Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.10.2009, 09:02:56
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertare !!

Dar nu se pot dezlega cununiile decat in cazul unui adulter !! Domnul sa va ajute !!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.10.2009, 10:07:47
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Nu se poate vorbi despre "dezlegarea cununiilor" in niciun caz, pentru ca intre slujbele bisericii nu exista o astfel de randuiala. Chiar si in caz de divort , Biserica nu are o slujba de dezlegare pentru ca nu putem binecuvanta stricarea unei legaturi de iubire dintre soti consfintita prin Taina Sfintei Cununii. Biserica constata ca nu mai exista liantul care-i lega pe soti adica dragostea si se roaga pentru iertarea lor.Atat.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.03.2010, 15:54:53
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Eu am invatat ca fara spovedanie generala de toate pacatele vietii si fara rugaciune zilnica de iertare a pacatelor tale si ale neamului tau, si-apoi fara post si infranare, cumpatare din toate relele si o viata cum spune Dumnezeu, sa citesti carti sfinte zilnic si Noul Testament zilnic si sa le urmezi, sa-ti lasi grijile si problemele in grija lui Dumnezeu si sa-L rogi sa te scoata cum o vrea El din ele, si fara rugaciune ZILNICA!! din suflet si din inima, acatiste ptr sfinti care sa mijloceasca ptr mine, iertare si ajutor, si participare la slujbele bisericii din Duminici, sarbatori, Sf Maslu si Molitfe, Sfestanii, pelerinaje etc, nu faci nimic. Pana nu hotarasti CLAR! sa termini cu omul vechi din tine, si pana nu-ti schimbi viata COMPLET! in bine, si renunti la patimi, iar cand faci pacatul il spovedesti imediat, nu-l lasi sa te chinuie, ca necuratul te ispiteste sa pacatuiesti si-apoi are dreptul sa te chinuie, si numai spovedania si pocainta ii taie acest drept, pana nu te despatimesti vei trai o viata in agonie si extaz, cand iti va fi bine cand se vor intoarce relele in viata ta, un sfant parinte spunea ca vede in jur ca toata lumea e chinuita de demoni, ABSOLUT TOTI!! numai ca unii isi dau seama ca necazurile lor au o cauza si o iau pe calea bisericii pe cand altii aleg calea usoara, in pacat si chin, departe de Domnul, si pierd si fericirea de aici si pe cea din cer. Deci, daca ai ales calea ruhgaciunii, apoi sa nu fie zis cand sa nu te rogi macar 1 ora, 2, macar 2 ani pana scapi de necazuri, si sa-ti schimbi viata, si-apoi dupa ce-ai scapat sa nu te culci pe-o ureche ca necuratul are rabdare cu tine si te pandeste si peste 10 ani se intoarce cu mai multi la tine si vor fi cele din urma mai rele decat cele dintai ale tale daca te gaseste departe de biserica iar. Deci rugaciune neincetata, rugaciunea inimii daca poti, si despatimire totala, ca nu poti trai si in desfranare si in rugaciune, ca atunci necuratul va avea drepturi asupra si te va munci rau.

Doamne ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.07.2011, 12:07:31
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Mai din cite stiu eu aspectul legarii cununiei nu are legatura decit cu tine insuti facindu-te sa crezi ca nu meriti si astfel sa nu reusesti sa faci pasul chiar si atunci cind iti doresti.
Insa daca nu ne gasim perechea in viata atit de repede sau deloc nu inseamna musai ca avem cununia legata caci nu scrie nicaieri ca e lasat de Dumnezeu ca orice om sa gaseasca musai pereche pina la o anumita virsta sau pina la sfirsitul vietii.
Pur si simplu pentru fiecare este scris ceva diferit, asemanator pina la identitate gasesti doar la gemeni.

Daca intradevar tii musai sa apelezi la variante de cunoastere si nu gasesti un preot cu har cauta macar unul care iti deschide cartea caci chiar si stiinta a dovedit ca nimic nu este intimplator (legea sincrionicitatii acauzale).
Personal am avut un coleg subofiter care a mers de 3 ori la acelasi preot sa ii deschida cartea in aceeasi problema si raspunsul a fost de 3 ori identic -cartea deschizndu-se exact la aceeasi pagina.
Iar raspunsul atunci a fost ca daca are credinta orice se poate implini.
Iar apoi problema respectiva de care era interesat in scurt timp s-a reziolvat
Daca nu gasesti un preot care sa iti deschida cartea poti deschide tu cartea sau in mod similar poti utiliza vestita Carte a schimbarilor (I Ching) care se gasesti si in librarii dar si pe net in diferite versiuni.
Vestita prin acuratetea ei milenara si prin formularile de inalta tinuta spirituala.
Atunci cind nu pui nici o intrebare textul iti arata doar starea interioara de moment.
Iar cind trimiterea mesajului este la Dumnezu este folosit cuvintul CERUL.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.07.2011, 12:26:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce să facă? Să deschidă cartea???
Mai bine se duce la adevărata mama Omida și se rezolvă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.08.2011, 21:19:47
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Oare cei care se duc la asa zisi "vrajitori" nu au citit niciodata cuvintele Sf. Scripturi care spun : ' daca cineva se duce la cei ce cheama pe morti si la ghicitori ... pe omul acesta il voi nimici din mijlocul poporului" Levitic,20,6 ; s-au Deuteronom 18,10-11 "sa nu fie la tine nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor s-au vrajitor , s-au descintator... caci aceasta este o uraciune inaintea Domnului"

si intreb pe acesti "celebrii smecheri care sunt nr. castigatoare la loto , daca tot stiu viitorul?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.09.2011, 09:41:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking ce cautii,aia gasesti

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
Oare cei care se duc la asa zisi "vrajitori" nu au citit niciodata cuvintele Sf. Scripturi care spun : ' daca cineva se duce la cei ce cheama pe morti si la ghicitori ... pe omul acesta il voi nimici din mijlocul poporului" Levitic,20,6 ; s-au Deuteronom 18,10-11 "sa nu fie la tine nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor s-au vrajitor , s-au descintator... caci aceasta este o uraciune inaintea Domnului"

si intreb pe acesti "celebrii smecheri care sunt nr. castigatoare la loto , daca tot stiu viitorul?
ei nu cunosc doar: viitorul spre inselare mai cu seama,un nou venit[persoana] o noua victima temporara.

Last edited by mihaila_alin; 15.09.2011 at 11:13:46.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.09.2011, 10:25:24
io8nut io8nut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Mesaje: 16
Implicit

In vremea ratacirilor mele am fost la 2 vrajitoare si mi-au spus acelasi lucru :ca am cununiile legate.Adevarul este ca asa si cam era,nu-mi mergea nimic bine ABSOLUT NIMIC,m-au pus ele sa fac diverse lucruri si tot n-am scapat,nu stiam ce fac,nu stiam ca-mi dau sufeltul divolului,am descoperit apoi adevarul si pe Dumenzeu,mi-am schimbat viata si Dumnezeu mi-a scos in cale omul cautat, SOLUTIA salvatoare o spune si parintele Arsenie Boca : "cea mai mare minune este schimbarea vieții " :

"Recomanda tuturor schimbarea vieții, printr-o conștiință creștină precisă și căuta să vadă, la următoarea spovedanie, progresul făcut. Avea o memorie excepțională, recunoscând pe fiecare ce mergea a doua oară sau de mai multe ori și știa ce progres a făcut, dând din nou recomandările știute: rugăciune, post, cercetarea sfintelor biserici în duminici și sărbători, să nu lucreze în zilele de sărbători (mai ales țăranilor liberi), să nu înjure de Dumnezeu, să nu-1 pomenească pe cel rău. Spunea adeseori, că “oamenii caută minuni și pe așa-zișii făcători de minuni, dar cea mai mare minune este schimbarea vieții, după modelul Domnului Iisus Hristos “. (Mărturii despre Părintele Arsenie, Ed. Imago, 2003, p. 49) (Pr. Nicolae Streza)"

Last edited by io8nut; 07.12.2011 at 15:36:59.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.12.2012, 15:59:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Nu se poate vorbi despre "dezlegarea cununiilor" in niciun caz, pentru ca intre slujbele bisericii nu exista o astfel de randuiala. Chiar si in caz de divort , Biserica nu are o slujba de dezlegare pentru ca nu putem binecuvanta stricarea unei legaturi de iubire dintre soti consfintita prin Taina Sfintei Cununii. Biserica constata ca nu mai exista liantul care-i lega pe soti adica dragostea si se roaga pentru iertarea lor.Atat.
Pana de curand, problema "cununiilor legate" mi s-a parut mai mult o supersitie. Dupa ce am ascultat o inregistrare cu Parintele Arsenie Papacioc in care spunea ca lumea este vrajita, ca multi sunt victimele farmecelor, am inceput sa-mi shimb parerea. Am citit si un interviu cu Parintele Ilarion Argatu, si am inteles mai mult despre acest fapt.

Din cate am inteles, "legarea cununiilor" se face ca cineva sa nu se casatoreasac, iar "dezlegarea cununiilor" pentru a se anula acest lucru. Dar ca sa fie clar pentru cei interesati de subiect, redau interviul cu Parintele Argatu.

"Pr. Ioan: Se tot vorbeste despre cei ce nu pot sa se casatoresc, pentru ca le sunt legate cununiile. Credinta aceasta este frecventa in popor si alearga lumea la dezlegari de cununie, unii la preoti altii la vrajitori. Ce ne puteti spune despre toate acestea?

Pr. Ilarion: Legarea cununiei o fac vrajitorii, fermecatorii si oamenii cei rai. Unii din invidie, altii din razbunare, iar altii fara motiv, pur si simplu din placerea de a face rau, alearga la lucrul cel necurat si mananca norocul si soarta cea buna a tinerilor. Unii iau semne de la tineri, le pun semne, arunca cu apa de la vrajitori in fata lor, altii lucreaza cu semne de la morti: cu piedica de la mort, capete de lumanari culese de pe morminte, cu tarana de pe morminte, cu apa cu care a fost spalat mortul, cu semne luate de la mort si zic: cand se va scula mortul acesta atunci sa se casatoreasca cutare..,”
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.12.2012, 16:02:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cum cunosti ca ai legate cununiile? - Parintele Ilarion Argatu

"Cand vei observa urmatoarele:

Atunci cand vine cineva sa te ceara in casatorie, te cuprinde o stare de neliniste urmata de o stare de jale si plans, este semn ca-ti sunt legate cununiile.

Atunci cand participi la o cununie si te cuprinde o stare de rau, de greata si lesin in timpul slujbei, incat trebuie sa iesi afara si sa pleci, este semn ca-ti sunt legate cununiile;

Atunci cand la cererea in casatorie nu-ti place de partener (pana atunci ti-a placut si-ti doreai sa te ceara in casatorie), simti ca nu trebuie sa te casatoresti, tu ceea ce ti-ai dorit pana atunci si a-i esec din cauza aceasta si asa se intampla de fiecare data de cate ori esti ceruta in casatorie, este semn ca-ti sunt legate cununiile. Vrajitoarea a menit asa: sa nu-i placa, sa nu-i trebuiasca, ori lui ori ei.

Atunci cand anii trec si nimeni nu te vede, nimeni nu te place si nimeni nu te cere in casatorie, este semn ca-ti sunt legate cununiile. Vrajmasul casatoriei tale ti-a dat apa de la mort si a menit asa: asa cum place mortul la lume, asa s-o placa pe fata aceasta cine se va uita la ea . Ce trebuie de facut? Duhovnicul va cerceta situatia in care se afla tinerii, pentru ca nu toate cazurile sunt la fel. Nu toate legarile sunt facute la fel si cu aceiasi putere draceasca".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 19:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 11:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11