Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2009, 10:36:57
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intreaba orice "expert" in NLP despre NLP. N-o sa sufle o vorba despre faptul ca NLP are atat de multi critici, ca este contestata atat de acerb in comunitatea stiintifica. O sa incerce doar sa-ti vanda "produsul" lui, discreditand studii si experimente solide ce atesta fara echivoc ca NLP este o pseudostiinta, precum astrologia sau numerologia.

Viata e grea. Lumea e rea. Ne adaptam si ne descurcam cu ce avem, ne pastram luciditatea si ramanem realisti sau abandonam orice urma de ratiune si ne punem increderea in niste escroci care ne promit marea cu sarea in cateva carti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2009, 10:47:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Și politicienii sunt manipulatori și se conduc după principiul "Dacă nu poți să-i convingi, zăpăcește-i!" [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De asta a ajuns România la halul in care se vede și românii niște roboței...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2009, 10:52:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Viata e grea. Lumea e rea. Ne adaptam si ne descurcam cu ce avem, ne pastram luciditatea si ramanem realisti sau abandonam orice urma de ratiune si ne punem increderea in niste escroci care ne promit marea cu sarea in cateva carti.
[COLOR=green]De acord. Sunt foarte multi care s-au abandonat escrocilor pentru ca li s-a anihilat creierul si personalitatea, nu mai sunt stăpâni pe ei, le e teamă sau lene să gândească. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Degeaba ne-am câștigat libertatea, sigur ca o libertate aparenta, dar este, daca multi români se vor subjugati, condusi si nu vor sa gândească cu capul din dotare... Pentru foarte mulți e mai comod să gândească alții... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2009, 12:25:17
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

nimeni nu iti spune "crede si nu cerceta". absolut nimeni. insa problema nu sta in faptul in sine, ca cercetam. problema e ca, in ziua de astazi, sunt atat de multe informatii false incat nu mai avem discernamantul sa le cernem. si abia aici intervin duhovnicii care te sfatuiesc sa nu te risipesti cu tot felul de zvonuri... culmea e ca toti cei care n-au duhovnic se apuca sa-si dea cu parerea despre ei. deci, pentru voi, ca fapt divers, duhovnic nu inseamna o.z.n., asta in caz ca nu stiati... vad ca toti stiti ce spun ei dar niciodata din experienta personala.
silverstar, te grabesti si vrei sa acumulezi cat mai mult, ca de, atat de mult a evoluat lumea si s-a murit pentru stiinta... si la ce-ti ajuta toata mamaliga din capul tau? iti aduce fericirea? iti aduce omul iubit langa tine? te implineste cu ceva toata stiinta asta? cresc copiii tai singuri cumva? ai parte numai de pace si iti creste creierul de la atata stiinta?
inteligenta emotionala se refera la capacitatea de a discerne atunci cand parcurgi ineptiile unora. sa poti sa vezi capcana. si sa nu mergi ca orbu dupa unul care viseaza ceva noaptea si a doua zi spune la toata lumea. sa nu mai zicem ca sunt unii care, sub masca bunavointei, arunca anumit tot felul de porcarii pe piata si ne imbolnavesc copiii... vezi lectii de sinucidere, de sex protejat, de independenta...
si, sincer sa fiu, am gasit sfaturi de viata la sfintii parinti care bat orice psiholog cu capu mare din zilele noastre. si daca acele sfaturi au fost valabile sute de ani, de ce sa fiu eu gica contra si sa incerc altceva? si problema nu e nici acolo, ca incercam. problema e ca incercam tot felul de porcarii...
nu vad cum a evoluat lumea asta cand se moare inca de foame, crimele se inmultesc, oamenii se transforma in primate, indobitocirea in masa e in floare... copiii sunt robotizati si cresc cu televizorul, nu mai au pic de suflet si privirea lor e tampa si pustie. stiu toate teoremele si sunt super dotati, dar, daca le oferi o floare, se uita la tine si incearca sa priceapa rational ce faci tu acolo... si se grabesc sa-si traiasca viata, sa iubeasca rapid si mult, cantitativ, sa se distreze cat incape, si sa experimenteze de toate. si toate astea in numele cunoasterii sau ale nevoii de relaxare. si ne mai intrebam de ce sunt atat de multe familii distruse, de ce increderea a disparut, de ce se sinucid oameni aparent fericiti...
pentru ca au cunoscut prea mult. si totusi nimic. pentru ca au hranit creierul iar sufletul l-au lasat pe ultimul loc. si asta face indepartarea de Dumnezeu.
si totusi, cine sunt beneficiarii asa zisei evoluari (care e involutie toata ziua)?
intrebarea asta si-o pun tot mai putini... si se duc cu capu-n gard de dragul cunoasterii...
e usor sa dai din gura, sa ai papagal si darul contrazicerii... mai greu e sa ii spui sufletului tau fii fericit. mai greu e sa-ti castigi pacea. mai greu e sa poti privi in ochii jumatatea de viata si sa-ti gasesti linistea pierduta in jungla de afara.
si, foarte greu, e sa recunosti ca ai gresit si sa-ti ceri iertare. nu mai facem aceasta. uitam de toate cele ale sufletului. vorba lui octavian paler: "avem timp pentru toate. nu e timp doar pentru putina tandrete. cand sa facem si asta - murim."
iar pentru asta dragii mei, singura lectie de dragoste ramane cea a Mantuitorului. si o gasim in vietile sfintilor si nu in studiile luminatilor din zilele noastre. ei au alte probleme. ei evolueaza in cu totul alte directii decat cele sufletesti. si eu ce sa le zic amatorilor? spor la studiat...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2009, 13:18:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le eu nu stiu prefer sa cred ce a zis parintele Staniloae.
Pentru mine clasificarea oamenilor ca asta e asa si ala e altfel si ala asa cum fac uneori mi se pare o absurditate.

Psihologia zice ca omul are niste nevoi.
Apoi cauta sa si le satisfaca etc.
Dar mie mi se pare ca omul este o taina. Cum poate psihologia sa explice a te jertfi pentru cineva?Unde e inteligenta emotionala acolo?
Cum de exemplu sfantul prooroc Moise l-a rugat pe Dumnezeu sa il primeasca pe el ca jertfa ca sa nu ii piarda pe fratii lui.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2009, 14:48:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
inteligenta emotionala se refera la capacitatea de a discerne atunci cand parcurgi ineptiile unora. sa poti sa vezi capcana. si sa nu mergi ca orbu dupa unul care viseaza ceva noaptea si a doua zi spune la toata lumea.
Atunci inseamna ca sunt expert in inteligenta emotionala cand vine vorba de... inteligenta emotionala. Conceptul e o ineptie scoasa din capul unui psiholog care s-a trezit intr-o dimineata si s-a gandit de unde sa scoata bani, dupa care s-a pus pe scris carti.

Insasi denumirea este paradoxala: inteligenta tine de ratiune in timp ce emotia nu e rationala. Cu alte cuvinte ce inseamna IE? Sa luam decizii inteligente in ceea ce priveste sentimentele noastre? O absurditate mai mare nici ca n-am auzit.

Nici eu nu sunt un mare fan al psihologiei - mult timp am considerat-o pseudostiinta, nu pentru ca obiectul ei de studiu n-ar fi real si demn de studiat, ci pentru ca in aproape 200 de ani aceasta stiinta a reusit sa afle atat de putin despre cum functioneaza mintea umana. Insa IE depaseste orice limita a bunului simt si a cercetarii stiintifice.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2009, 19:45:27
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

"
Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Atunci inseamna ca sunt expert in inteligenta emotionala cand vine vorba de... inteligenta emotionala. Conceptul e o ineptie scoasa din capul unui psiholog care s-a trezit intr-o dimineata si s-a gandit de unde sa scoata bani, dupa care s-a pus pe scris carti.

Insasi denumirea este paradoxala: inteligenta tine de ratiune in timp ce emotia nu e rationala. Cu alte cuvinte ce inseamna IE? Sa luam decizii inteligente in ceea ce priveste sentimentele noastre? O absurditate mai mare nici ca n-am auzit.

Nici eu nu sunt un mare fan al psihologiei - mult timp am considerat-o pseudostiinta, nu pentru ca obiectul ei de studiu n-ar fi real si demn de studiat, ci pentru ca in aproape 200 de ani aceasta stiinta a reusit sa afle atat de putin despre cum functioneaza mintea umana. Insa IE depaseste orice limita a bunului simt si a cercetarii stiintifice.
"

n-ai inteles substanta. n-are nici o importanta cum e denumita. sa incercam sa definim puterea de discernamant in fata alegerilor pe care le avem de facut.
ne legam de chestii marunte si nu vedem ceea ce e important cu adevarat...
faptul ca ne-am pierdut acea capacitate de a filtra prioritatile.
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2009, 21:18:33
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
""

n-ai inteles substanta. n-are nici o importanta cum e denumita. sa incercam sa definim puterea de discernamant in fata alegerilor pe care le avem de facut.
ne legam de chestii marunte si nu vedem ceea ce e important cu adevarat...
faptul ca ne-am pierdut acea capacitate de a filtra prioritatile.
Sigur, discernamantul este de dorit. Dar una e discernamantul, chibzuinta si buna judecata in fata unei alegeri, alta e inteligenta emotionala. Sa nu confundam doua notiuni diferite.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2009, 12:50:20
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Smile ...

cineva a cautat sa dea un nume la acea stare de fapt. si atunci, daca tot trebuia sa poarte un nume, i s-a spus inteligenta emotionala...
insa, raman la parerea ca se trateaza problema doar la suprafata si ignoram miezul ei.
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2009, 13:03:20
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Cred ca patinia are dreptate cand spune la ce fel de inteligenta emotionala se refera Maica Siluana. Cat despre inteligenta emotionala dpdv psihologic se poate cauta pe net si se gasesc destule, de ex: http://www.inteligenta-emotionala.ro...la/prezentare/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 21:48:29
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
Inteligenta geo_olt Generalitati 4 01.08.2010 18:00:51