Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 25.05.2011, 01:10:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sigur că da, totul depinde de personalitatea copilului. Și mai ales de vârstă. Eu vorbesc din experiența pe care o am, ca și mamă a doi copii preșcolari și ca educatoare. Înțeleg că micuțul tău e undeva între ciclul primar și gimnazial? Clasele III- VI?
Nu pot să mă pronunț, nu am studiile și experiența necesară.
Cel mare are 7 ani.
Dar facem tot felul de lectii deoarece adevarata provocare este sa-i organizezi timpul, nu sa-l tii departe de tv.

Foarte greu sa-i ocupi o ora in mod eficient..
Daca iei un manual de matematica, sa spunem, iar timpul alocat de altii pt tv (1-2 ore zilnic) il folosesti pt matematica.. pai ai terminat manualul intr-o luna!
Cu matematica am ajuns la clasa a treia (dar inmultiri face din gradinita ca aici sistemul de invatamant este diferit si copii sunt stimulati sa faca mai mult daca vor).
Si asa am ajuns sa facem geografie, istorie (desi nu e prea pasionat de istorie), un pic de astronomie (ii place f mult), spelling...
Nu am reusit cu fizica (cred ca este prea mic), nici cu chimia (desi ii place sa faca experimente, nu intelege nimic).
Si un succes total este implicarea copiilor in gatit! La orice varsta le place!
Cunosc alti parinti care procedeaza la fel.. de ex. prietenul lui care are 6 ani l-a depasit la matematica (face si el intensiv), am prieteni ai caror copii de aceeasi varsta invata japoneza sau chineza..
Se pot face multe, important este sa-ti aloci timp si energie pt copil.

.. dar nu tv.

(TV-ul este un fel de pacaleala sa aiba parintele timp mai mult. Parerea mea.)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desene animate pro sau contra? Simply_me Generalitati 31 30.03.2015 13:21:03
Caut o Biblie pentru copii cu multe desene anika12 Stiri, actualitati, anunturi 11 01.08.2010 00:24:06