Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.02.2014, 16:50:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Trebuie sa recunoastem ca intodeauna exista un oarecare nivel de teama, cand vine vorba de neintelegerile in familie. Chiar daca nune mai poate face nimeni vreun rau, (cum ar fi sa ne dezmosteneasca), totusi nu dorim ca familia sa se supere pe noi, sa nu ne mai iubeasca (cand e vorba de familia noastra de origini); cand e vorba de familia prin alianta, nu dorim discutii, intrigi, bagat strambe, indoieli, si in ultima instanta neintelegeri cu perechea (pana la urma si el/ea e pus in situatia de a-siimparti sentimentele). Pana la urma, tot suntem datori sa ascultam si sa ne compliem, fie ca o facem din obligatie, de frica sau din dragoste.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.02.2014, 17:08:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Sincer, da, cred ca in privinta asta am ramas copil, ma sperie ideea ca s-ar supara familia pe mine... Pare absurd, dar eu traiesc lucrurile astea cu intensitate. Dar o sa fac eforturi sa parasesc discutia. Mi se pare ca multe rele mi-a adus sensibilitatea asta a mea.
Stimata sora, esti in alta tara, nu? Casatorita, da? Aveti un nivel de trai satisfacator, presupun. Deci, practic, ca si fiinta umana si femeie, esti deja implinita. Pai atunci ce iti mai pasa ce zic niste femei bolnave de a culpabiliza, fie ele si mama si bunica ta, ramase la mii de km distanta? Pastreaza legatura cu fratele tau, dar ca tine insati, nu ca ambasador al celor doua, ajuta-l cu sfaturi si atitudini, roaga-te pentru el. Iar de cele doua uita progresiv: un telefon dat doar odata la citeva luni e ok. Iar daca incep cu isterii, inchide-le tel in nas.
Reply With Quote
Răspunde