Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2008, 00:42:45
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Acum nu mai avem ce discuta si incepem sa ne luam de masinile ierarhilor.... dupa ce am epuizat toate subiectele asta mai urma... parca suntem ziaristi cautand senzationalul..... urmeaza ca presa sa descopere ca ierarhii poarta lenjerie intima Armani.... va dati seama ce scanda ar iesi.... ??? nu stiu cate din acele masini erau chiar de ultima generatie dar stiu puterea speculativa si manipulanta a presei, deci ma abin... Am avut ocazia ca sa vad pana acum masini ale multor ierarhi BOR.... nu se compara (si nici nu ar trebui) cu ceea ce vezi pe starda intr-un oras mare al tarii... Ex> Pf. Daniel avea la Iasi un Audi 100 de prin 1993-1994 (care arata bine)si cu el mergea in delegatii... Ps. Casian avea anul trecut un Audi A6 de prin 1999...(ca sa dau doar 2 exemple) asa k poate ar fi mai bine sa o lasam mai moale cu ce spune mass-media....si mai ales cu generalizarile. Nu sunt de acord cu luxul ierarhilor... dar nici nu ma zideste intr-un fel o discutie despre masinile lor... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2008, 11:23:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu-i vorba ca nu mai avem subiecte, vrem doar sa aratam aroganta unora care sunt pusi sa-ti slujasca Biserica si care traieste din banul meu si al tau pe care-l pui la Sf Liturghie, asa cum s-a spus nu-i nevoie sa umble cu ultimul harb da Dacie, sunt masini foarte bune care coasta 5-10 mii nu trebuie sa fie cu computer de bord si scaunt tapitate cu nush ce material ca sa poata merge Preasfintitul sa-l vesteasca pe Hristos, in discutiile pe care le aud zi de zi cineva zicea "n-o sa mai platesc acatist ca vad ca "Popo" si-a luat deja VW " astea sunt lucruri care ne dor pe fiecare pt ca dupa cum am spus ne lovesc Biserica si m-am saturas sa vad peste tot commenturi de genu "popi care se lafaie in masini de lux si vile de milioane" vreau sa fie exemplu, asa cum noi in nevrednicia noastra incercam sa ne ducem crucea pe calea pocaintei si smereniei asa si ei mai ales ca sunt chipul lui Hristos, dar credinta adevarata e doar la simpli credinciosi, la astia cu multe doctorate mai putin sau doar formal,
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2008, 12:09:43
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Cine zice asa ceva probabil nici nu intelege prea multe din ortodoxie... dar asta este... e lumea in care traim plina de frustrari.... eu am dat doar doua exemple de masini nu foarte scumpe.... asa cum spui tu 5-10 mii de euro... dar pana la a acuza intrega ierarhie de viata luxoasa si plimbari in masini de ultimul racnet e un drum lung.... alea sunt doar exceptii care intaresc regula.... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2008, 12:25:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

dragul meu kvlr la patriarhie cea mai ieftina masina era un vw pasat de 22 mii de euro deci nu vorbim de exceptii ci de o regula, da normal ca suntem frustrati pentru ca ne deranjaza ipocrizia si aroganta unora si nu cred ca exista nicio scuza pt a avea asemenea masini, mai merg in cate un sat risipit din Moldova cu case din chirpici la cate o sfintire cu ultimu tip de audi cu airbaguri laterale si aer conditionat, contrastu e izbitor, trebuie intelesi ierarhii si aparati pt ca trebuie sa ne aparam Biserica dar in cazul de fata nu incercati sa-i aparati pt ca nu trebuie aparati deoarece sfideaza
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2008, 12:41:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Va spun eu ce este ieftin si bun ....Exceptand Dacia..Renault Megane doi cu motor de 1,9 d.c.i. 120 Cp....sau o Toyota Corola(preferata mea) daca stii sa ii face schimbul de ulei la timp si al curelei de distributie, placutele de frana, revizii tehnice etc...10 ani nu umbli in ea...Ar mai fi Ford Fiesta,raportul pret/calitate bun, Hyundai Accent iar..Sau vreun Opel Astra.. Cam astea sunt masinile din clasa compacta mai accesibile nu ne urcam la Bmw seria 3, seria 5 sau seria 7...sau la audi A4 A6 sau A8 sau la Mercedes Clasa C, Clasa E sau Clasa S. astea sunt deja masini de lux care au preturi piperate..Ca sa nu mai vorbim de SUV-uri ,si masinile de teren.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2008, 13:20:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Laurentiu,vad ca ai etalat aici o gama larga de autoturisme "de actualitate",sa-i spunem asa,si acest lucru m-a prins intr-un moment in care doresc sa-mi achizitionez o masina,deci numai detalii tehnice si modele diferite am in cap,caci eu,de cand ma stiu am cautat cat mai multe informatii despre lucrurile care intentionez sa le cumpar.Si totusi masinile cu capacitate mare sunt mai costisitoare,mai ales pentru o familie medie.
Cat despre "sfantul parc auto",ce sa mai spunem..."cainii latra,ursul merge!!!..."Nu putem face nimic in acest sens,chiar daca uneori revolta interioara este justificata,atata timp cat vezi ca preotul se roaga de enoriasi sa faca cheta pentru cumpararea unui clopot,cand acelasi preot detine o masina de toata frumusetea.Cu adevarat,multi dintre clericii nostri detin averi,si nu-ti poti inchipui de unde pot fi acumulate acestea...mai ales cand in frunte i-L avem pe Dumnezeu.Asta e!,si asta-i viata,in politica si religie realitatea va fi tratata intotdeauna cu subiectivism.Cunosc si eu manastiri in care ierarhii schimba masinile dupa uzura morala(moda),iar unii calugari merg la munca cu ghetele rupte,si mai si lesina de foame si de epuizare.Ca sa nu mai spun si despre un mare adevar care m-a intrigat intotdeauna in manastire,si anume,faptul ca acolo te integrezi ca in adevarata ta familie,lepadandu-te in prealabil de cea lumeasca,insa cand vine vorba de lucrurile necesare pentru existenta(respectiv haine,medicamente,bani de drumu sau altceva),"pe actuala familie",nu intereseaza aceste nevoi ale "fiilor ei",fii asupriti de altfel,si munciti temeinic(bine-nteles "pt Dumnezeu"),fii trebuie sa se descurce cum pot,sa apeleze la familia de drept,odinioara lepadata,sa ceara pe unde pot,sa-si faca cunostinte care sa-i ajute,iar daca nu pot...sa rabde!Un adevar dureros,ilogic si dureros de real!!!
Vorba japonezului;"SHOGANAY NE!"(n-ai ce-i face,asta e!)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.03.2008, 13:31:40
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Nu-i vorba ca nu mai avem subiecte, vrem doar sa aratam aroganta unora care sunt pusi sa-ti slujasca Biserica si care traieste din banul meu si al tau pe care-l pui la Sf Liturghie, asa cum s-a spus nu-i nevoie sa umble cu ultimul harb da Dacie, sunt masini foarte bune care coasta 5-10 mii nu trebuie sa fie cu computer de bord si scaunt tapitate cu nush ce material ca sa poata merge Preasfintitul sa-l vesteasca pe Hristos, in discutiile pe care le aud zi de zi cineva zicea "n-o sa mai platesc acatist ca vad ca "Popo" si-a luat deja VW " astea sunt lucruri care ne dor pe fiecare pt ca dupa cum am spus ne lovesc Biserica si m-am saturas sa vad peste tot commenturi de genu "popi care se lafaie in masini de lux si vile de milioane" vreau sa fie exemplu, asa cum noi in nevrednicia noastra incercam sa ne ducem crucea pe calea pocaintei si smereniei asa si ei mai ales ca sunt chipul lui Hristos, dar credinta adevarata e doar la simpli credinciosi, la astia cu multe doctorate mai putin sau doar formal,


Daca la preoti o masina buna nu este neaparat necesara, la ierarhi este. Sa nu judecam lucrurile iconoclast. Sunt unii neoprotestanti care protesteaza împotriva vestmintelor straqlucitoare ale ierarhilor. Sceptrul si mitra ierarhilor închipuiesc demnitatea împarateasca a lui Hristos.


Masinile nu sunt luate din banii Bisericii, sunt donatii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2008, 14:44:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ory a tratat foarte bine subiectul, da sunt multe nevoi in Biserica, de exemplu preotul din satul bunicilor pt ca nu detine o casa parohiala trebuie sa vina la slujba din satul natal cu bicicleta pe un drum de tara plin de noroi si infundat adesea astea sunt adevarate probleme preotii de tara se confrunta cu mari probleme financiare duc lipsa de vesminte de carti de cult si alte lucruri necesare bisericii pe cand altii dupa cum am spus detin averi si masini luxoase, nu cred ca trebuie sa tacem si sa spunem ca totul este bine si frumos asa cum se proceda in perioada comunista pana la urma Biserica este a noastra a tuturor bineinteles ca dupa cum a spus ory "cainii latra ursul merge" foarte rau ca e asa , am asteptat de la noul patriarh sa mai randuiasca putin lucrurile, totusi e de putin timp in functie asa incat mai speram sa vedem odata si odata o Biserica mai curata si mai curatata de interese proprii si sa nu mai primim palme peste obraz de genul" popi hoti si profitori" Doamne ajuta
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2008, 15:44:56
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de danyel
Nu-i vorba ca nu mai avem subiecte, vrem doar sa aratam aroganta unora care sunt pusi sa-ti slujasca Biserica si care traieste din banul meu si al tau pe care-l pui la Sf Liturghie, asa cum s-a spus nu-i nevoie sa umble cu ultimul harb da Dacie, sunt masini foarte bune care coasta 5-10 mii nu trebuie sa fie cu computer de bord si scaunt tapitate cu nush ce material ca sa poata merge Preasfintitul sa-l vesteasca pe Hristos, in discutiile pe care le aud zi de zi cineva zicea "n-o sa mai platesc acatist ca vad ca "Popo" si-a luat deja VW " astea sunt lucruri care ne dor pe fiecare pt ca dupa cum am spus ne lovesc Biserica si m-am saturas sa vad peste tot commenturi de genu "popi care se lafaie in masini de lux si vile de milioane" vreau sa fie exemplu, asa cum noi in nevrednicia noastra incercam sa ne ducem crucea pe calea pocaintei si smereniei asa si ei mai ales ca sunt chipul lui Hristos, dar credinta adevarata e doar la simpli credinciosi, la astia cu multe doctorate mai putin sau doar formal,


Daca la preoti o masina buna nu este neaparat necesara, la ierarhi este. Sa nu judecam lucrurile iconoclast. Sunt unii neoprotestanti care protesteaza împotriva vestmintelor straqlucitoare ale ierarhilor. Sceptrul si mitra ierarhilor închipuiesc demnitatea împarateasca a lui Hristos.


Masinile nu sunt luate din banii Bisericii, sunt donatii.
hai mai sa fim seriosi, ca nu sunt 100% donatii poate din 100 de masini 1 sa fie donata, dar daca tie iti place sa crezi ca sunt donate n-ai decat, la fel cum crezi ca nu exista celule, atomi si microbi, nimeni nu te opreste sa crezi, eventual rad un pic de tine
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.03.2008, 17:42:56
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

ei, si dupa cum spuneam, iata din nou cum sora noastra ORY este suparata pe viata monahala, si pe faptul ca fratii si surorile sint lasati de izbeliste.
pai sora ORY, mergi matale si fa niste donatii de medicamente pentru frati si surori si mule multumiri vei avea sus in ceruri... dar mai buna e vorba inveninata aruncate pe forumuri in stinga si in dreapta...

in ceea ce priveste PARCUL AUTO SFINT... mi se pare foarte bine ca sint masini de ultima generatie, si ca sint cumparate si din banii crestinilor... ca daca stau sa ma gindesc, cu sute de ani in urma, voi credeti ca mitropolitii mergeau in coviltire sau carute trase de mirtoage?
eu, din cite stiu, ei mergeau in calesti frumoase trase de cai frumosi ... si etc..
deci mi se pare normal ca si acum sa aiba la dispozitie masini foarte bune.
si cine se tot plinge ca BANUTUZUL LUI MUNCIT CU GREU ESTE CHELTUIT DE "POPA", SA FACA BINE si sa nu mai doneze bani la biserici... NIMENI NU VA OBLIGA, FRATILOR, SA DONATI BANI BISERICILOR... LUATII IN MORMINT CU VOI, SA AVETI SI IN PAMINT CEVA GOLOGANI, NU?

pe mine nu ma deranjeaza faptul ca au masini luxoase, deloc, deloc.

cui nu-i convina de regulile BOR, are la dispozitie multe denominatiuni care sa le potoleasca foamea de credinta... daca este asa ceva.


si mai observ ca este un frate aici CARE ARE IMPRESIA CA STIE CINE ARE MAI MULTE CREDINTA... NU "POPII", CI CEI DIN POPOR...
CHIAR ASA, FRATE?
ne spui p[oate si noua cum ti-ai dat tu seama?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
noile pasapoarte si noile permise auto g_giorgian Generalitati 18 25.09.2008 19:01:17