Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1931  
Vechi 05.05.2011, 23:32:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adriana, iata si o convertire la ortodoxie la maturitate:
este vorba de actrita Monica Fermo, care scrie despre trairile devenirii ei crestine:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/talita...damascului.htm
  #1932  
Vechi 06.05.2011, 11:10:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Adriana, iata si o convertire la ortodoxie la maturitate:
este vorba de actrita Monica Fermo, care scrie despre trairile devenirii ei crestine:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/talita...damascului.htm
Multumesc Miha!

Acum eu nu mai am nici un dubiu, prin ceea ce mi-ai dat sa citesc am primit raspunsul pe care il cautam de atata vreme in lumea ortodoxa. Uite ce scrie femeia aceasta convertita la Ortodoxie:

"Da, pot să spun că este cea mai strivitoare dovadă si pot să afirm cu tărie că vederea Sfintei Lumini a însemnat si pentru mine păcătoasa si necredincioasa tot atât de mult cât a fost si momentul botezului. L-AM VĂZUT PE DOMNUL! DA, L-AM VĂZUT SI L-AM SIMTIT!
O jumătate de oră înainte de venirea Sfintei Lumini am simtit niste furnicături în tot corpul si mii de ace păreau că îmi înteapă corpul, capul, limba si cerul gurii. Toată fiinta mea era zgâltâită."

Este ceea ce simt si eu uneori cand iau Impartasania, si la fel am simtit si cand m-am rugat sa imi arate Domnul daca El se afla cu adevarat si in Bisrica Catolica sau Anglicana. Am simtit ceea ce descrie aceasta femeie, incepand din crestetul capului, si raspandindu-se apoi aceste furnicaturi si ace in tot corpul care se cutremura, se umple de niste fiori greu de descris, insotindu-se apoi de o mare caldura in dreptul pieptului, al inimii urmata de o pace profunda. La inceput am simtit aceasta prezenta in bisericile ne-ortodoxe doar cand il rugam pe Domnul sa imi raspunda daca se afla intr-adevar in aceste Biserici, pentru ca, pana sa ma rog, eram plina de indoieli preluate de la ortodocsi, iar dupa ce m-am convins ca prezenta Lui este reala, am inceput sa ii simt prezenta si in mod spontan, in timpul prefacerii painii si vinului in Trupul si Sangele Domnului, atat la catolici cat si la anglicani, si la fel am simtit si in timpul anumitor rugaciuni, sau de exemplu la anglicani in timpul spovedaniei (facuta direct lui Dumnezeu) si dezlegarii de pacate care se face public la anglicani. Anul trecut, cand am fost in Israel cu niste catolici francezi, acestia au celebrat Euharistia in fiecare zi pe pamantul Sfant si am simtit de multe ori aceasta prezenta in timpul Prefacerii, si la fel, mai tarziu, cand am vrut sa ma conving daca Hristos se afla si in Biserica Anglicana, s-a intamplat acelasi lucru, uneori chiar mai intens, mai ales in timpul Prefacerii painii si vinului, in timpul anumitor rugaciuni pe care le fac ei, si a dezlegarii de pacate. Pana acum nu am gasit o descriere mai amanuntita, ortodoxa, ca sa fiu sigura ca ceea ce simteam eu ca fiind prezenta reala a Domnului era intr-adevar asa. Acum am in sfarsit dovada. Si seamana si cu ceea ce descriu botezatii la varsta adulta si in alte Biserici. Intr-un singur loc pana acum nu am simtit la fel, am fost intr-o seara, saptamana trecuta, cu colega de la Martorii lui Yehova, am fost la ei la adunare sa vad ce se intampla, si acolo m-am rugat sa imi arate Domnul daca se afla si cu ei, insa acolo nu am simtit nimic, ci doar putina caldura in dreptul inimii pentru ca tare mila imi era de ei, insa nimic mai mult, nici vorba sa simt prezenta ca si in celelalte biserici. Asta m-a convins si mai mult ca Domnul isi tine in mod fidel cuvantul, El este cu cei care se aduna in numele Lui, este in mijlocul lor, in timp ce martorii lui Yehova nu se aduna in numele Domnului, nici macar nu ii recunosc dumnezeirea, iar comemorarea Cinei Domnului, cum o numesc ei, o fac doar o data pe an, de Pasti, si ca sa poata face in acest mod, au modificat Biblia. Asa ca nu-i de mirare ca acolo nu am simtit prezenta Domnului decat in inima mea, nu si in adunarea lor. La neoprotestanti nu am fost niciodata, insa mie imi ajunge raspunsul deja primit, Domnul nu se afla numai la ortodocsi in Biserica ci la toti cei care se aduna in numele Lui si ii recunosc dumnezeirea ca Fiu al lui Dumnezeu, si in acelasi timp unic Dumnezeu. Iar prefacerea painii si vinului este reala la toti cei care invoca, cu credinta ca se va face intocmai, puterea Duhului Sfant pentru transformarea painii si vinului in Trupul si Sangele Domnului. Eu nu mai am nici un dubiu. La unii le place sa teoretizeze si sa filozofeze credinta, la altii insa le place sa o traiasca pur si simplu, sa traiasca Cuvantul viu al Domnului. Eu sunt din a doua categorie dar este loc pentru fiecare in Biserica Domnului care este mult mai mare decat cred fundamentalistii.

In ceea ce priveste minunile din Biserica Ortodoxa, si nu numai, a facut o remarca foarte buna aceasta convertita, o remarca care s-a facut auzita si pe acest site:

" Oh, Doamne, cât de necredinciosi suntem! Chiar si atunci când afirmăm în fata altor neamuri că suntem crestini si că detinem Adevărul Absolut, suntem de fapt mincinosi si goi pe dinăuntru. Căci dacă am detine Adevărul în interiorul sufletului, nu am mai avea nevoie de această dovadă strivitoare a Sfintei Lumini. "

Iata de ce unii oameni au nevoie de minuni. Unii au nevoie de lumina de la Ierusalim, altii de vorbirea in limbi si de tot felul de harisme, insa mai fericiti sunt cei ce n-au vazut nimic din toate astea si totusi au crezut. Pe acestia nici o minune cat de mare nu ii convinge ca nu ar fi buna credinta lor ci dimpotriva, ei stiu foarte bine ca putin credinciosii au nevoie de minuni. In ceea ce ma priveste, orice discutie teoretica pe aceasta tema este de acum sterila. In practica am simtit ca Domnul este prezent in mod real si in alte Biserici si acum am si confirmarea ca cele simtite atesta intr-adevar prezenta Domnului. Cei care cer, primesc. Si cu asta am aflat si de ce imi raspunsese sa raman ortodoxa atunci cand am cerut raspuns in aceasta privinta. A fost doar pentru necredinta mea, aveam inca nevoie de confirmarea ca cele simtite erau intr-adevar prezenta Sa, asa cum o percepeam. Iar necredinta era izvorata tocmai din faptul de a fi ortodoxa pentru ca ortodoxia din Biserica Ortodoxa rasariteana, fiind foarte dogmatica si imprimata de filozofia greceasca, hraneste printre altele si cu multa teama de tot ceea ce iese din cadrul modului sau de a gandi si a vedea lucrurile. In Hristos insa avem libertatea sa ascultam cuvantul Sau fara a ne mai supune la legi omenesti rigide asa cum era obisnuita lumea iudeica si greceasca/bizantina. Credinta dreapta, ortodoxa, se afla la toti cei care asculta acest Cuvant al Domnului si il fac intocmai, indiferent ca apartin Bisericilor Ortodoxe Orientale, Rasaritene, Catolica sau (neo)protestante, si nicidecum nu se afla ortodoxia la cei care zic "Doamne, Doamne, eu am dogma buna".
Si cu asta v-am salutat pentru ca eu nu mai am nimic de zis. Pentru mine totul este foarte clar si de acum inainte o sa merg in acea parte a Bisericii care imi este cel mai de suflet, partea anglicana, care respecta cel mai mult femeia.

Iar ca sa ii raspund si lui Catalin, am citit ieri seara putin din cartea indicata si este foarte clar, acel om este din cei care au nevoie de multa filozofie pentru a simti credinta, asa ca locul lui este la ortodocsi. In ceea ce priveste energiile lui Dumnezeu, este foarte interesant cum se apropie crestinismul de alte filozofii care au inteles de mii si mii de ani ca Dumnezeu este un Spirit care lucreaza prin intermediul unor energii. Nu am gasit pe site-ul Vaticanului scris ca aceste energii ar fi create in conceptia catolica, dar nici nu am facut o cercetare amanuntita, asa ca nu il contrazic pe autor, insa oricum majoritatea credinciosilor nu au habar de toate aceste teorii teologico-filozofice iar asta nu-L impiedica pe Domnul sa isi tina Cuvantul si sa fie in mijlocul celor care se aduna in numele Lui si care vor sa faca conform mesajului Sau de iubire. Si asta este cel mai important, restul este pura vanitate intelectuala.

Domnul sa fie cu noi toti!

Last edited by Adriana3; 06.05.2011 at 12:46:39.
  #1933  
Vechi 06.05.2011, 22:50:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Adriana, ma bucur ca ti-a placut cartea "Talita Kumi, Inviind pe drumul Damascului".
Am gasit si pasajul in care descrie efectul citirii Moliftelor Sf. Vasile asupra ei:

"Astăzi am participat dimineata la liturghie, apoi la maslu si apoi a venit părintele Argatu la racla Sfântului Calinic, unde ne-a făcut rugăciuni de dezlegare a vrăjilor si farmecelor, se cheamă Moliftele Sfântului Vasile - foarte puternice. Am simtit că-mi amorteste tot corpul si că este apoi întepat cu mii de ace, dar la sfârsit ne-a stropit cu aghiasmă si eu mi-am adus aminte de botez si am retrăit aproape în totalitate sentimentul de libertate si usurare din ghearele diavolului. Apoi, înarmată cu Biblia si cu o cărticică pe care am primit-o în dar de la un călugăr - Viata Sfintei Maria Egipteanca, m-am dus pe malul apei în jos, la capătul cel mai de jos al mănăstirii. A fost divin!"

Daca tu traiesti acelasi lucru in BC si Biserica Anglicana, nu pot decat sa ma bucur pentru tine. Deci tu inclini spre doua Biserici: Biserica Catolica si Biserica Anglicana. Ma intreb de ce nu simti acelasi lucru si in Biserica Ortodoxa. Probabil pentru ca nu ai BO in apropiere. Nici eu nu am, dar o caut cat pot de mult, caci si eu am aceeasi stare de fericire cand merg in tara si pot intra in bisericile noastre ortodoxe, indiferent care.

" Uimirea cuprindea pe toată lumea pe măsură ce observam că flacăra nu arde pielea sau materia pe care o atinge. Tineam mâna deasupra, o puneam chiar în interiorul flăcării, pe fată, pe haine si NU ARDEA. Da, aceasta este cea mai mare minune existentă pe fata pământului si ne este dată spre mărturie, spre întoarcere, spre supunere, dar mai ales spre iertare si iubire de aproapele". spune Monica Fermo.

Nu am gasit insa randurile scrise de tine:
Citat:
Căci dacă am detine Adevărul în interiorul sufletului, nu am mai avea nevoie de această dovadă strivitoare a Sfintei Lumini.
Monica Fermo este acum calugarita intr-o manastire ortodoxa.

M-a surprins afirmatia ta, precum ca cel care cauta filozofie o gaseste in BO. Ma mir, caci ortodocsii sunt traitori.
  #1934  
Vechi 07.05.2011, 11:39:07
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga Adriana, ma bucur ca ti-a placut cartea "Talita Kumi, Inviind pe drumul Damascului".
Am gasit si pasajul in care descrie efectul citirii Moliftelor Sf. Vasile asupra ei:

"Astăzi am participat dimineata la liturghie, apoi la maslu si apoi a venit părintele Argatu la racla Sfântului Calinic, unde ne-a făcut rugăciuni de dezlegare a vrăjilor si farmecelor, se cheamă Moliftele Sfântului Vasile - foarte puternice. Am simtit că-mi amorteste tot corpul si că este apoi întepat cu mii de ace, dar la sfârsit ne-a stropit cu aghiasmă si eu mi-am adus aminte de botez si am retrăit aproape în totalitate sentimentul de libertate si usurare din ghearele diavolului. Apoi, înarmată cu Biblia si cu o cărticică pe care am primit-o în dar de la un călugăr - Viata Sfintei Maria Egipteanca, m-am dus pe malul apei în jos, la capătul cel mai de jos al mănăstirii. A fost divin!"

Daca tu traiesti acelasi lucru in BC si Biserica Anglicana, nu pot decat sa ma bucur pentru tine. Deci tu inclini spre doua Biserici: Biserica Catolica si Biserica Anglicana. Ma intreb de ce nu simti acelasi lucru si in Biserica Ortodoxa. Probabil pentru ca nu ai BO in apropiere. Nici eu nu am, dar o caut cat pot de mult, caci si eu am aceeasi stare de fericire cand merg in tara si pot intra in bisericile noastre ortodoxe, indiferent care.

" Uimirea cuprindea pe toată lumea pe măsură ce observam că flacăra nu arde pielea sau materia pe care o atinge. Tineam mâna deasupra, o puneam chiar în interiorul flăcării, pe fată, pe haine si NU ARDEA. Da, aceasta este cea mai mare minune existentă pe fata pământului si ne este dată spre mărturie, spre întoarcere, spre supunere, dar mai ales spre iertare si iubire de aproapele". spune Monica Fermo.

Nu am gasit insa randurile scrise de tine:
Monica Fermo este acum calugarita intr-o manastire ortodoxa.

M-a surprins afirmatia ta, precum ca cel care cauta filozofie o gaseste in BO. Ma mir, caci ortodocsii sunt traitori.
Fraza se gaseste la capitolul "14 aprilie - ora 15:00". Daca faci un ctrl + F si introduci fraza, o sa o gasesti imediat la linkul pe care mi l-ai dat.

Si in Biserica Ortodoxa am trait cele descrise, si tocmai de aceea m-am rugat sa vad daca si in celelalte doua Biserici este prezent Domnul. Am avut la un moment dat un examen extrem de greu de dat, pentru care m-am pregatit luni la randul si imi era foarte teama ca nu o sa il iau. Cu o luna inainte de examen, m-am dus sa ma spovedesc la duhovnicul grec si i-am zis cat eram de stresata din cauza examenului, practic de el depindea cum urma sa traiesc in continuare. Duhovnicul grec (ortodox) mi-a zis sa stau linistita ca o sa il iau, insa cuvintele lui nu au avut darul sa ma linisteasca ci cel mult sa ma incurajeze. Dupa ce mi-a dat insa Impartasania, am intrat intr-o pace atat de profunda, ca o luna de zile cat mai aveam pana la examen, am invatat aproape non-stop, dormeam doar 4-6 ore pe noapte si in rest nu faceam decat sa invat, nu simteam nici oboseala, nici stress, ci doar o pace profunda. In ziua si noaptea dinainte de examen mi-am revazut inca o data toata materia care era de sute de pagini, dormind doar o ora, iar la examen am facut foarte bine si eram extrem de linistita. Asa ca nici pomeneala sa nu fi simtit acelasi lucru si in Biserica Ortodoxa, dimpotriva! Singurul lucru care imi face rau in Biserica Ortodoxa si care ma face de multe ori sa ies plangand de la Liturghie este lipsa de iubire si fata de femeie prin discriminarea fata de ea din aceasta biserica, discriminare nu numai in practica bisericii dar si in omilii, si in tot felul de gesturi marunte care arata cata importanta se da barbatului si cat de putina femeii, ca si cum ea ar fi de lepadat. In Biserica Catolica femeia este mai respectata ca la ortodocsi, discriminarea ei este mult mai mica, in timp ce la anglicani, ea este respectata intocmai ca barbatul, de aceea acolo m-am simtit intotdeauna cel mai bine. Atata tot. Nimeni nu ma impiedica sa citesc texte ortodoxe, Domnul este prezent si in aceasta Biserica, asa ca de ce sa ma chiuni la ortodocsi de unde ies plangand de la Liturghie? De asta il intrebasem pe Domnul ce sa fac, si imi raspunsese sa raman ortodoxa. Nu intelesesem de ce, avand in vedere ca ii simteam prezenta si in celelalte biserici si pe deasupra imi raspunsese printr-o femeie catolica, dar acum inteles, era doar pentru inca un timp, pentru a nu mai avea indoieli.

Domnul sa ne aiba in paza!

Last edited by Adriana3; 07.05.2011 at 11:48:42.
  #1935  
Vechi 07.05.2011, 12:27:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Adriana, nu e deloc o revelatie, e doar marea ta mandrie, de care ti-am mai spus dar nu ti-a placut. Din mandrie crezi ca intelegi multe si vrajmasul te "ajuta" sa vezi ce vrea el, te face sa nu iti placa adevarul si sa nu il poti vedea. Doar ortodoxia nu iti placea, un rest orice ratacire era pe placul tau.
De fapt tu nu stii, pentru ca nu poti vedea, dar te lepezi de Hristos de fapt, pentru ca sfintii ne spun ca ereticii nu sunt cu Hristos. Dar desigur, tu toate le intelegi mai bine. Dar poate nu mi-am pierdut timpul degeaba discutand cu tine si, in viitor, poate vei vedea putin din adevar. Poate rugaciunile surorii tale te vor ajuta. Ce contrast, o sora calugarita ortodoxa si cealalta printre rataciti, lepadandu-se de ortodoxie.
Numai bine.
  #1936  
Vechi 07.05.2011, 13:16:17
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adriana, nu e deloc o revelatie, e doar marea ta mandrie, de care ti-am mai spus dar nu ti-a placut. Din mandrie crezi ca intelegi multe si vrajmasul te "ajuta" sa vezi ce vrea el, te face sa nu iti placa adevarul si sa nu il poti vedea. Doar ortodoxia nu iti placea, un rest orice ratacire era pe placul tau.
De fapt tu nu stii, pentru ca nu poti vedea, dar te lepezi de Hristos de fapt, pentru ca sfintii ne spun ca ereticii nu sunt cu Hristos. Dar desigur, tu toate le intelegi mai bine. Dar poate nu mi-am pierdut timpul degeaba discutand cu tine si, in viitor, poate vei vedea putin din adevar. Poate rugaciunile surorii tale te vor ajuta. Ce contrast, o sora calugarita ortodoxa si cealalta printre rataciti, lepadandu-se de ortodoxie.
Numai bine.
Catalin,

Judecatile tale nu ma ating. Daca te-ai fi nascut la catolici sau la protestanti, la fel ai fi zis, ca biserica in care esti este buna, si celelalte care il slujesc tot pe Domnul, sunt ratacite si vrajmasul ii ajuta sa vada ce vrea el. Daca te-ai fi nascut la catolici ai fi zis ca vrajmasul ii ajuta pe ortodocsi sa nu il recunoasca pe Papa si sa stea despartiti de Biserica mama catolica, daca te-ai fi nascut la protestanti ai fi zis ca vrajmasul ii face pe ortodocsi sa se inchine mortilor si asa mai departe. Tu nu esti capabil sa vezi lucrarea Domnului peste tot unde se afla ea, asa ca, singurul criteriu pe care il ai este: daca se intampla in biserica mea este de la Dumnezeu, daca se intampla in altele, este de la vrajmasul. Gandire tipic fundamentalista, indiferent de biserica in care se gaseste. Asa ca in oricare biserica sau religie te-ai fi nascut ai fi facut la fel, toate sunt gresite in afara de a ta doar pentru ca tu esti nascut in ea.

Si ca sa dau si un exemplu: este o minune la catolici pe care o recunosti ca valida din cauza ca s-a intamplat inainte de schisma: prefacerea reala a painii si vinului in Trupul si Sangele Domnului. Insa painea era de fapt de forma si marimea azimei folosita astazi de catolici, cum atunci s-a transformat in Trupul Domnului daca celebrarea cu azimi este o erezie dupa parerea ortodocsilor?

Numai bine Catalin!

Last edited by Adriana3; 07.05.2011 at 14:05:26.
  #1937  
Vechi 09.05.2011, 01:41:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar asa scrie Monica Fermo la vremea cand ajunge la Ierusalim. Daca am sti cu siguranta, nu ar mai fi nevoie de minuni; dar daca am sti cu siguranta, nu ar mai fi nevoie de credinta, caci am avea experineta Existentei lui Dumnezeu, precum Adam, ori noi acum credem acest lucru. Nu suntem precum Toma, Apostolul care a vrut mai intai sa puna degetul in ranile Domnului, ci precum acei, care cred, fara sa fi vazut.

Nu am experienta cu aceste "furnicaturi", deci nu ma pot pronunta cu privire la ele; Dumnezeu stie. Am citit insa despre asemenae furnicaturi; nu intru insa in amanunte, caci nu imi place sa scriu fara sa fac si o trimitere la textul respectiv.
Ma gandesc insa ca te legi de minunea Luminii de la Ierusalim, ca de o minune data noua din cauza necredintei noastre, dar nu pui semnul intrebarii la aceste furnicaturi, care poate ti-au fost date tot din acelasi motiv. Din cate am citit eu, intr-adevar relativ putin, Sfintele Taine si in special Sf. Impartasanie cu Trupul si Sangele Domnului au ca urmare o liniste si o armonie de nedescris.
Spunand aceste lucruri, nu mai indoiesc de trairea ta si a Monicai Fermo, ci spun doar ca nu stiu cum sa le apreciez.
Stiu insa un lucru de la Pr. Cleopa: chiar daca vedem inger sau auzim glas de inger, sa nu primim, ca acestea sa ne fie rasplata in ceruri, nu aici pe pamant. Sfatul unui traitor al ortodoxiei, cum este Pr. Cleopa, este de aur, caci ne apara de multe ispite si caderi regretabile.

Gasesc ca e bine sa te tii de invataturile Unei Singure Biserici, de obicei a aceleia de care apartii, caci s-ar putea ca invataturile diferitelor Biserici sa fie intr-o oarecare contradictie si la urma sa nu stii in ce parte sa o iei.

P.S. Cuvintele Monicai Fermo explica f clar ce e cu acele furnicaturi:

"Am simtit că-mi amorteste tot corpul si că este apoi întepat cu mii de ace, dar la sfârsit ne-a stropit cu aghiasmă si eu mi-am adus aminte de botez si am retrăit aproape în totalitate sentimentul de libertate si usurare din ghearele diavolului."

Last edited by Miha-anca; 09.05.2011 at 02:30:54.
  #1938  
Vechi 09.05.2011, 01:45:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
C
Si ca sa dau si un exemplu: este o minune la catolici pe care o recunosti ca valida din cauza ca s-a intamplat inainte de schisma: prefacerea reala a painii si vinului in Trupul si Sangele Domnului. Insa painea era de fapt de forma si marimea azimei folosita astazi de catolici, cum atunci s-a transformat in Trupul Domnului daca celebrarea cu azimi este o erezie dupa parerea ortodocsilor?

Numai bine Catalin!
Din cate am citit pe acest forum, caci problema azimilor s-a mai pus, in Ziua Pastilor evreii foloseau azima, deci painea nedospita; dar in zilele din restul anului foloseau paine dospita. Cum Cina cea de Taina a avut loc in timpul saptamanii, Domnul a folosit paine dospita; lucru pe care il repetam si noi de fiecare data la Liturghie.
  #1939  
Vechi 09.05.2011, 02:10:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cearta pe tema Filioque a inceput in secolul VIII, deci tot cu 12 secole inainte. Si iata ca nu a anulat minunile. O parte din asa numitele "erezii" au aparut cu mult inainte de schisma, si daca ele nu au facut sa plece Duhul Sfant din cauza lor, pai nici in anul 1054 nu a plecat Duhul Sfant din cauza excomunicarii unor ierarhi bisericesti ortodox si catolici. Asta este gandire umana ingusta, atat si nimic mai mult.
Una este cearta, si alta este Schisma, care implica niste anateme.
Multa vreme nici Biserica de la Roma nu a acceptat acest adaos, fiind o adaugire folosita in Spania, nici decum la Roma.
  #1940  
Vechi 09.05.2011, 02:24:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Singurul lucru care imi face rau in Biserica Ortodoxa si care ma face de multe ori sa ies plangand de la Liturghie este lipsa de iubire si fata de femeie prin discriminarea fata de ea din aceasta biserica, discriminare nu numai in practica bisericii dar si in omilii, si in tot felul de gesturi marunte care arata cata importanta se da barbatului si cat de putina femeii, ca si cum ea ar fi de lepadat. In Biserica Catolica femeia este mai respectata ca la ortodocsi, discriminarea ei este mult mai mica, in timp ce la anglicani, ea este respectata intocmai ca barbatul, de aceea acolo m-am simtit intotdeauna cel mai bine. Atata tot.
Afirmatia de mai sus, precum ca in Biserica Ortodoxa nu se respecta femeia, e aberanta si arata lipsa de intelegere a ceea ce se intampla in BO.
Daca ti se pare ca in BC femeia este mai respectata, nu m-as mira, dar mi-ar pare rau, sa aud ca ai trecut si tu la catolici. Dar stii cum e: ce-si face omul cu mana lui, nu mai dezleaga nimeni. De aceea iti spun: ia aminte la experienta altor convertiti la catolicism, ca sa nu faci aceeasi greseala.

Din punct de vedere finaciar:
- la neo-protestanti: zeciuiala.
- la catolici: 1%
- la ortodocsi: banutul vaduvei.... la alegere.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10