Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.04.2008, 06:55:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
sper sa contribui si eu cum pot si cat pot, la discutiile de aici. Sper sa fiu util.
frumos gandul cu care iti deschizi drumul aici pe forum. si eu sper sa avem ce invata de la tine, cu voia lui Dumnezeu!
  #112  
Vechi 08.04.2008, 12:16:35
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Eu sper sa am ce invata de la dumneavostra, ca de la mine nu cred ca aveti ce invata... La 19 ani ai mei, inca sunt pic si nu cunosc nimic. Cu toate acestea, din 19 ani ai mei, 10 ani au fost cheltuiti, cu folos, spre documentarea religioasa si cu studierea individuala a Sfintelor Carti Ortodoxe, ziditoare de suflet, duhovnicesti si lipsite de controverse. Asa mi-am inceput eu drumul spre plaiurile Ortodoxiei stramosesti, si inca mai am de mers pana voi ajunge macar la o margine a acestuia... Poate aici voi afla o margine electronica! Cu ajutorul Lui Dumnezeu orice este posibil.
  #113  
Vechi 08.04.2008, 19:01:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Eu sper sa am ce invata de la dumneavostra, ca de la mine nu cred ca aveti ce invata... La 19 ani ai mei, inca sunt pic si nu cunosc nimic. Cu toate acestea, din 19 ani ai mei, 10 ani au fost cheltuiti, cu folos, spre documentarea religioasa si cu studierea individuala a Sfintelor Carti Ortodoxe, ziditoare de suflet, duhovnicesti si lipsite de controverse. Asa mi-am inceput eu drumul spre plaiurile Ortodoxiei stramosesti, si inca mai am de mers pana voi ajunge macar la o margine a acestuia... Poate aici voi afla o margine electronica! Cu ajutorul Lui Dumnezeu orice este posibil.
Tare ma bucur cand vad cate un tanar dornic si iubitor de ortodoxie. Si sa sti ca toti avem de invatat unul de la celalalt si apoi cat traim tot invatam . Oricum bine ai venit in marea familie crestin ortodoxa de pe acest forum. Tinand cont ca ai 19 ani si 10 ani ai fost in invatatura ortodoxa, asta insemand mai bine de jumatate din existenta ta de pana acum, e ceva. Ce bine ar fi fost daca as fi putut spune si eu acelasi lucru.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti !
  #114  
Vechi 08.04.2008, 19:01:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Eu sper sa am ce invata de la dumneavostra, ca de la mine nu cred ca aveti ce invata... La 19 ani ai mei, inca sunt pic si nu cunosc nimic. Cu toate acestea, din 19 ani ai mei, 10 ani au fost cheltuiti, cu folos, spre documentarea religioasa si cu studierea individuala a Sfintelor Carti Ortodoxe, ziditoare de suflet, duhovnicesti si lipsite de controverse. Asa mi-am inceput eu drumul spre plaiurile Ortodoxiei stramosesti, si inca mai am de mers pana voi ajunge macar la o margine a acestuia... Poate aici voi afla o margine electronica! Cu ajutorul Lui Dumnezeu orice este posibil.
Tare ma bucur cand vad cate un tanar dornic si iubitor de ortodoxie. Si sa sti ca toti avem de invatat unul de la celalalt si apoi cat traim tot invatam . Oricum bine ai venit in marea familie crestin ortodoxa de pe acest forum. Tinand cont ca ai 19 ani si 10 ani ai fost in invatatura ortodoxa, asta insemand mai bine de jumatate din existenta ta de pana acum, e ceva. Ce bine ar fi fost daca as fi putut spune si eu acelasi lucru.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti !
  #115  
Vechi 08.04.2008, 19:17:57
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Este bine; insa, nu spre slava mea. Eu am 10 ani de Ortodoxie... dar, am cunoscut un duhovnic ce era de la 6 ani calugar! Iar acum are 75 de ani de manastire! Dar, din nefericire, la 75 de ani de experienta a trecut la schismatici. Eu l-am urmat pana el a trecut definitiv la ei. Cand a facut acest pas, eu m-am lepadat de el. M-a mustrat ca nu fac ascultare... Eu am lepadat total ucenicia fata de el! Acum regret ca a cazut! Era un duhovnic de aur! Eu ce sa vorbesc la 10 ani de mica experienta...
  #116  
Vechi 08.04.2008, 19:36:54
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Nu am mai scris de mult pe forum. Personal cred ca forumurile sunt o piatra de poticnire pentru noi toti. Uitam de viata noastra duhovniceasca si ne ingrijim de a altora. Oricum ar fi este o cadere.

Va recomanda pauzele lungi si dese de forumuri. Am mai mult timp de ruga si nu am remuscari ca am suparat pe cineva si nu am cum sa`mi cer iertare.

Iertare de v`am gresit.

Post in pace si duh de rugaciune sa aveti.
  #117  
Vechi 08.04.2008, 20:11:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Krabule, sa sti ca iti dau drepatate in ceea ce spui. Cel putin eu in aceasta perioada , am rarit-o cu postarile pe forum. Ispita de a scrie, de a comunica, exista si va exista, bucurand pe unii, suparand pe altii. Important ca supararea ce o aducem unora, sa nu fie una voita si sa stim a ne cere iertare, atunci cand se impune acest lucru. Oricum astfel de forumuri sunt bine venite pentru a mai dilua din spurcaciunile far de folos , existente pe net. Sa nadajduim ca in timp ne vom maturiza si in acest domeniu , pastrand curetinia , intelepciunea si bunul simt in constructia si derularea forumului crestin ortodox. Sa avem nadejde !
  #118  
Vechi 08.04.2008, 20:23:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Este bine; insa, nu spre slava mea. Eu am 10 ani de Ortodoxie... dar, am cunoscut un duhovnic ce era de la 6 ani calugar! Iar acum are 75 de ani de manastire! Dar, din nefericire, la 75 de ani de experienta a trecut la schismatici. Eu l-am urmat pana el a trecut definitiv la ei. Cand a facut acest pas, eu m-am lepadat de el. M-a mustrat ca nu fac ascultare... Eu am lepadat total ucenicia fata de el! Acum regret ca a cazut! Era un duhovnic de aur! Eu ce sa vorbesc la 10 ani de mica experienta...
vezi ca totusi avem si noi ce invata de la tine. sper sa mai fie si alte invataturi, din fapte de viata sau din studiul tau dedicat ortodoxiei in cei 10 ani de pana acum. Doamne ajuta!
  #119  
Vechi 08.04.2008, 20:28:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Va recomand pauzele lungi si dese de forumuri.
am incercat si eu, dar n-am prea reusit sa iau pauze lungi. pentru mine acest forum are mai multe plusuri decat minusuri si este singura legatura concreta, vie sa zic asa, pe care o am cu oameni din tara mea.
  #120  
Vechi 14.04.2008, 11:21:14
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Eu m-am inregistrat pe acest forum la inceputul acestei luni. Cand m-am inregistrat PadreCory era deja inregistrat. Mi-a fost imposibila sa nu observ topicul deschis de el, intitulat ' BGC si BOR, Biserici surori' din rubrica intitulata 'Biserica Ortodoxa in relatie cu alte biserici'. Acum a mai facut un topic intitulat 'miracolele catolicismului'. M-a miscat, intr-un fel, sa vad cum un catolic isi exercita prozelitismul pe acest forum, postand nestingherit spre a ne arata 'frumusetea' Bisericii Papistasesti, totodata vorbindu-ne despre ecumenism ca despre ceva bun, cu toate ca Sfintii Cuviosi si marii Duhovnici ne-au invatat ca ecumenismul este erezie, este intronizarea lui Antihrist.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07