Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2011, 00:12:05
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Times.new.roman Vezi mesajul
in death,black metal da se indeamna la asta,voua va este teama de orice,unde se aude acorduri de chitara si cu un nume mai putin colocvial gaa repede satanism!
Deci, faptul ca se indeamna acest lucru (idolatrizarea diavolului) nu inseamna nimic pentru tine. Nu am spus nimic de sunet sau de numele trupei, ci de mesajul transmis de catre anumiti "artisti" (Marlyn Manson, Lady Gaga si multi altii), un mesaj cat se poate de clar si pe intelesul tuturor. Si nu, nu sunt indoctrinat sau cum spui tu, "inchis la minte". Dimpotriva, am o mentalitate deschisa, rar intalnita la crestini.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2011, 00:21:12
Times.new.roman Times.new.roman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Deci, faptul ca se indeamna acest lucru (idolatrizarea diavolului) nu inseamna nimic pentru tine. Nu am spus nimic de sunet sau de numele trupei, ci de mesajul transmis de catre anumiti "artisti" (Marlyn Manson, Lady Gaga si multi altii), un mesaj cat se poate de clar si pe intelesul tuturor. Si nu, nu sunt indoctrinat sau cum spui tu, "inchis la minte". Dimpotriva, am o mentalitate deschisa, rar intalnita la crestini.
Marylin Manson este chiar cum spuneti voi "satanist" si oricum nu imi place cum canta el :)),dar totusi sunt unii care chiar se intorc la credinta datorita unor experiente,de exemplu Dave Mustaine(solistul de la Megadeth) era la inceput satanist dar datorita unor probleme de sanatate de care s-a vindecat a devenit un crestin si spune asta la aproape fiecare interviu,de asemenea Alice Cooper este un rockstar crestin care are si un citat celebru"Sa bei bere este usor,sa faci mizerie in camera de hotel este usor,dar sa fii crestin este chiar o provocare,asta este adevarata razvratire"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2011, 00:22:52
Times.new.roman Times.new.roman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 14
Implicit

P.S Lady Gaga nu intra in aria genului rock,mai degraba genul pop ieftin :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2011, 08:25:21
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Ai dreptate, n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2011, 08:42:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?
Că sunt sataniști?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2011, 11:37:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca foarte putini sunt intr-adevar satanisti, e doar un teribilism. Cand eram de varsta voastra erau foarte multi colegi porecliti "Satan".

Posedat de diavol nu e numai ala care urla si se da cu capul de pereti (ala poate e epileptic sau psihopat, are o problema "fizica"), cat mai degraba unul care vorbeste cu tine, ti-e prieten pe fata, si pe la spate se gandeste cum te fraiereste, cum iti ia banii, cum te compromite ca sa-ti ia locul, etc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.09.2011, 11:43:23
Times.new.roman Times.new.roman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Ai dreptate, n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?
Exact la acest punct am vrut sa ajung,ca nu toata lumea rock este satanista,dar aceia care recunosc si pot sa dau nume:dimuu borgir,cradle of filth,slipknot si alte formatii de acest gen,da sunt satanisti si trebuiesc evitati pentru ca muzica lor este foarte apreciata de atei si rebeliunea tanara
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2011, 13:04:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana acum un an am fost fan AC DC si a altor formatii rock. Nu-i judec pe cei care sunt rockeri, îi înteleg perfect...ei urmeza drumul deschis si format de parintii lor. Cunosc o fetita de numai 2 ani careia îi place rockul...nu intamplator fetititei îi place rockul, pentru ca si parintilor le place si mai mult o lasa sa asculte. Iata cum greselile parintilor (de multe ori nestiinta) se platesc prin copii. Daca de mic nu ai fost educat si ferit de mocirla acestei societati, foarte greu te indrepti mai tarziu (daca o sa te mai indrepti). Daca nu esti pregatit sa discerni binele de rau, daca nu mergi pe linia bisericii, foarte usor cazi în capcana, de cele mai multe ori inconstient cazi in aceste capcane.

Last edited by ovidiu b.; 20.09.2011 at 13:09:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2011, 13:41:25
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pana acum un an am fost fan AC DC si a altor formatii rock. Nu-i judec pe cei care sunt rockeri, îi înteleg perfect...ei urmeza drumul deschis si format de parintii lor. Cunosc o fetita de numai 2 ani careia îi place rockul...nu intamplator fetititei îi place rockul, pentru ca si parintilor le place si mai mult o lasa sa asculte. Iata cum greselile parintilor (de multe ori nestiinta) se platesc prin copii. Daca de mic nu ai fost educat si ferit de mocirla acestei societati, foarte greu te indrepti mai tarziu (daca o sa te mai indrepti). Daca nu esti pregatit sa discerni binele de rau, daca nu mergi pe linia bisericii, foarte usor cazi în capcana, de cele mai multe ori inconstient cazi in aceste capcane.
La doi ani? Interesant, dar poate are deja "gustul" format pt rockul de calitate si asculta doar pe cei care nu sunt considerati....satanisti....Numai bine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2011, 13:52:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar de bebelusii care asculta manele din burta mamei, ce ziceti?
Sau manelele sunt in asentimentul credintei? Multumesc lui Dumnezeu ca am bani si masini multe/ Dusmanii moare ca ne descurcam noi bine/...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 21:00:38
Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti? cred_cu_adevarat Generalitati 22 12.01.2013 23:54:56
melodii care inalta sufletul la Cer! GheronIosifIsihastul Generalitati 31 20.11.2010 22:26:27
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 20:20:28