Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2011, 15:40:58
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit Intrebari

Buna ziua! Ma macina niste intrebari...De curand, o cunostinta a murit. Este vorba despre o fosta colega de facultate. Avea 27 de ani si a facut infarct. Doar ce se casatorise. Am petrecut 5 ani cu ea. Nu eram foarte apropiati, dar eram colegi...Din punctul meu de vedere era o fata linistita, parea o persoana cumsecade, la locul ei, era foarte frumoasa. Nu stiu nimic despre viata ei spirituala, nu stiu cat de cuminte era...nu eram atat de apropiati. Ce concluzii as putea sa trag? Sa inteleg ca ea si-a terminat "treaba" aici printre noi? Sa inteleg ca era un om minunat si Dumnezeu a luat-o la el? A reusit sa-si indeplineasca datoriile pe care le avea aici pe pamant? Sau ce altceva pot intelege?


Va multumesc!
Dumnezeu sa va ajute!

Last edited by mihai.radulescu2003; 13.04.2011 at 15:45:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2011, 15:46:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Întrebările tale nu au cum să aibă răspunsuri simple, clare și la obiect.
Tot ce pot să spun din cele citite, gândite, înțelese de mine este că de cele mai multe ori moartea trupului printr-o suferință este spre salvarea sufletului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2011, 15:59:30
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Dumnezeu s-o ierte!

Sunt si copii care mor, nu doar tineri...dar in afara durerii nu cred sa mai fie alceva,cum ar fi concluzii... Se spune ca pe cei mai curati ii ia Dumnezeu mai repede,celorlalti le mai lasa timp...sa se curateasca.Dar nu stiu unde am auzit asta...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2011, 16:03:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna ziua! Ma macina niste intrebari...De curand, o cunostinta a murit. Este vorba despre o fosta colega de facultate. Avea 27 de ani si a facut infarct. Doar ce se casatorise. Am petrecut 5 ani cu ea. Nu eram foarte apropiati, dar eram colegi...Din punctul meu de vedere era o fata linistita, parea o persoana cumsecade, la locul ei, era foarte frumoasa. Nu stiu nimic despre viata ei spirituala, nu stiu cat de cuminte era...nu eram atat de apropiati. Ce concluzii as putea sa trag? Sa inteleg ca ea si-a terminat "treaba" aici printre noi? Sa inteleg ca era un om minunat si Dumnezeu a luat-o la el? A reusit sa-si indeplineasca datoriile pe care le avea aici pe pamant? Sau ce altceva pot intelege?


Va multumesc!
Dumnezeu sa va ajute!
Probabil că respectiva a ajuns la un maxim de bunătate și de iubire, moment în care Dumnezeu a luat-o la El.

Mă gîndesc că noi sîntem lăsați să trăim în continuare pentru că Domnul vede posibilitatea de a ne întoarce spre El, în caz că nu ne-am pocăit deja. Sau ne ia la El atunci cînd prinde un moment mîntuitor, de grație, în care omul murind ajunge în Rai. Sau, în cazul unui ticălos, îl oprește prin moarte să nu-și mai facă rău lui și în jurul său... Aici vorbim tot de un maxim de iubire la care acel păcătos a ajuns, un maxim undeva la un nivel sub linia critică, atît cît l-a îndrumat pe el rațiunea.

Dar, nu știm noi judecățile Domnului. Doar ni le imaginăm. Un lucru e cert: Dumnezeu face tot posibilul pentru ca omul să se mantuiască dacă și omul vrea asta. Dacă nu vrea, măcar să prindă un loc mai puțin deranjant în Iad, undeva aproape de ieșire...

Dumnezeu să o mîntuiască, pentru rugăciunile Preasfintei și ale Sfinților.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2011, 16:10:49
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Probabil că respectiva a ajuns la un maxim de bunătate și de iubire, moment în care Dumnezeu a luat-o la El.

Mă gîndesc că noi sîntem lăsați să trăim în continuare pentru că Domnul vede posibilitatea de a ne întoarce spre El, în caz că nu ne-am pocăit deja. Sau ne ia la El atunci cînd prinde un moment mîntuitor, de grație, în care omul murind ajunge în Rai. Sau, în cazul unui ticălos, îl oprește prin moarte să nu-și mai facă rău lui și în jurul său... Aici vorbim tot de un maxim de iubire la care acel păcătos a ajuns, un maxim undeva la un nivel sub linia critică, atît cît l-a îndrumat pe el rațiunea.

Dar, nu știm noi judecățile Domnului. Doar ni le imaginăm. Un lucru e cert: Dumnezeu face tot posibilul pentru ca omul să se mantuiască dacă și omul vrea asta. Dacă nu vrea, măcar să prindă un loc mai puțin deranjant în Iad, undeva aproape de ieșire...

Dumnezeu să o mîntuiască, pentru rugăciunile Preasfintei și ale Sfinților.
Cam asa ma gandesc si eu, mai putin la partea cu momentul prielnic...cred ca totusi El vrea sa ne ia total pregatiti daca pot sa ma exprim asa...nu doar intr-un moment cand suntem noi mai buni...Iar cu locul mai bun in iad...nu cred ca exista asa ceva...e iad peste tot.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2011, 16:22:05
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Intrebarile nu-si au rostul acum si noi nu suntem in masura sa-ti dam un raspuns in privinta asta. Poti sa te rogi pentru sufletul ei pentru ca altceva nu mai ai ce face.
Am avut o colega care a murit la 30 de ani , dar, in accident....ea a fost foarte credincioasa. Mama ei dupa ce a murit a inceput sa-l renege pe Dumnezeu si mai mult decat atat a umblat pe la diferite vrajitoare ca sa -i ghiceasca din ce cauza a murit fata ei.
Povestea e lunga si nu are rost sa continui, oricum, ce pot sa-ti spun este ca mama ei nu s-a linistit nici acum si au trecut cativa ani de zile.
Sunt constienta ca cel mai dureros lucru pe lumea asta este sa-ti ingropi copilul, Doamne fereste! insa sa-l renegi pe Dumnezeu si sa te departezi de el este cumplit nu ai nici o scuza pentru asta.
Bunica mea Dumnezeu sa o ierte imi spunea :La necaz mare iti trebuie si minte multa!
Ea a ramas vaduva de la 28 de ani a crescut singura 3 copii din care 2 au murit unul la 24 ani si celalalt la 18 ani dar NICIODATA nu l-a indepartat pe Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2011, 16:35:33
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit

Nu se pune problema de asa ceva...Sa-L reneg ar insemna sa-mi pierd sufletul...adica totul. Doar ma fascineaza gandul ca unii oameni reusesc mai repede ca altii sa rezolve ceea ce toti trebuie sa rezolvam...Altii nu reusesc nici intr-o viata intreaga. in jur de 80 de ani ne trebuie multora sa ne ia la El. Si asta daca ne ia...La urma urmei asta ar trebui sa fie scopul nostru in viata, restul sunt menite sa ne ajute.
Atata tot. Ma fascineaza ideea ca ea poate s-a mantuit la 27 de ani! Asa sper sa fie! Dumnezeu s-o odihneasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2011, 16:40:24
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Intrebarile nu-si au rostul acum si noi nu suntem in masura sa-ti dam un raspuns in privinta asta. Poti sa te rogi pentru sufletul ei pentru ca altceva nu mai ai ce face.
Am avut o colega care a murit la 30 de ani , dar, in accident....ea a fost foarte credincioasa. Mama ei dupa ce a murit a inceput sa-l renege pe Dumnezeu si mai mult decat atat a umblat pe la diferite vrajitoare ca sa -i ghiceasca din ce cauza a murit fata ei.
Povestea e lunga si nu are rost sa continui, oricum, ce pot sa-ti spun este ca mama ei nu s-a linistit nici acum si au trecut cativa ani de zile.
Sunt constienta ca cel mai dureros lucru pe lumea asta este sa-ti ingropi copilul, Doamne fereste! insa sa-l renegi pe Dumnezeu si sa te departezi de el este cumplit nu ai nici o scuza pentru asta.
Bunica mea Dumnezeu sa o ierte imi spunea :La necaz mare iti trebuie si minte multa!
Ea a ramas vaduva de la 28 de ani a crescut singura 3 copii din care 2 au murit unul la 24 ani si celalalt la 18 ani dar NICIODATA nu l-a indepartat pe Dumnezeu.
Doamne ajuta!
eu cred ca totusi suntem in masura pentru ca suntem oameni si avem un scop in viata...sa ne mantuim! restul ne ajuta...sau nu...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2011, 16:40:30
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna ziua! Ma macina niste intrebari...De curand, o cunostinta a murit. Este vorba despre o fosta colega de facultate. Avea 27 de ani si a facut infarct. Doar ce se casatorise. Am petrecut 5 ani cu ea. Nu eram foarte apropiati, dar eram colegi...Din punctul meu de vedere era o fata linistita, parea o persoana cumsecade, la locul ei, era foarte frumoasa. Nu stiu nimic despre viata ei spirituala, nu stiu cat de cuminte era...nu eram atat de apropiati. Ce concluzii as putea sa trag? Sa inteleg ca ea si-a terminat "treaba" aici printre noi? Sa inteleg ca era un om minunat si Dumnezeu a luat-o la el? A reusit sa-si indeplineasca datoriile pe care le avea aici pe pamant? Sau ce altceva pot intelege?


Va multumesc!
Dumnezeu sa va ajute!

Raspunsul exact in legatura cu ea, nu-l putem sti noi, cu atat mai mult cu cat nu putem cunoaste ce fel de viata duhovniceasca a avut.Deci raspunsul exact il vom afla la Judecata de Apoi. Va puteti ruga pt ea, o puteti trece in pomelnice de cate 40 de zile, se dau sarindare la manastiri dar si la bisericile de mir.

Eu citisem undeva, nu-mi aduc aminte textul ca Dzeu ne cheama la El, cand nu mai putem face nimic bun in plus, aici - deci tot intr-un moment de mila si dragoste extrema! - sau, pentru a opri pers.respectiva de a face si mai mult rau , ex: criminali, talhari, etc., sau daca constata pur si simplu ca nu suntem interesati de propria mantuire.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2011, 17:37:59
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Părintele Stăniloae spunea că probabil Dumnezeu ar pune capăt vieții noastre în punctul în care devenirea noastră nu ar mai înainta în bine. Pe de o parte, ne lasă timp pentru pocăință. Și ne ia fie pentru că știe că nu ne pocăim, fie pentru că ne-am pocăit și știe că mai buni nu o să devenim. Oricum, implicațiile vieții noastre în lume, în viețile celorlalți sunt atât de complexe, inclusiv urmările vieții noastre, ale fiecărei fapte sau cuvânt spus, încât nu ne putem noi da seama de ele, cât de bune sau cât de rele sunt. Numai Dumnezeu știe.
Pe de altă parte, însă, e o taină și felul în care ni se încheie viața. Deși nimic nu e întâmplător, totul e proniator (cum spunea Părintele Galeriu), e greu de înțeles cum uneori noi înșine putem fi răspunzători de moartea cuiva. N-am putea spune că Dumnezeu ne-a dat gândul să omorâm sau incompetența de a vindeca, sau indiferența la nevoile altuia. Prin urmare, poate că suntem și noi răspunzători, în parte, de încetarea vieții cuiva. Făcându-ne părtași la creația Sa, se pare că Dumnezeu ne lasă să participăm și la destinul semenilor noștri.
Oricum, în fața tainelor lui Dumnezeu poate e normal să avem mai multe întrebări decât răspunsuri. Avem răspunsuri doar atât cât ne-a dat El și câtă putere a dat minții noastre să priceapă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 18:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 20:21:23
Intrebari alexdu Generalitati 21 10.02.2011 10:11:24
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 20:38:37