Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.01.2011, 21:11:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu ceasul ne deranjeaza in timpul slujbei ci gandurile noastre,care trebuie indreptate doar spre Hristos.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.01.2011, 23:46:39
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
foarte bine Yasmina,vad ca mai sunt si minti lucide pe aici.
La mine la Biserica sunt doua ceasuri,unul in altar si altul la credinciosi,mai am si eu unul la mana,si mai e si ceasul de la telefon..:)
+++ +++ +++ +++

Dragul meu ce vrei sa spui cu mintile lucide , ca eu si cei care nu credem ca ceasu Isi are locul In Biserica sIntem cu mintea dusa ????
Eu team iertat Ina nu cred ca asa procedeaza un crestin si un om care se considera Iubitor de Hristos eu nu te supar nici nu te judec si nu vreu sa ma contrazic cu fratia ta Insa la 50 si de ani ai mei cred ca am putut cunoaste multe si vedea multe din care sa pot treage o concluzie far a pretinde ca am dreptate asa ca pacatos si muritor din aceasta lume cred ca ceasu nu are ce cauta In biserica si stii de ce pentru ca atunci cInd este In altar in multe locuri se grabeste sau se scurteaza slujba . si ca sa fii convins eu am trait aceste fapte de aceia eu nu sunt deacord cu ceasul In biserica si nici cu telefonul mobil eu cInd intru In biserica opresc telefonul si mil las In masina daca toata saptamIna nu a avut timp sa ma sune cineva atunci nici timpul In care eu vin la biserica sa ma Rog pentru pacatele mele sa nu fiu deranjat, si sa nu fiu pricina de poctignire pentru nimeni.

Asa ca nu este aceasta o lege nici sa fie ceas nici sa nu fie Insa buna cuviinta si dragostea de Dumnezeu nu se masoar In ceasuri de pe pereti biserici si din altar ce se masoar in smerenie si fintenie cu cre respectam Sf: Liturghie
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.01.2011, 00:01:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca ai 50 de ani,inseamna ca gandesti mai bine decat preotul care are ceasul in Biserica? Ce te face sa crezi asta?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.01.2011, 01:00:40
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca ai 50 de ani,inseamna ca gandesti mai bine decat preotul care are ceasul in Biserica? Ce te face sa crezi asta?
Multe pe cre tu nu ai sa Intelegi IncurInd
dar vei intelege la vreme potrivita cum vine hotul si fura mintea omului si cum lucreaza prin acel preot pe cre tu Il vezi drept ca pune ceasul Pe Perete
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.01.2011, 01:22:12
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca ai 50 de ani,inseamna ca gandesti mai bine decat preotul care are ceasul in Biserica? Ce te face sa crezi asta?

+++ +++ +++ +++

Stii tu ce spune Sf: Scriptura referitor la pricina de potignire ,
Ar fi mai usor pentru acei prin care vine o pricina potignire sa le fie legata de picioare o peatra de moara si aruncati in mare. pentru ca la vremea judecati vor da socoteala de faptele si de cuvintele lor . Si mai spune vai voua pastorilor care aveti cheile Imparatiei cerurilor si nu intrati nici voi dar nu lasati nici pe alti sa intre , cugeta bine inainte sa scoti o vorba din gura si sa dai un raspuns ca nu este usor ori crezi ca ceasul si alte lucruri de podoaba nu sunt pricina de potignire , probabil pentru tine nu dar pentru mai mult de jumatate din-tro Biserica da
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.01.2011, 01:50:10
sinziiana sinziiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 1
Post

sau mai bine zis pentru cei care ies afara in timpul liturghiei, sa pentru cei care vorbesc in timpul liturghiei
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.01.2011, 02:04:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit pentru Daniel

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca ai 50 de ani,inseamna ca gandesti mai bine decat preotul care are ceasul in Biserica? Ce te face sa crezi asta?
Draga Daniel,uneori nici nu mai are rost logica,serios vorbind!Asa suntem noi oamenii,nu putemn sa vedem padurea de copaci,ne oprim la lucrurile mici...
Eu il felicit pe acest domn,ca a observat acest lucru marunt in calea mantuirii sale,pe care-l reprezinta "ceasul in biserica" si faptul ca trecut cu bine de toate celelalte aspecte cu care noi ceilalti ne luptam -in special gandurile aiurea,iata un om fericit care nu este tulburat de alte piedici!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.01.2011, 11:18:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ar trebui sa tac dar nu pot,este mai grav sa te impiedici de preotul care a pus ceasul in Biserica si sa-l judeci,decat sa te impiedici de un ceas.
Intr-adevar ,ce multe lucruri sunt care ne impiedica la rugaciune in Biserica,dar unii le-asu depasit si le-a ramas doar ceasul....
Pentru mine nu este o piedica ceasul,pentru ca daca sunt concentrat la slujba nici nu il observ,mai ales ca nu face zgomot.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.01.2011, 18:10:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare om in casa sa isi aseaza lucrurile asa cum inima ii sopteste. Cand vine insa un vecin sau vreo ruda sii ii spune: Ioane, vezi ca scaunul acela nu-i bine pus acolo. De el se poate "poticni" copilul tau care-i inca mic..si nu stie sa se fereasca singur de ceea ce-l vatama, omul asculta sii face ceea ce este folsitor pentru cei mai mici ai lui.

Fratilor, dragilor,
daca pentru unii dintre voi ceasul este o pricina de poticneala in timpul Liturghiei mergeti cu inima deschisa la parintele liturghisitor si spune-ti aceasta deschis.
Imi amintesc odata, i-am spus parintelui meu: parinte, e atata galagie in spate.. El, mi-a zambit usor si mi-a raspuns bland: vino langa mine in fata si astfel ma vei auzi pe mine si eu pe tine.

Hai sa nu ne mai certam nici sa nu mai creem probleme din nimic. Ai o durere, spune-o in primul rand celui ce te poate ajuta, concret! Daca acela nu voieste sa ajute atunci abia cere sfat la altul. Eu te ascult, dar daca nu te pot ajuta...la ce-ti foloseste?
Cu drag,

Last edited by eduardd; 08.01.2011 at 18:14:33.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.01.2011, 23:35:10
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fiecare om in casa sa isi aseaza lucrurile asa cum inima ii sopteste. Cand vine insa un vecin sau vreo ruda sii ii spune: Ioane, vezi ca scaunul acela nu-i bine pus acolo. De el se poate "poticni" copilul tau care-i inca mic..si nu stie sa se fereasca singur de ceea ce-l vatama, omul asculta sii face ceea ce este folsitor pentru cei mai mici ai lui.

Fratilor, dragilor,
daca pentru unii dintre voi ceasul este o pricina de poticneala in timpul Liturghiei mergeti cu inima deschisa la parintele liturghisitor si spune-ti aceasta deschis.
Imi amintesc odata, i-am spus parintelui meu: parinte, e atata galagie in spate.. El, mi-a zambit usor si mi-a raspuns bland: vino langa mine in fata si astfel ma vei auzi pe mine si eu pe tine.

Hai sa nu ne mai certam nici sa nu mai creem probleme din nimic. Ai o durere, spune-o in primul rand celui ce te poate ajuta, concret! Daca acela nu voieste sa ajute atunci abia cere sfat la altul. Eu te ascult, dar daca nu te pot ajuta...la ce-ti foloseste?
Cu drag,
Foarte frumos spus eduardd,nu ceasul ar trebui sa fie "problema" noastra...dar daca este totusi ,sa cautam sa vedem DE CE e o problema ceasul pentru noi...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Acesta sa fie ceasul lor si stapanirea intunericului? patinina34 Generalitati 1 22.04.2009 11:00:54
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 04.12.2008 23:58:19