Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2007, 20:13:21
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

a binecuvanta inseamna a revarsa harul divinitatii asupra unui lucru sau asupra oamenilor; a blagoslovi. acest har nu-l au decat preotii :)
dar, bineinteles, mai inseamna si a dori prosperitate si fericire cuiva (invocand adesea numele lui Dumnezeu).
knd Iisus a spus sa binecuvantam s-a referit sa dorim binele... cred eu. caci noi nu avem acel har al divinitatii. :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2007, 20:19:17
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Există preotie specială(hirotonia) si preotie a noastră a celorlalti,că doar ne rugăm împreună cu preotul la Liturghie("să se pogoare Duhul Sfânt peste aceste daruri"),nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2007, 20:29:31
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

hirotonia este o actiune prin kre ridici pe cineva in rang. preotia este o [/i]functie[/i].
nu stiam k devenim preoti dak ne rugam cu un preot...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2007, 20:45:31
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din Întâia epistolă sobornicească a sf.apostol Petru cap 2versetul 9 "Iar voi sunteti semintie aleasă, preotie împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiti în lume bunătătile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată"Ce întelegi ispita mea prin acestea?Te rog trimite-mi mesaj privat,k am deviat,nu suntem pe topic...Doamne ajută,multumesc!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2007, 23:56:56
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Binecuvantarile pot fi de mai multe feluri,nu numai cele date de catre Inalti Ierarhi,de Inalte fete bisericesti ca spre exemplu:de catre Mitropoliti(Inalt Prea Sfintiti),de catre Episcopi(Prea Sfintiti),de Sfintiti Ierarhi,de Prea Fericiti(Patriarhi),de catre Arhierei,s.a.m.d.,ci exista si binecuvantari parintesti,precum sunt multe exemple din Sfanta Biblie Ortodoxa.Binecuvantarea materna sau paterna face mult pentru copilasi,fie ca este cu Harul Sfantului Duh in cazul fetelor bisericesti,fie ca nu este,in cazul binecuvantarilor parintesti,vine dintr-o inima curata,deschisa si sincera,mai ales ca implica dragostea parinteasca si fireasca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2007, 07:48:51
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Dar cu rugaciunile de binecuvantare cum ramane,aceasta cum mai e? Citez din Psalmi:"1.Binecuvanteaza suflete al meu,pe Domnul,si toate cele dinlauntrul meu,numele Cel Sfant Al Lui/,2.Binecuvanteaza,suflete al meu pe Domnul si nu uita toate binefacerile Lui"/....20.Binecuvantati pe Domnul toti ingerii Lui,cei tari la virtute,care faceti cuvantul Lui si auziti glasul cuvintelor Lui/.21.Binecuvantati pe Domnul toate puterile Lui,slugile Lui,care faceti voia Lui.23.Binecuvantati pe Domnul toate lucrurile Lui;in tot locul stapanirii Lui,binecuvanteaza,suflete al meu,pe Domnul." Citez din Psalmi,de asemenea,pe care ii citesc cei cu inima curata,aceasta sa fie pentru Cristalin in mod deosebit,cu dedicatie pt.el,si nu numai,bineinteles,poate pricepe si el ca Psalmii ii putem rosti si ne putem ruga din ei,asadar citez:Psalmul 113:" Binecuvantati sa fiti de Domnul,Cel ce a facut cerul si pamantul."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2007, 11:20:14
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cristalin,eu nu am talcuit Psalmii pe aici,in caz ca nu ai observat acest lucru:cool:,tin sa iti atrag atentia ca eu decat am citat din Psalmul 102,si din Psalmul 113 cu 23.:"BINECUVANTATI SA FITI DE DOMNUL,CEL CE A FACUT CERUL SI PAMANTUL."/24.Cerul cerului este al Domnului,iar pamantul l-a dat fiilor oamenilor./25.Nu mortii Te vor lauda pe Tine,Doamne,nici toti cei ce se pogoara in iad,/26.Ci noi,cei vii,vom binecuvanta pe Domnul,de acum si pana in veac./ P.S.: Sa nu imi spui tu mie acum ca tu nu citesti din Psalmi, ca nu te rogi din ei,ca nu te cred,si pt.cultura ta generala,sper sa nu te superi pe mine,si,oricum daca te superi ramane strict problema ta aceasta,sunt de credinta ortodoxa,dar asta oricum nu trebuie sa conteze pt.tine,caci nu e treaba ta,nu ma cred superioara nimanui,ma refer aici in special la Clerici,nu rastalmacesc Sfintele Slujbe,cum gresit gandesti,nu ma confund cu vreun Preot sau vreun Episcop sau altcineva care are Harul Sfantului Duh asupra sa,sunt eu,pur si simplu,asa cum sunt eu,cu pacatele mele,atat si nimic mai mult,si punct.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2007, 13:11:32
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:dontgetit:Si totusi pana la urma ramane o intrebare care ma framanta pe mine:cine a initiat acest subiect,si anume Topicul"fiti binecuvantati",adica sdimsdim sau optimistul,cum cred eu ca isi mai zice,sau poate ca ma mai si insel si eu,deh,o fi Calugar?o fi Preot?o fi Ierarh?se poate sa fie vreo Inalta fata Bisericeasca?:dozingoff::dontgetit:
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2007, 13:40:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Dar cu rugaciunile de binecuvantare cum ramane,aceasta cum mai e? Citez din Psalmi:"1.Binecuvanteaza suflete al meu,pe Domnul,si toate cele dinlauntrul meu,numele Cel Sfant Al Lui/,2.Binecuvanteaza,suflete al meu pe Domnul si nu uita toate binefacerile Lui"/....20.Binecuvantati pe Domnul toti ingerii Lui,cei tari la virtute,care faceti cuvantul Lui si auziti glasul cuvintelor Lui/.21.Binecuvantati pe Domnul toate puterile Lui,slugile Lui,care faceti voia Lui.23.Binecuvantati pe Domnul toate lucrurile Lui;in tot locul stapanirii Lui,binecuvanteaza,suflete al meu,pe Domnul." Citez din Psalmi,de asemenea,pe care ii citesc cei cu inima curata,aceasta sa fie pentru Cristalin in mod deosebit,cu dedicatie pt.el,si nu numai,bineinteles,poate pricepe si el ca Psalmii ii putem rosti si ne putem ruga din ei,asadar citez:Psalmul 113:" Binecuvantati sa fiti de Domnul,Cel ce a facut cerul si pamantul."
vai, cat imi plac aceste cantari... binecuvantarile si cu laudele... nu stiu de ce, dar imi plac cel mai mult

cuvantul a binecuvanta are mai multe intelesuri. pe langa cele doua, date de mine mai sus, mai inseamna si a lauda, a slavi
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2007, 22:23:17
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Preotul: Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi, pe Acela, Bunule, nu-L lua de la noi, ci ni-L înnoiește nouă, celor ce ne rugăm Ție.

Preotul: Încă aducem Ție această slujbă duhovnicească și fără de sânge, și Te chemăm, Te rugăm și cu umilință la Tine cădem: Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte.

Aceaste rugăciuni sunt din Taina sfintei euharistii,acuma,fiecare cum întelege...Dar se poate ca doar un singur preot să slujeacsă,si totusi,de ce rugăciunea e la plural?Cine sunt aceia noi?Doar preotul slujeste,doar dânsul se roagă?Ne rugăm toti...Într-adevăr,doar binecuvântarea preotului hirotonit e indicat a cere,dar acu cred că te-am lămurit că într-un fel,cu smerenie ti-o spun că un fel de preoti,totusi suntem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiti precum copiii... Marius22 Generalitati 38 03.05.2012 18:12:47
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 00:15:21