Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.01.2008, 15:54:00
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Cel mai sigur mod de a ne intalni cu Hristos este singuratatea.:)
Fecioara este si sotia ce nu intineaza patul.
Fecioria nu consta intr-un trup neintinat ci in curatia gandurilor;)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.01.2008, 22:20:48
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Cel mai sigur mod de a ne intalni cu Hristos este singuratatea.:)
Fecioara este si sotia ce nu intineaza patul.
Fecioria nu consta intr-un trup neintinat ci in curatia gandurilor;)
Sunt deacord cu tine alynna! Dar oare cate femei ar fi capabile sa indure orice,, daca ar fi cazul" decat sa-si intineze patul? Am cunoscut femeie care mereu se plangea ca sotul ei nu e destul de ,,barbat" si cand a fost amenintata a si calcat stramb , replica ei:daca am fost fortata ce era sa fac?"
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.02.2008, 11:24:49
adrianaghita adrianaghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Pana nu demult, si eu eram convinsa ca o relatie cu un ateu ar fi imposibila pentru mine. Pe durata facultatii am avut foarte multe incercari de a-mi cauta persoana potrivita printre asa-zisii "credinciosi". Bineinteles, nu contest valoarea fiecarui om in parte sau puterea credintei sale. Mai pe scurt, daca nu m=am putut indragosti pur si simplu de un "credincios", din diverse motive, de ceva timp aunt alaturi de un om fata de care pentru prima data am simtit ca iubesc, ca este EL.Adica imi ofera absolut tot ce asteptam sa primesc sau sa gasec la perechea mea. Dupa cum spuneam la inceput, singurul lucru care ma framanta este ca el este ateu. bineinteles nu s-a pus niciodata problema sa incerce sa se amestece in viata mea, adik sa ma determine sa ma indepartez de viata crestina. Am libertate totala.Iar un alt lucru care m-a apropiat foarte mult de el, este ca nu au existat nici un fel de presiuni privind partea sexuala, ca sa spun asa.Adica am incercat sa fac ca relatia noastra sa nu alunece in directia aceasta si nu au existat opuneri. Nu va scriu pentru a cere un sfat, ci doar a prezenta o situatie posibila, aparent im-posibila. eu am 24 ani, el 27, si sper ca povestea noastra de dragoste sa ajunga si la altar.A fost de la inceput o relatie atipica din toate punctele de vedere, dar faptul ca ea a rezistat se datoreaza potrivirii extraordinare dintre noi, ca oameni. Mult succes si voua!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.02.2008, 12:17:48
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Am cunoscut femeie care mereu se plangea ca sotul ei nu e destul de ,,barbat" si cand a fost amenintata a si calcat stramb , replica ei:daca am fost fortata ce era sa fac?"
Acest mod de a ne justifica pacatele nu reprezinta decat instabilitatea noastra emotionala si sufleteasca. Cand stii bine ca, scopul vietii este mantuirea nu mai ravnesti la "barbatia" barbatului. Ba te bucuri ca poti citi o catisma la Psaltire in plus, pt. ca esti curata! Nu e drept sa judeci dar nici sa iti ascunzi pacatele in barba sotului:D Repet, fecioria este strans legata de paza mintii nu de fecioria organismului;) Nu acela ce isi stapaneste trupul este neprihanit, ci acela ce si l-a supus mintii si inimii.;)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 14.02.2008, 16:20:58
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Fecioria nu consta intr-un trup neintinat ci in curatia gandurilor;)
Alina tare cred ca ai vrut sa spui ca:
Fecioria nu consta (numai)intr-un trup neintinat ci si in curatia gandurilor;)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 14.02.2008, 16:33:12
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Da! Multumesc!:)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.03.2008, 22:42:27
amalya amalya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza0707
HRISTOS A INVIAT! as putea sa va spun ca si eu am 24 de ani sunt fecioara nu imi este rusine sa o spun,deoarece in pacat se ajunge foarte usor,acest mesaj este ptr( diaconua2003),dar daca am gresit sa incercam sa ne spovedim si sa ascultam glasul celui ce ne vorbeste dar sa si avem gija de noi ptr a nu mai pacatui ,iar dc sa intamplat k acel la care ai zice ca ti sa fie in asa fel sa fii numai a lui si prin casatorie.Este foarte greu sa gasesti pe altcineva care sa te accepte asa cum esti -este greu ca in ziua de azi majoritatea nu mai tin cont de ce spun sfintele biserici,si aici se vad urmarile de mai tarziu de se intreaba oare unde am gresit de sufar atat,Sincer imi dau seama ca vrei sa te casatoresti dar gandestete in primul rand dc esti fericita dc fortezi lucrurile,lasa ca totul sa vina de la sine,poate ca zici k nu mai ai rabdare si ai vrea sa fii la fel k prietenele tale dar ce este al tau este pus de-o parte si Dumnezeul stie de tine,uneori e bine sa nu insisti e ca si cum o presare si il fortezi,gandeste-te un pic te-ai casatorii iar dupa o perioada incep discutiile si reprosurile ai zice ca de ce ti se intampla,decat sa traiesti o viata un calvar mai bine astepti omul potrivit,pe acel care sa te iubeasca sa-l iubesti ,multumeste-i in fiecare zi lui Dumnezeu ca inca poti vedea realitatea,aici as aduce si cate ceva referiri ptr mine sa incerci sa vezi si alte lucruri-si eu sunt fecioara cum am mai spus imi doresc sa ma marit sa pot avea familie copii dar poate ca am un vis in care ma intreb dc sunt vrednica sau nu, sau poate ca astefel de intrebare nu se pune si Dumnezeul stie sa pot sa ma casatoresc k un vitor preot,din copilarie am avut acest vis,imi place foarte mult sa acult muzica bisericeasca ,parinti imi spun si in gluma poate k nu vrteau sa ma marit k un preot- si inca nu am renuntat la vis,e ca si cum as renunta sa mai traiesc ,aici dc se poate astept si comentariile voastre-dar pe la 21 de ani pana sa ma mut din localitate am avut un prieten care era student la teologie ne cunosteam familia(erau 4 fratii la fam-iar mama sa si-a dorit ca sa aibe o fata cu numele alina kum ma cheama pe mine-si totul a fost frums pana mi-a spus ca dorinta lui cea mai mare era sa devina preot -i-am spus totul e ok atata timp cat avem incredere unul in altul dar la el dorinta era alta de a deveni preot de manastire-ce pot sa va spun cand am aflat efectiv nu mai vb k nimeni a trebuit sa ne revedem de urgenta ptr a-mi cere aprobarea dar am avut o mare putere sa-l privesc in ochii k lacrimi si sa-i spun dute cu toate ca tineam unul la altul,cand a auzit raspunsul a ramas uimit de atata putere ptr mine de a trece peste lacrimi,dar i-am spus k asta era dorinta lui si nu puteam sa ma pun contra ,Dumnezeul stie cele mai adanci secrete pe care le timen ascunse,iar acum tin sa va spun ca am un amic tot student la teologie care vrea sa fim impreuna care pune accent pe feciorie ptr a putea avea binecuvantarea de la preot in momentul casatorie,imi doresc asta,dar stau si ma gandesc sunt vrednica .Dar as mai vrea sa va cer parerea in momentul actual am un prieten care are 30-eu 24 vb de cam 2 ani,isi doreste sa ma aive,nu pot sa zic nu tinem unul la altul dar cred ca in acest timp deja incepi sa iti faci o anumita ordine si privesti spre viitor,am incercat sa vb de noi si l-am intrebat dc ma iubeste -tacere totala-nu pot sa zic tine la mine,anumite lucruri le zice numai dc il intreb,dar uneori e bine sa si spui prietenei o iubesti,ce ma sfatuiti sa fac sa nu renunt la acel vis -sau sa continui sperand ca intr-o zi acest prieten imi va zice ca ma iubeste? va multumesc ca ati acordat timp citind aceste randuri -ASTEPT PARERILE
Doamne ajuta.alinuta sunt noua pe forum, ma regasesc in povestea ta. In urma cu un an de zile m-am despartit si eu de prietenul meu student la teologie,dupa 4 ani de zile. imi este f greu sa imi revin. Am 25 de ani si pana la varsta asta nu am intretinut relatii sexuale.nu de mult timp am cunoscut un baiat dar se pare ca nu ma intelege, sincer as vrea sa vb .te rog da-mi un raspuns,sau trimite-mi te rog adresa de mess.
Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #118  
Vechi 18.03.2008, 09:30:06
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Fetelor nu inteleg dorinta asta a voastra de a fi preotese...........
Un baiat care face teologia nu e diferit de un baiat care studiaza medicina sau stiintele economice...
Nu toti baieti buni si credinciosi fac teologie. Nu o spun cu rautate dar sunt si persoane care fac teologia dar nu au nici cea mai mica tangenta cu cele sfinte.
Asa ca incercati sa mai reconsiderati aceste dorinte ale voastre si sa dati o sansa tuturor.
Sa nu credeti ca cei care fac teologia sunt neprihaniti.........
Si nici sa nu credeti ca cei care sunt teologi in devenire nu incearca, daca le cade ceva, e bine venit............
Fiti mai realiste si incercati sa va scoateti din cap ideea asta de a fi neaparat preotese ca asta nu e o meserie.
Puteti avea o familie crestina si fiind casatorite cu un barbat care nu are meseria de preot - pentru ca din pacate in zilele noastre preotia e o meserie si atat.
Multa pace sufleteasca si impinire duhovniceasca!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.03.2008, 01:56:23
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amalya
Am 25 de ani si pana la varsta asta nu am intretinut relatii sexuale.nu de mult timp am cunoscut un baiat dar se pare ca nu ma intelege, sincer as vrea sa vb .te rog da-mi un raspuns,sau trimite-mi te rog adresa de mess.
Doamne ajuta.
O relatie in mod normal ar trebui sa se finalizeze prin casatorie.. Multi sunt de parere ca daca o relatie nu se finalizeaza prin cerere in casatorie, ea nu mai trebuie continuata dupa un an. Eu sunt de acord cu acest principiu.

Poate ca un an este putin si in cazuri speciale mai poate fi lasata o perioada astfel incat totalul sa fie 22 de luni, dar in nici un caz nu recomand cuiva sa continue o relatie daca se depasesc 22 de luni (adica aproape 2 ani).

Timeout => Match over!!

Daca baiatul nu te intelege, si vrea relatii inainte de casatorie acel baiat: [color=red]nu te respecta[/color], poate pur si simplu cauta motiv de despartire, si trebuie sa il lasi.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.03.2008, 12:19:09
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Poate ca un an este putin si in cazuri speciale mai poate fi lasata o perioada astfel incat totalul sa fie 22 de luni, dar in nici un caz nu recomand cuiva sa continue o relatie daca se depasesc 22 de luni (adica aproape 2 ani)."

Si daca sunt impreuna de la 14-15 ani, sa se casatoreasca la 16-17? Ficare relatie este unica, nu poate fi incadrata intr-un tipar
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 21:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22