Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 18:59:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie?

Eu nu cred ca Sfantul ar fi actionat din manie ci cred ca Sfantul Nicolae fiind cunoscut ca foarte bland (ca asa era) a incercat sa il trezeasca pe Arie care era sub inselarea dracilor dandu-i o palma spre a-l face sa isi puna intrebari.
Nu ca s-ar fi maniat Sfantul Nicolae.

Iata ce zice pe siteul BO Greaca din SUA:
http://www.goarch.org/chapel/saints_view?contentid=325
"In the night our Lord Jesus Christ and our Lady Theotokos appeared to certain of the bishops, informing them that no action was to be taken against him, since he had acted not out of passion, but extreme love and piety. "
"Noaptea Dumnezeu Iisus Hristos si Maica Domnului au aparut unor episcopi si le-au zis sa nu ii faca nimic Sfantului (sa nu cateriseasca pe Sfantul Nicolae) pentru ca nu actionase datorita patimii maniei ci din dragoste foarte multa si evlavie."
Si mai zice ca Sfantul Nicolae i-a dat lui Arie o palma iar nu un pumn sa ii scoata dintii din gura.
Dumnezeu Iisus Hristos ne indeamna:
"29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sfantului Nicolae steliana-steli Generalitati 12 03.08.2014 19:17:37
Minunile Sfantului Nicolae silvy66 Intamplari adevarate 29 11.04.2012 19:43:01
Acatistul Sfantului Nicolae riquez Intrebari utilizatori 0 30.11.2011 23:11:26
Cum au fost furate Moastele Sfantului Dimitrie cel radu_bogdan Moaste 3 24.10.2010 23:01:50
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54