Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2012, 17:42:59
mihaelatoporas mihaelatoporas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2012
Mesaje: 3
Implicit Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta

Dragi cititori vreau sa va fac cunoscuta prin intermediul acestui site o rugaciune foarte puternica, rugaciune care pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre rugaiunea "Sfintei Marta".


Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!


Mie mi s-a indeplinit dorinta intotdeauna in a 6-a saptamana de rugaciune.

Sper sa va fie cu folos.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2012, 18:08:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu vreau sa contest puterea rugaciunii,insa nu-mi este clar ce balaur zace la picioarele Sf. Marta???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2012, 14:38:34
mihaelatoporas mihaelatoporas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2012
Mesaje: 3
Implicit Re

Buna,

Poti intra pe link-ul de mai jos pentru a ti da seama despre ce balaur este vorba in rugaciunea Sfintei Marta.

http://cybershamans.blogspot.com/200...si-eroine.html

O zi minunata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2012, 09:25:05
micuta micuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2012
Mesaje: 3
Implicit Rugaciunea Sfintei Marta m-a ajutat

Citat:
În prealabil postat de mihaelatoporas Vezi mesajul
Dragi cititori vreau sa va fac cunoscuta prin intermediul acestui site o rugaciune foarte puternica, rugaciune care pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre rugaiunea "Sfintei Marta".


Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!


Mie mi s-a indeplinit dorinta intotdeauna in a 6-a saptamana de rugaciune.

Sper sa va fie cu folos.

Doamne Ajuta!
Si pe mine aceasta rugaciune m-a ajutat!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2012, 10:18:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când ne rugăm pentru ca Dumnezeu să ne îndeplinească o dorință înseamnă că vrem să-L punem pe El în slujba noastră, în loc să vrem să-I fim noi slujitori. Nu vrem să-L ascultăm noi, ci să ne asculte El. Și atunci căutăm modalități verificate în timp, despre care se spune că au dat rezultate. Acestea sunt practicile magice, cum este cea descrisă mai sus, care nu presupun credință, ci superstiție, nu ne cer pocăință, ci îndeplinirea formală a unui ritual.
Dorința poate să se împlinească sau nu, însă tu vei ieși vătămat sufletește, pentru că vei crede că Dumnezeu te-a ascultat prin sfinții Săi, însă duhovnicește nu te folosești, rămânând în afara unei relații vii cu Domnul, adică mort.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2012, 10:20:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
adică mort.
Da, dar marți!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2012, 10:49:17
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking pt. fratii ortodocsi

este o rugaciune de provenienta catolica sau greco-catolica,o citean si eu uneori cind eram mai mic,de la un preot uniat.martele sint cele catolice, ce se tin dupa a lor rinduiala modificata la 1054.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2012, 11:33:31
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Este o novenă.

De acord cu N.Priceputu, rugăciunile și devoțiunile nu sunt ritualuri magice. A pleca de la premisa că rugăciunea X sau Z rezolvă problemele, că o rugăciune este "mai puternică" decât alta, înseamnă a ne pune în postura unuia care o caută pe adevărata fiică a mamei Omida.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2014, 18:56:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Buna ziua! Actualizez acest subiect pentru ca la mine la serviciu e in mare voga aceasta rugaciune, toate fetele o fac, si chiar se pare ca functioneaza, indeplineste dorinte, atat banalitati, cat si din cele aparent imposibile :). Eu una am incercat, dar nu am reusit sa ma tin de ea, in primul rand datorita scepticismului legat de "fetisismele " din jurul ei ( 9 marti de dimineata, la prima ora, cu lumanare aprinsa, etc - de ce neaparat/ numai martea???) si in al doilea rand nu am reusit sa-mi mentin o dorinta constanta 9 saptamani la rand :). De fiecare data cand mi-am propus sa ma rog pt ceva, a intervenit altceva mai stringent :). Iar cele cu adevarat importante (legate de casatorie, copii, sanatate, etc), e destul de putin probabil sa se implineasca in cateva saptamani...dar nu imposibil !!! De exemplu, si-au recuperat datorii vechi, sau au primit vesti bune legate de sanatate :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2014, 07:13:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De exemplu, si-au recuperat datorii vechi, sau au primit vesti bune legate de sanatate :)
Asta e Pronia Divină.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni grabnic ajutatoare lavinia40 Generalitati 57 29.12.2013 20:19:42
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 17:04:32
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
ce rugaciune grabnic ajutatoare sa fac carmenrachita Rugaciuni 24 29.06.2012 09:31:16
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 09:09:01