Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2011, 16:23:28
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Manastiri necomerciale!

Imi place sa merg la manastiri. Dar am fost la cele renumite si nu am simtit nici un fior. Cel mult am simtit ca vizitez un obiectiv turistic si atat. In unele am simtit ca negotul e ridicat la rang de arta. In loc sa simt ca mi se face o favoare ca sunt primit acolo, m-am simtit ,,vanat''. Nu am nimic impotriva faptului ca unele ofera facilitati de cazare, ca se intretin din turism dar eu personal nu simt nimic. Lumea, forfota, ma fac sa nu-mi mai doresc sa revin si sa caut altceva!
Haideti sa enumeram acele manastiri care incalca tot ce am scris mai sus, care sunt adevarate insule de spiritualitate, de liniste, propice meditatiei si care chiar daca nu ofera nimic spectaculos de vazut te incarca cu energie pozitiva. Departe de sate si orase, unde nu ti se spune tariful ci tu esti cel care isi doreste sa dea o mana de ajutor, unde simti ca ti s-a facut un favor permitandu-ti-se accesul, unde nu vrei sa tulburi pe nimeni si nimic.
As incepe eu dar spre rusinea mea inca nu am descoperit un asemenea loc si dorinta mi-e destul de recenta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2011, 16:31:40
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Asa cum tu iti doresti manastiri duhovnicesti,in care sa te odihnesti si sa ai un castig spiritual,si eu imi doresc sa intalnesc crestini autentici,cu care sa fiu in comuniune spirituala,sa impartasesc aceleasi idei etc.

Dar asa cum si manastirile "linistite" s-au rarit,la fel si traitorii in Hristos.

Se plangeau lui Arsenie Boca ca nu gasesc duhovnici buni niste femei.Atunci nasteti voi duhovnici daca nu aveti.

A nu se uita ca manastirile sunt populate cu calugari care provin din mediul nostru.

Scaderile sunt si la noi,si la ei...

P.S. Conceptul de energie pozitiva este unul pagan,opus valorilor crestine.

La crestini puterea vine din Cruce,adica din jertfa si suferinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2011, 16:50:09
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
P.S. Conceptul de energie pozitiva este unul pagan,opus valorilor crestine.

La crestini puterea vine din Cruce,adica din jertfa si suferinta.
Energie stiu ca vine din limba greaca si inseamna putere, forta. Eu am folosit termenul ca atare si habar nu am de concepte pagane deoarece nu am studiat asa ceva. Eu stiam ca definitorie pentru crestinism este IUBIREA care presupune si jertfa insa conduce catre FERICIRE. Daca nu dobandesti fericirea pe pamant cum sa ai pretentia sa fii fericit in ceruri? Oare Hristos nu era fericit ca-si implinea misiunea?
On topic. Nu ma refer la manastiri unde sa caut duhovnici nemaipomeniti ci locuri unde sa simt ca e CEVA. Am vorbit o data in viata mea cu un duhovnic si mi-a fost de ajuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2011, 16:58:02
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Energie e un cuvant bun.Folosit in relatie cu pozitiv ,denatureaza sensul acesteia.
Energie se asociaza in crestinism cel mai adesea cu divinitatea:energiile divine,ale harului ,energii necreate etc.

Locul unde sa te poti linisti e cel mai aproape in inima ta,acolo trebuie sa-ti cauti linistea.Daca vrei si un spatiu,poti incerca si in natura,la tara etc.

Pustnicii ca sa-si gaseasca linistea plecau in locuri pustii.

Daca vrei povatuire ,asta e altceva,si intr-adevar e greu de gasit.

Fericirea se gaseste si pe pamant,inainte de a o gusta in ceruri,dar ea vine in general dupa asumarea suferintei,pe jerfa si intr-adevar dragoste.Adevarata fericire vine dupa lepadarea de lume si de patimi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2011, 17:11:02
PascalHoratiu PascalHoratiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit

Ponor , Rarau si cu siguranta mai sunt zeci de manastiri "necomerciale".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2011, 17:17:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Lumea, forfota, ma fac sa nu-mi mai doresc sa revin si sa caut altceva!
Tocmai asta cred că e greșeala ta, căci le vizitezi cînd e multă lume în pelerinaj. Eu prefer să merg cînd nu e aglomerație, pentru că atunci poți să te reculegi, să meditezi, avînd liniște exterioară și... pace interioară.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2011, 17:19:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Manastirea OAȘA cred ca este exact ce ai nevoie, Liviu !

In Muntii Sureanu, la 1400 de metri peste pamant, douazeci si patru de monahi ortodocsi aprind vazduhul cu rugaciunile lor. Sunt tineri, intelectuali de elita, cu viata daruita lui Dumnezeu. Credinta lor ocroteste intreg Ardealul .

Ca in orice manastire de rit athonit, clopotele de la Oasa par sa urmeze alt calendar si alta succesiune a orelor diurne. Ziua incepe nefiresc, la miezul noptii, si se incheie mult dupa pranz, cand monahii reusesc sa fure cateva ore de somn si sa-si faca o parte din pravila lor calugareasca. Nu oricine poate sa reziste aici, in pustiul de piatra al muntelui, singur cu Dumnezeu si puzderia de fiare ce salasluiesc prin paduri. Trebuie sa fii cu adevarat puternic ca sa traiesti la Oasa, pe inaltimile locuite candva de daci, unde anul are numai doua anotimpuri, iar timpul pare incremenit in largi secvente liturgice, intrerupte doar de posturi aspre si mari sarbatori.

Oasa e un loc aparte, aspru si indragit de Dumnezeu - un loc in care, epuizati de drum, porumbeii voiajori se opresc inexplicabil cateva zile pentru a se intrema, zboara planat la mica inaltime si apoi aterizeaza fara frica pe umerii calugarilor; un loc in care vacile pasc fericite si nu se feresc din calea oamenilor, in timp ce, in poiana din apropiere, uneori poti vedea laolalta iepuri, jderi, caprioare, veverite, ba chiar si un urs - ca intr-o scena biblica a pacii si a pregustarii finale.
Lupta si ispitele de tot felul nu se vad. Pandesc cotlonite in adanc, in incercari si primejdii nebanuite, care au facut cu decenii in urma ca frumoasa biserica de lemn a manastirii sa fie stramutata in ultima clipa, din cauza lacului de acumulare construit pe Valea Frumoasei, iar primele maici vietuitoare de la Oasa sa plece, prin 1998, nemaiputand sa reziste singuratatii si asprimii iernilor de aici.
Ca sa ajungi la Oasa, trebuie sa te rupi complet de lume si sa urci incet, de la Sebes spre munte, in ritmul si in tacerea adancita a padurii, ce pare a nu se mai sfarsi niciodata. Rasplata e sus, dincolo de poarta mare de lemn si de drumul abrupt ce se termina chiar in pridvorul bisericii. Dreapta si invelita in solzi de sita marunti, biserica vegheaza intreaga Vale a Frumoasei, cea pomenita de Mihail Sadoveanu in povestirile lui de la "Bradul Stramb".

http://www.formula-as.ro/2010/924/sp...rea-oasa-12602

PS- acum este asfaltat drumul pana la Oasa, se poate urca frumos..

Last edited by Melissa; 13.05.2011 at 17:21:43.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2011, 17:30:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Asa cum tu iti doresti manastiri duhovnicesti,in care sa te odihnesti si sa ai un castig spiritual,si eu imi doresc sa intalnesc crestini autentici,cu care sa fiu in comuniune spirituala,sa impartasesc aceleasi idei etc.

Dar asa cum si manastirile "linistite" s-au rarit,la fel si traitorii in Hristos.

Se plangeau lui Arsenie Boca ca nu gasesc duhovnici buni niste femei.Atunci nasteti voi duhovnici daca nu aveti.

A nu se uita ca manastirile sunt populate cu calugari care provin din mediul nostru.

Scaderile sunt si la noi,si la ei...

P.S. Conceptul de energie pozitiva este unul pagan,opus valorilor crestine.

La crestini puterea vine din Cruce,adica din jertfa si suferinta.
Daniel, creștini autentici sunt dar nu-i mai căuta pe forumuri! Duhovnicul meu atunci când "mi s-a părut" că am văzut ceva ce nu era sau nu trebuia să vad mi-a spus "dacă ochiul tău e murdar pe toate le vede murdare și dacă ochiul e curat le vede curate" .

Și o mică povestire cu tâlc:
Un creștin (așa ca tine de ex.) a mers la o mănăstire și i-a spus duhovnicului exact ce scrii tu mai sus ( că nu mai sunt creștini trăitori). Părintele a luat o sticlă și a umplut-o cu apă apoi l-a întrebat ce vede. Creștinul i-a spus "văd o sticlă pe jumătate goală".
Duhovnicul i-a spus " eu văd o sticlă pe jumătate plină."
Așa că...să vedem partea plină și nu pe cea goală.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2011, 17:33:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"dacă ochiul tău e murdar pe toate le vede murdare și dacă ochiul e curat le vede curate" .
Foarte adevarat !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2011, 17:33:28
bianca030
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit manastiri

Nicula (hram - Adormirea Maicii Domnului), un coltisor de rai la marginea unei paduri, aproape de orasul Gherla. Nu doar icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, dar toate lucrurile din biserica, prin vechimea lor, sunt atat de frumoase si totusi smerite si familiare. Parca ai fi... acasa.

Tauti-Floresti (hram - Acoperamantul Maicii Domnului), foarte aproape de Cluj, chiar la iesirea din oras spre Oradea. Intre dealuri si campii verzi, la marginea padurii. Nu e o zona tocmai nepopulata, in ultimii ani aparand tot mai multe cabane si vile. Pentru multi clujeni este o gura de aer proaspat, mai ales de sarbatori, cand biserica devine neincapatoare si slujbele se tin afara.

Muntele Rece (hram - Inaltarea Domnului), o oaza de liniste in Muntii Apuseni, cu un parinte care, desi tanar, pare coborat dintr-o icoana. E atat de liniste ca iti poti auzi inima batand. Manastirea e inca in constructie. In biserica, oameni simpli si frumosi, de la munte. Alaturi, un cimitir al eroilor ingrijit de cele cateva maicute tinere. Pana sus se urca vreo 8 km pe un drum abrupt cu piatra. Peisajul e incredibil.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastiri anaxor Generalitati 5 12.01.2008 15:39:07
Duhovniciii din manastiri Aalin Calugarul 28 15.06.2007 20:09:32