
Asta pana au o problema medicala serioasa si se prezinta la urgente rugand sa fie tratati cu toate "chimicalele" de la "BigPharma" doar doar sa le fie salvata viata.

Citat:
-acu vreo 2 saptamani cineva de la colegiul medicilor a afirmat ca vaccinurile nu provoaca autism…ignorant ca si tine sau are interese
El si inca 99.99% din personalul medical, mai putin o mana de cretini ca Mircea Puscasu.
Sigur..

Citat:
alta chestie legata de link-ul pe care l-ai dat cu cateva postari in urma ca sa-mi "demonstrezi" ca vaccinurile nu au mercur,au mercur cateva ..
As zice ca memoria iti joaca feste, dar din moment ce ai fost in stare sa gasesti link -ul care l-am postat, puteai sa citesti cu atentie si ce am scris putin mai sus, mai exact am spus ca a fost scos din vaccinurile pentru copii (cel putin in SUA) si mai mult, rata autismului a ramas aceeasi (daca nu cumva e in crestere) deci ghici ce, nu mercul este problema.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti dezinformat amice, in vaccinurile pediatrice nu se mai foloseste mercur de ceva vreme.
Ah, probabil nu stii ce e ala "pediatric" dar nu conteaza, la IQ -ul tau, esti ca si iertat.

Tabelul respectiv este pentru TOATE vaccinurile din SUA dar ca sa poti analiza informatia trebuie sa stii ce e ala "pediatric" si ce e de acolo vaccin pediatric si ce nu, dar asta deja e prea complicat pentru tine ca si faptul de a observa ca din 51 de vaccinuri doar 6 contin doze cat de cat semnificative de thiomersal ceea ce ar trebui sa-ti spuna cate ceva despre dimensiunile reale ale problemei expuse.

Deci, nici sa numeri nu stii?

Citat:
-In anii 1970 in SUA un om din 100.000 avea autism,dupa 1970 s-a introdus mercurul in vaccinuri
Aiurea, se foloseste inca din 1930.
Citat:
si in 2005 statistica este :un om din 250 are autism si in 2009 un om dintr-o suta avea autism!
Si statistica nu trebuia sa fie din 1970 (cum zic dezinformatorii tai) si nu din 2005?

Ca sa nu mai vorbim ca thiomersalul a inceput sa fie scos din vaccinurile pediatrice inca din 2001, nu trebuia incidenta sa scada?

[qteu]IGNORANTULE BAGA LA CAP,sunt statistici si dovezi clare stiintifice,nu e nici o conspiratie atata timp cat chiar producatorii vaccinului recunosc ca poate sa provoace autism.[/quote]

Domnul CopyPonta, a fi ignorant in ziua de azi nu inseamna sa nu ai acces la informatie, ci sa faci discernamant intre informatia de calitate si contrafaceri, ceea ce tu, evident nu esti capabil, in plus baga la cap cand dai copy/paste, evita surse idioate, ca te identifici cu ele in plus, daca sunt in engleza, invata limba mai intai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2013 at 18:17:05.
Reply With Quote
  #892  
Vechi 30.09.2013, 18:18:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
-MERCURUL DIN VACCINURI e folosit ca si conservat in vaccinuri,deci un vaccin contine 0,01 % mercur ,poate parea putin dar mercurul de fapt se exprima in parti per miliard deci daca transformam 0,01 % rezulta 100000 (100 de mii) de parti per/miliard din care doar jumatate este mercurul de 50000 de parti/miliard
-in apa potabila concentratia admisa de mercur este de maxim 2 parti per/miliard daca este peste se considera apa infestata
-orice deseu care contine 200 de parti per/miliard este considerat deseu toxic si necesita o evacuare speciala
-ASTAZI COPIILOR DIN ROMANIA LI SE INJECTEAZA VACCIN[ANTI HEPATITA B,DTP...] CARE CONTINE MERCUR : 50000 DE PARTI/MILIARD !!! [DE 250 DE ORI MAI MULT DECAT DESEUL TOXIC!!!] SI MAI E O PROBLEMA CA NU SE ELIMINA DIN ORGANISM SI EXISTA O LEGATURA INTRE AUTISM SI MERCUR !!!
Din pacate forumul a sters comentariul (fiind prea lung) la acest monument de ignoranta a unui pretins medic care din pacate are si diploma.
Am sa revin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #893  
Vechi 30.09.2013, 23:55:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi ca sunt analize pentru care intr-adevar e necesara doar o picatura.
Dar daca pe lista sunt si altele pentru care e nevoie de mai mult, atunci nu se recolteaza doar o picatura.
Așa pare de bun simț. O să caut pînă găsesc.

Citat:
Hm, n-as fi crezut ca cineva o sa-i dea dreptate lui Ioan la faza cu intepatura.

Tu acum cateva postari vorbeai de iubiri cu cap si iubiri tembele.

Adica, daca auzi copii urland la doctor, inseamna ca n-ai sa-ti duci copilul la doctor, chiar daca risca sa ramana cu sechele sau sa-si piarda viata?
Adică nu e motivul principal, repet. Poate e ultimul pe listă, dar e acolo.

Riscă să contacteze o boală îngrozitoare chiar dacă a fost vaccinat împotriva ei. Nu-ți garantează nimeni nimic, îți aruncă doar statistici și te lasă să crezi că șansele îmbolnăvirii sînt mult mai mici. Statistici în care efectele secundare nedorite nu sînt menționate.

Eu mă bazez mult mai mult pe alăptarea prelungită, în loc de miraculoasele medicamente și vaccinuri care sînt roadele unei foarte scurte perioade de cercetare medicală - cîteva zeci de ani pentru mine nu e suficient să mă convingă. Plus că nu ai certitudinea că acele rezultate miraculoase prezentate rapoarte nu sînt mincinoase.

Deci, pînă una-alta, merg întotdeauna pe calea naturală și nu cred că greșesc alegînd-o.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #894  
Vechi 01.10.2013, 00:34:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...poate ar trebui sa citesti prospectele de la doua medicamente "banale":

Aspirina:
Reactii adverse: Tulburari gastrice, hemoragii gastro-intestinale; rar reactii alergice diverse (bronhospasm, eruptii cutanate); foarte rar o scadere a trombocitelor (trombocitopenie). Atentie La administrarea frecventa si prelungita, in cazuri rare, poate aparea o hemoragie gastrica grava.

Paracetamolul:

Pot sa apara reactii alergice, manifestate sub forma unor eruptii cutanate insotite de urticarie. Orice tip de reactie alergica impune oprirea administrarii paracetamolului. Nu exista o alergie incrucisata cu derivatii salicilati. S-au semnalat cazuri de agranulocitoza, anemie, dermatita si trombocitopenie. Utilizarea cronica a unor doze mari de paracetamol poate duce la o reactie hepatotoxica sau la o insuficienta renala grava.
Slăbuț, foarte slăbuț...
În materie de efecte secundare și contraindicații, de leziuni și boli grave, până la moarte, de tot ce poate fi mai rău, ai fi putut să citești măcar prinrte rânduri, ca mine, prospectul următoarelor produse:

1) Soarele - provoacă arsuri, hemoragii, amețeli, erupții cutanate, vomă, arsuri de grade variabile, deshidratare, tahicardie, aritmii ventriculare, orbire, stare generală de disconfort, comă, moarte.
2) Apa - printre efectele ei secundare cele mai importante menționăm moartea prin înec și găzduirea celor mai mulți microbi din Univers.
3) Vântul - contraindicat celor subponderali, precum și celor cu alergie la diverse particule care irită mucoasa conjunctivă a globilor oculari și mucoasa olfativă; poate produce nu doar polenizare ci și oreion. Efect dărâmător pronunțat asupra locuințelor, șandramalelor, culmilor de rufe.
4) Pământul - factor patogen de prim ordin, legătura lui cu moartea și cadavrele fiind indiscutabilă. Nimeni nu rezistă forței sale de seducție, căreia nu i s-a găsit încă leacul, cu excepția a doi sau trei oameni menționați în Scriptură (unul parcă a fost Enoh, apoi Ilie, apoi nu mai știu...). E de evitat, din pricina efectelor secundare menționate, în ciuda numeroaselor avantaje în terapia fobiilor (toate încetează acolo).
Vă rog adresați reclamații urgente producătorului! E o conspirație mondială certă în spatele acestor mari surse de îmbogățire.

Last edited by cezar_ioan; 01.10.2013 at 14:58:12.
Reply With Quote
  #895  
Vechi 01.10.2013, 01:18:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Excepțional!

Mesaj șters.
Scrisesem ceva chiar foarte nostim, comic, dar... m-am gândit că, totuși, acesta e un forum public și, dacă ar fi citit cineva foaarte naiv și cu mari probleme emoționale, mi-ar fi putut lua în serios "scenariul conspiraționist" și ar fi intrat în panică...
Mai bine să fiu excesiv de prudentă, decât să nu mai doarmă cineva noaptea, din cauza unei distracții de-a mea de a construi, în glumă, "teorii ale conspirației". :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 01.10.2013 at 02:15:02.
Reply With Quote
  #896  
Vechi 01.10.2013, 10:32:38
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

"Evenimentele au fost incluse in aceasta lista, din cauza seriozitatii sau frecventei raportarii. Pentru ca aceste evenimente au fost raportate voluntar de catre o populatie de o marime incerta, nu este itotdeauna posibil sa se determine corect freventa sau sa se stabileasca o relatie cauza cu componentele vaccinului".

Cu alte cuvinte, prospectul nu afirma ca vaccinul produce aceste efecte, ci au fost incluse pentru ca sunt evenimente serioase si au fost raportate, lucru cerut se pare si de lege pentru a nu cadea sub icidenta legala a neinformarii vizavi de riscuri.
Adica sistemul merge pe ceva de genul: "sa fie mai multe mentionate decat in realitate decat sa nu fie mentionate si sa ajungem sa platim daune pentru ele".

.... din 51 de vaccinuri doar 6 contin doze cat de cat semnificative de thiomersal ceea ce ar trebui sa-ti spuna cate ceva despre dimensiunile reale ale problemei expuse.

Deci, nici sa numeri nu stii?
-ai tradus din engleza dar interpretezi cum vrei tu si normal ca compania producatoare de vaccinuri nu e fraiera sa recunoasca adevarul la modul obiectiv pt ca nu s-ar mai vaccina nimeni
-dar recunosc ca reactiile adverse au fost incluse in prospect datorita SERIOZITATII[ADICA SE INGROASA GLUMA,E SERIOASA TREABA] SI FREGVENTEI RAPORTARII [ADICA AU FOST ATAT DE MULTE CAZURI SI OAMENII NE-AU DAT IN JUDECATA SI AU FACUT SCANDAL INCAT NOI FIRMA NU PUTEM SA MAI MINTIM,SA ASCUNDEM ADEVARUL DAR NICI NU-L RECUNOASTEM ,ADICA ARATAM CA VACCINUL DA O GRAMADA DE REACTII NEGATIVE [sindromul mortii subite la copil, reacție anafilactică, autism, convulsii , encefalopatie, hipotonie, neuropatie și apnee. ] dar totusi poate nu au legatura cu componentele vaccinului,normal ca nu recunosc adevarul pt ca nu s-ar mai vaccina nimeni.

-adica daca sunt doar 6 vaccinuri care contin mercur in cantitate de 250 de ori mai mult decat pericolul biologic nu e nici o problema? ba dar ignorant mai esti, adica se vaccineaza zeci de miloane de oameni cu cele 6 vaccinuri si apar mii si zeci de mii de cazuri de boli grave netratabile si chiar morti si tu zici ca nu e nici o problema?

-ti-am explicat cum sta treaba cu 0,01 % mercur in vaccinuri (de fapt nu eu ci Doctorul Mircea Puscasu pe care tu il injuri -ca atata poti,asta-i nivelul tau-) dar te faci ca ploua

-MERCURUL DIN VACCINURI e folosit ca si conservat in vaccinuri,deci un vaccin contine 0,01 % mercur ,poate parea putin dar mercurul de fapt se exprima in parti per miliard deci daca transformam 0,01 % rezulta 100000 (100 de mii) de parti per/miliard din care doar jumatate este mercurul de 50000 de parti/miliard
-in apa potabila concentratia admisa de mercur este de maxim 2 parti per/miliard daca este peste se considera apa infestata
-orice deseu care contine 200 de parti per/miliard este considerat deseu toxic si necesita o evacuare speciala
-ASTAZI COPIILOR DIN ROMANIA LI SE INJECTEAZA VACCIN[ANTI HEPATITA B,DTP...] CARE CONTINE MERCUR : 50000 DE PARTI/MILIARD !!! [DE 250 DE ORI MAI MULT DECAT DESEUL TOXIC!!!] SI MAI E O PROBLEMA CA NU SE ELIMINA DIN ORGANISM SI EXISTA O LEGATURA INTRE AUTISM SI MERCUR !!!

-un copil azi in Romania pana la 1 an si 2 luni primeste 29 de doze vaccinale !
-la 2 luni copilul primeste 7 vaccinuri odata in aceeasi zi,afectandu-I sistemul imunitar,ca si cum s-ar imbolnavi de 7 boli odata
-difteria-care se vindeca cu penicilina sau eritromicina- este rara la noi si atunci de ce sa se faca vaccinul antidifteric ? ultimul an cand a existat difterie in Romania a fost 1989 si atunci au fost numai 5 cazuri la 20 de milioane de oameni,desi difteria a disparut de 20 de ani la ora actuala fiecare copil e vaccinat antidifterie .de ce ? ca sa-si vanda firmele vaccinul…

-POLIOMIELITA este eradicata complet in Romania din 1996 [in 1995 au fost ultimele 8 cazuri-la un total de 20 de milioane de oameni]- de ce se mai fac vaccinuri antipolio ?
-acum 2 ani a fost un caz de paralizie la un copil dupa ce a fost vaccinat antipolio

-oreionul,rujeola,rubeola sunt boli ale copilariei banale care dau imunitate pe viata daca sunt facute in perioada copilariei dar datorita vaccinarii boala apare la varsta adolescentei sau mai tarziu cand pot aparea complicatii[La barbati daca apare oreionul dupa pubertate pot aparea complicatii si boli care dau sterilitate],deci nu are rost sa se faca deloc aceste vaccinuri ROR care au si efecte adverse grave:AUTISM,DIABET INFANTIL[BOLI INCURABILE],si alte boli autoimune si neurologice

-vaccinul antigripal la fel este inutil pt ca este impotriva catorva tulpini de virus si daca omul se imbolnaveste datorita altor tulpini l-a facut degeaba si mai are si reactii adverse vaccinul

Filmul “Global eugenics”/“Eugenia globala” – vaccinarea are rolul de a reduce numarul populatiei globului http://www.youtube.com/watch?v=RHPFAvzNQRE

Filmul “Eugenia globala” arata ca noile “catastrofe” medicale, precum pandemiile de gripa aviara sau porcina, au fost create artificial pentru ca omenirea sa fie controlata mai usor.
Prin crearea de panica in randul populatiei, prin stiri alarmiste si statistici ingrijoratoare se urmareste justificarea cheltuirii a miliarde de dolari anual pe producerea de vaccinuri. De multe ori, campaniile de vaccinare pentru gripa porcina sunt introduse fortat, impotriva vointei populatiei.
Dar sunt aceste vaccinuri antigripale un salvator de vieti? Acest film documentar prezinta mai multe cazuri in care persoane sanatoase s-au imbolnavit incurabil dupa ce au fost vaccinate.
In timp ce populatia moare sau se imbolnaveste, companiile farmaceutice isi ingroasa substantial profiturile…

Last edited by antiecumenism; 01.10.2013 at 10:47:44.
Reply With Quote
  #897  
Vechi 01.10.2013, 11:41:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Slăbuț, foarte slăbuț...
În materie de efecte secundare și contraindicații, de leziuni și boli grave, până la moarte, de tot ce poate fi mai rău, ai fi putut să citești măcar prinrte rânduri, ca mine, prospectul următoarelor produse:

1) Soarele - provoacă arsuri, hemoragii, amețeli, erupții cutanate, vomă, arsuri de grade variabile, deshidratare, tahicardie, aritmii ventriculare, orbire, stare generală de disconfort, comă, moarte.
2) Apa - printre efectele ei secundare cele mai importante menționăm moartea prin înec și găzduirea celor mai mulți microbi din Univers.
3) Vântul - contraindicat celor subponderali, precum și celor cu alergie la diverse particule care irită mucoasa conjunctivă a globilor oculari și mucoasa olfativă; poate produce nu doar polenizare ci și oreion. Efect dărâmător pronunțat asupra locuințelor, șandramalelor, culmilor de rufe.
4) Pământul - factor patogen de prim ordin, legătura lui cu moartea și cadavrele fiind indiscutabilă. Nimeni nu rezistă forței sale de seducție, căreia nu i s-a găsit încă leacul, cu excepția a doi sau trei oameni menționați în Scriptură (unul parcă a fost Enoh, apoi Ilie, apoi nu mai știu...). E de evitat, din pricina efectelor secundare menționate, în ciuda numeroaselor avantaje în terapia fobiilor (toate încetează acolo).
Vă rog adresați reclamații urgente producătorului! E o conspirație mondială certă în spatele acestor mari surse de îmbogățire.
Haha, magnific, am ras cu lacrimi.

Cer permisiune de republicare in dialoguri aici si pretutindeni cu antivaccinisti obsedati de efectele secundare ale preventiei dar care vadesc ca habar nu au de vreun "efect secundar" al bolii in sine.

P.S. Poate totusi stergi citatul care insoteste comentariul de mai sus pentru ca lipsesc niste tag -uri si se intelege complet aiurea dialogul cu "antiecumenism".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #898  
Vechi 01.10.2013, 11:54:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Riscă să contacteze o boală îngrozitoare chiar dacă a fost vaccinat împotriva ei. Nu-ți garantează nimeni nimic, îți aruncă doar statistici și te lasă să crezi că șansele îmbolnăvirii sînt mult mai mici.
De contactat poate sa o contacteze oricum dar organismul e mult mai pregatit sa lupte impotriva ei daca are si antrenamentul vaccinarii.
Un stil de viata sanatos creaza premiza unui sistem imunitar sanatos care daca are si "memoria" agresorului (prin vaccinare) are mult mai multe sanse sa iasa invingator decat fara, chiar oricat de sanatos ar fi el.
Nu sunt

Citat:
Eu mă bazez mult mai mult pe alăptarea prelungită, în loc de miraculoasele medicamente și vaccinuri care sînt roadele unei foarte scurte perioade de cercetare medicală - cîteva zeci de ani pentru mine nu e suficient să mă convingă.
Stii cum se zice, viata nu e destul de lunga pentru a face toate greselile posibile, trebuie sa mai inveti si din ale altora.

Citat:
Plus că nu ai certitudinea că acele rezultate miraculoase prezentate rapoarte nu sînt mincinoase.
Mi se pare cam ciudat ca in sec. XXI sa ajungi la perfecta convingere ca pamantul este plat dar sa nu poti sa analizezi o suma de date medicale, chiar si contradictorii si sa tragi o concluzie constructiva.

Citat:
Deci, pînă una-alta, merg întotdeauna pe calea naturală și nu cred că greșesc alegînd-o.
In cazul unei banale gripe, probabil ca nu desi chiar si asa sunt sigur ca daca se ajunge la complicatii, ai sa sari cu siguranta peste "calea naturala".

Dar in cazul altui agent infectios mai serios (tetanos, poliomielita, hepatita B, influentza B) alegerea asta s-ar putea sa se intample prea tarziu.

Chiar si una tratabila, cum e tuberculoza, este atat de traumatizanta, incepand de la diagnosticare (care poate fi tardiva, adica abia cand scuipi sange deja) si terminand cu tratamentul incat ai sa te ajungi sa te intrebi daca nu era mai bine sa ai chiar si 30% mai multe sanse sa o ocolesti.

Citat:
Statistici în care efectele secundare nedorite nu sînt menționate.
Nu sunt in prospect pentru ca nu apar practic in trial, chiar daca e vorba de cateva mii de persoane.

Dar le gasesti in alte studii daca ai sa cauti pe Internet, sunt cu cateva ordine de marime mai mici decat "efectele secundare" bolii in sine, chiar si atunci cand vorbim despre "bolile copilariei" care antivaccinistii ignoranti le asimileaza cu perfecta inocuitate ca sa nu vorbim de altele mai grave.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.10.2013 at 11:56:42.
Reply With Quote
  #899  
Vechi 01.10.2013, 12:00:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mesaj șters.
Scrisesem ceva chiar foarte nostim, comic, dar... m-am gândit că, totuși, acesta e un forum public și, dacă ar fi citit cineva foaarte naiv și cu mari probleme emoționale, mi-ar fi putut lua în serios "scenariul conspiraționist" și ar fi intrat în panică...
Mai bine să fiu excesiv de prudentă, decât să nu mai doarmă cineva noaptea, din cauza unei distracții de-a mea de a construi, în glumă, "teorii ale conspirației". :)
E dreptul fiecaruia sa fie paranoic la o adica avem un M.S. care a dovediti in multe randuri si multe feluri ca sanatatea populatiei nu este tocmai scopul principal.

Am avut vaccinuri expirate dar cu termen prelungit pe hartie(TBC), am avut achizitii de vaccinuri intarziate, am avut achizitii costisitoare de vaccinuri intuile (HPV, gripa aviara), am avut un institut care producea vaccinuri excelente, distrus prin incompetenta manageriala fara doar si poate pe linie politica pentru ca n-am auzit sa se fi luat masuri sau sa se fi pronuntat vreo condamnare in acest sens.

De restul sistemului sanitar si unde se afla el din cauza hotiilor comandate politic nu mai vorbesc.

Apreciez indoiala rezonabila si chiar si o teorie conspirationista, cel putin atat timp cat nu incearca sa fabrice dovezi si sa apeleze la manipulare, in orice caz mult mai mult decat pseudo-teoriile medicale care dovedesc ignoranta chiar si in materie de cultura medicala elementara, cu care se incearca sa se demonstreze cum chipurile, vaccinurile pur si simplu nu functioneaza si ca realitatea e exact pe dos: au maii degraba efecte negative certe decat beneficii certe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.10.2013 at 12:05:15.
Reply With Quote
  #900  
Vechi 01.10.2013, 14:19:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
2) Apa - printre efectele ei secundare cele mai importante menționăm moartea prin înec și găzduirea celor mai mulți microbi din Univers.
In Evul Mediu se folosea ca sursa de tortura, deci VA DATI SEAMA CE SE INTAMPLA CAND SE INGEREAZA.

p.s.: tot cu efectele negative ale apei:
http://www.youtube.com/watch?v=7bCgDeAYFTk
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 01.10.2013 at 14:32:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38