Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2007, 15:38:21
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Sfintii Parinti ne amintesc mereu sa nu cautam cele ce sunt ale noastre ca lauda de sine,lauda si slava desarta alumii acesteia,lauda altora in ceea ce priveste persoana noastra,sa fugim de vorbele frumoase,de lauda,si de vorbele prefacute,mieroase,dulci si lingusitoare ale celor din jur,sa nu cautam laudele lumii acesteia si desertaciunile ei,ci sa cautam sa avem cele ale Lui Dumnezeu,si Dumnezeu ne va rasplati noua in ascuns."Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu si toate celelalte vi se vor da voua".Cel ce cauta sa fie cu Dumnezeu ramane smerit,in umbra oamenilor dar in lumina Lui Dumnezeu,nu cauta cele ale sale,nu se lauda,nu se trufeste,nu se mandreste,nu cauta sa iasa in evidenta,rabda suferinta in tacere,toate le ingaduie,toate le suporta,nu vorbeste desertaciuni,nu cauta sa fie laudat si nu lauda pe ceilalti,cauta sa fie placut Lui Dumnezeu si oamenilor.Oamenii din umbra intotdeauna au fost si sunt valorosi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2007, 17:00:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este un paradox, cu cat incerci sa fii cat mai placut in fata lui Dumnezeu cu atat esti mai dispretuit in ochii celorlalti. Insusi Hristos spune: daca as fi fost din lume, lumea m-ar fi iubit, ....le spune ucenicilor: pentru ca nu sunteti din lume, lume va uraste. Nu-i usor sa ajungi placut si lui Dumnezeu si oamenilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2007, 17:54:05
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Este un paradox, cu cat incerci sa fii cat mai placut in fata lui Dumnezeu cu atat esti mai dispretuit in ochii celorlalti. Insusi Hristos spune: daca as fi fost din lume, lumea m-ar fi iubit, ....le spune ucenicilor: pentru ca nu sunteti din lume, lume va uraste. Nu-i usor sa ajungi placut si lui Dumnezeu si oamenilor.
Daca incerci sa devii cu adevarat placut lui Dumnezeu, nu prea mai ai ochi pentru lume... :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2007, 19:30:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de costel
Este un paradox, cu cat incerci sa fii cat mai placut in fata lui Dumnezeu cu atat esti mai dispretuit in ochii celorlalti. Insusi Hristos spune: daca as fi fost din lume, lumea m-ar fi iubit, ....le spune ucenicilor: pentru ca nu sunteti din lume, lume va uraste. Nu-i usor sa ajungi placut si lui Dumnezeu si oamenilor.
Daca incerci sa devii cu adevarat placut lui Dumnezeu, nu prea mai ai ochi pentru lume... :)
nu mai ai ochi pentru lume, dar lumea are ochi pentru tine, si anume ochi rai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2007, 19:51:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de costel
Este un paradox, cu cat incerci sa fii cat mai placut in fata lui Dumnezeu cu atat esti mai dispretuit in ochii celorlalti. Insusi Hristos spune: daca as fi fost din lume, lumea m-ar fi iubit, ....le spune ucenicilor: pentru ca nu sunteti din lume, lume va uraste. Nu-i usor sa ajungi placut si lui Dumnezeu si oamenilor.
Daca incerci sa devii cu adevarat placut lui Dumnezeu, nu prea mai ai ochi pentru lume... :)
nu mai ai ochi pentru lume, dar lumea are ochi pentru tine, si anume ochi rai.
Cu atat mai bine, ti-e de folos pentru mantuire....
Dar stii tu, nu care cumva sa fie ca vamesul si fariseul...sdau ca cei care isi ungeau parul si smoleau barba....:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2007, 20:13:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca e indicat sa ne furam singuri caciula. La ce bun citim Sfintele Scripturi, ne inspiram din Sfintii Parinti, daca atunci cand e sa aplicam in viata noastra ceea ce stim, uitam de toate acestea si ne comportam ca si cand nu am fi aflat vreodata. Iar daca ne cunoastem pacatele, cum sa ne punem deasupra celorlalti? Dar recunosc calupta cu sine e foarte grea si anevoioasa. Foiecare intamplare cat de mica din viata noastra e cate o lectie. La cate examene zilnice trecem?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2007, 02:01:19
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
La cate examene zilnice trecem?
La nici unul! :(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2007, 02:08:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Despre ce a tratat Shalom in postul lui pot spune ca este adevarat, dar avem vointa interioara sa traim conform standardelor Domnului? NU! Si spun asta pentru ca multi sunt credinciosi, dar dupa cum bine a spus ancah
Citat:
În prealabil postat de ancah
daca atunci cand e sa aplicam in viata noastra ceea ce stim, uitam de toate acestea si ne comportam ca si cand nu am fi aflat vreodata.
, tind sa cred ca putini sunt cei care reusesc sa se smereasca cu adevarat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2007, 08:41:01
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Mi-a plăcut că mi-a scris un tânăr un e-mail foarte dur, așa: „Vă scriu dumneavoastră, care aveți răspuns la toate problemele tinerilor, faceți pe deșteptul etc...” Era foarte arogant. Și eu i-am răspuns. „Uite care-i treaba – zic –, masa de cititori care mă laudă, ăștia cunosc un Danion fals. Tu ai pus degetul pe rană, sunt așa cum zici tu”. Și după câteva zile îmi scrie: „Vreau să vă iau model...” Adică pe el l-a șocat faptul că n-am căutat să mă apăr, să mă dezvinovățesc... Trebuie să-i lăsăm să ne și scuipe puțin. Noi nu vrem să plătim prețul ăsta al scuipatului, noi vrem să ne laude toți, să ne aplaude: „Vai, ce credincios e! Ce credincios bun, așa, un om deosebit, merge pe calea lui Dumnezeu, uite!...“ Cum se zice despre câte unul că acela calcă a preot, așa să se zică și de noi: „Ăsta calcă a creștin”, și lumea să ne aprecieze pentru chestia asta. Ei, nu! Dacă lumea ne apreciază, e ceva bolnav. Că lumea asta păcătoasă n-are cum să ne aprecieze dacă noi chiar am călca a creștini. Numai să vadă ceilalți iubirea noastră adevărată, iubirea jertfelnică.
Danion Vasile - Uderground
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2007, 15:40:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acest danion vasile se pare ca este foarte la moda... am citit si eu o carte de-a lui si nu imi place stilul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slava Desarta OvidiuO Pocainta 50 30.01.2014 22:41:43
Slavă Domnului! Florin-Ionut Rugaciuni 5 01.10.2012 22:13:40
Da-ti slava Domnului..... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 19.10.2010 13:36:38
Slava desarta si trufia mc2009 Generalitati 18 29.12.2009 14:13:14
Slava tie Doamne dulcineea Stiri, actualitati, anunturi 1 21.09.2007 14:10:41