Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2007, 16:45:10
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Consider ca e un fapt de marturisire crestina a semna cu numele de botez mesajele pe care le postati. Anonimatul descalifica persoana.
Ieromonah Andrei
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2007, 19:31:26
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Imi cer scuze ca nu am semnat pana acum cu numele de botez,
Deci, sunt Ioana
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2007, 12:48:02
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Consider ca e un fapt de marturisire crestina a semna cu numele de botez mesajele pe care le postati. Anonimatul descalifica persoana.
Ieromonah Andrei
Nu mi-am dat seama care ar fi descalificarea.Sunt simple ID-uri.Daca pe forum sunt 100 de Ion...cum i-am putea departaja dupa numele de botez?
In fine, Livia e numele meu de botez.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2007, 13:00:48
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Ma refeream la persoana in sens teologic. Noi purtam un nume care ne reprezinta in fata Domnului. Cu ACEL nume suntem pomeniti. As propune chiar ca si ID-ul sa fie nume de sfant, chiar daca altul decat cel pe care-l purtam. Exista riscul ca net-ul sa ne despersonalizeze.
Oricum, multumesc mult pt. receptivitate! Daca ingaduiti, va voi pomeni atunci cand slujesc. Desigur, Ioana respectiv Livia, iar nu ca IC si daliapantelimon!
Eventual, putem incerca sa detaliem despre taina persoanei (ipostasului) in crestinism.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2007, 13:22:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu mi se pare plauzibila aceasta iesire din anonimat,in general interventia pe un forum implica un anume statut de anonim,pentru ca este o colectivitate atat de vasta si de diversa.Nu cred ca are vre-o legatura cu numele de botez,doar nu suntem la spovedit ci la exprimarea ideilor religioase si nu numai,in sensul ca aceasta exprimare se desfasoara in spiritul vietii pe care o duce fiecare dintre noi,viata pe care intentionam sa o pastram cat de cat anonima,evaluand doar experientele noastre.
Internetul in sine,este o lume complexa si in multe situatii imprevizibila,deci nu-i vad rostul descoperirii anonimatului,atata timp cat portile acestui site sunt deschise tuturor,nu doar celor cu intentii religioase...si-acestia din urma fiind de asemenea insumate in criterii diferite de viata,de perceptii.
Deci nu sunt de-acord cu afirmarea deschisa inaintea "lumii"intregi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2007, 13:51:25
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Avem sa ne temem de ceva daca suntem pe net? Daca Dumnezeu nu ne va apara, nu ne va apara nici anonimatul! De altfel, eu nu am cerut numele de familie, adresa, CNP-ul, ci doar asumarea in duh crestin a afirmatiilor. Si cred ca nu putem scinda personalitatea noastra de numele care o reprezinta. Ati citit "Puterea Numelui" de Kallistos Ware? De altfel, sunt o multime de referinte ale Sfintilor Parinti referitor la importanta numelui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2007, 14:23:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Daca ingaduiti, va voi pomeni atunci cand slujesc.
Va rog pomeniti-ma si pe mine, parinte.

Multumesc mult!

Mirela
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2007, 14:42:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu avem sa ne temem de nimic pe net,ci doar sa ne conformam legilor scrise sau nescrise ale internetului,care nu din intamplare,implica si anonimatul.Exista tot felul de oameni si tot felul de situatii care ar putea periclita statutul unui individ,indiferent daca Dumnezeu ne pazeste sau nu,exista si tendinta de precautie in societate,mai ales atunci cand este vorba de oameni necunoscuti.Sincer,eu daca as posta numele meu de botez,dupa anumite exprimari pe care le-am etalat pe forum,in cercul meu de "crestini"si oameni legati de biserica,as fi usor identificata,lucru pe care nu-l doresc,nu pentru ca as avea ceva de ascuns,dar din pacate,oamenii credinciosi au tendinta de-a fi subiectivi in multe situatii,fapt care nu s-ar conforma cu modalitatea mea de afirmare mai libera si mai obiectiva fata de situatiile diverse la care realitatea si viata ne supune.Si nu am ceva de ascuns,dar pur si simplu incerc sa ma adaptez,sa ma ridic si sa ma cobor la nivelul fiecaruia pentru a putea convietui impreuna intr-o atmosfera decenta.Din punctul meu de vedere,sunt de-acord cu pozitia aparent fanatica a unor persoane din anturajul meu,incercand sa le-nteleg si sa le accept asa cum sunt,ele insa nu-mi accepta mentalitatea mai deschisa asupra lucrurilor inconjuratoare,si astfel cedez,intr-un fel,evitand sa o exprim pe deplin si respectandu-le intr-o oarecare masura,modalitatea acestora de gandire si de vietuire.
Credeti ca in viata totul se rezuma la:Dumnezeu da daca vrea!!!"????,nu cred,in viata exista "n"factori care ne determina atitudinile si crezamintele,exista oameni diferiti in situatii diferite,si nu in ultimul rand un complex mod de gandire individuala.
Sunt convinsa ca numele fiecarui om reprezinta un lucru plin de inteles,totusi,nu in asemenea circumstante in care ne rezumam exprimarea la idei,poate diferite de viata reala pe care o ducem fiecare dintre noi,sau poate ca nu,nu asta conteaza,ci faptul ca in aceasta mare familie a internetului,totdeauna va exista si incomoditatea sau incertitudinea ca putem fi noi insine intr-o lume atat de perfida,fie aceasta si crestina.
Si sincer,numele meu de botez nu s-ar putea adapta mai bine postarilor mele,decat pseudonimul ales,cred ca Ory este mai potrivit...poate chiar de acest lucru si am nevoie,sa uit de mine si sa fiu simultan cu mine,fiindca viata si oamenii sunt atat de dificili,incat a fi tu insuti reprezinta in zilele noasrte un risc,minor sau major...
Cred ca am palavragit prea mult pentru putin,atat de putin scop in acest topic!!!!
Imi cer scuze,si sincer,ierom.andrei,chiar daca ai sufletul mai curat decat alti ieromonahi,trebuie sa fii precaut sa nu te raneasca sinceritatea pentru ca oamenii sunt rai,sunt smintitori si au mereu tendinta de-a lupta cu tine,cu mine,cu propriile perceptii...Sunt unele persoane care se smintesc sa auda ca exista ieromonahi sau monahi care cocheteaza cu calculatorul,fiindca acestia trebuie sa fie "duhuri" si nu oameni,si sa se roage pentru cei care pacatuiesc "binemersi",fiindca acestora din urma "le este permis orice"...ca cica sunt mireni.Traim intr-o lume prea superficiala si de aceia refuz sa ma afund intr-o doctrina afundata in prejudecati.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2007, 14:49:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Ati citit "Puterea Numelui" de Kallistos Ware? De altfel, sunt o multime de referinte ale Sfintilor Parinti referitor la importanta numelui.
Tocmai am cautat pe internet sa gasesc "Puterea Numelui" de Kallistos Ware si am gasit ca este de fapt partea intai din cartea "Rugaciune si tacere in spiritualitatea ortodoxa" a lui Kallistos Ware - aparuta la Editura Sophia. Despre aceasta vorbiti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2007, 14:54:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este interesant si articolul "Un Nume cu putere mare" - aparut in Jurnalul National din 11 Sept 2006 - editie de colectie:

http://www.jurnalul.ro/articol_61288/un_nume_cu_putere_mare.html
Reply With Quote
Răspunde