Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2006, 22:58:13
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Pana de curand, nu stiam aproape nimic despre Sf. Nectarie din Eghina - recent insa am citit o carte cu marturii despre viata si minunile sale si mi s-a confirmat convingerea ca intotdeauna, indiferent de vremuri, vor exista oameni bineplacuti lui Dumnezeu, care sa ajunga la o masura duhovniceasca de neimaginat. Poate ca te simti mai atasat de un sfant crestin, daca stii ca a trait mai aproape de vremurile contemporane( Sf. Nectarie s-a stramutat la Domnul în 1920, 8 noiembrie).
Ceea ce relatez mi s-a intamplat acum vreo doua saptamani (imediat dupa ce citisem cartea de care am amintit). Aveam de sustinut un test important; printre subiecte era o problema de logica destul de dificila, iar subiectele trebuiau rezolvate contra cronometru. Am intors problema respectiva pe toate fetele, dar nu i-am gasit rezolvarea. Atunci, spontan, m-am rugat in gand: "Sfinte Nectarie, ajuta-ma!" Aproape instantaneu, mi s-a luminat mintea si am schitat pe hartie, ca prin vis, solutia problemei, exact cand profesoara ne-a intrebat daca am terminat. Am fost prima persoana din grupa respectiva care a gasit rezolvarea...

Poate ca nu vi se pare cine stie ce, fata de alte relatari cu vindecari miraculoase, sa zicem, eu insa am simtit atat de clar ajutorul si binecuvantarea sfantului (si in momentul respectiv, si dupa cateva zile, cand m-am dus la manastirea Radu-Voda pentru a-i multumi Sf. Nectarie) - ca nu cred ca voi uita vreodata.

Daca intr-o zi oarecare aveti drum prin zona Unirii - Marasesti, incercati sa gasiti putin timp - un sfert de ora - ca sa intrati in manastirea Radu-Voda (acolo se afla o particica din moastele Sf. Nectarie). In mod sigur veti pleca de acolo mai linistiti sufleteste si mai intariti in credinta.

Sfinte Nectarie, roaga-te pentru noi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2006, 02:28:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mare Sfant. Eu am obtinut o bursa in Grecia multumita lui. Era un an de limba si 4 de doctorat. Am facut anul de limba si apoi am plecat in alta tara mai buna pt cariera mea. Dar Sf. Nectarie imi lipseste enorm. Anul asta mi-am depus dosar pt o bursa post-doctorala si Sf. Nectarie iar a "pus o pila"... E extraordinar si ce e minunat e ca nu se uita la nimicnicia din noi, ci ne ajuta si ne intelege asa cum suntem.

In Eghina, la o ora cu vaporul de Atena, se afla manastirea unde a stat spre sfarsitul vietii. I-am vazut chiar camera, atat de simpla, cam de 10mp, un pat, o masa si niste icoane. Sunt si SF. Moaste, mormantul lui, iar la o mica distanta s-a constuit o biserica bizantina cu 2 etaje, o adevarata catedrala...numai din donatii de la cei care au primit cate ceva. Cersetori ca mine, dar sigur cu mai multa credinta.

E un Sfant care-i ajuta mult pe studenti si elevi. A fost directorul unui liceu. Cand se imbolnavea omul care spala la WC-uri, se ducea Sfantul cu o ora mai devreme (directorul liceului la ora respectiva) si muncea in locul persoanei, ca sa i se dea salariul omului in totalitate. Ajuta si femeile insarcinate, si pe cele carora li se spune ca ar fi risc pt ea sau pt copil, etc. De fapt, Sfintii ajuta indiferent de situatie, esential e sa stim noi sa apelam satelitul Sfantul X si el e deja pe fir. Incercati!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2008, 14:38:26
A_M
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Raspuns la rugaciuni

Vreau sa fac si eu cunoscut ajutorul primit de la Sfantul Nectarie. Imi pare rau ca nu l-am scris mai devreme.
Am ajuns la Manastirea Radu Voda pentru prima data in Postul Pastelui, intr-un moment foarte dificil. Desi fusesem la alte biserici si manastiri din centrul Bucurestiului, am simtit ca aici a fost locul unde m-am regasit si de unde am primit ajutor nesperat de repede.

Ma rugam pentru descoperirea adevarului intr-o situatie extrem de critica.
Moastele Sfintilor Nectarie si ale lui Ioan Gura de Aur care se aflau in acel moment acolo m-au ajutat si am primit raspuns la rugaciunile mele. In acea perioada citeam Paraclisul Maicii Domnului si mergeam la Sfantul Maslu si la dezlegari. Imi pare rau ca nu am fost la slujbe mai devreme. Am inceput apoi sa merg la Sfanta Liturghie, sa ma spovedesc, sa ma impartasesc, sa parcurg toate etapele necesare curatarii de pacate si eliberarii de ispite.

M-am rugat ca Dumnezeu sa ma invredniceasca cu un raspuns si sa ma indrepte pe calea cea potrivita ca sa pot sa rezolv o problema aparent fara iesire. Cautam un duhovnic care sa ma ajute si sa imi deschida calea. Trei luni mai tarziu am ajuns la Parintele Iustin care mi-a cunoscut necazul inainte de a-i destainui ceva, m-a inteles, mi-a aratat compasiune si m-a ajutat sa depasesc aceasta cumpana.

Vroiam sa fac aceasta marturisire pentru a arata si altora puterea sfintilor si pentru a incerca sa ajut si pe altii in cautarile lor. Pentru mine, acestia au fost sfintii care mi-au luminat drumul. Voi continua sa ma rog la acesti sfinti, precum si la Sfantul Nicolae, Sfanta Paraschiva, Sfantul Mina, Sfintii Ioachim si Ana, Sfanta Filofteia.

Am inteles ceea ce vroia sa imi transmita prin pilde Parintele Iustin si imi cer iertare ca m-am indoit ca problemele mele vor ramane nerezolvate. Cu credinta, cu rugaciune si cu rabdare, toate se rezolva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2008, 15:39:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nici eu nu il cunosc de mult pe Sf.Ierarh Nectarie .Eu nu aveam Sf.ocrotitor ,am auzit ca este bine sa ne alegem un Sf.ocrotitor si sa ne rugam lui .L-am ales pe Sf.Nectarie deoarece m-a impresionat viata lui si faptele lui.Este un Sf.contemporan si ortodox.El ajuta pe toata lumea doar sa ai credinta si puterea de a crede in minunile lui.Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2011, 16:57:47
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit

Nespus de mult m-a ajutat si pe mine sfantul Nectarie, in diverse probleme de sanatate, probleme personale, etc. Am primit grabnic ajutor si sper ca in semn de multumire pentru tot , sa ajung cu mama mea si cu bunica mea in luna iulie la manastire la Bucuresti. Am mai fost o singura data, am luat ulei sfintit si sper sa ajung iarasi cat mai repede. Asa am promis. Asadar, rugati-va cu incredere si veti vedea ca ajutorul Sfantului nu va intarzia sa apara!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 10:15:02
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Vad ca s-a deschis un nou topic dedicat Sfantului Nectarie. De aici ne putem da seama de faptul ca Sfantul Nectarie vine in ajutorul celor care il cheama in ajutorul celor care se roaga lui indiferent de problema. Am vazut ca a scris cineva aici ca Sfantul Nectarie este ajutatorul elevilor si studentilor. Vreau sa sustin si eu aceasta afirmatie prin precizarea ca si eu am fost ajutata de Sfant sa trec peste 2 examene foarte grele si de care mie imi era foarte frica. Dar desi nu meritam Sfantul nu m-a lasat si mi-a fost alaturi. Acum ma pregatesc de examenul de sustinere a lucrarii de licenta si sper ca si de data aceasta Sfantul sa imi fie alaturi. Multumesc Sfinte Nectarie, Sfanta Paraschiva, Sfinte Nicolae, Sfinte Mina, Sfinte Spiridon si nu in ultimul rand Maicuta Domnului pentru ajutorul dat. Slava Tie Doamne pentru toate!!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2011, 09:18:17
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc din nou Sfantului Nectarie!!!!!

Revin pentru ai multumi Sfantului Nectarie pentru ajutorul primit ieri la examenul de licenta. Desi a fost o zi grea din viata mea, obositoare si tensionata SfantUL Nectarie nu m-a lasat si mi-a fost alaturi. Cu ajutorul lui am reusit sa trec cu brio peste acest ultim examen iar acum ma pregatesc sa merg mai departe la master. Multumesc Sfinte Nectarie, Sfinte Nicolaie, Sfinte Mina, Cuvioasa Paraschiva, Sfinte Spiridon, Sfinte Vasile cel Mare, Maicuta Domnului. Slava Tie Doamne pentru toate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2011, 14:19:13
CircusPark CircusPark is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Locație: http://www.youtube.com/user/CircusPark48
Mesaje: 9
Exclamation Cartea scrisa/audio cu Viata Sfantului Nectarie din Eghina

Cine vrea sa citeasca viata completa a Sfantului Nectarie din Eghina o poate face accesand documentul de aici http://www.scribd.com/doc/59291837/V...orul-de-minuni

iar pentru descarcarea lui, aici http://www.archive.org/details/Viata...atorulDeMinuni

De asemenea, pentru cei cu probleme vizuale, pot accesa varianta audio a vieții, minunilor si invataturilor Sfantului aici http://youtu.be/1RVpKP2pPQw


http://www.archive.org/search.php?qu...Circus+Park%22
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2011, 19:24:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sf.Nectarie e minunat!Minunat!Si Dumnezeu de asemenea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie 9 Noiembrie 2011 Grecia-Eghina kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 20.09.2011 21:35:06
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Sarbatoarea Sf.Ierarh NECTARIE din Eghina!!! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 24 24.01.2010 13:52:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45