Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.08.2016, 22:56:43
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Dar oare ti-ar folosi la ceva?

Dar oare ti-ar folosi la ceva Ioan67, daca ti-ar spune cineva direct,asa cum a spus Yasmina???...
Stai si gandeste bine!
Era un preot imbunatatit, si cand el trebuia sa te sfadeasca ptr ceva nu o facea uneori cu o zi inainte, la spovedanie.(era la o manastire si spovedea sambata seara) Ci spunea in public o pilda cu voce tare, ca sa priceapa si omul nostru. Daca i-ar fi spus omului de la obraz la spovedanie, pe tonul pe care ar fi spus-o la Predica, nu ar fi avut efectul care il avea daca spunea de fata cu toti, si omul singur se simtea vinovat de ce ii spunea preotul asta.El fata de restul oamenilor din Biserica era linistit, ca nu stiau ca e cu musca pe caciula,dar el stia ca e vinovat ca ii spusese unele lucruri cu o zi inainte.
E mai bine ca Yasmina sa nu exemplifice,e mai bine ptr toata lumea.Mai ales daca suntem cam "mandrisori" .Doamne ajuta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 23.08.2016 at 22:59:35.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.08.2016, 23:09:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Imi place literatura asta postdecembrista, cand se amesteca toate universurile de nu mai stie cine ce este, dar pana gastii curge lin, frumos pe hartie, dulce ca apa Moldavei....
Chiar ma miram sa nu apari matale cu o morala mica, micuta si foarte pioasa, bunule...:)
Ce dragi imi sunt moldovenii ca tine, pupa-v-ar Raiu', Mosh-neagule!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.08.2016, 23:25:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Moshneagul asta e pe aproape ca dumneata ca varsta prietene ,vreo 3 ani.Nu sunt chiar moshneag.
Cine a zis ca sunt bun???...
Eu nu!
Mai curand de cativa ani, unii imi zic ca sunt cam rau.Ca m-am schimbat.Cand treci de la un "crestinism in varful picioarelor" la unul in care sa spui ceva ,sa fi crestin cu adevarat, atunci deranjezi.
Daca crezi ca sunt "transformers", nu sunt frate? Sunt un singur user nu am clona .
Nu sunt din Moldova!
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.08.2016, 00:02:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Legat de jertfire!

Legat de jertfirre, ca la un moment dat s-a vorbit de asta,mai la inceputul topicului?...
Cred ca mai curand ar trebui vorbit de dreapta socoteala.

Era in urma cu cativa ani si era un caz pe Forumul Romedic.
Era doi tinerri casatoriti.Dupa ce li s-a nascut un copil el a luat treaba foarte in serios a inceput sa aiba foarte mult grrija de copil si ea ?... Ea, era cam lejera pierdea mult timp la calculator, dar el care o iubea mult a crezut ca ii va trece .Eu m-am minunat de omul asta cum juca rolul de mama.Nu mai stiu exact, daca nu si-a luat el doi ani ptr ingrijirea copilului?
Trece timpul el tot mai angrenat cu copilul,lapte,biberoane,scutece,pampers etc ea cu caculatorul si cu pierderea timpului .La un moment dat a aparut conflictul mai direct ,am impesia ca il prrivea pe om si de sus,ca la un moment dat a spus ceva de genul:"Ca ea daca vrea urgent suna pe unii si dispare cu ei."
Ma rog vagabonzi,vagaboande e plin in zi de azi ca ne ajuta tehnologia.
Mai greu gasesti un om ca asta de care am citit, s-a tot jertfit, el facea treaba care mai currand el trebuia sa ajute si sa nu fie titular cu norma intreaga.A fost ceva firesc daca el a luat totul asupra lui, ea trebuia cumva sa isi consume energia.Daca ceva util nu a gasit ajutandu-l pe el isi gasise pe unii pe Net.
Si el bietul intreba pe Forum cum sa faca sa se impace cu ea, ca el trece peste toate etc.

Carina trebuie vorbit si spus preferabil calm si frumos decat mai dur .Eventual impartit pe zile responsabilitatea ingrijirii micutului.Legat de fitness sau sport treba e buna .In urrma cu cativa zeci si sute de ani lucram in agricultura si defasuram aprroape toti o munca fizica vrand nevrand,ceea ce era sanatos ptr organism.
Calculatorul de multe ori face o ruptura intre oameni, uneori mai dura cum am spus mai sus (relatii cu diversi) alteori face o ruptura si numai prin pierrderea mare de timp care o face.
Daomne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.08.2016, 04:40:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Moshneagul asta e pe aproape ca dumneata ca varsta prietene ,vreo 3 ani.Nu sunt chiar moshneag.
Cine a zis ca sunt bun???...
Eu nu!
Mai curand de cativa ani, unii imi zic ca sunt cam rau.Ca m-am schimbat.Cand treci de la un "crestinism in varful picioarelor" la unul in care sa spui ceva ,sa fi crestin cu adevarat, atunci deranjezi.
Daca crezi ca sunt "transformers", nu sunt frate? Sunt un singur user nu am clona .
Nu sunt din Moldova!
Doamne ajuta!
Sanatate!....

Last edited by ioan67; 24.08.2016 at 04:46:14.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.08.2016, 08:35:51
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pana unde merge jertfirea (in casatorie)?
Pana unde stabilim noi insine cu DISCERNAMANT !!!

Banuiesc ca sotul nu cunoaste toate frustarile cu care va confruntati si le inghititi zilnic;probabil ca sunteti mai degraba genul pasiv-agresiv care inghite si trece peste multe pana intr-o zi fatala cand veti lua o decizie 100% emotionala,care nu va fi de bun augur.

Casatoria nu este o slugarnicie nesfarsita catre copii si barbat ,cum este ea prost inteleasa si mentinuta,cultivata in Romania.
Casatoria in fata lui Dumnezeu este un parteneriat,o legatura stransa in cadrul careia femeia si barbatul se sustin pe rand;o relatie in care sotul este cel mai bun prieten al sotiei si reciproca.
Ce rost ar avea sa fim casatoriti cu oameni care ne sunt inamici? Nu avem atatia inamici la serviciu, in cercul de cunostiinte,etc?
Familia trebuie sa fie oaza de liniste si dragoste unde te intorci sa te odihnesti sufleteste(dar numai sufleteste,pt ca intr-o familie mai ales cu copii sunt multe de facut cu mainile).

Multe drame se pun pe seama acestui discernamant. Prietenele mele casatorite cu copii,in mare procentaj trec prin aceleasi probleme,un sot absent ,confuz,optuz ,nepasator ,necredincios ,in unele cazuri chiar si fara job...Cand copiii sunt mai mari ,mai multa presiune apare din cauza ca se adauga la trantorul initial inca alti cativa adolescenti-trantori care doar dau ultimatumuri financiare fara insa a ajuta minimal in familie.

Din nou discernamantul si buna gospodarire a treburilor pe langa casa.

Ah,era sa uit idea asta:
In unele familii pe care le cunosc, barbatii nu au serviciu...chiar si asa,cu tot timpul disponibil din lume ,nu fac nimic pe langa casa din cauza ca se simt devalorizati... chiar ironic ei cred cu tarie,ca muncile casnice sunt facute numai pt femei. Asa o fi...dar atunci cum ramane cu menirea biblica a barbatului care il face stapanul familiei,cel care o mentine in mod activ producand pt ea?
Este adevarat,orice femeie normala la cap daca i se ofera posibilitatea,va sta acasa cu copiii si va avea timp berechet sa faca toate treburile casnice...dar nu acelasi lucru se intampla cand ai si serviciu, sot si copii.

Ca sa revin la idee...daca nu va ajuta cu nimic in familie,ar trebui sa-i propuneti sa nu mai lucrati;sa lucreze numai dumnealui iar dvs va ocupati de treburile casnice si copil.

Trebuie gasita o alta solutie,alta decat solutia actuala care nu va avantajeaza.

In general de acord cu dumneavoastra, cu cateva precizari

-Este perfect adevarat ca familia trebuie sa fie o oaza de liniste, de implinire sufleteasca, si ca relatiile dintre soti trebuie sa se bazeze pe dragoste, intelegere, respect si ajutor reciproc.
Intr-o familie normala si functionala, orice nemultumiri sau suparari trebuie discutate si rezolvate cu calm, si cei doi soti trebuie sa-si poata spune absolut orice nemultumire sau eventuala frustrare.
Nu trebuie sa existe nemultumiri ascunse sub pres cum se spune, ci totul trebuie discutat, pentru a se ajunge la un consens.


-Toate treburile in gospodarie trebuie facute atat de sot, cat si de sotie.
Acum este adevarat, ca pot fi unele meserii care il obliga pe sot sa fie plecat un timp mai indelungat de acasa (marinar, sofer de tir sau de autocar turistic, etc), sau unele meserii care necesita un mare efort fizic (in constructii). Este adevarat ca de exemplul pentru un fierar-betonist, dupa 12 sau 15 ore de tras la betoane, când ajunge acasa este de inteles sa fie obosit si sa vrea sa se odihneasca.

Insa evident ca o casnicie nu trebuie sa fie o slugarnicie catre barbat si copii, si aici nu sunt de acord cu dumneavoastra ca in Romania majoritatea barbatilor ar privi astfel lucrurile.

De exemplul, am cunoscut personal unii mecanici de locomotiva si ceferisti, care, desi aveau un program foarte solicitant si cu un nivel ridicat de stres si de mare responsabilitate (avand pe mana vietile si siguranta a sute de oameni), dupa 24 de ore de serviciu, când veneau acasa, tot faceau si treburile in gospodarie alaturi de sotiile lor.


-Este evident ca atat femeile cat si barbati trebuie sa caute a aveea un serviciu, si trebuie sa presteze o munca cinstita si utila societatii, rolul muncii in dezvoltarea sociala a unui om fiind foarte important.
Insa, tinand cont de situatia economica si sociala de astazi din Romania, se poate intampla ca un om sa nu gaseasca de munca in domeniul sau, un timp mai scurt sau mai lung.

Aici trebuie facuta o distinctie

-Intre un om care nu vrea sa munceasca (desi este sanatos si apt de munca), si nu face nici un efort real in a-si gasi de munca

-Si un om care, cu toate eforturile depuse in acest sens (in limita a ceea ce este omeneste fizic posibil), efectiv nu gaseste de munca.

Este adevarat ca - mai ales astazi in Romania- intr-o casnicie, la un moment dat, atat sotul cat si sotia pot ramane un timp fara serviciu, din motive independente de vointa lor.
In acest caz, trebuie sa se sustina, sa se ajute si sa se incurajeze reciproc.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.08.2016, 10:31:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Este adevarat ca - mai ales astazi in Romania- intr-o casnicie, la un moment dat, atat sotul cat si sotia pot ramane un timp fara serviciu, din motive independente de vointa lor.
In acest caz, trebuie sa se sustina, sa se ajute si sa se incurajeze reciproc.
Ehehei, cum erau familiile, pe vremea Geniului Carpatilor! In toata tara, dar mai ales la Husi! Atunci erau, cu adevarat, celula de baza a societatii! Mecanici de locomotiva casatorite cu filatoare pe care le-au cunoscut cu ocazia navetei spre si dinspre locul de munca! In baza copiei legalizate dupa certificatului de casatorie si a avizului favorabil al Comitetului Oamenilor Muncii, depuneau o cerere de locuinta si, in nici 20 de ani, aveau un apartament la bloc. Etaj superior, fiindca erau inca tineri. Dupa zece ani aveau chiar si telefon. Pentru televizor in culori, depuneai cerere la Partid si bifai fie optiunea "Telecolor", fie optiunea "Cromatic". In 4 ani se rezolva, iar in anumite cazuri in doar 6 luni. Desigur, in cazul activului de partid, care trebuia sa fie la curent cu cele doua ore de transmisie pe zi in care erau stiri despre tovarasul Nicolae Ceausescu, ambasador al pacii in lume.

Bilete la mare si la munte ? Se obtineau prin sindicat. Muncitorii, taranii, intelectualii si alte categorii de oameni ai muncii de la orase si sate aveau dreptul la odihna, dupa depasirea planului si realizarea cincinalului in patru ani si jumatate. Chiar si cei de straja patriei aveau dreptul la permisie dupa depunerea juramantului, timp in care se reintorceau in sanul familiei, transmitand celor de acasa impresii despre minunatele conditii din Armata tarii, din cadrul pregatirii de lupta.

Copiii din ciclul primar, cu cheia de gat, visau la momentul cand vor putea imbraca uniforma alba de pionieri. Cei mai mari, care primisera deja cravata rosie, devenau astfel viitorul tarii, sub conducerea tovarasei invatatoare, care devenea tovarasa instructoare ce ii pregatea pentru avantul spre noi culmi de civilizatie si progres.

La randul lui, tineretul studios al patriei se pregatea nu numai prin studiu, dar si prin munca pe ogoarele patriei. Dupa incheiera studiilor aveau locul de munca asigurat in fabrici, uzine, pe santiere, in conformitate cu pregatirea lor si cu nevoile de dezvoltare permanenta si echilibrata a mijloacelor de productie.

Uite-aici cantec mobilizator, care face sa ne vibreze inimile si sa ne amintim un crampei din elanul minunat al acelui timp. Cu dedicatie speciala pentru dv, mult iubite si stimate tovarase Florinus.

In incheiere, daca imi permiteti, as vrea sa va intreb daca dv ati incarcat acest minunat cantec al vocilor de copii. Va intreb, fiindca scrie "Florin" in dreptul celui care a postat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.08.2016 at 10:40:52.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.08.2016, 11:00:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aveau telefon tovarășe, dar cu cuplaj!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.08.2016, 11:25:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar cu doua cuplaje. Unul la vecin si unul la Secu'. Asta daca nu chiar vecinu era ala de la Secu'..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.08.2016, 11:48:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Era caz fericit când cuplaju' era cu ochi albaștri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde