Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2007, 01:15:23
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ieri (sambata), intr-o emisiune de pe TV.R. 2 a fost prezentata o biserica din Grecia, Biserica Sf. Teodora, unde a trait Sf. Teodora - o biserica pe a carei acoperis cresc copaci fara a se prabusi.
Stie cineva despre ea? Ceva informatii sau un site in romana sau engleza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2007, 02:35:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

"Daca un om nu are familie, ori nu e calugar, valoarea acestuia e data de numarul prietenilor pe care ii are."

Intradevar este bine sa nu fi singur, insa calitatea prietenilor pe care-i intretii este esentiala, zic si eu asa...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2007, 03:18:28
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nimeni nu stie nimic?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2007, 07:14:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
pe TV.R. 2 a fost prezentata o biserica din Grecia, Biserica Sf. Teodora,
am incercat sa te ajut, dar n-am gasit nimic pe net... chiar pe site-ul www.orthodox-monasteries.com nu sunt listate decat vreo 50 de manastiri din Grecia, in schimb din RO sunt peste 500 manastiri! sigur situl asta e administrat de romani!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2007, 05:09:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am gasit totusi asta, despre Sfanta Teodora din Salonic:
http://www.uky.edu/~havice/AH322/sttheo.htm

iar link-ul de mai jos este chiar ptr biserica cea cu copacii faimosi! - google is the best! - :
http://www.archaeometry.gr/oldv/symposium2003/pages_en/abstracts/papers/geophysical/geo8.htm

scuze, dar ieri n-am observat ca ai zis biserica, nu manastirea...

Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2009, 01:43:48
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit

Pt. Stefan, mai multe informatii despre bisericuta respectiva, la urmatoarele link-uri:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...i-prigonirilor
http://www.danionvasile.ro/blog/2007...-prigonirilor/
www.trilulilu.ro/georeby/f7797365159078

"Sfanta Teodora din Peloponez si roadele rabdarii prigonirilor"
"Din Sinaxarul sfintei aflam ca Sfanta Teodora a intrat intr-o manastire de calugari, infatisandu-se drept barbat.[...] Odata, fiind vreme de foamete, cand sfanta - "parintele Teodor" - s-a dus sa faca rost de hrana pentru obste, a ramas peste noapte in casa unor crestini. Cand, mai tarziu, s-a aflat ca fata gazdei ramasese insarcinata - avand un copil din flori, toti au vrut sa afle cine e vinovatul. Si fata a dat vina pe parintele Teodor. Parintele Teodor a fost condamnat la moarte - aceasta fiind atunci pedeapsa prevazuta de lege pentru pacatul respectiv. Sfintei i-ar fi fost usor sa se dezvinovateasca, convingandu-i pe ceilalti ca este femeie. Dar s-a gandit ca astfel ar fi smintit lumea: ce sa caute o femeie intr-o manastire de calugari? Daca s-ar fi aparat, ar fi scapat de pedeapsa, dar poate ca altii s-ar fi indepartat de credinta in Hristos, smintindu-se. Sfanta a primit moarte muceniceasca. Dar, inainte de a muri, s-a rugat: "Ia-mi, Doamne, sufletul si iarta-i pe acuzatorii mei. Te implor, cu voia Ta, sa faci din trupul meu biserica, din sangele meu rau si din parul meu copaci". Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. La locul de mucenicie a izvorat in chip minunat un izvor. Iar la bisericuta ridicata in cinstea ei s-a intamplat o alta minune: pe acoperisul bisericii au crescut, in mod inexplicabil, 17 copaci, dintre care unii sunt foarte inalti si au o grosime de un metru. Totusi, desi acoperisul bisericutei e subtire, rezista. Cu toate ca radacinile copacilor nu au trecut prin tavan in interiorul bisericii. Oamenii de stiinta care au cercetat cazul isi marturisesc neputinta de a explica cum cresc copacii pe un acoperis subtire fara sa se prabuseasca biserica..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2009, 21:33:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este și o carte despre această fecioară.Minunată răbdarea cu care întreaga viață a suportat învinuirile care i-au fost aduse rugându-se pentru prigonitorii ei și făcând din minciună o adevărată virtute.Dumnezeu i-a dăruit cununa celor aleși.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2009, 18:58:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Pt. Stefan, mai multe informatii despre bisericuta respectiva, la urmatoarele link-uri:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...i-prigonirilor
http://www.danionvasile.ro/blog/2007...-prigonirilor/
www.trilulilu.ro/georeby/f7797365159078

"Sfanta Teodora din Peloponez si roadele rabdarii prigonirilor"
"Din Sinaxarul sfintei aflam ca Sfanta Teodora a intrat intr-o manastire de calugari, infatisandu-se drept barbat.[...] Odata, fiind vreme de foamete, cand sfanta - "parintele Teodor" - s-a dus sa faca rost de hrana pentru obste, a ramas peste noapte in casa unor crestini. Cand, mai tarziu, s-a aflat ca fata gazdei ramasese insarcinata - avand un copil din flori, toti au vrut sa afle cine e vinovatul. Si fata a dat vina pe parintele Teodor. Parintele Teodor a fost condamnat la moarte - aceasta fiind atunci pedeapsa prevazuta de lege pentru pacatul respectiv. Sfintei i-ar fi fost usor sa se dezvinovateasca, convingandu-i pe ceilalti ca este femeie. Dar s-a gandit ca astfel ar fi smintit lumea: ce sa caute o femeie intr-o manastire de calugari? Daca s-ar fi aparat, ar fi scapat de pedeapsa, dar poate ca altii s-ar fi indepartat de credinta in Hristos, smintindu-se. Sfanta a primit moarte muceniceasca. Dar, inainte de a muri, s-a rugat: "Ia-mi, Doamne, sufletul si iarta-i pe acuzatorii mei. Te implor, cu voia Ta, sa faci din trupul meu biserica, din sangele meu rau si din parul meu copaci". Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. La locul de mucenicie a izvorat in chip minunat un izvor. Iar la bisericuta ridicata in cinstea ei s-a intamplat o alta minune: pe acoperisul bisericii au crescut, in mod inexplicabil, 17 copaci, dintre care unii sunt foarte inalti si au o grosime de un metru. Totusi, desi acoperisul bisericutei e subtire, rezista. Cu toate ca radacinile copacilor nu au trecut prin tavan in interiorul bisericii. Oamenii de stiinta care au cercetat cazul isi marturisesc neputinta de a explica cum cresc copacii pe un acoperis subtire fara sa se prabuseasca biserica..."
Minunat esti tu Doamne cu toti Sfintii Tai.
Amin+
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2009, 19:29:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu facem confuzii. Sfanta Teodora din Peloponez nu este aceeasi cu Sfanta Teodora din Alexandria. Viata care a fost mentionata apartine Sfintei Teodora din Alexandria.

Am observat ca a fost postat si pe site-ul CrestinOrtodox.ro un articol despre aceasta biserica din care au crescut copaci.

http://www.crestinortodox.ro/biserica-in-lume/96845-biserica-sfanta-teodora-din-peloponez-vasta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2009, 20:50:47
amcristi amcristi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2009
Locație: grecia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

intradevar este un loc minunat.am fost acolo de patru sau cinci ori in ultimi patru ani si de fiecare data m-am minunat de acel loc.nu am vazut emisiunea de pe tvr2 dar nu cred ca un program tv poate reda intru totul frumusetea acestui loc .merita sa mergi sa-l vezi.eu am postat cateva poze de acolo pe situ-l comunitatii crestin ortodoxe
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvioasa Teodora din Carpati georgeval Diverse Sarbatori 5 07.08.2011 15:40:49
Biserica Ortodoxa in Grecia RELUCU Despre Biserica Ortodoxa in general 0 21.11.2009 19:58:03
Biserica Ortodoxa in Grecia RELUCU Calugarul 0 21.11.2009 12:14:44
Imparateasa Teodora cristiboss56 Diverse Sarbatori 1 12.02.2009 00:34:03
TEODORA DE LA SIHLA floaredecolt Stiri, actualitati, anunturi 5 14.03.2008 19:56:25