Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2010, 14:42:39
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Luca 11

14. Și a scos un demon, și acela era mut. Și când a ieșit demonul, mutul a vorbit, iar mulțimile s-au minunat.
15. Iar unii dintre ei au zis: Cu Beelzebul, căpetenia demonilor, scoate pe demoni.
16. Iar alții, ispitindu-L, cereau de la El semn din cer.
17. Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: Orice împărăție, dezbinându-se în sine, se pustiește și casă peste casă cade.
18. Și dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăția lui? Fiindcă ziceți că Eu scot pe demoni cu Beelzebul.

Deci nu este haos in Imparatia intunericului. Lucifer si cei care i-au urmat indemnul separarii de Creator, prin libera alegere, isi duc existenta intr-un mod anti-divin, impotrivindu-se scopului pentru care au fost facuti. Toti sunt mandri, trufasi, egoisti, Il urasc pe Hristos - Fiul Lui Dumnezeu, isi detesta probabil existenta proprie. Ii urasc pe oameni si orice exista in Univers. Sunt rai si instiga la rau. Dar chinul lor cel mai mare este ca stiu ca Dumnezeu ii iubeste in continuare si le respecta alegerea ratiunii lor intunecate, in loc sa-i desfiinteze...
Da, in sensul acesta ziceam si eu ca nu e o conducere formala. Ascultarea voluntara este o chestiune rationala, am putea spune chiar o virtute, ori la diavoli nu putem sa mai gasim rationalitate, ci doar dibacie in rau.

In schimb, probabil ei pot urma planului lui Lucifer dintr-o supunere fortata, cu alte cuvinte din frica si teroare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2010, 15:18:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, in sensul acesta ziceam si eu ca nu e o conducere formala. Ascultarea voluntara este o chestiune rationala, am putea spune chiar o virtute, ori la diavoli nu putem sa mai gasim rationalitate, ci doar dibacie in rau.

In schimb, probabil ei pot urma planului lui Lucifer dintr-o supunere fortata, cu alte cuvinte din frica si teroare.
Ascultarea e virtute atat timp cat vorbim de ramanerea in starea de bine. Ascultarea in starea de rau in mod sigur nu este virtute.

Ingerii rai au fost si au ramas fiinte rationale, carora insa nu le-a placut cum este Dumnezeu. Ei nu pot sa conceapa o existenta in ascultare smerita de Creator, o existenta in iubire si respect. Asta inseamna mandria, nu? Lucifer a crezut initial ca daca se va sui "deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi" (Isaia 14, 14), atunci Dumnezeu Cel smerit si iubitor il va si lasa sa faca asta. Mai mult, i-a si convins pe unii dintre ceilalti ingeri, destul de multi, sa asculte de filosofia lui cea noua in loc de Creatorul care i-a asezat pe fiecare dupa buna raduiala divina. Se vede clar similaritatea cu gandirea corupta atee in aceasta idee.

Deci din libera alegere si din ratiunea proprie au cazut din gratia divina, dar o data cazuti, s-au vazut totusi nevoiti sa-i urmeze tatalui minciunii pentru ca cealalta posibilitate pur si simplu nu le convine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2010, 16:08:00
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ascultarea e virtute atat timp cat vorbim de ramanerea in starea de bine. Ascultarea in starea de rau in mod sigur nu este virtute.

Ingerii rai au fost si au ramas fiinte rationale, carora insa nu le-a placut cum este Dumnezeu. Ei nu pot sa conceapa o existenta in ascultare smerita de Creator, o existenta in iubire si respect. Asta inseamna mandria, nu? Lucifer a crezut initial ca daca se va sui "deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi" (Isaia 14, 14), atunci Dumnezeu Cel smerit si iubitor il va si lasa sa faca asta. Mai mult, i-a si convins pe unii dintre ceilalti ingeri, destul de multi, sa asculte de filosofia lui cea noua in loc de Creatorul care i-a asezat pe fiecare dupa buna raduiala divina. Se vede clar similaritatea cu gandirea corupta atee in aceasta idee.

Deci din libera alegere si din ratiunea proprie au cazut din gratia divina, dar o data cazuti, s-au vazut totusi nevoiti sa-i urmeze tatalui minciunii pentru ca cealalta posibilitate pur si simplu nu le convine.
Da, asta zic, ei sunt constransi sa conlucreze, dar tot cu ura. Adica nu cred ca isi doresc sa conlucreze. Ingerii au o fidelitate in rau pe care noi o evitam prin corporalitate. La ei ura nu este ca ura noastra, la ei raul este ca a doua natura. Sunt, cum ziceau Sfintii Parinti, "iuti", asa incat eu tind sa cred mai degraba intr-o imparatie a constrangerii decat in una a conlucrarii din interes.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2010, 10:29:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, asta zic, ei sunt constransi sa conlucreze, dar tot cu ura. Adica nu cred ca isi doresc sa conlucreze. Ingerii au o fidelitate in rau pe care noi o evitam prin corporalitate. La ei ura nu este ca ura noastra, la ei raul este ca a doua natura. Sunt, cum ziceau Sfintii Parinti, "iuti", asa incat eu tind sa cred mai degraba intr-o imparatie a constrangerii decat in una a conlucrarii din interes.
La fel si oamenii care refuza pocainta: li se pare ca pocainta este grea, pe cand calea pacatului este de fapt mai grea, plina de suferinta si de neplaceri fizice si psihice cauzate de pacatele insesi. Ei refuza jertfa de bunavoie in folosul celorlalti si cu toate acestea sunt nevoiti sa treaca oricum prin situatii suparatoare, urate, dificile, aiurea... Crestinii invata sa le accepte si stiu cum sa treaca prin ele, pe cand ceilalti mai mult isi complica viata neraspunzand raului cu binele, inrautatindu-si situatia, amplificand negativul.

Toata teologia se invarte in jurul a doua cuvinte: NU si DA. Foarte simplu. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul este vesnic? georgeval Dogmatica 114 06.07.2012 14:24:33
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40