Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2011, 21:12:43
sagetuta sagetuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2011
Mesaje: 1
Implicit Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion

Buna ziua.

Va rog frumos sa imi spuneti la care manastiri/biserici/schituri stiti ca se citesc in noaptea de revelion moliftele Sf Vasile.
Mi-ar placea sa fie o manastire sau un schit dintr-o zona de munte.

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2011, 03:20:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In noaptea de revelion, nu stiu daca se citesc aceste molifte. Dar pe 1 Ianuarie, aproape in toate bisericile se citesc. Practic este singura zi din an cand preotii indraznesc sa le citeasca. In noaptea de revelion, la mine in oras se fac slujbe de multumire si de spor binecuvantat.
Altfel, sunt mai multe locuri unde se citesc moliftele Sf. Vasile destul de regulat. Am fost cu ceva timp in urma la Giurgeni (sper sa nu gresesc numele manastirii) si am ramas profund impresionat de reactia multor persoane care pana atunci pareau in regula. Cand au inceput blestemele, parca s-a dat cu DTT. Cei care aveau ceva probleme, nu rezistau sa ramana decat constransi de anumite imprejurari. Am vazut plecand din biserica, zeci de persoane, din toate categoriile sociale. Nu mai vazusem pana atunci si nici nu cred ca e o priveliste pe care sa-ti doresti sa o revezi... cu urlete, gemete, injuraturi, etc... Se pare ca in Vrancea, aproape de Focsani, la parintele Argatu, este si mai multa zarva. Dar, desi la doi pasi de mine, n-am fost niciodata.
Despre cazuri rezolvate, eu personal nu stiu (fiindca nu m-a interesat) dar cu siguranta, daca n-ar fi avut sorti de izbanda, lumea nu ar fi alergat acolo cu disperare, dar si cu speranta... Ba mai mult: Nu stiu ce efect au moliftele dintr-o biserica de mir, citite pe 1 Ianuarie, si daca au totusi vreun efect, dar cu siguranta, cele care se fac cu multi preoti, in manastiri, dupa Sfantul maslu, in noptile randuite de ei, am vazut ca nu trec deloc neobservate...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2011, 08:05:27
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sagetuta Vezi mesajul
Buna ziua.

Va rog frumos sa imi spuneti la care manastiri/biserici/schituri stiti ca se citesc in noaptea de revelion moliftele Sf Vasile.
Mi-ar placea sa fie o manastire sau un schit dintr-o zona de munte.

Multumesc.
La manastirea Frasinei se citesc Moliftele dupa fiecare Sf Maslu care se face, adica dupa fiecare Liturghie care se savarseste in duminici si sarbatori se oficiaza si Taine Sf Maslu cu Moliftele Sf Vasile si ale SF Ioan Gura de Aur.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2011, 10:54:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Este bine ca exista inca locuri in care se fac aceste molitve , de regula vetre monahale .
Dar nu trebuie sa scapam din vedere ca cei care merg special pt. aceste molitve (exceptind deci cazurile in care te nimeresti intimplator acolo) trebuie sa aibe o anume pregatire . Adica, ne invata sfintii bisericii, ca bine este sa ai citeva zile de curatire prin post si rugaciune inainte, pregatitoare , pt. a avea deplin folos si pt. a te intari putin in cuget .
Insa nu intotdeauna crestinii mai acorda atentie acestei pregatiri , acestei intariri duhovnicesti si pt. aceasta nu de putine ori ies de la aceste slujbe f. impresionati .
Exceptind ziua de 1 ianuarie, cind in bisericile ortodoxe se citesc de obste aceste rugaciuni, molitvele se citesc rar in cadrul vreunei slujbe . Exceptie fac insa unele vetre monahale traditionale in aceste slujiri .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2011, 11:52:11
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
La manastirea Frasinei se citesc Moliftele dupa fiecare Sf Maslu care se face, adica dupa fiecare Liturghie care se savarseste in duminici si sarbatori se oficiaza si Taine Sf Maslu cu Moliftele Sf Vasile si ale SF Ioan Gura de Aur.
La Frasinei din cate stiu eu femeile nu au voie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2011, 13:53:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
La Frasinei din cate stiu eu femeile nu au voie.
Nu au voie la biserica din deal, la Biserica din vale le este permis si femeilor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2011, 14:00:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Slujbele sfantului Vasile....
Toata lumea alearga dupa ele, ca asa e bine. Fie ca se fac pe banda rulanta, fie ca se fac periodic in vreo biserica de parohie sau manastirea.
M-a mirat foarte tare o intamplare, povestita de un preot. Trecea parintele pe langa o Biserica si zice: Hai sa intru, sa ma inchin. Cand intra in Biserica, Biserica puhoi de lume. Stateau in cea mai tacuta rugaciune.
-Ce se intampla aici, de e atata lumea adunata?
-Se fac slujbele sfantului Vasile, raspunse femeia de la pangar. Atunci parintele se uita cu luare aminte in incapere: oameni linistiti, care asteptau cuminti.Asadar ce nevoie aveau acesti oameni de slujbe de exorcizare, specifice indracitilor?
DEci, slujbele sfantului Vasile se fac ptr indraciti, nu ca asa e bine. Si nu se fac oricum. Ci cu o pregatire speciala atat din partea preotului, a celui posedat precum si a familiei acestuia.
Daca ii spui cuiva:"Ma, esti indracit?" se supara foc. Dar el alearga in toate partile in care se fac aceste slujbe.
Fereasca Dumnezeu de ce poate pati preotul care trateaza superficial aceste slujbe. Din aceasta cauza, cel mai potrivit e ca aceste slujbe sa se faca de preoti monahi batrani, care au imbatranit in post si rugaciune
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2011, 14:30:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Slujbele sfantului Vasile....
Toata lumea alearga dupa ele, ca asa e bine. Fie ca se fac pe banda rulanta, fie ca se fac periodic in vreo biserica de parohie sau manastirea.
M-a mirat foarte tare o intamplare, povestita de un preot. Trecea parintele pe langa o Biserica si zice: Hai sa intru, sa ma inchin. Cand intra in Biserica, Biserica puhoi de lume. Stateau in cea mai tacuta rugaciune.
-Ce se intampla aici, de e atata lumea adunata?
-Se fac slujbele sfantului Vasile, raspunse femeia de la pangar. Atunci parintele se uita cu luare aminte in incapere: oameni linistiti, care asteptau cuminti.Asadar ce nevoie aveau acesti oameni de slujbe de exorcizare, specifice indracitilor?
DEci, slujbele sfantului Vasile se fac ptr indraciti, nu ca asa e bine. Si nu se fac oricum. Ci cu o pregatire speciala atat din partea preotului, a celui posedat precum si a familiei acestuia.
Daca ii spui cuiva:"Ma, esti indracit?" se supara foc. Dar el alearga in toate partile in care se fac aceste slujbe.
Fereasca Dumnezeu de ce poate pati preotul care trateaza superficial aceste slujbe. Din aceasta cauza, cel mai potrivit e ca aceste slujbe sa se faca de preoti monahi batrani, care au imbatranit in post si rugaciune
De obicei cine ajunge sa gaseasca Moliftele Sf. Vasile cel mare, singura scapare din necaz, traieste o mare drama si poate ca este mai bine sa spunem "Doamne fereste-ne!" Totusi, aici s-a strecurat o mica neintelegere. Nu toti cei ce participa la slujba, sunt plecati de-acasa pentru aceste molifte. In mod obisnuit se incepe cu Sfantul maslu care se face pentru boli si tot felul de necazuri. Dupa care se intra direct in citirea acestor slujbe cu totul speciale. Si, nu stiu cum sa spun, dar parca, daca tot te-a prins timpul pe-acolo, nu poti sa spui: "Gata, eu de-aici nu mai ascult ca nu ma priveste pe mine!" Si-apoi, haideti sa fim sinceri cu noi... "Toti suntem putin... luati" - vorba poetului. O smerenie in plus nu ne poate face rau. Iar la o astfel de slujba nu poti fi altfel decat smerit...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2011, 14:57:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
De obicei cine ajunge sa gaseasca Moliftele Sf. Vasile cel mare, singura scapare din necaz, traieste o mare drama si poate ca este mai bine sa spunem "Doamne fereste-ne!" Totusi, aici s-a strecurat o mica neintelegere. Nu toti cei ce participa la slujba, sunt plecati de-acasa pentru aceste molifte. In mod obisnuit se incepe cu Sfantul maslu care se face pentru boli si tot felul de necazuri. Dupa care se intra direct in citirea acestor slujbe cu totul speciale. Si, nu stiu cum sa spun, dar parca, daca tot te-a prins timpul pe-acolo, nu poti sa spui: "Gata, eu de-aici nu mai ascult ca nu ma priveste pe mine!" Si-apoi, haideti sa fim sinceri cu noi... "Toti suntem putin... luati" - vorba poetului. O smerenie in plus nu ne poate face rau. Iar la o astfel de slujba nu poti fi altfel decat smerit...
Daca ma doare capul nu iau acelasi tratament care il ia unul care are meningita.
Una e situatia omului indracit, in care se cuibaresc zeci, ca sa nu zic mii de draci, alta e situatia omului care se lupta cu patimile si pacatele sale, stiind ca fiecare pacat are resonsabil un drac. Asadar cate pacate, atatia draci.

Sfantul maslu este insotit de obicei de rugaciuni de dezlegare, nu de blestem(cum sunt cele ale sfantulu Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur)
Consider total nepotrivit sa slujesti Sfantul maslu impreuna cu molitfele Sfantului Vasile unui om bolnav de cancer sau de osteoporoza.
Si credeti-ma , molitfele Sf Vasile nu au rolul de a ma smeri, ci de a ma infricosa. Il auzi pur si simplu pe diavolul cum urla in chip de soarece, leu, pisica, porc, caine, lup....precum si:"Am sa te inghenchez , ortodoxule"si "Nu va suport ortodocsilor! pe voi si slujele voastre lungi! am sa va aranjez!" Infricosator!
Molitfele Sfantului Vasile se fac, asa cum am mai spus ,oamenilor indraciti!.
Ma gandesc ca puteti face deosebirea intre un om care este cuprins de patimi si un indracit.
E ca asemenarea intre o tuse si un TBC. Trebuie sa recunoastem ca nu e acelasi lucru, prin urmare nu luam acelasi tratament.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2011, 15:40:06
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Pe mine si Psalmul 108 ma sperie cand il citesc.
La Molifte n-am participat niciodata . Pe mine ma trec fiori reci si la dezlegarile dupa Sfantul Maslu. Sa ne pazeasca Dumnezeu de asa ceva!
Ma crucesc cand ii aud pe unii ca vor sa participe din curiozitate! De fapt asta-i natura umana, nu stiu de ce ma mir.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52