Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2009, 13:25:20
crina09 crina09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 3
Smile Indreptar la spovedanie, din cartea lui Valeriu Gafencu

Inainte de spovedanie am gasit pe internet pasaje din Indreptarul de spovedanie, scris de Valeriu Gafencu.

Alaturat va transmit linkul de pe Internet:

http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2009, 13:43:09
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Exclamation

Și eu m-am inspirat odată din îndreptarul Pr Gafencu (cartea sa ) dar trebue studiat cu atenție fiind foarte lung și complex trebue să -l reformulezi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2009, 14:22:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Va marturisesc ca eu nu ma analizez pe baza unui indreptar de spovedanie. Nu imi place sa fac o lista in care sa spun: am cazut in pacatul..., am facut.... etc, sa o prezint duhovnicului ca pe o lucrare scrisa, pe baza careia pot primi dreptul de a ma impartasi sau nu.

Cand ma simt bolnav duhovniceste alerg de graba la duhovnic sa ma vindec. E ca atunci cand te-ai ranit. Alergi degraba la medic. Alergarea imediata te poate face sa spui si cum simti ca lucreaza patima in tine. Daca te vei duce dupa o vreme, cand deja te-ai obisnuit cu pacatul respectiv, risti sa nu-l mai marturisesti sau sa o faci cu putina intensitate.

Pe de alta parte, va pot spune ca un indreptar poate aduce si ispita. Am intalnit un preot care ne marturisea ca o persoana a intalnit in indreptar un pacat pe care nu-l intelegea cum se manifesta. A cerut explicatie de la duhovnic, dar din slaba credinta, a dorit sa vada cum este si asa a cazut intr-un pacat pe care nu-l cunostea.

Asa ca numai mersul des la duhovnic te face sa pasesti in viata cum trebuie. E ceva asemanator cu o mama care isi creste propriul copil. Ea stie cand acesta are nevoie sa fie tinut ca sa paseasca si cand acesta a devenit capabil sa mearga si fara ajutorul ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valeriu Gafencu + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 19.02.2014 08:31:54
Comemorare Valeriu Gafencu, 13 februarie 2010 Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 23:31:46
Valeriu Gafencu cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 4 30.01.2010 20:17:34
Comemorare Valeriu Gafencu - Targu Ocna, sambata, 14 februarie 2009 Cezarina Despre Biserica Ortodoxa in general 1 04.02.2009 21:51:15
Parastas Valeriu Gafencu Bucuresti 22 februarie Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 4 25.02.2008 17:48:59