Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.04.2013, 15:41:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Slavă Domnului!
Ferească Dumnezeu de "educația" pe care o proslăvești, Dumitre...
Sau, poate, tâlcuiești altfel cuvântul Domnului "Lăsați copiii să vină la Mine!"... Sper că nu în duh de umor morbid...
doar că,nu știu câți din copii Africii ajung la El.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.04.2013, 15:45:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ce-i cu tine, frate Dumitru?...
(te rog să mă ierți pentru atenționare)
a fost o scăpare.
cred ca am evitat ceva și mi-a ieșit cuvântul asta :D
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.04.2013, 16:17:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate nu e neaparat locul potrivit sa imi pun aceasta intrebare, dar dupa exemplul sfintei Maria egipteanca de saptamana trecuta, nu pot sa nu o fac : oare a existat vreodata, s-a auzit de vreun 'sfant" care asemeni acesteia, la un moment dat in viata sa ajunga sa se pocaiasca amarnic de pacatl desfraului cu persoane de acelasi sex? Poate ca nu a fost neaparat vreun sfant, dar cu siguranta au fost multi oameni normali, ca si noi, care la un mom in viata au facut-o (s-au cait si au incercat sa nu mai pacatuiasca).
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.04.2013, 16:31:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate nu e neaparat locul potrivit sa imi pun aceasta intrebare, dar dupa exemplul sfintei Maria egipteanca de saptamana trecuta, nu pot sa nu o fac : oare a existat vreodata, s-a auzit de vreun 'sfant" care asemeni acesteia, la un moment dat in viata sa ajunga sa se pocaiasca amarnic de pacatl desfraului cu persoane de acelasi sex? Poate ca nu a fost neaparat vreun sfant, dar cu siguranta au fost multi oameni normali, ca si noi, care la un mom in viata au facut-o (s-au cait si au incercat sa nu mai pacatuiasca).
întrebarea este bună, dar nu îmi aduc aminte de astfel de cazuri.
poate au fost, dar biografii au evitat aceste pasaje din viața lor.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.04.2013, 16:41:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

oare chiar nu se gandeste nimeni ca astfel de oameni pot trai si ei la randul lor o adevarata drama?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.04.2013, 18:16:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
oare chiar nu se gandeste nimeni ca astfel de oameni pot trai si ei la randul lor o adevarata drama?
ba da, mă gândesc.
dar ma mai gândesc, că mulți sunt chiar fericiți așa cum sunt.

Last edited by Dumitru73; 27.04.2013 at 18:25:23.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.04.2013, 22:26:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cei mai multi dintre noi sunt fericiti facand orice pacat, si culmea lumea, societatea, ii si incurajeaza. Ei insa chiar daca ar fi fericiti intr-o relatie, si nu ar face probleme nimanui, majoritaea lumii tot le va face probleme. probail sunt oameni si oamewni, ca si pe heterosexuali, pe unii poate ii satisface sexul fara obligatii (scuze nu am gasit alta expresie mai cuviincioasa) pe altii poate nu.
Pana la urma chiar daca nu isi dau seama si oiau pe cai gresite, cred ca toti oamenii cauta iubirea, apropierea de semeni si de ce nu de Dumnezeu. Nimeni nu cred ca vrea cu buna stiinta sa se departeze de lucrurile care i-ar face bine. Doar ca unii se insala crezand ca satisfactia de moment e un lucru bun, iar altii, poate cei mai multi dintre noi, cred ca satisfactia noastra, a propriei persoane, in detrimentul sau fara sa tinem cont de cei din jurul nostru, e lucrtul cel mai important, cel mai vital. Dar totusi intr-o impreunare impotriva firii eu cred ca e altceva : faptul ca recurgi la ceva ce e impotriva instinctului de supravietuire, denota ca esti un individ slab adaptat si pentru ca esti dependent de ceilalti, accepti si asa ceva. Zic si eu, e doar o ipoteza. dar cam asta se intampla uneori si in cuplurile normale, nu? (adica accepti pe cineva, sau mai bine zis niste abuzuri din partea cuiva, doar ca sa nu fii singur).

Last edited by fallen; 27.04.2013 at 22:42:14.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.05.2013, 16:38:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

"Pietrele vorbesc" - Ce se intampla atunci cand politicienii si homosexualii isi dau mana
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare