Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2012, 14:36:38
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit parintele ilarion argatu

buna ziua.....de mult timp o matusa de a mea ma ""bate la cap"" sa gasesc niste lamuriri si pt ea la calculator.....cum eu stiu ca voi ma ajutati mereu as vrea sa apelez la cunostintele voastre..ea trece prin perioade foarte grele,cu copii dar si cu ginerii care nu sunt tocmai cum trebuie,,,,fetele 2 din ele nu pot face copii si multe alte probleme,,,,,,vrea sa stie daca cineva dintre voi sau daca ati auzit pe cineva vorbind despre parintele argatu,ce parere aveti,dar despre postul negru pe care spune ca este bine sa il tinem in ziua de luni pt ajutor in familie,ajutor la examene,sanatate reusita in mai multew...etc.....a tinut cineva un astefel de post?ce parere aveti?multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2012, 16:13:19
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spune-i matusei tale sa se spovedeasca ( si ea si fetele) sa tina post sa se duca la biserica, intr-un cuvand sa duca o viata de crestin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2012, 16:21:32
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

face aceste lucruri.......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2012, 16:58:03
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Despre postul de luni....tine cine poate si vrea...este pt familie,sanatatea ei....etc...nu stiu asta de la pr Ilarion Argatu, multi il vorbesc de rau...altii de bine....cel mai bine este sa ne intrebam duhovnicul...nu cartile ne pot spune ce este bine pt noi...decizia cea mai buna o luam impreuna cu duhovnicul cel care ne cunoaste...si stie ce e mai bine pt noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2012, 17:24:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sa luam numai un exemplu dintr-una din cartile cu sfaturile lui Ilarion Argatu:
“Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul – Despre vraji si farmece si lupta impotriva lor”
pg. 105:


Întrebare: “Mi s-a furat ceva din casă și nu știu cine este hoțul.
Răspuns: Dumnică duci la Altar un litru de vin (cel sărac duce mai puțin) și o prescură (chiflă, pâine) cu trei lumânări aprinse, și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii Părticica pentru descoperirea celui care a furat.
Scrii: Liturghie Vii :
Robul lui Dumneteu (N) se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat și să facă judecată dreaptă. Aceasta o dai Preotului. La sfârșitul Sfintei Liturghii ceri preotului Părticica.



Acum să deschidem cartea: “Ne vorbește Părintele Cleopa vol.7″ la pg. 49 și citim:
− Este de folos crestinilor sa ia particele acasa?
− N-ai voie sa iei particica acasa. Nici un preot n-are voie sa dea particica acasa. Este o
mare gresala a preotilor care dau particele acasa! Nu-i voie, Doamne fereste!
Sfantul Simion al Tesalonicului zice: „Preotul care va da particele din altar poporului sa nu mai fie preot”.
Particica ti-o scoate preotul in altar si ramane in Sfantul Potir. Ti-a scos pentru vii si
pentru morti. Ea ramane sa se sfinteasca cand se coboara Preasfantul Duh la epicleza. Dupa ce s-a sfintit, este pusa in dumnezeiescul Sange, si atunci ai impartasire direct cu Trupul si Sangele
Domnului1. Nu sa i-o dea omului acasa s-o puna prin castroane. Vai de mine ce nebunie! Cine tia spus ca ai voie sa dai particele acasa? Niciodata nu se dau particele. Sa vina la mine preotul care da particele!


La început așa am crezut și eu că este doar o simplă greșeală de tipar. Însă când am început să mă interesez mai mult de cărțile lui Ilarion Argatu mi-am dat seama câte bazaconii și erezii sunt scrise în aceste cărți.
Eu personal cred că cel mai bine ar fi să nu vă aventurați în joaca de a da titluri de mari duhovnici unor astfel de oameni. Însă fiecare e liber să procedeze cum crede. Eu personal prefer să fiu rezervat cu privire la Pătintelui Ilarion Argatu și am destule motive pentru asta. Deci nu recomand, mai folositor este să fii sceptic la ceea ce nu corespunde cu învățătura Bisericii și a Sfinților Părinții decât să te lași cuprins de entuziasm și să rătăcești pe căi străine.
De asemenea recomand și cartea: “De ce caută omul contemporan
semne, minuni și vindecări paranormale? – un răspuns ortodox” Ieromonah Adrian Făgețeanu, Ieromonah Mihail Stanciu… apărută la editura Sophia în 2004, se găsește și pe net
În această carte sunt discutate rătăcirile cu care ne confruntăm în zilele noastre și se dau și câteva exemple din cărțile lui Ilarion Argatu publicate de fiii și nepoții lui.


-în cartea “Răspunsuri duhovnicești ale Părintelui Ilarion Argatu la întrebările credincioșilor” (Ed. Mila creștină, 2006), se vorbește despre deschiderea Sfintei Cărți, care „se face numai după trei zile de post negru. Stai în genunchi, te închini, săruți Sfânta Evanghelie și spui: «Doamne arată-mi mie păcătoasa…» (spui dorința pe care o ai), apoi te rogi de preot, după ce ai deschis cartea și ai auzit ce ți-a căzut să-ți spună ce trebuie să faci, după citirea Evangheliei, la care ai deschis. Nu o tălmăcești singur, ca nu ai darul acesta, oricât de înțelept ai fi sau ai crede că ești.”

ce zice Parintele Cleopa:
"- Parinte, sunt ortodocsi care alearga la vrajitori si la cei ce deschid pravila. Se poate asa ceva ?
- Acei care deschid pravila, calugari sau preoti de mir sau maici, cine deschide pravila a cazut din dreapta credinta. Aceia se cheama ghitii, adica vrajitori cu lucruri sfinte. Cine se duce la cei care deschid pravila, 10 ani nu se pot impartasi. Iar cel ce deschide pravila, daca-i preot sau calugar, este anatema si este despartit de Biserica, pentru ca face vraji cu lucruri sfinte.
(......)
Voi cand veti auzi ca unul deschide cartea, sa fugiti ca de satana de el, ca acela-i ghitiu, vrajitor cu lucruri sfinte. Si baba care face cruce la descantece este tot ghitie, tot diavolul o tine, ca sa te insele pe tine. " Mai, dar n-a fi pacat ! N-a fi pacat, ca baba a zis " Tatal nostru " si a facut cruce !"

Auzi cum amesteca diavolul otrava cu mierea si lumina cu intunericul, ca sa te duca in iad ? Ce legatura are Crucea sau Maica Domnului cu vrajitorii ? Sa nu va duceti la cei ce deschid cartile, ca va duceti in fundul iadului ! Descantatorii, vrajitorii si fermecatorii, toti sunt anatema, despartiti de Trupul lui Hristos, care este Biserica !"

(Pr. Cleopa, Despre vise și vedenii false)


Plus faptul că mâinile lui Ilarion Argatu până la coate îi lipsesc, (după cum spune și Pr. Gheorghe Anițulesei care a fost de față și a spălat cu agheazmă o parte din trup) lucru neobișnuit la sfintele moaște mai ales pentru sfinții care au trecut în viața cealaltă având trupul întreg, cum e cazul Sfântului Ioan Hozevitul. În momentul de față am înțeles că trupul a fost integral acoperit nu se știe din ce motive. Cineva spunea că față de ziua în care a fost scos din mormânt, acum culoarea osemintelor este mult mai închisă în contact cu aerul și că se puteau vedea deja musculițe care se adunaseră lângă raclă cu toate că s-a încercat să se ascundă acest lucru dându-se cu mir până la urmă a trebuit ca racla să fie acoperită integral cu un geam.
Despre sfintele moaște și neputrezirea morților vedeți aici Părintele Cleopa
Predică despre neputrezirea morților :
http://cleopasihastria.wordpress.com/2007/09/04/predica-despre-neputrezirea-mortilor-predica-la-sambata-mortilor/



Parintele Gheorghe Anitulesei despre Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 1:
http://www.youtube.com/watch?v=TKHSQYlMoSQ

Parintele Gheorghe Anitulesei despre Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 2:
http://www.youtube.com/watch?v=hcaPP_NB1v8

Last edited by antiecumenism; 29.07.2012 at 17:30:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul Ilarion Argatu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 70 11.08.2014 15:39:01
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 01:48:35