Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2006, 11:37:58
Bucur Bucur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

In urma cu 1 an si 6 luni, mai exact in data de 15 mai 2005, cand tata implinea varsta de 57 de ani, parintilor mei le-a ars casa si absolut toata munca de o viata, asta dupa ce investisera foarte multi bani in acea casa (casa parinteasca a tatalui meu).Ar putea cineva sa-mi spuna daca a fost pura intamplare sau blestem? Cu ce au gresit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2006, 18:29:33
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Blestemul este un termen religios care se poate aplica doar credinciosilor ca zeul si zmeul inchipuiti pot influenta oamenii. Ocuparea gindirii cu astfel de idei poate duce la destabilizarea actiunii si la prejudecati (ritualuri si idei nescute cu o interpretare gresita, de unii, a realitatii si transmiterea lor).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2006, 19:17:27
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In viata se pot intampla multe, imi pare rau pentru parintii tai. Blestemele, farmecele, etc... dupa opinia duhovnicului meu au efect doar la cei care cred in ele. Omul trebuie in primul rand sa caute Imparatia lui Dumnezeu care nu este mancare sau bautura sau nimic pamantesc ci ceea ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit, glasul omului nu poate spune si la mintea omului nu s-a suit. Adica, nu trebuie sa ne legam de cele trecatoare ci sa ne adunam comori in cer. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2006, 21:57:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mircea,extraordinar graiesti!.....deduc faptul ca tu esti duh si nu-ti trebuie nimic din ceea ce este pamantesc.Nu neg ca cele relatate de tine sunt reale,existente in cartile crestine,dar hai sa nu exageram,mai ales in acest veac materialist din care ne hranim toti dorintele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2006, 22:14:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cand ramai fara casa si agoniseala de o viata, nu vad eu cum mai poti gandi la comorile din cer cand pe pamant e frig, foame si saracie. Asa se intampla cand omul uita, voit sau din prea mult fanatism, sa fie om.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2006, 08:13:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

O simpla si absolut oarba antamplare nu cred sa fi fost.O rautate sau invidie din partea unor straini sau apropiati putea fi,conlucrata cu ,Doamne iarta ma!,corectitudinea averii adunate de om in constructia casei.Si...mai ales cu necercetarea serioasa a sfintei Biserici,dupa puteri,in cazul in care respectivul om face inca parte din reptmaritoarea Biserica!Intarire sa va dea Domnul,Silverstar!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2006, 08:54:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Nu stiu cu ce au gresit parintii tai,dar stiu ca nimic nu este intamplator in viata noastra.Dumnezeu nu ar ingadui ceva rau in viata noastra daca n-ar sti ca iese bine in cele din urma.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2006, 11:08:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

posibil sa fi fost o intamplare,e posibil sa nu existe lucruri"la intamplare"...
In orice caz Mircea, tu poti sa faci asa ceva?? Altfel nu cere altora...
Am invatat in scurta mea viata ca orice se poate recladi,ca nici un dezastru ne e chiar atat de grav pe cat pare, dar am si invatat ca nu pot cere oamenilor sa uite de munca lor de o viata...
Silverstar... sa ajungi la stadiul de a nu-ti mai pasa de lumea materiala e suprauman...e ceva la care toti ar fi bine sa ajungem, nu vad acest lucru ca fiind ceva rau(pentru ca in fond si suferinta este un sentiment nascut din latura noastra cat se poate de umana), dar totodata empatia si compasiunea sunt tot caracteristici ale depasirii universului material...Cat despre comorile din cer...sa nu ne bagam in lucruri despre care nu stim nimic, bine Mircea??
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2006, 15:45:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Intr adevar,nu sunt vrednic sa stiu cum e dupa ce trec dincolo,da ma enerveaza parerea umultor neoprotestanti dar mai ales,dureros,unor ortodocsi,ca nimeni nu s-a intors de dincolo.Daca credeti ca ce a vazut sf Ierarh Nifon (si ni le-a destainuit in scris cu voia Atotputernicului)e doar o simpla nalucire sau imaginatie,atunci e clar.. http://www.sfaturiortodoxe.ro/nifon/cap5.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2006, 17:09:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Intr adevar,nu sunt vrednic sa stiu cum e dupa ce trec dincolo,da ma enerveaza parerea umultor neoprotestanti dar mai ales,dureros,unor ortodocsi,ca nimeni nu s-a intors de dincolo.Daca credeti ca ce a vazut sf Ierarh Nifon (si ni le-a destainuit in scris cu voia Atotputernicului)e doar o simpla nalucire sau imaginatie,atunci e clar.. http://www.sfaturiortodoxe.ro/nifon/cap5.html
Daca tu iti inchipui ca aici, pe pamant, scrierile cuiva pot tine loc de casa, pot incalzi pe cineva sau ii pot oferi un blid de mancare, atunci trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt multi ca tine. Pana la a vedea ce e dincolo, trebuie sa dam piept cu realitatea de aici, de pe pamant. Realitatea e palpabila, in rest poezie... To be or not to be! Vreti sa fiti placuti lui Dumnezeu, intindeti o mana de ajutor daca puteti si nu mai visati la comori din cer ca nu exista. Aici e rai si iad! Treziti-va, priviti in jur si vedeti cata suferinta si jale. Numai prin moarte omul se elibereaza de chin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
o mare nedumerire rog un ajutor clarvazator Intamplari adevarate 23 05.06.2012 12:31:33
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 16:10:59
O mare nedumerire Bucur Generalitati 1 20.11.2006 12:40:36