Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2011, 17:42:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Sa ne rugam pentru colega noastra Lilith23 !

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Problema mea e una de sanatate. E destul de grav, daca chiar vreti sa va rugati pentru mine si credeti ca m'ar ajuta, v'as fi recunoscatoare. Pentru ca, la drept vorbind, oricat de tare mi'as ascunde disperarea, ea exista. Nu vreau sa mor la 21 de ani, nu vreau sa'mi las copiii fara mama. Vreau sa'i vad crescand, vreau sa le fiu prietena cand ajung la adolescenta, sa'i duc la facultate, sa ii vad indragostiti, sa am nepotei.

Va multumesc inca o data din inima!
Numele lui Lilith23 de botez este Ella Theodora si am facut acum un mic abuz pentru ca am deschis eu un topic pentru ea. Sper sa nu te superi Ella, dar pe threadul unde ai postat mesajul de mai sus, poate nu intra toata lumea! Chiar daca aici nu vor fi postate rugaciuni sa stii ca multi se vor ruga pentru tine!


Milostive Doamne, auzi rugăciunea robilor Tăi care Ți se roagă! Crezând glasul Evangheliei căutăm făgăduința Ta, Hristoase: Cereți și vi se va da vouă! Pentru aceasta și acum stând Te rugăm: Ridică-o sănătoasa din pat, pe Ella Theodora ca împreună cu noi să Te slăvească pe Tine!

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh! Doamne Dumnezeule Iisuse Hristoase, Te rugăm împreună cu Ella Theodora, chinuita de suferință, de nevăzutele sale răni lăuntrice, să asculți rugăciunile noastre și pentru rugăciunile Maicii Tale Te rugăm dăruiește-i vindecare lui Ella Theodora ca toți să Te preamărim. Și acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!

Maica Domnului, Preacurată, ne rugăm Ție ca împreună cu toți Sfinții, Îngerii, Arhanghelii, Proorocii, Patriarhii, Apostolii, Preacuvioșii și cu Drepții să vă rugați Lui Hristos, Dumnezeul nostru, să-i dăruiească sănătate lui Ella Theodora ca împreună cu toți să Te preamărim.
  #2  
Vechi 24.06.2011, 20:57:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu nu am vazut mesajul acesta, parca avea o problema cu o sarcina?
Sa o ajute Dumnezeu si Maica Domnului satriasca, sa isi poata creste copilasii. Daca e ce cred eu, atunci e bine ca a ales sa duca sarcina. Poate ar fi bine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, pentru a fi pregatita sa treaca cu bine aceasta cumpana.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #3  
Vechi 24.06.2011, 21:18:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă gândesc, Lilith, văzând multe mărturii de vindecări la moaște de sfinți, că ar fi bine dacă ai încerca și tu, ducându-te fie și numai cu speranță, fără credință.

În ultima vreme foarte mult se vorbește de minunile Sfântului Nectarie, de la care avem moaște la Mânăstirea Radu Vodă din București (nu știu dacă mai sunt și în altă parte). Dar cred că mai sunt moaște cunoscute pentru vindecări și mai aproape de tine.

De multe ori ajutorul de genul ăsta vine pentru mulți tocmai atunci când au ajuns la capăt, când nu mai au nicio speranță de vindecare.

Sigur, nimeni nu poate ști pe cine va ajuta sfântul și pe cine nu. Să nu deznădăjduiești, oricare ar fi rezultatul.
  #4  
Vechi 24.06.2011, 22:24:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Care este religia sorei pt. care se face cererea de ajutor si care este legatura ei cu viata in duh si adevar .
Chiar daca multi frati ma vad in fel si chip , asta este doar treaba lor, dar trebuie amintit ca un crestin traitor in Hristos trebuie sa implineasca poruncile credintei sale in care traieste si crede , adica , trebuie sa luam seama mai intii pt. cine ne rugam .
De curind in apostolul zilei (acum o saptamina) sfintul ap. Pavel , ca si Mintuitorul dealtfel , ne indeamna cu tarie poruncindu-ne : ,,... osebiti-va de cei ce fac faradelegea !" . Iar faradelegea o fac in primul rind toti cei ce ce nu sunt parte din madularul bisericii ortodoxe .
De asemenea sa ne aducem aminte ca Hristos ne-a invatat multe , nu numai dragostea aproapelui ci si multe alte rigori . Ne spune Sf. Ioan teologul in a sa evanghelie ca daca s-ar fi scris toate cite a propovaduit/invatat si facut Hristos atunci cartile acelea nu ar fi incaput in aceasta lume .
Adica inafara de dragoste mai avem si multe altele de implinit .
Insusi Hristos se ruga cu lacrimi de singe in gradina Ghetimani catre Tatal Ceresc(ev . Ioan)textual : ,,... eu nu pt. lume ma rog (pt. ca lumea l-a hulit si respins si prigonit mergind pina la scena din forul roman in care lumea striga : rastigneste-L !) ci doar pt. cei ce Mi-ai incredintat mie , ca asa cum una suntem noi si ei una sa fie cu Mine" !. Deci sa luam aminte !!!

Si ca sa o scurtam : este sau nu ortodoxa ? Cit de mult este in legatura cu biserica (spovedit , impartasit periodic, participarea la slujbe, etc) daca este ortodoxa?
Toate acestea pt. ca ajutorul celor ce doresc sa il acorde sa nu fie spre osinda lor (sa nu uitam mustrarea data in vis de Hristos papei Grigore care s-a rugat pt. paginul imparat Nerva Traian si pt mintuirea lui ) ci spre folosul si isbavirea sorei din necaz !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.06.2011 at 22:52:35.
  #5  
Vechi 24.06.2011, 23:15:21
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Suferințele ne pot apropia mai mult de Hristos cel adevărat.
Să nu uităm că Mântuitorul nu a respins rugăciunea cananeencei.
  #6  
Vechi 24.06.2011, 23:19:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Care este religia sorei pt. care se face cererea de ajutor si care este legatura ei cu viata in duh si adevar .
A pus oare Hristos vreo condiție sau vreo limită atunci când S-a jertfit? A venit El, oare, numai pentru iudei? Sau pentru cei fără păcate? Nu S-a rugat El pentru cei care L-au răstignit? Nu a arătat El o dragoste imensă pentru toți? De ce să ne temem să ne rugăm pentru cineva înainte de a-i analiza viața? Trebuie să ni se spovedească nouă, înainte să ne rugăm? Suntem noi drepți și alții nu?

Dar câți sfinți nu s-au rugat, oare, și pentru păgâni, și chiar și pentru cei mai mari ticăloși? Și dintre duhovnicii noștri, oare nu se roagă Părintele Arsenie Papacioc și pentru musulmani?

Sora aceasta a noastră e atât de greu încercată, încât și credința îi este clătinată. Credeți că e mai bine să o lăsăm să se prăbușească? Ba, mai mult, o mai lovim și noi, socotind-o nevrednică nici măcar de rugăciunile noastre.

Greu îi smintim, procedând în felul ăsta, pe cei care încearcă, precaut, cu teama de a nu fi judecați, să se apropie de Biserică.
  #7  
Vechi 24.06.2011, 23:26:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Care este religia sorei pt. care se face cererea de ajutor si care este legatura ei cu viata in duh si adevar .
Chiar daca multi frati ma vad in fel si chip , asta este doar treaba lor, dar trebuie amintit ca un crestin traitor in Hristos trebuie sa implineasca poruncile credintei sale in care traieste si crede , adica , trebuie sa luam seama mai intii pt. cine ne rugam .
De curind in apostolul zilei (acum o saptamina) sfintul ap. Pavel , ca si Mintuitorul dealtfel , ne indeamna cu tarie poruncindu-ne : ,,... osebiti-va de cei ce fac faradelegea !" . Iar faradelegea o fac in primul rind toti cei ce ce nu sunt parte din madularul bisericii ortodoxe .
De asemenea sa ne aducem aminte ca Hristos ne-a invatat multe , nu numai dragostea aproapelui ci si multe alte rigori . Ne spune Sf. Ioan teologul in a sa evanghelie ca daca s-ar fi scris toate cite a propovaduit/invatat si facut Hristos atunci cartile acelea nu ar fi incaput in aceasta lume .
Adica inafara de dragoste mai avem si multe altele de implinit .
Insusi Hristos se ruga cu lacrimi de singe in gradina Ghetimani catre Tatal Ceresc(ev . Ioan)textual : ,,... eu nu pt. lume ma rog (pt. ca lumea l-a hulit si respins si prigonit mergind pina la scena din forul roman in care lumea striga : rastigneste-L !) ci doar pt. cei ce Mi-ai incredintat mie , ca asa cum una suntem noi si ei una sa fie cu Mine" !. Deci sa luam aminte !!!

Si ca sa o scurtam : este sau nu ortodoxa ? Cit de mult este in legatura cu biserica (spovedit , impartasit periodic, participarea la slujbe, etc) daca este ortodoxa?
Toate acestea pt. ca ajutorul celor ce doresc sa il acorde sa nu fie spre osinda lor (sa nu uitam mustrarea data in vis de Hristos papei Grigore care s-a rugat pt. paginul imparat Nerva Traian si pt mintuirea lui ) ci spre folosul si isbavirea sorei din necaz !
Cuvîntul "lume" are două sensuri în Biblie. Înseamnă pe de o parte "oameni", pe de altă parte se referă la "răul din lume". Să nu înțelegem strîmb unele versete.

Frate Zaharia, îți amintesc de fapta bunului samarinean, pe care ne-a făcut-o cunoscută Hristos ca să înțelegem cine este aproapele nostru. Oricine este aproapele nostru pe care trebuie să-l ajutăm dacă a căzut între tîlhari, pe cale. Indiferent ce religie are, ce culoare, naționalitate, vîrstă, șamd.

Nu avem voie să ne rugăm împreună cu cei de alte religii - da, e adevărat. Dar trebuie să ne rugăm pentru toată lumea, pentru buni și pentru răi, pentru ortodocși și pentru eterodocși. Hristos S-a jertfit pentru toți oamenii, nu numai pentru cei din religia creștin-ortodoxă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #8  
Vechi 24.06.2011, 23:27:41
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Cred că fratele Zaharia se referă la faptul că la Sfânta Liturgie nu poți să treci anumite persoane care în schimb se pot pomeni la Sfântul Maslu sau la Psaltire.
  #9  
Vechi 24.06.2011, 23:31:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Cred că fratele Zaharia se referă la faptul că la Sfânta Liturgie nu poți să treci anumite persoane care în schimb se pot pomeni la Sfântul Maslu sau la Psaltire.
Da, singura limitare e la Sfânta Liturghie. Însă nici acolo nu e datoria noastră să întrebăm dacă se spovedește... dacă are o legătură strânsă cu Biserica. E de ajuns să știm că e botezată ortodox. Din câte am înțeles, este.
  #10  
Vechi 24.06.2011, 23:38:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
(...)trebuie sa luam seama mai intii pt. cine ne rugam . (...)
Si ca sa o scurtam : este sau nu ortodoxa ? Cit de mult este in legatura cu biserica (spovedit , impartasit periodic, participarea la slujbe, etc) daca este ortodoxa?
Toate acestea pt. ca ajutorul celor ce doresc sa il acorde sa nu fie spre osinda lor (sa nu uitam mustrarea data in vis de Hristos papei Grigore care s-a rugat pt. paginul imparat Nerva Traian si pt mintuirea lui ) ci spre folosul si isbavirea sorei din necaz !
Vreau sa dau curs unor intrebari, " cu voce tare", referitor la ideea de mai sus (nu la postarea domnului Zaharia, caruia ii multumesc pentru ca imi da ocazia sa inteleg acest aspect, daca binevoiste sa ma lamureasca careva...).

In contextul ideii de mai sus, ma intreb ce inseamna atunci "oita ratacita"? Ma intreb de ce Dumnezeu iubeste mai mult oitele ce se intorc la turma decat pe cele care niciodata n-au parasit-o?

Cum pot sa-i spun unui om care nu este ortodox, aflat in necaz, ceva de genul " du-te si te boteaza ortodox, spovedeste-te, impartaseste-te si stai in legatura cu biserica tot timpul, si APOI ma rog si eu pentru tine!!" ???Adica ii dau eu canon, il conditionez ca sa ma rog pentru el? Eu una nu pot face asa ceva..

Eu nu vad un prilej mai mare pentru un om care nu este credincios, sa se intoarca cu fata la Dumnezeu si sa-i simta din plin prezenta, decat o situatie limita prin care trece. Cand un fapt concret intrece orice teorie. Atunci cand nu mai exista sperante, atunci cand stii ca nimic nu depinde de tine si de ceilalti, cand stii ca nimeni si nimic nu te poate salva si astepti inmarmurit finalul, in toata necredinta ta in care te scalzi innecandu-te-n amar, apare MINUNEA, ca urmare a credintei, sperantei si rugaciunilor celor din jur! Si e clar ca apare, pentru ca Dumnezeu si in acest mod "racoleaza" ostasi credinciosi!

Cum putem aduce un necredincios aflat in mare necaz la ortodoxie mai frumos si mai simplu, decat sa-i demonstram prin credinta si rugaciunea noastra ca exista Dumnezeu, ca il iubeste si ca n-a uitat de el, salvandu-l definitiv ???

Nu stiu daca ma voi osandi sau nu, dar niciodata n-am sa incetez sa fac un bine daca sta in puterile mele, din toata inima, oricarui om care are nevoie de el, indiferent de credinta sau necredinta lui, indiferent daca il cunosc sau nu, indiferent daca mi-a facut un bine sau nu, indiferent daca mi-a facut un rau sau nu...

Doamne ajuta !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Sa ne rugam pentru Fabian... lacrimi Umanitare 13 16.04.2010 18:12:47
Pentru Vasilica colega și prietena noastră de pe forum cristiboss56 Umanitare 1 23.06.2009 12:10:02