Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2007, 22:54:53
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

traind intr-o tara unde o parte foarte mare din populatie este peste greutatea normala, adica au probleme de obezitate, ma intrebam oare cauza care produce obezitatea nu este o patima, o suferinta morala?

am observat ca cei care mananca foarte mult si sunt dependenti de mancare au un moral foarte scazut si de fapt nu au pe Dumnezeu. in manastiri, mancand adecvat, doar necesarul pentru trup, este o disciplina care te ajuta sa uiti de trup si sa te ingrijesti mai mult de suflet.

Sfantul Nicodim din muntele Athos spune: "...si in zilele noastre e adevarat ca, pentru a putea satisface nevoia pentru supraalimentare, multi au devenit catolici, si bineanteles naturalisti si ateisti."

opinia mea este ca supraalimentarea este o patima foarte grea care te tine de la a judeca corect...ce pareri aveti voi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2007, 05:45:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parerea mea este ca obezitatea nu este neaparat o problema a cantitatii ci a proastei calitati a mancarii consumate. acesti oameni au moralul scazut nu datorita dependentei de mancare - unii dintre ei mananca chiar f. putin dar tot nu scad in greutate pentru ca metabolismul nu le mai functioneaza normal - ci datorita marginalizarii lor de catre (o parte din) societate din cauza aspectului lor fizic care nu se incadreaza in "standardele" actuale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2007, 11:26:36
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Eu sint un obez din astia. Desigur de multe ori maninc poate mai mult dar nu de fiecare data :)Iar din Mila lui Dumnezeu am posibilitatea sa maninc de calitate si variat.Tot din mila Lui am trecut sau trec usor peste problemele cu care ma confrunt asa ca nu-mi caut refugiul in mincare. Mai exista un aspect genetic al problemei dar nu vreau sa intru in amanunte. Eu vad insa putin altfel problema mai ales cind vad ca nimic nu ajuta sa am o greutate "normala" : nu-mi este de folos sa arat "bine"! E mai bine asa sa privesc in jos si sa fiu luat in zeflemea de mai toti....decit sa fiu unul dintre ei.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2007, 22:13:50
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Parerea mea este ca obezitatea este o problema ce trebuie tratata, pentru ca in primul rand este o boala ce genereaza multe multe probleme.(ca sa nu mai zic ca speranta de viata a unei persoane obeze este scazuta). Problema aspectului fizic vine deci pe planul doi...sunt oameni care au probleme genetice sau oameni care devin obezi cautand refugiu in mancare...ideea ar fi sa se caute tratamentul, daca il pot numi asa, pentru fiecare in parte.
Problema ar mai fi, cred eu, ca se simt ei nenmultumiti, inferiori, deci au si o problema psihica. Nu cred ca este pacat sa te simti bine, multumit, de felul in care arati(in limitele normalului). Asa te poti concentra pe lucrurile mai importante ale vietii cu un moral ridicat
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2007, 02:19:58
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

da, eu ma refer la aceia care au o problema de obezitate doar pentru ca gasesc comfort in mancare. sunt unii care isi dau seama de situatie, dar sunt si altii care pur si simplu nu recunosc ca ar avea o problema psihica cand mananca pt a se relaxa sau ceva de genul asta.
de aceea m-am referit la patima....faptul ca gasesti comfort in mancare ar putea fi o patima.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2007, 10:23:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Are dreptate Mirela,de cele mai multe ori obezitatea este o problema a metabolismului,a deficientei de calciu si magneziu din organism,si a mancarii de proasta calitate...si-nca noi tot mai mancam sanatos,obisnuiti cu gatitul zilnic din parinti.In multe tari fast food-urile sunt la putere,restaurantele,care nu intotdeauna sunt de calitate.
Diferitele regimuri de slabit drastice pot genera cu usurinta obezitatea,diferitele regimuri minune pentru slabit.Slabirea este benefica dar trebuie facuta treptat,fara excluderea totala a grasimilor din alimentatie(o mare tampenie,trebuie asociata mancarea zilnica cu fructe si legume si totul este perfect.Din punct de vedere medicat ete indicat a se slabi maxim 1.8 kg pe luna,a nu se abuza cu sportul,fiindca,ca si flamanzirea pot genera ingrasarea mai usor,atata timp cat acest sport nu se realizeaza permanent.
Organismul,efectiv se adapteaza la diferitele stiluri de viata.
Sedentarismul ne omoara,inainte se mancau trei feluri de mancare la masa si nu era o problema,acum,insa,mancam doar un singur fel si ne ingrasam...pentru ca lipseste activitatea.Confortul a luat locul multor activitati fizice de altadata.
Sumo,obezii aceia japonezi ajuns la rang de sport,sunt "creeati" inca din copilarie prin flamanziri drastice apoi hranire prin imbuibare,astfel ajung obezi,ei nu se nasc cu acest "handicap",sa-i spunem asa.
Si totusi,intr-adevar,cei mai multi dintre obezi sunt disperati dupa mancare,mananca mult si des,au de fapt o problema de dependenta...este foarte greu,dar este cumplit sa ajungi la o greutate imensa si sa nu te auto sesizezi.Si eu sunt grasa,am luat ceva in greutate in timpul sarcinii si fiindca nu am tinut regim de slabit nu am dat jos nici in ruptul capului,dar simt ca pot avea controlul asupra organismului si stiu cam ce-i trebuie sa revina la normal...nicidecum normalul vehiculat in societate si mass media,adica "trasa prin inel".Este important sa ne cunoastem limitele si organismul,si este un disconfort evident sa ne ingrasam sistematic,si este si pacatul prin imbuibare,dar intr-un fel aceasta este singura placere care-i mai ramane romanului stresat cumplit de grija zilei de maine,nesiguranta zilei de maine.
Si totusi,cand merg in oras constat ca romanul nu se arata chiar atat de obez,stam totusi bine la acest capitol,fata de americani,insa,din pacate adolescentii au tendinte de ingrasare tot mai timpuriu,inainte,in copilarie alergam in fata portii si ne jucam toata ziua,acum se sta la calculator si saracul organism geme dupa activitate,mai ales la copii plini de energie.
Japonezii sunt tare slabi,femeile arata aproape disalate(scuzati-mi expresia),dar aproape ca sunt dezgustatoare,fiindca avand o conformatie mai aparte a organismului,fiind si slabe,le dispare orice forma.Si sa stiti ca mananca bine,chiar si multe prajeli,in schimb nu abuzeaza si pastreaza un program favorabil,mai iau si medicamente pentru digerarea buna si arderile interioare.Dupa cum se stie,ei mananca mult peste,mai ales crud,fructe de mare,tofu si multe,multe alge...acestea situandu-i pe primul loc in longevitatea vietii.Dar sa nu iutam ca ei nu prea stiu ce-i aia stresul acesta ieftin de le noi,adica stres in orice,datorita faptului ca la ei nu exista inflatie,de 8 ani de cand merg pe-acolo preturile sunte aceleasi,ba chiar mai mici,si salariile destul de mari.
In consecinta,ar trebui sa fie o educatie nutritionala,pe plan social,dar mai ales la nivelul fiecarei familii,dar nu dintr-alea pe care le auzim la televizor,exagerate spun eu.Cumpatarea si echilibrul face un organism sa se simta bine si energic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2007, 11:04:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

stef_sumner
si ce crezi dumneata ca daca esti slabutz si mananci regulat si ratzional inseamna ca ajungi de percepi si judeci corespunzator lucrurile cu care ai deaface?

parerea mea este ca obezitatea nu este patima ci este un fapt, un dat al naturii, ca unii se ingrasha foarte mult mancand putzin iar altzii pot sa manance toate cele si sunt trashi prin inel si numai buni de fotomodele, asha ca :|

imbuibarea este deja altceva, este o lipsa a grijei fatza de ratzionamente, de logica elementara, asha continua afirmand ca este chiar o ura fatza de somnul de dupamasa pentru reculegere, ca daca esti imbuibat simtzi o strivire a organelor interne, care durandu-te fara sa comenteze nu te lasa sa visezi frumos la planurile pe care le ai si vrei sa le pui in aplicare ci te zvarcole sub plapuma dandu-ti impresia ca te luptzi cu necuratul... ash deunde, e doar o indispozitzie alimentara, o lipsa de respect fatza de un frumos matz subtzire sau gros caruia i-ai dat sa lucreze pentru tine in timp ce tu te tzi de lucruri slabe... cam asta.:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2007, 18:31:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

daca esti slabutz si mananci regulat si ratzional inseamna ca ajungi de percepi si judeci corespunzator lucrurile cu care ai deaface?

Da inveti deprinderea de a fi CONSTIENT de ce si cit bagi in gura, deprindere care se extinde in in viata de zi cu zi, incepi sa-ti aduci aminte de tine si de cum te comporti cind maninci, atunci cind conduci, de exemplu, sau vorbesti cu cineva, adica esti prezent, nu dus...

altzii pot sa manance toate cele si sunt trashi prin inel si numai buni de fotomodele, asha ca :|

Asta este mai greu de crezut. Incearca sa nu crezi tot ce vezi sau ti se spune, ci vezi ce face persoana respectiva in realitate si o sa fi surprins de cite lucruri mici le face in secret, citeodata si fara sa-si dea seama, adica zice ca maninca si de fapt nu, poate fumeaza mult(metabolism accelerat), ia medicamente de slabire fara sa stii tu, bulimia, , etc si multe alte artificii asa ca uite-te mai atnt DACA POTI dar nu este usor, decit daca traiesti cu persoana respectiva....

Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2007, 18:46:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Cumpatarea si echilibrul face un organism sa se simta bine si energic.
:)Da, Ory, cumpatarea, sunt de acord cu tine si de fapt toata planeta este de acord cu miile de carti care vorbesc toate de acelasi lucru, si se cistiga averi prin aceste formule magice de slabire si ...totusi tavalugul ingrasarii in masa(mai ales in N. America) este de nestavilit si ne intrebam de ce oare?

Raspunsul il avem in mii de variante..., nu-l aplicam si deci nu ne putem opri!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2007, 18:52:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

De cite ori calatoresc prin State trebuie sa-mi iau mincare de acasa deoarece ultima oara cind am stat la un motel, cele patru fast-food-uri care erau la colturile intersectiei unde ma cazasem, vindeau numai lucruri prajite in adincime cum se spune, de-mi venea sa vars oricit de foame mi-ar fi fost si a trebuit sa mai merg vre-o 10 km ca sa dau de o brutarie cu piine mai de calitate cu niste cascaval cu rosii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima betie ginabadea Rugaciuni 83 05.08.2013 13:15:31
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 23:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 01:22:32
Patima malahiei Seraphim7 Pocainta 93 19.12.2010 22:59:47
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 14:44:00