Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.03.2024, 14:08:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Poți să găsești în alte anturaje, dar sa fie bune anturajele. Eu sunt cu muzica și am comunități de muzica , unde întâlnesc persoane fel de fel. Nu caut in biserici jumătate.
Cam cum e stilul tipelor pe care le întâlnești ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.03.2024, 18:14:11
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Poți să găsești în alte anturaje, dar sa fie bune anturajele. Eu sunt cu muzica și am comunități de muzica , unde întâlnesc persoane fel de fel.
Si eu am intilnit tipe faine la Ateneu, la concerte de muzica clasica.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.03.2024, 11:15:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pana in prezent nu s-a acumulat starea de regret, ca nu am fost constient. Am fost cazut in delasare. E ca un demon cand nu-ti pasa sau nu te straduiesti suficient. Ca toti demonii, de multe ori nu esti constient de ei. In fine, dupa topicul asta, am sa incerc mai tare si variante alternative.
Nu a fost neapărat delăsare, poate ai fost și stresat mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.03.2024, 18:18:38
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cam cum e stilul tipelor pe care le întâlnești ?
Aici in muzica (stii cu ce gen sunt) in comunitate, majoritatea sunt fete cuminti, dar au traume din copilarie, si cu anumite probleme mentale, majoritatea au suferit depresii, crize, si sufera, dar se regasesc in muzica, si o parte sunt sensibile, si trebuie sa ai grija ce vorbesti sa nu interpreteze altfel ca se supara foarte repede pe tine.

Un caz am intalnit o tipa care e consumatoare de droguri, fata cu 2 fete, in fata te pupa in fund, si pe la spate te barfeste (vedeam conversatiile trimise de prieteni ca vorbea cu ei, oribil la ce ineptii puteam sa fiu martor), are niste probleme mentale. Si in rest e cineva persoana matura, sanatoasa cu picioarele pe pamant, dar e in varsta pt mine 47 de ani. Am zis in nici un caz....no way....cum spunea si duhovnicul sa ai pe cineva de-o seama cu tine, sau mai mica decat tine ca varsta.

In familie am avut 2 exemple proaste, de ma fac sa nu ma apropii de vreo femeie de genu in vecii vecilor. Un caz de la un var care s-a casatorit cu o femeie mai mare decat el cu 15 ani (s-au cunoscut de pe internet). El avea 21 de ani atunci....a facut copii de pe atunci cu ea, dar aia il tot injura, agresa (deci fiti atenti: o FEMEIE agresa verbal un barbat si barfea si facea ca toate smintitele), iar el nu facea nimic, ca venind dintr-o familie cu parinti violenti, el ca si copil promite sa nu mai dea in nevasta, si a primit totul de la aia.

Ulterior tipa aia a plecat cu copii in Germania, si s-au separat, nu il mai lasa pe varul meu sa se atinga de copii, o data pe an ii vede. S-a folosit de baiatu asta, mult si bine, pentru bani, si copii, ca dupa aia sa fuga cu totul de langa el.

Si un alt exemplu prost la mine in familie cu "fosta"-matusa , asa ii zic. Exact asemanarea acestei doamne ca la comportament, la fel....nu mai ca aceasta femeie (fosta-matusa) ajungea sa faca facaturi cu farmece, se ducea la vrajitoare, pentru bani, sa isi tina barbatul aproape...dar s-au despartit ca s-au aflat multe lucruri (sunt multe de zis aici, dar ramane asa).

Eu am observat multe exemple proaste de cupluri in viata mea, si poate si de asta nu gasesc, dar sunt sigur ca este ceva acolo pentru fiecare in parte. Ca experiente eu am avut la liceu si la facultate, am avut o adolescenta normala ca sa zic asa, dar de cand incepusem cu voiajele m-am inchis in mine (bine ca m-am lasat de ele, si lucrez la uscat in IT whatever, caut pe net daca e ceva).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.03.2024, 19:59:24
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Femeile de calitate sunt luate imediat si maritate.
Si barbatii la fel sau in primul rand barbatii!
Vorbesc din partea femeilor.:) Mereu le aud vorbind despre subiectul asta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.03.2024, 20:20:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

Eu am observat multe exemple proaste de cupluri in viata mea, si poate si de asta nu gasesc, dar sunt sigur ca este ceva acolo pentru fiecare in parte. Ca experiente eu am avut la liceu si la facultate, am avut o adolescenta normala ca sa zic asa, dar de cand incepusem cu voiajele m-am inchis in mine (bine ca m-am lasat de ele, si lucrez la uscat in IT whatever, caut pe net daca e ceva).
Astea sunt vremurile, ce să-i faci, măcar ai învățat câte ceva din fiecare situație.
Merci că ai răspuns.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.03.2024, 20:20:38
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Apoi, nici nu vreau sa ma gandesc acum ce inseamna sa fii burlac la 50 de ani sa ajungi sa te uiti in urma cu regret, facandu-ti planuri cum sa-ti vinzi apartamentul ca sa stai in chirie+trai sub forma de pensie pana mori ca sa nu ajunga munca ta la primarie. E cam trist.
Am mai observat un fenomen. Daca ai frati si surori care au familii cu copii multi, fratele sau sora care este singur nu mai simte nevoia sa se casatoreasca ci se focalizeaza pe nepoti si nepoate, la sfirsitul vietii lasindu-le lor totul ca si cum ar fi copiii lui/ei. Evident , mai ales daca acei nepoti il vor ajuta la batrinete cu nevoile personale si nu-l vor arunca intr-un azil. Este si aici o loterie!
Reply With Quote
Răspunde