Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.01.2012, 17:41:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De ce? Cu ce ma influenteaza pe mine activitatea ONU?

Si in plus de ce as vrea sa fie un organism de control la nivel mondial. Mai ales un organism care nu are ca fundament invatatura crestina?
Atunci poate ti-ar fi placut sa ajunga minerii la Bucursti si sa ia puterea, sa se autoproclame liderul lor presedinte, samd....n-ar fi primul caz de cizmar ajuns dictator, mai ales la noi in orient. (n-am nimic personal cu nic unul din personajele pomenite, dar vreau inc sa mai cred in democratie)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.01.2012, 17:57:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu am zis ce ar trebui sa fie, nu ce este...dar nu trebuie sa generalizam , chiar daca s-a intamplat o data o abatere, nu trebuie sa devina un obicei. Rataciri au fost multe si vor mai fi, din pacate... cu cat o organizatie are mai multa putere, cu atat tentatiile si ispitele sunt mai mari. Nu la fel s-a intamplat in decursul timpului, si in sanul Bisericii? Acum daca, de ex., cardinalul Richeliu a complotat impotriva regelui (nu stiu daca e adevarat sau e doar o poveste de Dumas), nu inseamna ca toata Biserica Catolica a fost, este si va ramane pt. totdeauna o organizatie corupta. Dar, desigur, lumea arunca cu inversunare cu noroi in toate bisericile, mai ales cele fundamentaliste, si in toate organizatiile mari si puternice.
ONU are influienta la tarile mici, cum e si tara noastra, NU si la marile puteri militare si economice.Ce a facut ONU la embargo-ul impus Cubei de SUA? Nimic. ONU apara interesele marilor puteri in special SUA, nu a tarilor mici. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.01.2012, 00:13:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cu ce ma influenteaza pe mine activitatea ONU?
...........................................
un organism care nu are ca fundament invatatura crestina?
1. Activitatea ONU ne influenteaza pe fiecare pentru ca ONU exista si inca la nivelul deciziei de varf a lumii. Nu e o floare la reverul hainei, este un for cu impact asupra vietii tuturor tarilor si, implicit, a fiecarui om din fiecare tara. Este posibil ca ONU sa nu influenteze pe cei iesiti din lume, fie pe cei morti fie pe alti laturalnici. Dar nu m-as mira sa ii influenteze, cumva, pe cai indirecte, chiar si pe acestia.

2. Fundamentul este duhul crestin. Nu ne asteptam ca ONU sa aiba pe masa litere si cuvinte evanghelice, dupa cum doctorul stomatolog nu spune ectenii cand taie carnea plina de puroi. Dar isi salveaza pacientul de la mari mizerii, uneori de la moarte.
Cata vreme ONU lupta pentru pace, are tocmai un fundament crestin.
Orice facator de pace poarta in el invatatura crestina.

Sa punem primatul literelor asupra duhului lor?
Asa faceau iudeii si au primit "Vai voua, carturarilor si fariseilor...".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2012, 00:24:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
1. Activitatea ONU ne influenteaza pe fiecare pentru ca ONU exista si inca la nivelul deciziei de varf a lumii. Nu e o floare la reverul hainei, este un for cu impact asupra vietii tuturor tarilor si, implicit, a fiecarui om din fiecare tara. Este posibil ca ONU sa nu influenteze pe cei iesiti din lume, fie pe cei morti fie pe alti laturalnici. Dar nu m-as mira sa ii influenteze, cumva, pe cai indirecte, chiar si pe acestia.

2. Fundamentul este duhul crestin. Nu ne asteptam ca ONU sa aiba pe masa litere si cuvinte evanghelice, dupa cum doctorul stomatolog nu spune ectenii cand taie carnea plina de puroi. Dar isi salveaza pacientul de la mari mizerii, uneori de la moarte.
Cata vreme ONU lupta pentru pace, are tocmai un fundament crestin.
Orice facator de pace poarta in el invatatura crestina.

Sa punem primatul literelor asupra duhului lor?
Asa faceau iudeii si au primit "Vai voua, carturarilor si fariseilor...".
si lupta ONU pt pace? Unde prietene? In Irak, Afganistan, Cecenia? In fosta Iugoslavie numai pace NU a adus. Arata-mi si mie pacea adusa de ONU in lume. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.01.2012, 02:00:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Haideti sa ii dam jos pe toti!

Jos cu ei!

Asa pare a fi curentul care se poarta pe aici de-o vreme:
- jos cu Regele, din x motive;
- jos cu ONU, din alte y motive;
- jos cu Patriarhatul actual, din alte z motive;
- jos cu Insusi Dumnezeu, din vesnicele motive.

Poftiti atunci, cocotati-va dumneavoastra, dragi rascolnici.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.01.2012, 02:36:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
- jos cu Patriarhatul actual, din alte z motive;
Cu patriarhul chiar exista acele "z" motive!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.01.2012, 10:06:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Atunci poate ti-ar fi placut sa ajunga minerii la Bucursti si sa ia puterea, sa se autoproclame liderul lor presedinte, samd....n-ar fi primul caz de cizmar ajuns dictator, mai ales la noi in orient. (n-am nimic personal cu nic unul din personajele pomenite, dar vreau inc sa mai cred in democratie)
Pentru asta exista statul, pentru asta exista armata, nu ONU. Nu vreau ca americanii, chinezii, rusii sau oricare alt stat sa isi bage "nasul" in treaba mea. Nu vreau sa vina altul sa imi spuna mie ce sa fac. De aia exista un stat care trebuie sa vegheze la respectarea legii. Cand nu este respectata trebuie sa ia atitudine. Nu vorbim ca statul e prost si corupt la noi, dar chiar si asa nu vreau sa vina altul sa imi faca mie ordine.
Nu vreau ONU, nu vreau NATO, nu vreau UE si nici o alta organizatie internationala care sa se bage in politica si organizare interna a tarii mele.
In plus unde s-a implicat NATO si "a facut ordine": in Afganistan, in Irak, in Libia e bine acum?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.01.2012, 10:12:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
2. Fundamentul este duhul crestin. Nu ne asteptam ca ONU sa aiba pe masa litere si cuvinte evanghelice, dupa cum doctorul stomatolog nu spune ectenii cand taie carnea plina de puroi. Dar isi salveaza pacientul de la mari mizerii, uneori de la moarte.
Cata vreme ONU lupta pentru pace, are tocmai un fundament crestin.
Orice facator de pace poarta in el invatatura crestina.

Sa punem primatul literelor asupra duhului lor?
Asa faceau iudeii si au primit "Vai voua, carturarilor si fariseilor...".
ONU promoveaza ca drept al omului libertatea in alegerea orientarii sexulate, adica homosexualitatea. O fi un fundament crestin asta? Si nu e sigurul exemplu.
Obiectivul real al oricarei institutii internationale nu este asigurarea pacii, ci controlul asupra deviatiilor. Dar deviatiile sunt ceea ce considera ei comportament deviant si nu invatatura crestina. Si nu, nu sunt adeptul teoriei conspiratiei, asta e doar adevarul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.01.2012, 10:15:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Jos cu ei!

Asa pare a fi curentul care se poarta pe aici de-o vreme:
- jos cu Regele, din x motive;
- jos cu ONU, din alte y motive;
- jos cu Patriarhatul actual, din alte z motive;
- jos cu Insusi Dumnezeu, din vesnicele motive.

Poftiti atunci, cocotati-va dumneavoastra, dragi rascolnici.
Nu. Haideti sa fim ecumenisti si asa o sa ne intelegem toti. Haideti sa sustinem mondializatea si statul global si asa nu or sa mai fie razboaie. Sa fim pacifisti si toleranti si sa il excludem pe Dumnezeu Asta intolerant care spune "Cine nu este cu Mine este impotriva mea".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.01.2012, 10:26:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Jos cu ei!

Asa pare a fi curentul care se poarta pe aici de-o vreme:
- jos cu Regele, din x motive;
- jos cu ONU, din alte y motive;
- jos cu Patriarhatul actual, din alte z motive;
- jos cu Insusi Dumnezeu, din vesnicele motive.

Poftiti atunci, cocotati-va dumneavoastra, dragi rascolnici.
Domnul meu, aveti o varsta si am pretentii de la dumneavoastra. Nu am vb de patriarh. In legatura cu FOSTUL rege mi-am spus parerea. Dupa atentatele din 11.09.2001 SUA a invadat Afganistanul fara acordul ONU fara dovezi ca Afganistanul ar fi fost de vina in legatura cu atentatele ci doar pe baza unor banuieli. Care a fost reactia acestei organizatii? Nici una. Poti sa-mi spui DE CE? Ce face ONU in legatura cu VESNICUL conflict dintre Israel si Palestina? NIMIC. Si atunci CARE ESTE ROLUL SAU IN LUME? Sunt razboaie acum in lume? Ce face ONU? Din nou...NIMIC! Pentru ce mai avem nevoie de ONU daca TOT NU FACE NIMIC? NU a facut NIMIC pe vremea cand se numea Societatea Natiunilor (dovada cele 2 razboaie mondiale), nu face NIMIC nici cand se numeste ONU. Vorba romanului: aceeasi Marie sub o alta palarie. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 05.01.2012 at 10:29:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O chemare la razboi Sara I Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.09.2011 23:36:11
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
Participarea la slujbele Bisericii costel Sfanta Liturghie 9 13.12.2010 11:39:17
Participarea la Sfanta Liturghie caminaris Resurse ortodoxe on-line 3 25.08.2009 19:41:18
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34