Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2009, 19:48:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psaltirea in versuri

Psalmul 1 Fericit barbatul care binele de rau alege / Si n-asculta niciodata sfatul celor fara de lege; / Fericit cel ce pe drumul pacatosilor, un pas / N-a facut si niciodata n-are pe-acel drum popas... / Ci , pe caile luminii, al lui suflet sta mereu, / Adâncind mereu cu mintea Legile lui Dumnezeu; / Că acela e ca pomul cel sadit lânga izvoare, / Adapat de ape limpezi, mângâiat mereu de soare, / Ale cărui ramuri pline isi dau roadele la vreme, / Iar frunzisu-i niciodata de-a fi veșted nu se teme... / Dar nelegiuitii lumii n-au asemeni har, ci sunt / Todeauna, cum e pleava ce se spulbera la vant ! / Drept aceea,-când veni-va Judecata cea din urma, / Nu va sta cu dreptii- alaturi pacatoasa lumii turma, / Ci, pe drumuri osebite, apuca-vor pe alt vad ; / Dreptii, mostenindu-si raiul,- păcătosii, negrul iad ! / Caci stiuta este calea dreptior, lui Dumnezeu / Si pierzarea soarbe drumul păcătosilor mereu !...
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2009, 20:55:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Versuri din psaltire

"Piară cei ce vor izbândă,prin bârfire și minciună
Care cred că lacăt gurii n-are cine să le pună
Până când uita-vei Doamne,pe-al tău rob în trista-i viață
Până când îți vei întoarce de la mine a Ta față?"

[COLOR=darkred]"Înlțate-voi,o Doamne că m-ai ridicat sub stele[/COLOR]
[COLOR=darkred]Și n-ai bucurat vrăjmașii de înfrângerile mele,[/COLOR]
[COLOR=darkred]Doamne,din adâncul lumii am srigat la tine-n cor[/COLOR]
[COLOR=darkred]Și m-ai vindecat stăpâne,dându-mi câte-a fost să-ți cer."[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]
[COLOR=black]"Depărta-ți-vă de mine voi toți făcători de rele,[/COLOR]
[COLOR=black]Fiindcă Domnul auzi-ta glasul plângerilor mele[/COLOR]
[COLOR=black]Auzitu-ne-a suspinul tânguirea de cuvinte[/COLOR]
[COLOR=black]Și-a primit prea Milostivul,rugăciunea mea fierbinte.[/COLOR]
[COLOR=black]Tremure acum vrăjmașii când aude-mă prea Sfântul,[/COLOR]
[COLOR=black]Si-ntr-o clipă ei să fie pleava,pleava care-o bate vântul."[/COLOR]

[COLOR=darkred]"Pune capăt răutății păcătoșilor odată[/COLOR]
[COLOR=darkred]Și-ntărește pe cel care crede în marea Ta răsplată!"[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2009, 21:01:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 2 ( Un psalm a lui David )

Pentru ce, de-atâta zbucium isi fac neamurile parte / Si popoarele-ndârjite, planuri multe si desarte ? / Pentru ce-imparatii lumii si-ai lor cap țin mereu, / Despre Domnul si-impotriva Unsului lui Dumnezeu ? / "Sa le rupem legatura, - zic acestia in cor, - / Și sa ne scapam odata neamul de la jugul lor" ! / Cel ce locuieste-n ceruri, râde insa de misei / Și -auzind ce pun la cale, -Domnu-si bate joc de ei. / Apoi le graieste Domnul, in mânia Lui cea sfânta / Si cu-a Lui urgie mare, toata gloata o-nspaimânta : / "Eu din slava Mea trimis-am Imparat, jos pe pamânt, / Sa se-nchine Lui Sionul , muntele Meu pururi sfânt !" / Trâmbita-voi deci porunca Domnului, care, de sus, / M-a strigat, mi-a dat toiagul pastoriei si mi-a spus: / "Tu esti Fiul Meu ! Eu ,Tatăl, Iti voi fi-n tot locul scut; / Pentru mântuirea lumii, Fiule, azi Te-am nascut ! / Cere dara de la Mine, si-ti voi da, pentru vecie, / Neamurile de pe lume, mostenirea Ta sa fie ! / Cere de la Mine, Tatăl , ca-ti voi auzi cuvantul / Si-n de-a pururi stăpânire, dărui-Ti tot pământul ! / Cu toiag de fier vei paste toate gloatele sub cer, / Le-oi zdrobi ca pe ulcele, cu toiagul Tău de fier ! " / Prindeti dar intelepciune, impărati, pe fata lumii / Si luati invatatura, voi , judecatori ai lumii ! / Domnului slujiti cu frica, de-L voiti pe Domnul-stânca ! / Bucurati-va -nainte-I, cu smerenie adâncă ! / Prindeti dar invatatura, pâna nu va prinde somnul, / Pentru ca-n mânia-I crunta, sa nu va loveasca Domnul / Si pe scara de-ntuneric sa cadeti din treapta-n treapta, / Ratacindu-va de-a pururi de pe calea Lui cea dreapta ! / Caci mania-I vine iute ! Ea dă geamătul si plânsul ! / Fericiti cei ce nadejdea nu si -o pun deât in Dânsul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 21:06:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=black]"Inima lor e pustie de simțiri plăcute Ție.[/COLOR]
[COLOR=black]Ei se strâng mereu în juru-mi Dumnezeule Preasfânt[/COLOR]
[COLOR=black]Și pe mine și-au pus ochii să mă plece la pământ.[/COLOR]
[COLOR=black]Umblă răii după mine ca și lupii după pradă[/COLOR]
[COLOR=black]Și mereu ei stau la pândă,sfâșiat vor să mă vadă.[/COLOR]
[COLOR=black]Scoală Doamne-n a lor cale și doboară-i la un loc[/COLOR]
[COLOR=black]De cei răi mă izbăvește cu-a Ta sabie de foc."[/COLOR]

[COLOR=sienna]"Scoală Doamne cu mânia-ti dacă tu dreptate-mi vrei[/COLOR]
[COLOR=sienna]Stăvilește năvălirea neprietenilor mei!"[/COLOR]
[COLOR=sienna][/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2009, 23:11:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 3 ( Un psalm a lui David )

Doamne, multi imi sunt vrajmasii ! ...Ei sunt multi fara masura / Si asupra mea se scoala, cu netarmurita ura ! ... / Fara suflet, ei intr-una striga sufletului meu: / Mantuire pentru tine, n-are sfântul Dumnezeu ! / Dar Tu, Doamne, mi-esti de-a pururi sprijin viu pe-al vietii munte ; / Tu esti slava care-nalta sus intr-una biata-mi frunte ! / Cu-al meu glas, eu catre Domnul, am strigat de pe pamânt / Si mi-a auzit strigarea sus in muntele Lui sfânt ! De aceea, fara grija, m-am culcat si-am dormit greu, /
Fiindca Domnul, zi si noapte, e apărătorul meu ! / Nu m-oi teme niciodata, deci, de multele popoare / Care vin de pretutindeni, chibzuind sa ma omoare... / Si pe mine, de urgie, mântuieste-mă -mereu, / Că tu palmuiesti obrajii celor rai fara masura / Si puterea Ta cea mare, le zdrobeste dintii-n gura ! / De la Tine, Doamne, vine mântuire si-ndurare, - / Da poporului Tau pururi a Ta binecuvantare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2009, 23:32:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 4 ( Un psalm al lui David )

Catre Tine când strig, Doamne, ridicând privirea-n stele,- / Tu auzi-ma, din slava-Ți, Soarele dreptatii mele ! / Tu ajută-ma cu mila-Ti, intunericul sa sparg / Si, din marea mea strâmtoare, Doamne, scoate-ma la larg ! / Fiîi oamenilor lumii,-voi, a vânturilor pleavă, - / Pana când, cu rautate, defăima-veti a mea slava? / Pana când, desertăciunea veti iubi intotdeauna, / Ocoli-veti adevarul si veti căuta minciuna ? / Când cu ochii plini de lacrimi, glasul meu ridic spre Domnul, / Dumnezeu, din slava-I nalta, imi aude iute plânsul ! / Când ma rog, cerându-I mila , El asculta a mea ruga / Si-nțelege ca eu pururi ii sunt credincioasă sluga ! / Tremurati de-a Lui mânie, si nu mai urmati păcatul ! / Spuneti inimilor greșul, când la somn va cheamă patul ! / Si-n voi tacă-acele patimi ce vor iute sa va poarte / Sufletul in cea mai neagra si pe vesnicie moarte ! / Jertfe mari jertfiti dreptatii, pâna nu va prinde somnul / Si nădejea voastra toata puneti-o numai in Domnul / Multi ziceau , cu indoiala, afundându-se -n păcate ; / Cine oare poate noua fericirea să ne-arate ? / Dar atunci, stralumintata, peste-a omenirii vale, / Tu ai coborât privirea si lumina fetii Tale ! / Si de mila Ta, Stapâne, mi-ai dat cel mai mare semn, / Când belsug ai dat la altii : grâu, si vin si untdelemn ! / Drept aceea, eu in pace, las sa ma cuprinda somnul, - / Că nadejdea mea cea mare, nu mi-o pun decât in Domnul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2009, 23:30:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 5 ( Un psalm a lui David )

Doamne-asculta-a mele graiuri și-ntelege, Doamne sfinte, / Geamătul ce-nalț spre Tine si suspinul meu fierbinte ! / La rugarea-mi ia aminte, Doamne si-Imparatul meu, / Că smerita rugaciune catre Tine indrept eu ! / Glasul meu Tu auzi-vei, Doamne sfinte, dimineata : / Inaintea Ta eu sta-voi si-astepta-voi toată viata ! / Că Tu nu esti Dumnezeul cărui făr -de-legea-i place,- / Si vicleanul, lânga Tine, adăpost nu-si poate face... / Cei trufasi n-or avea parte : ochii Tai preasfinti sa-nsele, / Fiindca Tu urăsti de-a pururi pe toti cei care fac rele... / Piara , Doamne, mincinosii, ucigasii, toti viclenii : / Iadul sa le fie vatra, sa-i inghita focul Ghenii ! / Iara eu, prin marea-Ti milă, voi intra-n lacasu-Ti sfânt, / Ma voi inchina cu frica in biserica Ta , frânt ! / Pașii mi-i calauzeste-n căile dreptatii Tale / Si , - vrajmasilor in ciuda, -netezeste-mi a Ta cale ! / Caci, in gura lor, Stăpâne, adevar nu-i niciodată ; / Inima lor totdeauna e capcană-ntunecată ; / A lor limbă, lingusire are-n fiece cuvant / Si gâtlejul lor inr-una este un deschis mormânt ! / Osândeste , Doamne sfinte, păcătoasa lor grămadă ! / Cu nebunele lor gânduri, pe vecie fa-i sa cada ! / Prabuseste-i in multimea de păcate fara număr, / Că s-au razvratit Stapâne, si -mpotriva Ta pun umăr ! / Se vor veseli atuncea toti cei ce se-ncred Tine / Si, cât veacurile toate, bucuria lor va tine ! / Lăuda- se- vor cu Tine, cât vor viețuî pe lume, / Toți acei care iubire poarta sfântului Tău nume / Că Tu, binecuvântare, celui drept ii dai sub cer / Si- L inconjuri cu iubirea-Ti, ca-ntr-o platoșă de fier !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2009, 23:41:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 6 ( Un psalm al lui David )

Nu ma bate, Doamne Sfinte, in mânia Ta cea mare, / In urgia Ta, Parinte, nu-mi aduce azi mustrare ! / Mila ai de mine, Doamne, vindeca a mele oase, / Care tremura acuma, slabe si neputincioase ! / Sufletul in mine, Doamne, tulburat e astazi foarte. . . / Tu, cu mila Ta, Stapâne, până când vei sta departe ? / Doamne-ntoarce-Te la mine, - mila Ta sa ma incapa ; / Pentru mila Ta, de moarte sufletul meu azi il scapa. / Căci de Tine amintire nu mai e-ntr-al mortii vad : / Cine poate sa-Ti aduca, Doamne, laude in iad ? / Istovit sunt de suspine. . .Noptile, mereu imi scald / Asternutul si-ntreg patul, Doamne Sfinte, cu plâns cald ! / Peste ochi-mi au pus ceața intristare si necazul, / Iar vrajmasii-mi fară număr, mi-au imătrânit obrazul ! / Depărtati-va de mine toti, voi făcători de rele, / Fiindca Domnul auzit-a glasul plângerilor mele ! / Auzitu-mi-a suspinul, tânguirea de cuvinte / Si-a primit, Prea milostivul, rugaciunea mea fierbinte ! / Tremure acum vrajmașii, când aude-ma Preasfântul / Si-ntr-o clipa ei sa fie pleava care-o sufla vântul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2009, 12:14:00
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit legea iubirii - psaltire ortodoxa in versuri (varianta audio - prof.E.Alexandrescu)

Dupa cum am aflat din cuvintele introductive,Legea Iubirii este o psaltire ortodoxa,originala,romaneasca,care zideste in suflet credinta cea adevarata,nadejdea in Dumnezeu,iubirea fata de Prea Sfanta Treime,fata de Maica Preacurata,fata de toti sfintii.

Este alcatuita din 7 cicluri care urmaresc aceasta traire launtrica a versetelor Sfintei Evanghelii si corespund cu cele 7 laude:
- cheia lui David;
- cartea lui Emanuel;
- intampinarea Domnului;
- curcubeul slavei;
- aleluia;
- cununile sfintilor;
- doinele dorului.

* Cheia lui David - sta sub semnul duhului intelepciunii care aduce samanta iubirii lui Dumnezeu in sufletul cititorilor (ascultatorilor);
- este alcatuita din psalmii iubirii care pregatesc sufletul sa inteleaga si sa traiasca dragostea fata de Dumnezeu.

aici este adresa site-ului :
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...legea-iubirii/
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2009, 23:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lamurire !

Voi continua postarea Psalmilor in versuri , dar din lipsă de timp , am intrerup pentru moment. Va rog sa-mi permiteti să va reproduc puțin din cuvântul de introducere al autorului acestei minunate editii , ce a fost editată in conditii grafice de excepție :" Incurajat de către Inalt Preasfințitul Patriarh Dr. Miron Cristea si de domnul C. I. Băicoianu, - Președintel Eforiei Bisericii Ortodoxe Romane, am pus in versuri < Psaltirea > impăratului și Proorocului David, chibzuind ca, sub această formă , minunatii psalmi vor ajunge mai repede la inima poporului, pentru ca astfel el să găsească drumul cel adevărat pe care să meargă in Legea lui Dumnezeu.
Insuflețirea și râvna cu care am trudit la stihuirea "Psaltirei", au fost adânci ; totuși , poate că n-aș fi ajuns la bun sfârșit , dacă sufletele mari și intelegătoare nu mi-ar fi dat sprijin ". ( Vasile Militaru )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 15:00:54
Rugaciuni in versuri ! + cristiboss56 Rugaciuni 102 29.06.2014 23:38:17
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 20:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 22:54:59
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 23:22:52