Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 18:59:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie?

Eu nu cred ca Sfantul ar fi actionat din manie ci cred ca Sfantul Nicolae fiind cunoscut ca foarte bland (ca asa era) a incercat sa il trezeasca pe Arie care era sub inselarea dracilor dandu-i o palma spre a-l face sa isi puna intrebari.
Nu ca s-ar fi maniat Sfantul Nicolae.

Iata ce zice pe siteul BO Greaca din SUA:
http://www.goarch.org/chapel/saints_view?contentid=325
"In the night our Lord Jesus Christ and our Lady Theotokos appeared to certain of the bishops, informing them that no action was to be taken against him, since he had acted not out of passion, but extreme love and piety. "
"Noaptea Dumnezeu Iisus Hristos si Maica Domnului au aparut unor episcopi si le-au zis sa nu ii faca nimic Sfantului (sa nu cateriseasca pe Sfantul Nicolae) pentru ca nu actionase datorita patimii maniei ci din dragoste foarte multa si evlavie."
Si mai zice ca Sfantul Nicolae i-a dat lui Arie o palma iar nu un pumn sa ii scoata dintii din gura.
Dumnezeu Iisus Hristos ne indeamna:
"29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2010, 19:03:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mânia e păcat.
Sf. Nicolae nu era păcătos.
Deci Sf. Nicolae n-a acționat din mânie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2010, 19:19:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mânia e păcat.
Sf. Nicolae nu era păcătos.
Deci Sf. Nicolae n-a acționat din mânie.
...si ca urmare sigur nu a palmuit pe nimeni. Astea sunt povesti! :))

Sfintii mereu au fost cei care au incasat-o.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2010, 19:24:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Palma Sf Nicolae a justificat de atunci multi ortodocsi sa foloseasca mijloace mai violente de aparare a Ortodoxiei .Dar ia sa meditam un pic: Cine a fost sf Nicolae si cine suntem noi?Ma bucur ca unul dintre cei mai blanzi si mai buni sfinti ai ortodoxiei,ramas in istorie tocmai pentru milostenia sa,i s-a dat sa fie singurul care a dat vreodata o palma,pentru un prilej binecuvantat,de aparare a Ortodoxiei de erezii.
Eu unul,pacatos fiind si plin de ura, consider ca singura atitudine crestina este cand mi se da o palma ,sa intorc obrazul celalalt.Nicicum sa dau eu vreodat ,vreo palma,chiar si celui mai pacatos si mai eretic dintre acesti mici frati ai mei.
Cand voi avea un suflet plin de dragoste si de sfintenie,de abia atunci imi va fi dat si coiful razboului,ca sa apar eu Ortodoxia.Pana atunci ,doar mila si iubirea fata de toti,fara deosebire de cult sau stare de sfintenie sau pacatosenie,este cea care reuseste sa imi aline sufletul pacatos,si sa ma apropie macar un pic de dragostea aratata de acest mare sfant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2010, 19:37:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si ca urmare sigur nu a palmuit pe nimeni. Astea sunt povesti! :))

Sfintii mereu au fost cei care au incasat-o.
Și urmând firul tău logic, ne ducem toți în rai, buni sau răi. :))

Faptul că n-a acționat din mânie înseamnă că n-a fost nervos și nu purta ură pe el, ci palma a avut un rol pedagogic. Și un părinte mai trebuie să-și mustre din când în când copilul, altfel o ia razna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2010, 19:38:13
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mânia e păcat.
Sf. Nicolae nu era păcătos.
Deci Sf. Nicolae n-a acționat din mânie.
Ce tot vorbești acolo ! ?

Mânia nu-i păcat. Păcatu-i păcat și cu asta basta.

Efeseni 4:26 - „Mâniați-vă și nu greșiți”

Adică cum, îl faci pe Iisus Hristos păcătos, Cel care S-a mâniat în templul ce a devenit peșteră de tâlhari ?

Da, Sfântul Nicolae a acționat din mânie. Mânia poate fi și sfântă! Atâta timp cât nu ai gânduri de ură și nu înjuri sau faci vreun păcat poți să te mânii pe toate fărădelegile și răutățile din lume!

Nu mă refer desigur la mânia care îți vine atunci când cineva te înșeală sau când cineva îți provoacă ție o fărădelege, ci la mânia sfântă și nepăcătoasă, anume acea dreaptă.

Pe lângă mânia obișnuită (care este un păcat capital) există și o altfel de mânie, mânia lui Dumnezeu (care se abate asupra celor ce păcătuiesc, credincioși sau necredincioși) și, asemenea ei, mânia sfântă pe care o resimt credincioșii față de faptele păcătoase ale semenilor, deci îndreptate asupra păcatului, nu asupra celor ce îl fac. Prototipul ei este mânia lui Iisus împotriva fariseilor care-l pândeau să vadă dacă va vindeca în ziua Sabatului ca să-l poată învinui. Isus îl vindecă pe un om cu mâna uscată iar atunci fariseii pleacă și încep să se sfătuiască cu irodianii cum să-l piardă.(Mc3.1-5 ;nota 2.)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 06.12.2010 at 19:49:45.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2010, 19:48:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce tot vorbești acolo ! ?

Mânia nu-i păcat. Păcatu-i păcat și cu asta basta.

Efeseni 4:26 - „Mâniați-vă și nu greșiți”

Adică cum, îl faci pe Iisus Hristos păcătos, Cel care S-a mâniat în templul ce a devenit peșteră de tâlhari ?

Da, Sfântul Nicolae a acționat din mânie. Mânia poate fi și sfântă! Atâta timp cât nu ai gânduri de ură și nu înjuri sau faci vreun păcat poți să te mânii pe toate fărădelegile și răutățile din lume!
http://www.crestinortodox.ro/editori...nia-70229.html

Orice text religios vei citi, vei vedea că mânia e un păcat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2010, 19:50:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Efeseni 4:26 - „Mâniați-vă și nu greșiți”
Si imediat completarea ,in versetul urmator : "Sa nu apuna soarele peste mania voastra !"
Cred ca cea mai mare manie ,trebuie sa o avem pentru pacatele noastre.
Si cand ne vom desavarsi noi,sa incepem sa corectam si pe ceilalti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2010, 19:50:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce tot vorbești acolo ! ?

Mânia nu-i păcat. Păcatu-i păcat și cu asta basta.

Efeseni 4:26 - „Mâniați-vă și nu greșiți”

Adică cum, îl faci pe Iisus Hristos păcătos, Cel care S-a mâniat în templul ce a devenit peșteră de tâlhari ?

Da, Sfântul Nicolae a acționat din mânie. Mânia poate fi și sfântă! Atâta timp cât nu ai gânduri de ură și nu înjuri sau faci vreun păcat poți să te mânii pe toate fărădelegile și răutățile din lume!
Versetul 26 intreg:
"Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră".
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=19&cap=4#26
Adica daca totusi ne-am maniat sa nu gresim mai mult decat atat si sa stingem repede mania noastra,sa nu apuna soarele fiind noi inca maniati.

http://www.filocalia.ro/referat/9/Mania_-_Blandetea
Si ii rog pe fratii de aci sa ma ierte ca pun citate de la Filocalia pe care eu nici macar nu am inceput sa le practic ca si eu sufar mult de acest greu pacat al maniei.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2010, 19:51:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/editori...nia-70229.html

Orice text religios vei citi, vei vedea că mânia e un păcat.
Am adus completare, mă refeream la mânia sfântă, mânia împotriva păcatului sau mânia împotriva diavolului.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sfantului Nicolae steliana-steli Generalitati 12 03.08.2014 19:17:37
Minunile Sfantului Nicolae silvy66 Intamplari adevarate 29 11.04.2012 19:43:01
Acatistul Sfantului Nicolae riquez Intrebari utilizatori 0 30.11.2011 23:11:26
Cum au fost furate Moastele Sfantului Dimitrie cel radu_bogdan Moaste 3 24.10.2010 23:01:50
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54