Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2023, 03:33:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu ce-s astea dar sigur nu-s parte din credinta ortodoxa.
Nu stii ce sa spui, dar vrei sa contrazici(ca asa da bine politic) si n-ai argumente.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2023, 04:02:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu stii ce sa spui, dar vrei sa contrazici(ca asa da bine politic) si n-ai argumente.
Argumente la ce? Doar ai afirmat lucruri bazate pe nimic. Am raspuns la toate criticile facute impotriva ortodoxiei si am raspuns la toate intrebarile. Daca tu ignori ce zic si imi spui in continuare de karme si reincarnari la ce vrei sa raspund? E treaba ta in ce crezi, dar nu e adevarat ca ortodoxia sustine reincarnarea cum tot afirma creatorul threadului (care se comporta ca un bot cu mesaje automate, fara sa raspunda nimanui) si nici ca ortodoxia e absurda, incoerenta, sau contradictorie ca sistem universal al lumii. Cine vrea sa creada in reincarnare treaba lui, fiecare o sa raspundem lui Dumnezeu pentru tot ce-am facut si gandit.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2023, 05:25:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Să te naști orb pt păcatele părinților contrazice principiul karmic, în principiul karmic doar tu tragi pt ce faci și te naști tu în suferință, nu trage altul pt tine.
Asa s-ar parea datorita multiplelor exemple simpliste vehiculate, insa in familie legaturile duhovnicesti sunt mai stranse si mai active decat in societate fiindca parintii au raspundere fata de educatia copiilor, astfel ca "strepezirea dintilor" se transmite chiar si invers.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă bogatul nemilostiv s-ar fi reîncarnat, nu se chinuia în văpaie, ci pe pământ cu alt corp.
Se chinuie "vesnic" in vapaia murdariei de pe aura sufleteasca pentru ca are vedere eliberata de legaturile trupului si vede contrastul luminii dumnezeiesti din jur, iar acest contrast chinuie tare rau.

"Prapastia" dinte el si Avram(cu Lazar) este lipsa trupului, fara de care el nu se poate smeri, redresa, pocai, nu poate face fapte rascumparatoare, astfel ca aura sa este "vesnic" murdara.
Se chinuie "vesnic"(fara speranta) pana se reintrupeaza.

Orice suflet "murdar" doreste sa se reintrupeze neconditionat fiindca numai in trup el poate face fapte bune(evolua) ca sa-si curete aura sufleteasca si sa se lumineze, insa in trup el uita tot si nu stie nimic decat ceea ce... invata, dar invatatura este pre-destinata spre implinirea destinului (ad)judecat, astfel ca el ajunge sa intalneasca din nou in conditii favorabile aceleasi incercari pe care mai demult nu le-a trecut si sa le repete pana le va "absolvi" oricat ar fi de grele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2023, 05:45:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Argumente la ce? Doar ai afirmat lucruri bazate pe nimic. Am raspuns la toate criticile facute impotriva ortodoxiei si am raspuns la toate intrebarile. Daca tu ignori ce zic si imi spui in continuare de karme si reincarnari la ce vrei sa raspund? E treaba ta in ce crezi, dar nu e adevarat ca ortodoxia sustine reincarnarea cum tot afirma creatorul threadului (care se comporta ca un bot cu mesaje automate, fara sa raspunda nimanui) si nici ca ortodoxia e absurda, incoerenta, sau contradictorie ca sistem universal al lumii. Cine vrea sa creada in reincarnare treaba lui, fiecare o sa raspundem lui Dumnezeu pentru tot ce-am facut si gandit.
Sunt aproape de acord cu ce spui.
Afirmatiile (despre karma si reincarnarile care decurg din ea) mi le bazez pe Scriptura si pe lipsa habotniciei(multumesc lui Dumnezeu!).

15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)




P.S. foc = karma.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.11.2023 at 05:47:32.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2023, 10:10:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

@Seraphim7, @Demetrius,
voi chiar credeti in karma, in metempsihoza si reincarnare si va straduiti sa le credeibilizati cu argumente din scriptura?

Oare chiar nu pricepeti ca lumea (duhul lumii=satana) se reincarneaza in oameni noi demonizandu-i si oare chiar nu vedeti ca asta e religia ei vicleana si desfranata prin care se da fata-mare ca sa o dea mereu la intors, sustinand ca cica oamenii sunt rai si ea e buna ca-i primeste sa se tot reincarneze in ea pana ajung si ei asa k lumea?

Ce credeti? Oare asculta lumea de Dumnezeu? Ce parere aveti?
Voi ziceti ca daaaa sigur, folosind ca argument reincarnarea.

Dupa atatea reincarnari karâma in cine credeti ca o sa ajungi sa crezi, in Dumnezeu sau in lume?
Deci de la cine e metempsihoza si reincararea karâma? De la Dumnezeu sau de la mamona?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.11.2023 at 11:52:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2023, 11:30:00
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Afirmatiile (despre karma si reincarnarile care decurg din ea) mi le bazez pe Scriptura si pe lipsa habotniciei(multumesc lui Dumnezeu!).
Mai degraba pe lipsa smereniei, si aia nu vine de la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

P.S. foc = karma.
Sa vedem contextul intreg:

Citat:
1 Corintieni 3, 10-15
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.
12. Iar de zidește cineva pe această temelie: aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
13. Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
14. Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.
Foc = judecata. Toti vom fi judecati. Daca ai zidit pe temelia Iisus Hristos adica in Biserica instaurata de El la Cincizecime, te vei putea mantui chiar daca ai zidit lemne si trestie, dar tot ce ai facut va arde si judecata va fi aspra.

Oare cei care nu zidesc nimic pe aceasta temelie, ei respigand Biserica pe temeiul ca au primit ei revelatie speciala si stiu mai bine ca Biserica lui Hristos, ei pentru ce vor fi judecati? Pai ce a patit sluga care nu a multiplicat talantii dati?

Citat:
Matei 25, 30
Iar pe sluga netrebnică aruncați-o întru întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2023, 19:25:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa s-ar parea datorita multiplelor exemple simpliste vehiculate, insa in familie legaturile duhovnicesti sunt mai stranse si mai active decat in societate fiindca parintii au raspundere fata de educatia copiilor, astfel ca "strepezirea dintilor" se transmite chiar si invers.
Strepezirea dinților se face doar din cauza strămoșilor nu și a copiilor către părinți, deși e limpede că pe lângă rușine, răspundere în fața legii, părintele se și poate îmbolnăvi dacă are un fiu care face probleme.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se chinuie "vesnic" in vapaia murdariei de pe aura sufleteasca pentru ca are vedere eliberata de legaturile trupului si vede contrastul luminii dumnezeiesti din jur, iar acest contrast chinuie tare rau.
Conform reîncarnării nu se chinuie veșnic, nu există iad ci se reîntoarce pe pământ într-o existență chinuită.

Karâma nu explică ce se întâmplă cu sufletul până se reîncarnează că nu revine instant, și de ce e diferență de populație acum sunt 8 miliarde acu mii de ani erau 2 maxim, diferența de 6 miliarde de suflete cine a generat-o că un om nu se poate reîncarna în același an în 2 sau 3 persoane.
Să zicem că sufletul ar preexista trupului nr de persoane vii ar trebui să fie constant în mii de ani că aceiași se reîncarnează nu apar altele.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Prapastia" dinte el si Avram(cu Lazar) este lipsa trupului, fara de care el nu se poate smeri, redresa, pocai, nu poate face fapte rascumparatoare, astfel ca aura sa este "vesnic" murdara.
Se chinuie "vesnic"(fara speranta) pana se reintrupeaza.
Nici Avram, nici săracul Lazăr nu aveau trup acolo, nu scrie că aveau trup.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Orice suflet "murdar" doreste sa se reintrupeze neconditionat fiindca numai in trup el poate face fapte bune(evolua)
Tocmai trupul era închisoare după ce ne învăța Seraphim 7 acuma abia așteaptă să revină în trup.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
ca sa-si curete aura sufleteasca si sa se lumineze, insa in trup el uita tot si nu stie nimic decat ceea ce... invata, dar invatatura este pre-destinata spre implinirea destinului (ad)judecat, astfel ca el ajunge sa intalneasca din nou in conditii favorabile aceleasi incercari pe care mai demult nu le-a trecut si sa le repete pana le va "absolvi" oricat ar fi de grele.
Dacă ar fi predestinat, n-ar mai avea nicio vină așa a fost proiectat să facă rău deci n-ar mai fi nevoie nici de reîncarnare ca să se curețe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2023, 21:32:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul


Sa vedem contextul intreg:
Citat:
1 Corintieni 3, 10-15
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.
12. Iar de zidește cineva pe această temelie: aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
13. Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
14. Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.

....... Daca ai zidit pe temelia Iisus Hristos adica in Biserica instaurata de El la Cincizecime, te vei putea mantui chiar daca ai zidit lemne si trestie, dar tot ce ai facut va arde si judecata va fi aspra.

Oare cei care nu zidesc nimic pe aceasta temelie, ei respigand Biserica pe temeiul ca au primit ei revelatie speciala si stiu mai bine ca Biserica lui Hristos, ei pentru ce vor fi judecati? Pai ce a patit sluga care nu a multiplicat talantii dati?
Pai tu asta ai cautat in context si n-ai gasit, sa ne spui cum se mantuieste pagubitul(sluga cu talantul ingropat), nu? Sau altul(nu acelasi?) care a construit cu lemne si trestie?

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Foc = judecata. Toti vom fi judecati.
In afara de cei care trec direct de la moarte la viata.

Daca tu corectezi ca focul nu-i karma, ci judecata, atunci subliniez ce am mai spus ca in karma este judecata particulara care stabileste si cum urmeaza sa sufere "pagubitul" pentru a plati si dobanda pentru talantul ingropat(lemne si trestie). Fiecare moarte are o judecata particulara.
Si temelia e Iisus Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2023, 21:57:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pai tu asta ai cautat in context si n-ai gasit, sa ne spui cum se mantuieste pagubitul(sluga cu talantul ingropat), nu? Sau altul(nu acelasi?) care a construit cu lemne si trestie?
Nu, sluga cu talantul ingropat nu a construit nimic. Cel ce s-a mantuit prin foc a construit si a construit pe temelia Hristos, insa nu a zidit nimic bun. Tot va fi judecat aspru pentru asta, dar se va mantui ca a construit unde trebuie. Sluga cu talantul ingropat nu a construit nimic pe temelia Hristos deci nu se aplica ca s-ar mantui nici macar prin foc.

Citat:
Si temelia e Iisus Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu.
Pe temelia aia sta Biserica, creata de Hristos, supusa lui, si calauzita de Duh.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.11.2023, 07:39:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu, sluga cu talantul ingropat nu a construit nimic. Cel ce s-a mantuit prin foc a construit si a construit pe temelia Hristos, insa nu a zidit nimic bun. Tot va fi judecat aspru pentru asta, dar se va mantui ca a construit unde trebuie.
Asta-i o fenta cu totul si cu totul noua, de tip progresist, de "actualitate viitoare", vezi Creta (nu Hyundai Creta).

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
... Pai ce a patit sluga care nu a multiplicat talantii dati?
Daca deviezi de la ce-ai zis chiar tu(poate din greseala), sa revenim la cuvintele tale de mai sus ca aici nu stiu la ce te-ai referit, nu cunosc sluga asta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde