Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2012, 19:17:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Moaste de Sfinti in Bucuresti

Am aflat de curand ca o particica din moastele Sfantului Luca al Crimeei se gasesc in paraclisul Institutului National de Endocrinologie C.I. Parhon. Va invit sa imbogatiti acest topic si cu alte informatii despre moaste de Sfinti in Bucuresti :)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2012, 22:35:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim de precizare, Ekaterina.

Cred ca au mai fost si alte topicuri despre moaste in Bucuresti.
Eu am aflat recent ca o bucatica din moastele Sf. Stelian este la biserica Lucaci (in zona Unirii). La fel, o bucatica din moastele Sf. Grigorie Decapolitul este la biserica Hagiul de langa Hala Traian...

Revin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2012, 06:09:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

La paraclisul patriarhal Biserica Sf. Spiridon Nou de la Piata Unirii se găsesc Moaștele Sfântului Spiridon, mare făcător de minuni - am să pun în curând și o poză cu racla sfântului, scuze dar nu o am la îndemână acum.

Biserica este construită în stil gotic și este printre cele mai mari din București.

Attached Images
File Type: jpg Sfântul Spiridon.jpg (60,2 KB, 5 views)

Last edited by mirela.t; 29.11.2012 at 20:59:42. Motiv: foto
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2012, 22:42:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mirela, eu stiam ca acolo e un papucel al sfantului, nu sunt propriu-zis moaste. Moastele intregi ale Sf. Spiridon se gasesc in insula Cipru, insa in fiecare an i se schimba incaltamintea din picioare, care mereu este uzata, si apoi se daruieste unor biserici. La fel ca vesmintele Sfintei Parascheva. Sfantul calatoreste noaptea si vine in ajutorul celor care il cheama. Si mie mi-e taaare drag acest sfant. Asadar, un astfel de papuc care a stat in picioarele sfantului se gaseste si in aceasta frumoasa biserica din centrul Bucurestiului.




La Schitul Darvari se gasesc moaste de la urmatorii sfinti:
Sf. 40 de mucenici Sf. Mucenici Tarah si Andronic
Sf. Mucenic Candid
Sf. Ignatie Teoforul
Sf. Parinti ucisi in Sinai
Sf. Mucenic Policarp
Sf. Alexie omul lui Dumnezeu
Sf. cuviosi parinti ucisi in Manastirea Sf. Sava
Sf. Antonie de la Iezeru, Valcea
Sf. Ioan Gura de Aur
Sf. Ioan Iacob Hozevitul
Sf. Elefterie
Sf. Cuvios Gherasim de la Iordan
Sf. Cuvios Siluan Athonitul
Sf. Sfintit Mucenic Haralambie








Aaah, si vad ca mai este un topic asemanator, sa fie spre folos si bucurie!

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9986
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2012, 00:47:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mirela, eu stiam ca acolo e un papucel al sfantului, nu sunt propriu-zis moaste. Moastele intregi ale Sf. Spiridon se gasesc in insula Cipru, insa in fiecare an i se schimba incaltamintea din picioare, care mereu este uzata, si apoi se daruieste unor biserici. La fel ca vesmintele Sfintei Parascheva. Sfantul calatoreste noaptea si vine in ajutorul celor care il cheama. Si mie mi-e taaare drag acest sfant. Asadar, un astfel de papuc care a stat in picioarele sfantului se gaseste si in aceasta frumoasa biserica din centrul Bucurestiului.

Eu nu cred că e doar un papucel al sfântului. E drept că nu sunt moaște întregi la noi la București, dar totuși, sunt Sfinte Moaște ale Sfântului Spiridon. Poate ajungi acolo și îl intrebi pe preotul paroh, ca să scăpăm de-o îndoială... :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2012, 00:09:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca exista particele din moastele Sf. Spiridon la Bucuresti:
http://www.crestinortodox.ro/stiri/z...don-78715.html
Ele au fost daruite de PF Daniel.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2012, 00:27:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este impresionant cate sfinte moaste sunt la Manastirea "Sf. Nicolae - Mihai Voda", de langa Metrou Izvor, Springtime Izvor, Str. Sapientei, Nr. 4:

http://www.crestinortodox.ro/pelerin...ti-119998.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2012, 20:54:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Se pare ca exista particele din moastele Sf. Spiridon la Bucuresti:
http://www.crestinortodox.ro/stiri/z...don-78715.html
Ele au fost daruite de PF Daniel.
Bineînțeles că există! ar fi și ridicol să credem că racla aceea mare de la Biserica Sf. Spiridon Nou ar contine doar niște papuci. DE fapt, dacă ați fost vreodată acolo nu se poate să nu vă aduceți aminte, când v-ați închinat la racla sfântului, că ați sărutat o particică din sfintele moaște, lăsată la vedere din raclă.

În articolul de mai sus se spune că PF Daniel a dăruit particele din sfintele moaște și o pereche de papuci și Bisericii Sfântul Spiridon Vechi, care este situată nu departe de Piața Unirii, la Podul de la Calea Victoriei și Splai.

Cred că Ana Maria (glykys) doar vroia să spuna că moaștele întregi ale Sfantului Spiridon nu se află la noi, ci în Grecia. Da, de acord cu asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2012, 20:58:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știți desigur că-n fiecare Sfântă Masă, din fiecare Biserică ortodoxă sunt moaște, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2012, 22:49:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Știți desigur că-n fiecare Sfântă Masă, din fiecare Biserică ortodoxă sunt moaște, nu?
Da, asa este, inteligenta constatare. Pe langa acestea, sunt si sfinte moaste ce pot fi cinstite si sarutate (sunt puse in biserica pentru toti crestinii). Sunt multe biserici in Bucuresti cu sfinte moaste, deschise de dimineata pana seara, este bine sa ne facem timp si sa le cercetam, ca si Sfintii sa ne cerceteze pe noi :)

Glykys, link-ul gasit de tine este o comoara, multumim ca l-ai readus in atentie, asa ceva imi doream. Daca mai gasesc informatii ce nu sunt trecute acolo, le voi posta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 20:22:06
E prin Bucuresti vreo biserica cu moaste ale Sfantului Mc. Pantelimon? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 21.08.2011 16:53:15
Biserici din Bucuresti cu Sfinte Moaste Bucurie Moaste 10 10.11.2010 11:16:34
Moaste in Muzeul de Arta din Bucuresti? costel Moaste 1 14.10.2009 15:23:19
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05