Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.07.2007, 00:14:14
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Casiana,sunt intrutotul de acord cu cele scrise de tine.Cunosc persoane"smerite","evlavioase","ravnitoare","cucer nice",cu baticuri pe cap,cu fuste lungi,cu parul chiar strans,dar care umbla cu barfa,cu clevetirea,cu transmiterea vorbei de colo colo,si se mai cred si dau si drept credincioase si tematoare de Dumnezeu,iar de asemenea mai cunosc si din cealalata categorie,care nu este"tocmai smerita" sau in pas cu "moda bisericeasca",dar care persoane nu au tot timpul parul strans in coc sau coada impletita sau chiar si despletita,poate il mai au si scurt cateodata,din diverse motive,mai au si fuste deasupra genunchiului cu putin,nu cu mult,sunt elegante fetele,stilate,tot ce vrei,il au si pe vino incoace,sunt sarmante,dichisite,cochete,si,in plus, sunt de mii de ori mai credincioase decat cele fatarnice,prefacute,perfide si ipocritele care se pretind a fi cu Dumnezeu,dar de fapt sunt cu altcineva, barfind si clevetind,si transmitand neadevaruri in dreapta si in stanga,fiind cu doua sau mai multe fete,sau chiar facand din tantar armasar dintr-o vorba pe care o aud,inflorind-o,exagerand din cale afararastalmacind cu propriile interpretari de prost gust si nelalocul lor.Tocmai acestea sunt cele mai periculoase fiinte si creaturi de pe pamant,cele care umbla cu viclesuguri si viclenii avand mult mai multe fete,si mai trist este chiar cand locuiesti sub acelasi acoperis cu ele.
SHALOM!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.07.2007, 12:02:23
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si eu am cunostinta de fete"mironosite","mimoze",care se cred si sfinte pe deasupra,si"indreptatite" sa judece pe aproapele lor,sa vorbeasca si sa gandeasca urat despre el,uitand amanuntul cel mai semnificativ si foarte important,si anume acela ca acel semen al lor e si el tot om supus greselii,ca noi toti de altfel;si astfel,acea persoana clevetitoare isi face si aduna pacate si cu gandul,cu vorba dar si cu fapta,barfind,se osandeste ea singura;acea persoana care judeca pe nedrept,aruncand cu pietre in cel de langa ea,improscandu-l cu noroi,la figurat vorbind,se indeparteaza de Dumnezeu,ea singura prin actiunile sale,dar aruncand si vorbe de ocara in vant despre X,Y,si Z,inventand,imaginandu-si,in mod gresit,fel de fel de vorbe urate si rele,ganduri si actiuni vizavi de acesta,insa nu se mai uita si la imaginea ei din oglinda,ca sa se vada mai intai pe ea insasi,si sa isi vada de asemenea si de propriile pacate si greseli.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.07.2007, 15:26:36
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Shalom
Casiana,sunt intrutotul de acord cu cele scrise de tine.Cunosc persoane"smerite","evlavioase","ravnitoare","cucer nice",cu baticuri pe cap,cu fuste lungi,cu parul chiar strans,dar care umbla cu barfa,cu clevetirea,cu transmiterea vorbei de colo colo,si se mai cred si dau si drept credincioase si tematoare de Dumnezeu,iar de asemenea mai cunosc si din cealalata categorie,care nu este"tocmai smerita" sau in pas cu "moda bisericeasca",dar care persoane nu au tot timpul parul strans in coc sau coada impletita sau chiar si despletita,poate il mai au si scurt cateodata,din diverse motive,mai au si fuste deasupra genunchiului cu putin,nu cu mult,sunt elegante fetele,stilate,tot ce vrei,il au si pe vino incoace,sunt sarmante,dichisite,cochete,si,in plus, sunt de mii de ori mai credincioase decat cele fatarnice,prefacute,perfide si ipocritele care se pretind a fi cu Dumnezeu,dar de fapt sunt cu altcineva, barfind si clevetind,si transmitand neadevaruri in dreapta si in stanga,fiind cu doua sau mai multe fete,sau chiar facand din tantar armasar dintr-o vorba pe care o aud,inflorind-o,exagerand din cale afararastalmacind cu propriile interpretari de prost gust si nelalocul lor.Tocmai acestea sunt cele mai periculoase fiinte si creaturi de pe pamant,cele care umbla cu viclesuguri si viclenii avand mult mai multe fete,si mai trist este chiar cand locuiesti sub acelasi acoperis cu ele.
SHALOM!
Imi pare bine ca mai exista si persoane care imi impartasesc parerea. Care sunt constiente de faptul ca smerenia si credinta sunt lucruri care nu se evidentiaza prin port (fusta lunga si batic).
Va multumesc pt sprijin!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.07.2007, 13:03:50
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

:)Casiana,sunt intrutotul de acord cu tine.Si ce e mai trist,tragic si mai dureros este atunci cand propria ta sora,care se mai pretinde si credincioasa pe deasupra,care mai poarta si fuste lungi,batic pe cap,care are parul aproape lung,nu chiar foarte lung,barfeste, cleveteste si invidiaza propria sora,chiar pe sora ei,fiind capabila chiar sa ii fure pana si prietenii ei.Dar acei"prieteni" inseamna ca nu sunt prieteni adevarati nici ei,ba chiar sunt falsi,prefacuti,ipocriti ei insisi daca accepta asa ceva,ca de pilda barfa ei si rautatile ei,facandu-se astfel partasi si complici la asa ceva si desigur ca nici ea nu este o sora adevarata si ideala in astfel de cazuri.Si gandeste-te ca e si mai trist faptul ca,in plus,toti acestia se mai cred si cu Dumnezeu,ceea ce este complet eronat.
SHALOM!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.07.2007, 15:32:42
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor mei intru Domnul: Shalom, Casiana, Sebastiana
Ma oripileaza cele scrise de catre voi. Realizati ca va purtati intocmai relatarilor voastre?
Povestioara: Doua maici stai de vorba, putin inainte de a incepe Sf Liturghie. Incet, incet, incep sa birfeasca despre surorile din manastire. Poate nici nu si-au dat seama de ceea ce fac. Alaturi de ele era un DRacusor care avea grija sa noteze toate vorbele lor. Scrisese atit de mult, incit a inceput sa scrie si pe corp, ajungind in cele din urma sa scrie si pe propria coada, numai sa nu piarda nimic din discutia celor doua maici.
La un moment dat se aude clopotul de la biserica, care anunta inceperea Sf. Liturghii. Una dintre ele ii spune surorii: Iarta-ma sora si Dumnezeu sa te ierte. Cealalta maica i-a raspuns cu aceeasi replica. In acel moment diavolul a luat foc si a disparut.
Ce inseamna asta?
Poti gresi, poti cleveti, poti birfi. DAR cel mai important este sa constientizezi asta si sa te indrepti.
Sfat: nu mai vorbiti nici voi cu atita usurinta despre unele surori.
Cu totii sintem supusi pacatului.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.07.2007, 08:50:32
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta! petrurar am inteles ca relatarile noastre te scandalizeaza insa realitatea care noi o expunem nu!
Noi suntem de condamnat dar acele domnisoare nu!
Eu cred ca tu nu ai inteles ceea ce am incercat noi sa subliniem. Incercam sa spunem ca evlavia, credinta si smerenia nu sta in fusta lunga si marama pe care o porti pe cap.
Vroiam sa subliniem faptul ca o femeie eleganta poate fi o sotie buna si o crestina desavarsita.
Nu ma deranjeaza faptul ca mai sunt persoane care poarta fusta lunga si marama dar ma deranjaza acele comentarii rautacioase facute de asemenea persoane.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.07.2007, 12:34:57
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Exact Casiana,ai transmis foarte bine si la obiect adevarul adevarat.Pacat ca acele persoane nu vor sa vada si sa constientizeze ele insele,ca adevarata credinta nu sta in infatisarea exterioara in portul exterior,in tinuta exterioara,cat de fapt in"portul" comportamental si deci interior,vreau sa zic aici ca sunt ca fariseii si fatarnicii dupa"moda bisericeasca",tin la aceasta moda unele fiinte,dar sunt de fapt"morminte varuite pe dinafara si oase gaunoase si putrezite pe dinauntru"nu mai stiu chiar exact citatul din Biblie,dar asta e ideea mea pe care vreau sa o expun.Ma bucur cand intalnesc si cunosc persoane care au si tinuta si comportament adecvat si modest,dar aceasta nu inseamna ca nu exista si uscaturi travestite in persoane"cucernice","evlavioase","smerite","ravnit oare","credincioase",dar care sunt pseudocrestine mai exact,barfind cu gandurile,deci in gand,dar si in fapta prin cuvintele rostite.
SHALOM!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.07.2007, 13:01:11
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

;)Petrurar,uite iti spunem si noi toate trei sa ne ierti si tu insuti pt.faptul ca am expus sincer o frantura din adevarul cel de toate zilele,se pare ca e cam trist,deh,asta e,ce sa ii mai faci?,dar poate ca asa,prin iertarea noastra reciproca,fuge dracusorul acela de care aminteai mai sus in acea povestioara educativa.Iarta-ne pe noi pacatoasele!,si asa sa te ierte si pe tine Milostivul Dumnezeu!:)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.07.2007, 15:10:18
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Petrurar,totusi as vrea sa adaug aici concluzia mea:nu haina pe care o poarta cineva aduce si face cinste omului,ci omul trebuie sa faca cinste hainei pe care o poarta printr-un comportament demn si exemplar.:)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.07.2007, 20:07:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Petrurar,totusi as vrea sa adaug aici concluzia mea:nu haina pe care o poarta cineva aduce si face cinste omului,ci omul trebuie sa faca cinste hainei pe care o poarta printr-un comportament demn si exemplar.:)
Draga Sebastiana, citi mai au oare un comportament demn si exemplar? off , dar tindem spre mojicie, aroganta, imbuibare si multe alte cele. Caderea celor pacat este din ce in ce mai mare. Raul s-a inmultit pe pamant si da tircoale peste tot. Trebuie sa ne intarim prin rugaciune , atit pentru sufletele noastre cit si pentru a celor din jur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 21:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22