Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2011, 01:01:01
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat

Doamne Ajuta ,as avea si eu o intrebare ,va rog din suflet daca puteti sa imi raspundeti .

Eu am fost sa ma spovedesc la o manastire la un parinte pe care il cunosteam din vara ,

mergeam vara la el sa imi dea canon sa ma impac cu fostul meu prieten ,iar acest lucru nu sa

intamplat ,dar am cunoscut un alt baiat ,care din pacate nu este ortodox ,si am vb cu

parintele ,dar nu prea a fost deacord cu acest lucru .

I-am spus pacatele mele ,si a zis ca nu ma impartaseste ,si ca daca e sa fiu sau nu cu acest

baiat mai departe sa citesc canonul sfanta Xenia ,iar eu i am zis ca deja am facut acest

canon cand tot il ceream pe fostul meu prieten ,si mai multe canoane nu numai aceela ,atunci mi a dat sa il fac canonul sfanta Paraschiva,ca daca nu e sa fiu cu el o sa mi se arate ,si daca e sa ne casatorim ,dar eu nu vreau inca casatorie cu o persoana pe care o cunosc doar de 5 luni aproape 6 luni e mult prea devreme ,si in plus el nu vrea sa treaca la ortodoxie ,inca e devreme pentru acele planuri de nunta si religie (oricum eu i am zis ca religia nu am sa mi o schimb pentru nimeni niciodata) de aceea el va trebui sa treaba la religia mea daca va dori Bunul Dumnezeu .
SI ca pe urma o sa pot merge dupa Paste la el sa vorbesc din nou cu el sa ma spovedesc ,daca eu si prietenul meu am fost cuminti .dar eu inca nu am citit canonu ,are ceva daca nu il fac?? acel canon nu era pentru pacatele mele si pentru prietenu meu daca e al meu sau nu ,dar eu nu as vrea sa il fac ce sa il las pe Dumnezeu sa decida El daca e acel baiat sau nu pentru mine ,asa a fost si inainte am facut canoane sa il primesc pe fostul meu prieten si nu l-am primit pentru ca nu a vrut Dumnezeu ,pentru ca poate acel baiat nu era potrivit pentru mine indiferent cat demult am suferit o stiut Dumnezeu de ce ,iar cu acest canon acum mie frica daca chiar ma despart de el ? sau daca nu ma despart ? inseamna ca el este pentru mine ? poate este sau poate nu, niciodata nu vom putea sti ce planuri are Dumnezeu pentru noi .
Nu l-am ascultat pe preot ,si am fost sa i povestesc tot la un alt parinte , si o zis ca el nu ma poate spovedi ce sa merg din nou la acel preot la care am fost cand mi a zis sa mai revin ,(dar eu nu l-am ascultat pe parinte care mi a dat canonul nu l-am facut ,si iarasi am pacatuit si i am zis ca pana mai revin la el o sa pot sa nu mai pacatuiesc acel pacat )
Ce as putea sa fac ? Sper din tot sufletul meu ca ati inteles ce am vrut sa scriu ,va rog din suflet daca puteti sa imi raspundeti ,multumesc .

Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2011, 12:37:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bianca Alexa, eu cred ca trebuie sa il asculti pe parintele tau duhovnic. Din ce reiese din postarea ta, nici tu nu stii ce vrei. Parca l-ai vrea si pe primul, parca si pe al doilea, dar nu vrei sa te mariti cu el, sau sa te mariti cu el si sa isi schimbe religia... Cred ca ar trebui sa iti faci putina ordine in ganduri, iar asta se realizeaza cel mai bine prin rugaciune si spovedanie.

Mai intai, rugaciunea aceea pe care ti-a dat-o parintele tau (canonul tau) trebuie sa il faci, indiferent pentru ce ti-a spus parintele ca este. Rugaciunea nu este ceva magic, in sensul ca am spus acel acatist timp de Z zile si mi-a venit prietenul acasa sau, dimpotriva, m-am despartit de el. Canonul acesta te va ajuta, in primul rand, pe tine, iti va pune ordine in ganduri si vei face ascultare de parintele tau. Orice rugaciune, cat de mica ar fi, aduce un folos, sa nu te indoiesti de asta, insa nu neaparat acela pe care il vizam noi. Tu te rogi pentru aia aia aia, dar Dumnezeu decide ce se va intampla mai apoi. Asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa te rogi, crezand ca nu are rost, daca oricum se intampla ce vrea Domnul. Ci tu te rogi sa iti dea Dumnezeu putere sa accepti cele ce ti se dau.
Acum, daca tu nu poti si nu poti sa faci acel canon sau te indoiesti de el, cel mai bine ar fi sa te duci din nou la parintele acela de manastire care ti-a dat canonul, pentru ca numai el poate sa te dezlege de el. Ar fi bine sa ii spui ce ne-ai spus si noua.

In ceea ce priveste prietenia cu acel baiat de alta confesiune, in cazul in care tu nu ai nicio intentie serioasa cu el, cred ca ar fi bine sa o lasi balta. De ce sa iti pierzi anii cei mai frumosi din viata stand alaturi de o persoana pe care nu o iubesti, cu care nu vrei sa ramai peste ani?! Doar pentru a nu fi singura, pentru a fi si tu "in randul lumii", cu un prieten? Nu merita sa irosesti timpul in felul acesta si, Doamne fereste, sa cazi in pacate aiurea.

Acum, in ceea ce priveste confesiunea, fii foarte atenta. Baiatul e practicant serios sau e doar catolic / protestant / budist, etc. doar cu numele? Ca daca e practicant (el sau familia lui) s-ar putea sa doreasca treptat sa te atraga la confesiunea lui, hartuindu-te in tot felul.


Eu am aproape 23 de ani, am iubit si eu foarte mult o anumita persoana, dar lucururile nu au stat asa cum am vrut eu. Fireste, vreau si eu sa imi intemeiez o familie, dar nu acum, pentru ca sunt constienta de ceea ce implica maritisul. In atari conditii, nu as fi dispusa sa incep o relatie, asa, ca sa am si eu un prieten cu care sa ies la plimbare in parc, cand stiu foarte bine ce ii pot oferi si ce nu. Niciodata nu am inteles fetele si baietii care au o relatie "de proba", cand ambii stiu sigur ca nu e ceea ce cauta, ca nu vor sa se casatoreasca cu persoana respectiva, ca e asa, just for a time and just for fun. Timp irosit aiurea si, eventual, pacate cu duiumul.
Sfatul meu este sa iti vezi de treaba cu acest baiat si sa iti vezi de carte, de serviciu, de rugaciune si sa ai mai multa RABDARE!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2011, 14:39:26
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns ,ti am trimis un mesaj privat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2011, 15:43:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nimic, asta ai putea să faci foarte bine... fără supărare, și n-am priceput ce vrei, ce ceri? Dar știe Dumnezeu inima ta așa că stai liniștită că totul se rezolvă... dar nu din superstiție... ci dacă o să continui pe Cale, că pare-mi-se te-ai plisctisit și stai așa ca să vie dracool să se uite la tine și să te ia... de nevastă.

Nu mai vă tot sulimenizați ca să vă ia dracool... și ca să vă facă servitoare de cafia... căci afară plouă plouă... și-i trecut de ora nouă.

Deci nimic, absolut nimic. Nu trebe nimic din ce ți-a insuflat ispisisikaa gLumii ca să crezi că trebe. Nu trebe căci nu va fi nimic după cum visează ea plină de superstiț și morală înfricoșătoareoare...

Last edited by vsovivi; 16.03.2011 at 15:48:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 15:38:10
Daca puteti sa ma ajutati! rusumadena Umanitare 2 06.11.2012 02:06:15
Ajutati-ma daca puteti. Darkanian Generalitati 23 02.06.2011 12:18:32
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 01:56:18