Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2009, 12:53:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Exista vreun legamant la hirotonire?

Adica:
Un medic depune un jurmant prin care se obliga sa fie tot timpul in slujba bolnavului si fara discriminare, in orice moment este nevoie.
Avocatul mi se pare ca are si el un astfel de juramant, sau obligatie. Sunt obligati sa reprezinte si din oficiu si pe raufacatori.
Dar preotul? Are de respectat vreun legamant fata de oameni, de crestini? Sau poate este numai fata de Dumnezeu?
Ma si va intreb ca sa inteleg ce se intampla. Ca nu-s platiti este una, dar asa cum mai spuneau si altii pe aici, preotii au tot mai putin timp si interes pentru oameni si au alte preocupari in afara bisericii. Poate doar la tara (sat) sa fie mai bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2009, 18:12:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

In Mitropolia Ardealului (din care fac parte sub IPS.Dr.Laurentiu Streza) inainte de Hirotonie se depune un JURAMANT prin care candidatul se OBLIGA si ISI IA ANGAJAMENTUL PREOTIEI IN CEL MAI SERIOS MOD de a respecta Sf.Canoane si mai alesc activitatea de de PASTOR de suflete atat el cat si preoteasa lui!!! Stiu ca IPS.Laurentiu are purtare de grija si este foarte atent la bunul mers al Mitropoliei...

Ca unii uita de juramant, are grija IPS.Laurentiu sa le aminteasca... In rest, CONSTIINTA PASTORALA ar trebui sa fie PERMANENT PREZENTA IN FICARE PREOT!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2009, 18:21:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si la Bucuresti, Targoviste, Constanta se depune juramant. Probabil in toate facultatile de teologie se depune juramant. Eu am enumerat trei, pentru am prieteni care au fost absolventi in aceste facultati si au depus juramant acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2009, 18:25:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si la Bucuresti, Targoviste, Constanta se depune juramant. Probabil in toate facultatile de teologie se depune juramant. Eu am enumerat trei, pentru am prieteni care au fost absolventi in aceste facultati si au depus juramant acolo.
unul este Juramantul de la Absolvirea Facultatii de Teologie, si altul este Juramantul de la Hirotonie!!! Cel putin aici la Sibiu asa este...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2009, 20:45:49
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit ca la Hirotonie, viitorul preot cere un Dar ( in mod special) in timpul punerii mainilor ( ale Episcopului) peste capul sau. Unii cer, virtutea iubirii, altii a vorbirii..ce stiti despre acestea? Personal mi se cam umezesc ochii cand ma gandesc la maretia momentului pogorarii Harului asupra viitorului preot. Aceasta cerinta speciala este o datina? Se regaseste pe undeva prin canoane? De unde vine acest obicei?
Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2009, 12:38:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

si eu stiu de existenta lui, dar nu am casit nici un canon care sa vb despre el.cred ca nici nu voi gasi deoarece canonul e o regula or aceasta e o binecuvantare ca raspuns la rugaciune.cred ca e darul lui Dumnezeu pt cel care se incumenta sa isi ia o cruce atat de grea si o responsabilitate atat de mare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2009, 13:25:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cu toate ca am asistat acum cativa ani la Tana Hirotoniei in treapta preotiei, nu pot spune ca am retinut foarte multe detalii cu privire la randuiala. De aceea, m-am bucurat cand am gasit pe site, un film ce prezinta atat rostirea juramantului, cat si randuiala propriu-zisa.

http://video.crestinortodox.ro/CynuF..._preotiei.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2009, 13:31:21
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

juramantul preotului la Hirotonie este I Timotei capitolul 3 cu unele modificari
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2009, 13:34:40
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

juramantul preotului la Hirotonie este I Timotei cap. 3
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2009, 22:02:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
juramantul preotului la Hirotonie este I Timotei cap. 3
Care din cele două postări este valabilă ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
Legamant al medicilor sub forma unei rugaciuni costel Generalitati 17 18.02.2011 21:46:46
CE ar trebui sa contina Chivotul Noului Legamant? MariS_ Generalitati 13 09.07.2010 00:05:20
Exista vreun reminder la sarbatori pentru PC ? Mihaiarte Generalitati 2 21.11.2007 17:06:46